Ar katru saullēktu Ludzā aust jaunas iespējas!

Ludza ir Latvijas vecākā pilsēta, kas attīstās un kļūst arvien pievilcīgāka gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. 26. jūnijā Latgales plānošanas reģions devās uz Ludzas pašvaldību, lai apspriestu aktuālus jautājumus, jo daudzas reemigrantu ģimenes izrāda interesi atgriezties uz Ludzas novadu.

Ludzas novadā ir sešas pirmsskolas izglītības iestādes, trīs no tām atrodas Ludzas pilsētā, kā arī Istrā, Pildā un Briģos. Rindas bērnu dārzos nav lielas, ir arī nakts grupiņa.

Pašvaldības speciālisti norādīja, ka reemigrantu bērniem tiks nodrošinātas papildus latviešu valodas stundas skolā. Ludzas novadā darbojas septiņas vispārējās izglītības mācību iestādes – Ludzas pilsētas ģimnāzija, Ludzas 2. vidusskola, Ludzas novada vakara vidusskola (iespēja iegūt vidējo izglītību neklātienē), Istras vidusskola, Nirzas pamatskola, Pildas pamatskola un Ludzas Mūzikas pamatskola. Profesionāla ievirze ir pieejama J. Soikāna Ludzas mākslas skolā un Ludzas novada Sporta skolā. Pēc Ludzas novada pašvaldības iniciatīvas un sadarbībā ar Daugavpils būvniecības tehnikumu Ludzas novada vakarskolā kopš 2015. gada ir iespējams apgūt arī profesionālo izglītību. Pašvaldība no 2016. gada piedalās projektā „PROTI un DARI!”, tā ietvaros jauniešiem ir iespēja apgūt dzīvē noderīgas prasmes un iemaņas.

Ludzas novada Bērnu un jauniešu centra pedagogi, vadot pulciņus un ārpusstundu nodarbības, attīsta bērnu prasmes un iemaņas dažādās jomās. Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā un Pildas pamatskolā darbojas mazpulki. Mazpulcēni ir aktīvi pavasara sporta spēļu “Zaļais starts”, konkursa “Rītdienas sējējs”, vasaras nometņu “Visu daru es ar prieku!” dalībnieki.

Diemžēl pašvaldībā nav pieejams dzīvojamais fonds, jo pašreiz rindā jau ir 300 personas. Toties mājokļi ir pieejami privātajā sektorā. Tiek izskatīta iespēja pašvaldības budžetā 2019. gadam iekļaut vienreizēju materiālo pabalstu reemigrantu atgriešanās izmaksu segšanai.

Ludzas pašvaldībā stacionāro, ambulatoro, konsultatīvo un profilaktisko palīdzību sniedz SIA “Ludzas medicīnas centrs”, pašvaldība īsteno veselības veicināšanas pasākumus. Ludzas pašvaldība iedzīvotājiem sniedz arī sociālo palīdzību un pakalpojumus Sociālajā dienestā un aprūpes centrā “Ludza”.

Lai palīdzētu bezdarbniekiem, NVA Ludzas filiāle organizē aktīvos nodarbinātības pasākumus un karjeras konsultācijas. Lielākie darba devēji ir SIA “ARIOLS”, SIA “Ludzas apsaimniekotājs”, SIA “Ludzas slimnīca”, SIA „Ludzas maiznīca”, SIA “Cirmas bekons”, SIA “RASA L”, z/s “Mauriņi”.

Ludzas novada teritoriju šķērso valsts  galvenais  autoceļš  A12  Jēkabpils  –   Rēzekne  –   Ludza  –  Krievijas  robeža  (Terehova),  kas  ir  Eiropas  ceļu  tīkla  E22  sastāvdaļa  un  svarīgs  starptautisks tranzīta  koridors. Transporta infrastruktūra un robeža ar Krievijas Federāciju padara novadu pievilcīgu kravu pārvadātājiem un piedāvā iespējas uzņēmējdarbības attīstībai transporta pakalpojumu jomā. Esošā transporta infrastruktūra tiek pastāvīgi uzlabota, kas rada pozitīvu aspektu vides kvalitātei. Lai veicinātu uzņēmējdarbību Ludzas novada teritorijā, pašvaldība ik gadu rīko projektu konkursu “Esi uzņēmējs Ludzas novadā”. Kopējais konkursa pieejamais finansējums ir 10 000 EUR. Vienā projektā pieprasītā finansējuma maksimālais apmērs ir EUR 2 500 EUR.

Lai nodrošinātu  turpmāku  Ludzas novada ekonomisko  izaugsmi,  pašvaldība turpinās  darbu pie uzņēmējdarbībai  nepieciešamās  infrastruktūras  attīstības.  Sadarbībā ar novada  uzņēmējiem veicinās inovatīvo  darbību  un  investīciju  piesaisti,  tādējādi veicinot jaunu  darbavietu  rašanos. Brīvas nišas uzņēmējdarbībā ir konditorejas izstrādājumu, skaistumkopšanas un ūdens izklaižu jomās.

Ludza ir vienīgā pilsēta, kuru ieskauj 5 ezeri ar iekārtotām atpūtas vietām un pludmalēm, bērnu rotaļu un sporta laukumiem. Zvirgzdenes ezera salas ir arī botāniskais liegums. Aizraujoši ir laivu braucieni pa Lielo Ludzas ezeru. Iemīļotas pastaigu vietas ir pilsētas parks, zaļās ezermalas ieliņas, Ludzas viduslaiku pilsdrupas, Ludzas katoļu baznīca, ebreju sinagoga, u.c. Aktīvās atpūtas cienītājus iepriecinās ūdens motocikli, kvadracikli, velosipēdi, laivu noma, peintbols, vindsērfings, tāpat iespēja izvizināties ar ūdensslēpēm. Romantiskai gaisotnei tiek piedāvāta peldošā pirts ezera vidū.

Ludzas pašvaldībā visas stāvvietas ir bezmaksas. Pieejama ir velosipēdu noma, kas dod iespēju raitāk un plašāk apskatīt pilsētu, izmantojot izstrādātos maršrutus riteņbraucējiem. Iecienīta atpūtas vieta ziemas laikā ir pilsētas slidotava. Jau nākošgad iedzīvotājus priecēs arī baseins!