Projekta nosaukums: Modernās mākslas tehnoloģijas, lai atvērtu muzejus inovācijām (akronīms: MATOMI), projekta nr. LL-00263.
Modern Art of Technologies to Open Museums for Innovation” (akronyme MATOMI)
Programmas nosaukums: Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programma 2021.–2027. gadam
Projekta īstenošanas laiks: 01.03.2025 – 28.02.2027.
Vadošais projekta partneris – Ignalinas Reģionālais muzejs (LT) – 218 705,82 EUR
Projekta partneri:
Utenas Novadpētniecības muzejs, (LT) – 153 249,95 EUR
Zarasu Reģionālais muzejs, (LT)– 152 459,66 EUR
Latgales plānošanas reģions, (LV) – 230 545,28 EUR
Kopējās projekta izmaksas ir 754 960,71 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 603 968,55 EUR.
MATOMI projekta galvenais mērķis ir izveidot un attīstīt starptautisku muzeju sadarbības tīklu Latvijas un Lietuvas pierobežas reģionā.
Plānotās aktivitātes
1.Starptautiska kultūras tūrisma sadarbības tīkla izveide un attīstība.
1.1.Muzeju starptautiskās sadarbības tīkla attīstība un stiprināšana Latvijas un Lietuvas pārrobežu teritorijā.
Aktivitātē tiks izveidots un nostiprināts starptautisks muzeju sadarbības tīkls, attīstītas muzeju darbinieku profesionālās prasmes un zināšanas, īpaši fokusējoties uz inovatīvu izglītojošu pakalpojumu un tehnoloģiju izmantošanu darbā ar dažādām auditorijām.
✅ Sadarbības tīkla izveide. Tiks parakstīts sadarbības līgums starp 13 muzejiem un 1 reģionālās attīstības institūciju, veidojot ilgtspējīgu sadarbības tīklu arī pēc projekta beigām.
✅ Muzeju darbinieku apmācības (atsevišķi LT un LV). 4 apmācību cikli Lietuvā, 4 apmācību cikli Latvijā (Latgales muzejiem).
✅ Kopīgas tiešsaistes apmācības (2 sesijas). Par starptautisku sadarbības tīklu veidošanu un muzeju pakalpojumiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
✅ Starptautiska pieredzes apmaiņa un ekspedīcijas. Apmeklējumi 4 projekta vietās (LT un LV), lai praktiski iepazītu jaunizveidoto muzeju maršrutu un rīkus. Mācību brauciens uz Franciju, lai iepazītu inovatīvus muzeju risinājumus kultūras mantojuma, sabiedrības izglītošanas un pasākumu jomā.
✅ Zināšanu pārnese un redzamība. Pieredzes pārnese citiem muzejiem pēc starptautiskajām apmācībām.
1.2. Projekta popularizēšanas un komunikācijas aktivitātes.
1.2 aktivitātes mērķis ir nodrošināt plašu informācijas izplatīšanu par projekta rezultātiem un jaunizveidotajiem muzeju tūrisma piedāvājumiem, veicināt sabiedrības interesi, ilgtspējīgu izmantošanu un starptautisku atpazīstamību, kā arī veidot jaunus sadarbības kontaktus.
✅ Reklāmas video izveide. Kopīgs līdz 3 minūšu video par 4 muzejiem (IKM, UKM, ZKM un Rotko muzejs) ar izveidotajām ekspozīcijām.
✅ Interaktīva starptautiskā muzeju tūrisma maršruta karte. Karte ietver 13 muzejus (3 LT, 10 LV), ar iespēju to paplašināt ar jauniem objektiem. Kartei būs pievienoti apraksti, ilustrācijas un fotogrāfijas. Pieejama LT, LV un ENG valodās, integrēta muzeju interaktīvajos ekrānos un tīmekļa vietnēs.
✅ VR tūres 9 muzejos Latvijā. Virtuālās tūres ļaus apmeklētājiem attālināti izbaudīt muzeju piedāvājumu un ekspozīcijas.
✅ Kopīga dalība starptautiskajā tūrisma izstādē Berlīnē. Apvienots LT-LV muzeju stends ar interaktīvu karti, video, VR brillēm un cita veida reklāmas materiāliem.
✅ Tiešsaistes konferences LT un LV auditorijām. Divi pasākumi (pa vienam katrā valstī), kuros tiks prezentēti projekta rezultāti un jauninājumi muzejos.
✅ Regulāra komunikācija tīmeklī un sociālajos tīklos
2.Jaunu kultūras tūrisma rīku un risinājumu izstrāde projekta teritorijas muzejos.
2.1. Lietuvas partneru muzeju ekspozīciju uzlabošana ar inovatīvām tehnoloģijām.
Apakšaktivitāte paredz uzlabot trīs muzeju (IKM, UKM, ZKM) ekspozīcijas, padarot tās mūsdienīgas, interaktīvas un izglītojošas, izmantojot tehnoloģiju risinājumus, kas balstās uz vietējo kultūrvēsturi un muzeju kolekcijām.
✅ IKM – Ignalinas muzejs (etnokultūras mantojums). 5 interaktīvas instalācijas etnogrāfisko darbu simulācijai. Interaktīvā instalācija par 5 nozīmīgākajiem Ignalinas vēstures notikumiem. Digitāla laika līnija ar video, foto, aprakstiem par reģiona vēsturi.
✅ UKM – Utenas muzejs (arheoloģiskais un leģendārais mantojums). Balstoties uz leģendu par hercogu Uteni, izveidota jauna interaktīva ekspozīcija.
✅ ZKM – Zarasu muzejs (pretestības vēsture). Renovēta muzeja stāva telpa ekspozīcijai par partizānu tēmu, izveidotas 4 interaktīvas instalācijas.
2.2.Rotko muzeja ekspozīcijas uzlabošana ar inovatīvām tehnoloģijām
Mērķis:
Modernizēt Rotko muzeja ekspozīcijas, padarot tās pieejamākas plašākai auditorijai, īpaši bērniem un pieaugušajiem, izmantojot digitālos un interaktīvos risinājumus.
✅ Digitālā ekspozīcija “Marka Rotko dzīve”. Izveidota interaktīva ekspozīcija, kas atspoguļo Marka Rotko dzīvesstāstu.
✅ Digitālā ekspozīcija “Klusuma telpa”. Esošā telpa pielāgota mierīgai Rotko mākslas baudīšanai. ✅ Uzstādīti 3 LCD ekrāni, kuros digitāli atainoti Rotko darbi.
2.3: Jaunu kopīgu kultūras tūrisma produktu izstrāde
Tiks izveidots starptautisku muzeju sadarbības tīklu un kopīgu kultūras tūrisma maršrutu LV–LT pierobežā, lai veicinātu ilgtspējīgu tūrisma attīstību, sadarbību un kopīgu mārketingu.
✅ Starptautiskā muzeju tūrisma maršruta izveide (13 muzeji):
- 3 muzeji Lietuvā: IKM, UKM, ZKM
- 10 muzeji Latvijā:
- Rotko muzejs
- Latgales Kultūrvēstures muzejs
- Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs
- Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejs
- Krāslavas novada muzejs
- Balvu novada muzejs
- Ludzas novadpētniecības muzejs
- Naujenes novadpētniecības muzejs
- Viļānu novadpētniecības muzejs
- Līvānu stikla un amatniecības centrs
✅ Digitālie rīki un popularizēšana. Interaktīva karte ar visiem 13 muzejiem un kultūras tūrisma vietām. Kopīga reklāmas kampaņa, tostarp: reklāmas video par 4 uzlabotajiem muzejiem
✅ Virtuālās realitātes tūres 9 Latgales muzejiem, kuriem nav fiziskas ekspozīcijas uzlabojumu
2.4.Uzlaboto muzeju ekspozīciju atklāšanas pasākumi.
Tiks noorganizēti 4 atklāšanas pasākumi projektā uzlabotajos muzejos, lai prezentētu rezultātus un veicinātu sabiedrības iesaisti un interesi par muzejiem un izveidoto tūrisma maršrutu: Ignalinas novada muzejs (IKM), Zarasu novada muzejs (ZKM), Utenas novadpētniecības muzejs (UKM), Rotko muzejs (PP4)
Šo projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Projekts tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programmas 2021.–2027. gadam ietvaros.
Programmas mājas lapa: www.latlit.eu.
Informāciju par projektu var skatīt. latlit.eu/projects/?_sf_s=MATOMI
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Latgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
Kontaktpersona: Sarmīte Teivāne +371 29118992