LR1: Rēzeknes novadā atvērta grupu māja personām ar garīga rakstura traucējumiem

Foto: Laura Ieviņa/Latvijas Radio

Rēzeknes novada Pilcenē maija beigās atklāta grupu māja personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tā paredzēta cilvēkiem, kuriem ir grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešams uzturēties ilgstošas sociālās aprūpes institūcijā. Pilcenē šo pakalpojumu būs iespēja izmantot sešām personām.

 

Grupu māja tapusi deinstitucionalizācijas projekta ietvaros un paredzēta personām ar garīga rakstura traucējumiem. Ēka ir maza un kompakta, tā atrodas klusā Rēzeknes novada lauku ciemā Pilcenē.

Foto: Laura Ieviņa/Latvijas Radio

Pagājušās nedēļas beigās savā istabiņā jau ievācās Vladimirs, šonedēļ atbrauks Maruta. Viņus pieskatīs un atbalstu sadzīvē sniegs kvalificēts personāls.

Vladimirs ir Rēzeknes novada iedzīvotājs, kurš līdz šim ilgstoši uzturējies valsts sociālās aprūpes centrā Rīgā. Dzīvojot grupu mājā, viņam būs iespēja kļūt daudz patstāvīgākam.

“Vladimirs ir komunikabls, patīkams vīrietis no pirmā skatiena, bet viņam ir jāpalīdz plānot budžetu, iepirkties viņam jāpalīdz, un viņam ir grūtības ar ēst gatavošanu,” stāsta grupu mājas vadītāja, sociālā darbiniece Ilona Vugula.

Pirms pārcelšanās uz dzīvi grupu mājā Vladimirs bija atbraucis iepazīties ar šo vietu un pats izvēlējās istabu, kurā vēlas dzīvot. Tajā ir gulta, skapis, galds, izlietne, kumode un plaukti.

“Viņš izteicās, ka viņš prot rīkoties ar kompjūteru. Mēs viņam nodrošinājām galdu un krēslu. Istabiņa ir diezgan šauriņa, bet viņiem nav paredzēts sēdēt istabā,” norādīja Vugula.

Atkarībā no klienta interesēm un spējām pa dienu viņi strādās, brauks uz nodarbībām dienas centrā vai apmeklēs specializētās darbnīcas. “Piemēram, Vladimirs it kā varētu arī piestrādāt, ja mēs dabūsim kaut kur tepat darbiņu. Šeit ir trīs zemnieki. Mēģināsim ar viņu braukt un runāt,” turpināja Vugula.

Grupu mājas vadītāja atklāja, ka iemītniekiem pašiem būs jārūpējas par kārtību savās istabās un koplietošanas telpās, jākopj mājas apkārtne un jāstrādā siltumnīcā. Par pārtikas produktiem un pirmās nepieciešamības precēm iemītniekiem būs jāmaksā pašiem.

Foto: Laura Ieviņa/Latvijas Radio

“Par ēdināšanu mums būs saruna visiem pie apaļā galda, kā viņi labāk vēlas – vai viņi vēlas katrs atsevišķi gatavot savu, vai viņi vēlas, piemēram, mēs izdomājam ēdienkarti, un tanī dienā to gatavojam,” pastāstīja mājas vadītāja.

Vugula norādīja, ka uz vietas kāds no darbiniekiem būs un iemītniekus pieskatīs visu laiku. Šobrīd uz sociālā rehabilitētāja amatu ir izsludināts konkurss.

“Ņemot vērā, ka mēs nevarēsim katru dienu nodrošināt dienas centru, tad viņš darbosies ar viņiem pa dienu šeit pat uz vietas divas dienas nedēļā. Tas ir atkarīgs no viņu interesēm, kas viņiem patīk – vai viņiem patīk zīmēt, vai viņiem patīk līmēt, vai viņiem patīk adīt,” atklāja Vugula.

Latgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta vadītāja Ināra Krūtkrāmele gan atzina, ka jaunā grupu māja Pilcenē atrodas nomaļā vietā, bet tādēļ nesaskatīja ierobežojumus iemītnieku vajadzību nodrošināšanai.

“Autobuss kursē, un tie ir 25 kilometri no Rēzeknes. Ir ārsta prakses turpat netālu Strūžānos un Dricānos sešu kilometru attālumā. Ja ir tāda vajadzība, tad pašvaldība arī šo cilvēku aizved pati ar savu transportu,” skaidroja Krūtkrāmele

“Grupu mājā “Pilcene” šobrīd ir sešas vietas. Pagaidām aizpildītas ir divas no tām, taču pašvaldības redzeslokā jau esot personas, kas potenciāli varētu kļūt par šī pakalpojuma saņēmējām. “Pieprasījums Latgales reģiona pašvaldībās ir lielāks, nekā grupu dzīvokļu vietas ir izveidotas,” atzina Krūtkrāmele.

Foto: Laura Ieviņa/Latvijas Radio

Latgalē kopumā šobrīd deinstitucionalizācijas plāna ietvaros ir izveidoti jau astoņi grupu dzīvokļi personām ar garīga rakstura traucējumiem. Divi grupu dzīvokļi vēl top un līdz gada beigām tiks atvērti Krāslavā un Viļānos. Šobrīd gan tiek diskutēts par šī pakalpojuma apmaksu nākotnē, jo pašvaldībām radušos izdevumus deinstitucionalizācijas projekts kompensē tikai līdz šī gada beigām.

Avots: LR1