Latgalīši Reigā brauc! Latgales amatnieki Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā

2022. gada 24. septembrī Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar biedrību “Latgales tematiskie ciemi” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā organizēja pasākumu “Latgalīši Reigā brauc” Pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekta Crafts ietvaros. Latgalieši pieskandināja ar mūziku, dančiem, smeķīgiem našķiem, košiem amatnieku un mājražotāju darinājumiem pilnus Latgales ciema pagalmus visas dienas garumā. Projekta Crafts īstenošanas laikā šāds amatnieku tirgus tika organizēts jau piekto reizi.

Šī publikācija ir sagatavota ar Pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Latgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli.

Pārstāvēt Latgali mums ir goda lieta

Tā apgalvo teju katrs uzrunātais amatnieks un mājražotājs, kuri kuplā skaitā – aizpildot vairāk kā 30 tirdzniecības vietas, iepazīstināja apmeklētājus ar savu unikālo produkciju.

Amatnieki neslēpj savu sajūsmu tikties ar saviem klientiem klātienē. “Pateicos par iespēju piedalīties Latgales plānošanas reģiona organizētajā pasākumā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Bija prieks satikt savus esošos klientus un iegūt jaunus. Patīkami dzirdēt labas atsauksmes par manis radīto preci, dzirdēt, ko klienti vēl vēlētos redzēt. Parasti ikdienā ar klientiem netiekos, jo viss notiek attālināti vai veikalos, kur Ik MiPes ražojumus var iegādāties ikdienā. Ir patīkami būt tik kolosāli organizētā pasākumā, cilvēku bija daudz un laikapstākļi mūs lutināja,” saka Ieva Pontaga, Ik MiPe design radītāja.

Savukārt, Kristīne Nicmane (keramikas darbnīca “Jašas podi​​”) stāsta: “Brīnišķīga iespēja satikties amatniekiem – izrauties no ikdienas darbiem un kopā pavadīt laiku! Prieks, ka bija arī Lietuvas meistares, kuras jau iepriekš ciemojās Daugavpils tirgū- esam apmainījušās ar pieredzi, tieši pateicoties viņām sāku nodarboties ar  porcelāna auskaru izgatavošanu! Etnogrāfijas muzejs pats par sevi – bagātība un vērtība”. 

Šogad  Miķeļdienas gadatirgū Latgales amatniekus pārstāvēja:

Kā latgalieši to dara jebšu neatklātā Latgale

Šogad esam pirmo reizi. Liekas, ka mūs jau nekas nevar pārsteigt, paši nākam no Latgales, bet te atkal – tādi talantīgi, moderni jaunie keramiķi, un čili džems, piparmētru našķis, vīgriežu sīrups es varētu uzskaitīt vēl un vēl. Tik veiksmīgi integrētas vecās vērtības mūsdienu pasaulē, kā jūs, latgalieši, to darāt?”, tā sacīja kāds nejauši sastaptais pasākuma “Latgalīši Reigā brauc” apmeklētājs.

Un tik tiešām, kārumu un dažādu gardēžu cienīgu Latgales mājražotāju produktu netrūka – smaržīga, bagātīga rupjmaize, mājas siers, zāļu tējas, sulas, vīni, īsts lauku miestiņš, medus un citas delikateses – tas viss piepildīja Latgales ciema viesu vēderus un somas. Savukārt, īstos latgaļu kebabus piedāvāja noprovēt  “Ausmeņa kebabs” un dažādu pildījumu mājas pankūkas cepa “Mūsu pankūkas” saimniece Anita Baltalksne.

Latgalieši parūpējās lai ikvieniens Miķeļdienas tirdziņa apmeklētājs mājās varētu doties ar veselīgiem, smeķīgiem našķiem un prāvu vitamīnu devu no Latgales laukiem un pļavām, skaistiem dekoriem mājai un interjeram, rotām un aksesuāriem, protams – brīnišķīgām atmiņām un krietnu pozitīvisma devu.

“Paldies amatniekiem, mājražotājiem un Latgales tematiskajiem ciemiem par aktīvu sadarbību! Jau 9 gadus, piedaloties šādos pasākumos, jūs spodrināt Latgali kā radošu, atraktīvu, viesmīlīgu, čaklu un pirmreizēju reģionu. Paldies ikvienam, kurš pievienojās tikai šogad, kā arī tiem, kuri ir kļuvuši par mūsu ikgadējo atbalstu, “ Iveta Maļina-Tabūne, LPR administrācijas vadītāja.

Pilnu foto reportāžu var aplūkot: lpr.gov.lv/lv/2022/kapec-latgaliesi-riga-brauc/