Notiks tiešsaistes seminārs “INVESTĪCIJAS vs. IZDEVUMI. Kā radīt ilgtermiņa pozitīvas pārmaiņas bērniem, jauniešiem un ģimenēm?
20.maijā no pl. 10 – 14 notiks tiešsaistes seminārs “INVESTĪCIJAS vs. IZDEVUMI. Kā radīt ilgtermiņa pozitīvas pārmaiņas bērniem, jauniešiem un ģimenēm?”
Reģistrācija dalībai seminārā: EJ.UZ/INVESTE
Seminārs tiek organizēts projekta “Kopienas kā resurss ģimenēm” ietvaros un to organizē biedrība Latvijas Bērnu labklājības tīkls kopīgi ar projekta partneriem un sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību. Semināra mērķis ir kopīgi meklēt mūsdienīgus, uz kopienas vajadzībām vērstus risinājumus, kas palīdz radīt sociāli labvēlīgu vidi ģimenēm un tajās augošo bērnu un jauniešu potenciāla attīstībai, vienlaikus ļaujot pašvaldībām maksimāli efektīvi izmantot tām pieejamos resursus, tai skaitā arī cilvēkresursus. Seminārā tiks integrētas gan pašmāju, gan ārvalstu pieredzē balstītas atziņas un labās prakses piemēri, sniedzot atbildi uz jautājumiem, KĀPĒC pašvaldībām ir svarīgi ieguldīt ģimenēs un bērnos un KĀ to darīt visefektīvākajā veidā, demonstrējot piemērus no Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas pašvaldībām, privātā un nevalstiskā sektora.
Kā arī semināra dalībnieki iegūs pārskatu par projekta “Kopienas kā resurss ģimenēm” laikā veikto vajadzību un resursu kartēšanas pieeju, kas tika pilotēta Tukuma novadā.
Semināra mērķauditorija
Seminārs primāri orientēts uz pašvaldību vadību, tostarp jomu vadītājiem, kas atbildīgi par atsevišķo jomu un kopējās attīstības plānošanu pašvaldībā, jo īpaši izglītības, sociālās aizsardzības, veselības aprūpes un nodarbinātības jomās kā arī uz ekspertiem, nevaldības organizācijām, sociālajiem uzņēmumiem un jomu ekspertiem, kas rada pakalpojumus ģimenēm, bērniem un jauniešiem.
Semināra aktualitāte
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati, 2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 milj. 908 tūkst. iedzīvotāju, kas ir par 12,3 tūkst. mazāk nekā pirms gada un par 473 tūkst. mazāk nekā 2000. gadā. Paralēli negatīvajai demogrāfiskajai tendencei, pastāv arī ne mazāk būtiski sociāli-ekonomiski faktori, kas kavē Latvijas sabiedrības kopējo labklājību un izaugsmi. Kā parāda dažādi pētījumi, tostarp Latvijas Bērnu labklājības tīkla pētījums par jauniešu labbūtību Baltijas valstīs, Latvijā ir satraucoši zemi bērnu un jauniešu labbūtības rādītāji vairākās būtiskās jomās, kā piemēram, slikta fiziskā un garīgā veselība, vardarbīgas attiecības ar vienaudžiem (Latvijā ir vislielākais bērnu un jauniešu īpatsvars Eiropas Savienībā, kuri cieš no vardarbības), augsta sociālā spriedze, nevienlīdzība un nabadzība. Bērnu labbūtība ir cieši saistīta ar situāciju ģimenē, ko papildus ietekmē arī situācijā vietējā kopienā un valstī kopumā. Latvijā ir liels skaits bērnu, kas aug viena vecāka ģimenēs (2019.g. 34 % šķirtu ģimeņu ar bērniem), pie kam, kā liecina statistikas dati, viena vecāka ģimenes, kā arī ģimenes, kurās aug bērni ar speciālām vajadzībām, visvairāk pakļautas nabadzības un sociālās atstumtības riskam. Tāpat daudziem vecākiem trūkst atbalsta un zināšanu vecāku pienākumu veikšanā, kas bieži noved pie emocionālās spriedzes, konfliktiem un nereti vardarbības, kas tiešā veidā negatīvi ietekmē bērnus un ģimeni kopumā. Tai pat laikā, pašvaldībām, īpaši lauku reģionos, trūkst resursi un bieži vien arī prasmes un pieredze, kas ļautu apzināt ģimeņu ar bērniem vajadzības un palīdzētu tās efektīvi risināt.
Tādēļ jau šodien ir jāmeklē praktiski risinājumi, kā efektīvāk izmantot pieejamos līdzekļus un ieguldīt tos kopienās, lai veicinātu savstarpēju sadarbību, zināšanu pārnesi un tādu iniciatīvu atbalstu, kas uzlabotu ģimeņu, bērnu un jauniešus šodienas situāciju, gan viņu attīstības potenciālu nākotnē.
Reģistrācija dalībai seminārā: EJ.UZ/INVESTE
Par Projektu “Kopienas kā resurss ģimenēm”
Projekts “Kopienas kā resurss ģimenēm” («Community power for Families», projekts nr. NGSLV-623) tiek īstenots Ziemeļvalstu Ministru padomes “Grantu programma Ziemeļvalstu un Baltijas valstu NVO programmas ietvaros un sadarbībā ar partneriem “Geri Norai”no Lietuvas un “Reach for Change” no Zviedrijas. Projekta īstenošana notiks no 2020. gada maija līdz 2021. gada martam.
Projekta mērķis ir uzlabot mehānismus, procesus un praksi pašvaldībās, lai efektīvi identificētu ģimeņu, bērnu un jauniešu aktuālās vajadzības pēc atbalsta pakalpojumiem un potenciālos partneru nepieciešamo pakalpojumu sniegšanai, kā arī iesaistīt visas ieinteresētās puses pakalpojumu vajadzību izvērtēšanā, plānošanā un sniegto pakalpojumu kvalitātes novērtēšanā.