Latgales un Ignalinas AES reģionu uzņēmēji dalās pieredzē

Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.–2013. gadam projekta „Uzņēmējdarbības attīstības kapacitātes veicināšana Latgales–Utenas pārrobežu reģionā/akronīms Region Invest” LLII-119 ietvaros projekta noslēguma periodā notika divi pieredzes apmaiņas braucieni starp lietuviešu un latviešu pierobežas reģionu uzņēmējiem un pašvaldībām.

2012.gada 15.novembrī Latgales uzņēmēji un pašvaldību darbinieki apmeklēja Zarasu, Visaginas un Ignalinas pilsētas. Dalībniekus iepazīstināja ar Zarasu pilsētas investīciju projektiem un infrastruktūru tūrisma biznesa sekmīgai attīstībai. Lietuvieši dalījās pieredzē parādot arī vietējās ražotnes SIA „Visagino linija“ potenciālu, kas ir SBA mēbeļu ražošanas koncerna uzņēmums. Sešu gadu ražotnes pastāvēšanas laikā uzņēmums ir sasniedzis 15 milj. litu ( 3 milj. latu) mēneša apgrozījumu. Mēbeles tiek ražotas pēc pasūtījuma IKEA mēbeļu veikaliem. IKEA ir liels Zviedrijas mājas interjera preču tirgotājs, kam ir liels veikalu tīkls ne tikaiEiropā, bet arī ASV, Kanādā, Āzijā un Austrālijā. Latgales uzņēmējus ieinteresēja arī pārtikas rūpniecība, apmeklējot lietuviešu tradicionālās „Šakotes“ cepšanas rūpnīcu SIA „Romnesa“. Ģimenes biznesa veidošanas piemēru demonstrēja 300 gadus vecu ūdens dzirnavu īpašnieki, kas izmantojot esošos dabas un nekustamā īpašuma resursus, maļ rudzu un kviešu graudus un pārdod gan rupjā maluma, gan baltos ekstra miltus. Savukārt Ignalinā Latgales pārstāvji varēja iepazīties ar sporta un izklaides centru, un novērtēt pašvaldības ieguldījumu infrastruktūrā.

Savukārt Lietuvas pierobežas pārstāvjus vairāk interesēja tūrisma bizness un latgaliešu pieredze tā attīstībā. Lietuviešu uzņēmēji un pašvaldības iestāžu pārstāvji 2012.gada 20.novembrī apmeklēja Daugavpils cietoksni un Daugavpils Māla mākslas centru. Atjaunotajā keramiķu darbnīcu ēkā izveidots Daugavpils Māla mākslas centrs, kas pārtapis par mūsdienīgu kultūras un tūrisma objektu. Apmeklējot centru var apskatīt jaunizveidoto malkas cepli un labiekārtotu pagalmu. No jauna ierīkotajā vasaras izstāžu galerijā var vērot keramiķu izstādes.

Personīgajā pieredzē ģimenes tūrisma biznesa veidošanā dalījās zirgu sētas „Klajumi” īpašniece Ilze Stabulniece. Krāslavas novada Kaplavas pagasta “Klajumos” tiek piedāvātas ne vien izjādes, braucieni pajūgā, vairāku dienu pārgājieni zirga mugurā, bet arī laiska atpūta brīvdienu namiņā ar piknika rīkošanu, grilu un kamīnu, makšķerēšana Sīvera ezerā, šūpošanās un neparasti pārgājieni pa dabas takām.

Atpūtas parks „Silene“ pārsteidza lietuviešus ar jaunas atpūtas un izklaides iespējām. Šeit var baudīt dabu pastaigājoties vai braucot ar velosipēdu vai mūsdienīgu elektroskūteri SEGWAY pa gleznainajām taciņām. Var izpeldēties ezerā vai baseinā, doties izbraukumā ar laivu, katamarānu, ūdens motociklu vai pat veselu pontonu. Sevišķi apmeklētājus pārsteidza Virvju trase “Lūšu taka”, kas piedāvā pārliecināties par savām spējām un gūt adrenalīna devu. Sporta laukumos var noskaidrot stiprāko kolektīvu vai komandu futbolā, strītbolā, pludmales volejbolā. Īstas vīru cīņas var norisināties pirmklasīgi aprīkotajā peintbola laukumā. Ir pādomāts arī par bērniem – šeit ir gan bērnu rotaļu laukums, gan batuti, velokarti, elektromobiļi.

Ņemot vērā Lietuvas pierobežas bagātos ūdens resursus, redzētās idejas iespējams tiks realizētas arī Latgalē, attīstot ūdens tūrisma bagātās tradīcijas.

Pieredzes apmaiņas braucienu mērķis bija iepazīties ar pierobežas uzņēmējdarbības attīstību, dalīties pieredzē, smelties jaunas idejas, tādējādi sekmējot uzņēmējdarbības attīstību kopējā pierobežas reģionā. Brauciena dalībnieki ļoti atzinīgi novērtēja iespēju iegūt citu valstu pieredzi uzņēmējdarbības uzsākšanā un veicināšanā.

Lai aplūkotu fotogrāfijas, uzklikšķiniet uz bildi:

Ziņojumu sagatavoja:
Latgales Plānošanas Reģions
Iveta Mukāne, projektu vadītāja
T./fax 65428111
e-pasts: iveta.mukane@latgale.lv
________________________________________
Šis dokuments ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par šī dokumenta saturu atbild Latgales plānošanas reģions un tas nevar tikt uzskatīts par Eiropas Savienības oficiālo viedokli.