Saeimā svinīgā pasākumā atzīmēs Latgales kongresa dienu

27.aprīlis ir vēsturiskā 1917.gada Latgales latviešu kongresa lēmumu pieņemšanas datums. Šajā kongresā pieņemtie lēmumi veidoja pamatu Latvijas valstij un Latvijas Satversmei.

Šī diena iekļauta atzīmējamo dienu sarakstā, lai celtu Latgales latviešu pašapziņu, stiprinātu reģionālo identitāti, izrādītu cieņu vēsturiskajiem ar valsts izveidošanos saistītajiem notikumiem, kā arī veicinātu latgaliešu iesaistīšanos pilsoniskajās aktivitātēs, likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisija otrdien, 27.aprīlī, sēdē atzīmēs Latgales kongresa dienu. Ikviens interesents varēs tai sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā.

Apakškomisijas deputātus attālināti uzrunās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska un Saeimas frakciju pārstāvji.

Par izglītības tradīcijām Latgalē četru gadsimtu skatījumā stāstīs Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta reģionālo studiju centra “Latgales Pētniecības institūts” vadītājs Henrihs Soms. Savukārt par latgaliešu valodu digitālo resursu un mūsdienu valodu izglītības kontekstā runās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore Sanita Martena.

Par atceres un atzīmējamo dienu Latgales kongresa diena noteikta 27.aprīlī, un tā iedibināta par godu 1917.gada 27.aprīļa Latgales latviešu kongresam un tā pieņemtajiem lēmumiem, kas bija nozīmīgs solis ceļā uz vienotas neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanu 1918.gadā.

Latgales apakškomisijas sēde, kurā tiks atzīmēta Latgales kongresa diena, notiks otrdien, 27.aprīlī, pulksten 15.00, un ikviens interesents aicināts sekot līdzi sēdei tiešraidē Saeimas mājaslapā www.saeima.lv.

Pasākuma programma

Kā arī 27. aprīlī notiks sekojoši pasākumi: