Aicinām vecākus pieteikt Latvijas skolas konkursam “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā”

Pieteikt skolu konkursam iespējams aizpildot tiešsaistes anketu šeit.  

Ar konkursa nolikumu ir iespējams iepazīties LDUSA mājaslapā

Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu asociācija (LDUSA) aicina vecākus pieteikt savu bērnu skolu konkursam “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” 2023./2024. mācību gadā, lai noteiktu vislabāko ēdinātāju, tādējādi aktualizējot bērnu maltīšu kvalitāti skolās.

Vecāki ir aicināti skolas konkursā pieteikt no 5. līdz 29. februārim. Pēc tam visbiežāk pieteiktajām skolām LDUSA lūgs atsūtīt nedēļas ēdienkartes  paraugu, ko izvērtēs konkursa žūrija. Uzvarētāji tiks noteikti sešās nominācijās jeb Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē, Latgalē, Rīgā un visā Latvijā kopumā.

Skolu iesniegtās ēdienkartes tiks vērtētas pēc vairākiem kritērijiem, tostarp pēc atbilstības Ministru kabineta noteikumiem Nr. 172 “Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”, pēc tā, vai ēdieni ir daudzveidīgi, vai izmantots pēc iespējas vairāk vietējo un sezonālo produktu, cik daudz cukura un sāls izmantots ēdienos, kā arī, vai pavāri spēj radoši un interesanti pagatavot bērniem atbilstošus ēdienus.

“Pērn organizētais konkurss “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” izpelnījās milzīgu vecāku interesi, jo saņēmām vairāk nekā tūkstoš pieteikumu. Ceram, ka arī šogad pieteikumu skaits būs liels, lai pavāri, kuri ik dienas rūpējas par mūsu bērnu ēdināšanu, saņemtu sev tik ļoti nepieciešamo atzinību,” saka LDUSA valdes priekšsēdētāja Guna Bīlande. “Skolu pavāru profesija, mūsuprāt, netiek pienācīgi novērtēta, varētu teikt tai nav prestiža, bet šis ir fiziski smags darbs, kā arī nereti ir ļoti ierobežotas iespējas variēt ar ēdienkarti stingro noteikumu, ierobežotā budžeta un augsto prasību no vadības, vecāku un bērnu puses dēļ. Vēlamies, lai pavāri gūtu papildu stimulu lepoties ar savu paveikto, tāpēc aicinu vecākus aizpildīt pieteikuma anketu un pievienot arī savus komentārus par skolas pavāru darbu, ko noteikti ņemsim vērā žūrijas vērtēšanas procesā.”

“Bērnu ēdināšanas kvalitāte ir atkarīga gan no ēdinātājiem, gan arī no produktiem, kas tiek izvēlēti. Mēs vēlamies, lai Latvijas skolās bērni saņemtu kvalitatīvas maltītes, kas pagatavoti izvēloties vietējos produktus, un tādējādi tiktu arī atbalstīti mūsu vietējie uzņēmēji,” saka LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola, piebilstot, ka šis konkurss ir nozīmīgs gan skolu prestižam, gan arī pavāru profesijai kopumā.

Ņemot vērā to, ka ēdināšana skolās pilda arī sociālo funkciju, LDUSA uzskata, ka ēdināšanai skolās nepieciešams pievērst daudz lielāku uzmanību nekā tas notiek pašreiz. “Ir ģimenes, kur tikai skolā bērni var saņemt siltu un kvalitatīvu ēdienu, jo ieņēmumi nav tik lieli, lai varētu arī mājās pagatavot augstvērtīgu maltīti, tāpēc šādu konkursu esam nolēmuši rīkot ik gadu, lai dotu iespēju skolām celt savu reputāciju, par vienu no kritērijiem nosakot tieši ēdināšanas kvalitāti,” saka G. Bīlande.

Konkursa žūrijas sastāvā šogad iekļauti šādi profesionāļi: LDUSA valdes priekšsēdētāja un uztura speciāliste Guna Bīlande, LDUSA valdes locekles – uztura speciālistes Olga Ļubina, Juta Pomeranceva, Linda Gerda Skudra un dietoloģe Lolita Vija Neimane, kā arī žūrijas sastāvā iekļautas divas LDUSA biedres – pārtikas tehnoloģe Dzintra Kokta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga.

Konkursa rezultāti tiks paziņoti 2024. gada 27. martā. 

Šogad konkurss tiek organizēts ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) atbalstu un konkursa uzvarētāji tiks lutināti ar dažādām dāvanām, kuras pavāru komandām nodrošinās “Balticovo”, “Gudrie graudi”, “Rimi Baltic”, “Watermerlon”, “Food Union”, “Gemoss”, bet par dāvanu piegādi parūpēsies VAS “Latvijas pasts”. Savukārt kopvērtējuma uzvarētāju komandai “Baltic Beach Hotel & SPA” dāvinās atpūtu un nakšņošanu viesnīcā, SPA zonas apmeklējumu, kā arī gardas brokastis, bet reģionu uzvarētājiem būs iespēja apmeklēt SPA zonu, lai atvilktu elpu no ikdienas pienākumiem.

Pērn konkursā “Labākais skolu ēdinātājs Latvijā” uzvarējusi Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola, kas ieguvusi visaugstāko žūrijas vērtējumu. Šī skola ieguva arī nomināciju “Labākais skolu ēdinātājs Kurzemē”. Par labāko skolu ēdinātāju Latgalē tika atzīta Balvu Valsts ģimnāzija, Vidzemē – Nītaures mākslas un mūzikas pamatskola, Zemgalē – Jēkabpils 2. vidusskola, savukārt Rīgā – Pārdaugavas Montesori sākumskola. Žūrija nolēma piešķirt arī specbalvu Penkules pamatskolai, jo pavāri bērniem piedāvāja ļoti interesantu un radošu ēdienkarti.

Konkurss tiek rīkots ar Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla atbalstu aktivitātes “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma” ietvaros.

Plašāka informācija:

Rūta Grikmane
“Olsen + Partners”
Projektu direktore
Tel. 29630923
e-pasts ruta.grikmane@olsen.lv

Avots