17.07.2010. Daugavas Festivāls Krāslavā

Krāslava svētku noskaņās


17.jūlijā Krāslavā ar lielu iedzīvotāju un novada viesu atsaucību nosvinēts „Daugavas festivāls” pilsētas svētku ietvaros, kas pulcināja gan novada ļaudis, gan viesus no citām pašvaldībām un kaimiņvalstīm.

Pasākums tika organizēts Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gadam projekta WATER JOY LLI-050 „Joint water-based tourism offering in Latgale region and Utena county” ietvaros. Projekta vadošais partneris ir Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar Latgales reģiona attīstības aģentūru un Krāslavas novadi domi.

Šogad krāslavieši savas pilsētas svētkus gaidīja ar lielu degsmi un nepacietību, jo tie solījās būt krāšņi un savādāki nekā citiem gadiem.

Jau 16.jūlija vakarā Krāslavas estrādē ar savām dziesmām krāslaviešus pulcēja un svētkus ieskandināja latviešu estrādes mākslinieki. Sapulcējušos svētku dalībniekus gaidīja vēl kāds notikums – atjaunotā Krāslavas pilsētas laukuma un tam pieguļošo ieliņu un krāslaviešu sen gaidītās strūklakas svinīga atklāšana. Vakars izdevās emociju pārpildīts, svētku gaisotne virmoja katrā pilsētas nostūrī.

Svinīgs ausa 17.jūlija rīts, kad jau agri no rīta Krāslavas mazās ieliņas steidza piepildīt amatnieki no tuvākiem un tālākiem Latvijas nostūriem. Te katrs krāslavietis un katrs Krāslavas viesis varēja atrast sev piemērotu suvenīru. Amatnieku tirdziņā māla podi mijās ar austiem rokdarbiem, klūgu pinumi ar gleznotāju gleznām, kokgriezēju roku darbi ar pērļotājiem. Gardēžus piesaistīja svaigas maizes smarža un tikko vāktas tējas aromāts.
Kamēr amatnieki priecēja ar saviem talantiem, krāslaviešos pieauga sportisks azarts. Un ne velti, jo šajā dienā Krāslavā norisinājās Daugavas Festivāls.

Cīnīties par uzvarām bija ieradušās komandas ne vien no Krāslavas novada, bet arī no Daugavpils, Līvānu, Dagdas un Aglonas novadiem. Visagrāk sportisko garu izjust bija devušies makšķernieki. Jau no pulkstens četriem no rīta viņi gatavojās lielajam lomam. Makšķernieku sacensības notika gan komandām, gan individuāli. Komandu vidū goda pjedestāls izskatījās šādi: 1.vieta – „Līvānu āķis” (Kazimirs Anspaks, Mikus Valainis, Viktors Piļščikovs) – 7.570 kg, 2. vieta – „Asaka” (Viktors Zaviša, Aija Sarkane-Skerškāne, Diļāra Ratkeviča) – 2.590 kg, 3.vietu ieguva komanda „Osoka” (Jurijs Vanags, Zoja Vanaga, Edvīns Kalnačs) – 1.910 kg. Individuālajās sacensībās lielākā veiksme bija Kazimiram Anspakam (4.570 kg), otrā vieta ir makšķerniecei Aijai Sarkanei-Skerškānei (1.560 kg), bet trešās vietas ieguvējs Mikus Valainis (1.550 kg). Par lielāko zivi tika apbalvots Jurijs Vanags, viņa veiksmīgais loms – plaudis 950 gr.

Ūdenssporta cienītāji varēja mēroties spēkiem airējoties ar kanoe laiviņām pa Krāslavas skaisto un ainavisko Daugavu. Ātrākie 9 komandu vidū izrādījās Aglonas novada domes komanda „Aglonas ašie” (Ainārs Streļčs, Ieva Streļčs), atstājot aiz sevis Krāslavas novada viesu nama „Vilnis” komandu (Ilmārs Indrāns, Snežana Bondere) un Līvānu novada domes komanda „Līvānu laivinieks” (Kristīne Pļiščikova, Viktors Pļiščikovs)

Savukārt, asāku izjūtu cienītājiem bija iespēja izmēģināt „piedzīvojumu trasīti”, laižoties lejā pa trosēm no Krāslavas tilta pār Daugavu. Šķiet, skatītājiem baiļu sajūta bija lielāka nekā dalībniekiem. Šajā disciplīnā visdrosmīgākie un visātrākie 8 komandu vidū bija Krāslavas jauniešu komanda „Kurkulēni” (Deniss Masļakovs, Božena Žagotska, Veronika Krūmgolde, Viktors Karpovs), atstājot aiz sevis Indras pagasta jauniešu kluba komandu „Stāvēt aizliegts” (Ruslans Klīmanis, Svetlana Jefimčika, jevgēnijs Lisovs, Vita Begunova) un Līvānu novada domas komandu „Līvānu Tarzāns”.

Sīva cīņa norisinājās strītbola laukumā, kur par „Daugavas bumbu 2010” cīnījās 20 komandas dažādās vecuma grupās. D grupas fināls izvērtās ļoti spraigs, jo cīņas laukumā bija divas ļoti spēcīgas komandas – Dagdas novada un Daugavpils novada komandas. Nepārspēti palika dagdānieši (Anatolijs Čapkevičs, Jānis Viškurs, Rolands Kovalis un Valērijs Nagļa). Otrās vietas ieguvēji Daugavpils novada komanda „Bruņinieks/ Latgale”(Māris Bozovičs, Vasilijs Naumovs, Māris Umbraško un Iļja Ivanovs) un trešo vietu ieguva Daugavpils pilsētas komanda (Andrejs Borodavko, Jurijs Maskaļūns- Jodzevičs, Edgars Lauskis, Romāns Ņikiforovs)

Visas dienas garumā mazie krāslavieši un pilsētas visjaunākie viesi varēja iztrakoties uzpūšamajās atrakcijās, radoši darboties dažādās radošajās darbnīcās, izvizināties zirga mugurā, doties rotaļās ar Šreku un princesi Feonu vai vienkārši vērot mazo dejotāju priekšnesumus.

Pēc tik piesātinātas dienas visi svētku dalībnieki tika aicināti uz Krāslavas estrādi, kur notika svētku noslēguma koncerts. Tika apbalvoti Daugavas festivāla uzvarētāji, uzstājās viesi no Zarasiem, Braslavas, Volokolamskas, kā arī Krāslavas deju kolektīvi. Svētku izskaņā visus priecēja svētku salūts un zaļumballe līdz rītam.

Krāslavas novada iedzīvotāji un viesi atzīmēja, ka tie bija grandiozākie svētki Krāslavā pēdējo gadu laikā!!!