LSM: Motora pārsegs, stresa spilventiņi un interaktīvais dēlis – Daugavpilī pārsteidz skolēnu biznesa idejas

Daugavpilī sestdien, 10. februārī, norisinājās skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) reģionālais pasākums “Cits bazārs”, kurā piedalījās vairāk nekā 60 jauniešu veidoti SMU no 33 vidusskolām un 30 pamatskolām no Daugavpils, Rēzeknes, Rēzeknes novada, Viļāniem, Madonas un Gulbenes novada, piedāvājot dažādus oriģinālos izstrādājumus – suvenīrus, dāvanas, preces mājai un interjeram, kosmētiku, preces skaistumam, aksesuārus un bižutēriju, auduma izstrādājumus, dažādus pakalpojumus, kā arī pārtikas/konditorejas preces. 

Vecā papīra “otrā elpa”

SMU “Otrā elpa” no Gulbenes novada Lizuma pamatskolas vadītāja Kitija Tomiņa pastāstīja, ka viņas pārstāvētais uzņēmums piedāvā pircējiem apsveikuma kartiņas, aploksnes un citus izstrādājumus no pārstrādāta, otrreiz izmantojama papīra: “Izgatavojam to no veciem papīriem, kas netiek vairāk izmantoti, no makulatūras, rezultātā radot kaut ko jaunu un skaistu, ko var izmantot gan ikdienā, gan arī dāvanām.”

Papīrs “otrā elpa”
Papīrs “otrā elpa”

Pārstrādes gaitā vecais papīrs sākumā tiek sagriezts, saplēsts, izmērcēts ūdenī, satrīts un izkāsts caur paštaisītiem sietiem. Iegūtā masa tiek izrullēta un izžāvēta, tādā veidā iegūstot pārstrādātu, otrreiz izmantojamu papīru.

“Lai piedotu papīram dažādas nokrāsas, visbiežāk tiek izmantotas vecas guaša krāsas, kas netiek izmantotas, vai arī tiek piejaukts krāsainais papīrs,” stāstīja Kitija.

Ideja par šādas papīra ražotnes izveidi meitenēm radusies, pāršķirojot neizmantojamos, ārā metamos papīrus. Turklāt, veidojot uzņēmumu, gribējies arī, lai tas palīdzētu risināt kādu no problēmām. Šoreiz tā bija papīra pārstrāde.

Marta Roziņa Marija Girse un Kitija Tomiņa dod vecajam papīram “otru elpu”
Marta Roziņa Marija Girse un Kitija Tomiņa dod vecajam papīram “otru elpu”

Pieaugot papīra pārstrādes apjomam, skolā bija izsludināta akcija, kurā varēja ziedo nevajadzīgo papīru. Rezultātā papīrs, kas tiktu vienkārši izmests un piesārņotu vidi, ir pārtapis glītos izstrādājumos un turpina sagādāt cilvēkiem prieku.

Spaidāmie spilventiņi stresa mazināšanai

Laura Laganovska un Dina Eglīte no Lizuma pamatskolas “Cita Bazāra” apmeklētājiem piedāvāja iegādāties pašu darinātos spaidāmos spilventiņus. “To spaidīšana mazina stresu. Tos var lietot arī kā parastas mantiņas vai dekorus. Mūsu veidotie spilventiņi atgādina dažādas veikalā nopērkamas lietas, atšķirība ir tikai tā, ka tie ir spaidāmi,” stāstīja Laura Laganovska.

Spaidāmo spilventiņu meistares - Laura Laganovska un Dina Eglīte
Spaidāmo spilventiņu meistares – Laura Laganovska un Dina Eglīte

Jaunā uzņēmēja atklāja, ka ideja par spaidāmo spilventiņu izgatavošanas biznesu nav radusies nejauši:

“Skolā stundās, kad stipri uzraucos, man dažreiz mēdza trīcēt rokas. Lai nomierinātos, es taisīju šādas mantiņas un tās spaidīju. Tā kā tas man ļoti palīdzēja, nolēmām taisīt šādas mantiņas un piedāvāt tās vienaudžiem, kas saskaras ar līdzīgām problēmām.”

Spaidāmos spilventiņus meitenes izgatavo no papīra, aplīmē to ar līmlentu un piepilda ar vati. Ar mantiņu meistarošanu meitenes pamatā tiek galā pašas.

Spaidāmais spilventiņš
Spaidāmais spilventiņš

“Bizboard” vectētiņiem un vecmāmiņām

Anastasija un Konstantīns no Daugavpils zinātņu vidusskolas pasākuma apmeklētājiem prezentēja bērnu rotaļām un attīstībai domātā interaktīvā dēļa jeb “bizboard” prototipu. Tā kā uzņēmums strādā pamatā ar pasūtījumiem, šis interaktīvā dēļa prototips dod klientam uzskatāmu priekšstatu par izstrādājumu dizainu un uzņēmuma iespējām, ko un kā tas var izgatavot.

“Interaktīvā dēļa detaļu izgatavošanai no koka izmantojam lāzeru. “Bizboard” dod bērnam iespēju ne vien rotaļāties, bet arī attīsta viņa loģisko domāšanu un motoriku. Tādējādi šī attīstošā rotaļlieta ļauj bērnam pavadīt laiku ne tikai jautri un interesanti, bet arī sekmē viņa attīstību,” norādīja Anastasija.

Konstantīns un Anastasija ar “bizboard”
Konstantīns un Anastasija ar “bizboard”

Ideja par šāda interaktīvā dēļa izveidi jauniešiem radusies, jo ģimenēs aug mazas māsiņas un brālīši.

“Kad bērni sasniedza gada vecumu, nācās meklēt veidus, kā viņus nodarbināt. Vēlējāmies rast nodarbi, kas bērnam būtu gan interesanta, gan arī noderīga un attīstoša. Radās doma par interaktīvā dēļa iegādi. Tā kā šāds izstrādājums maksāja gana dārgi, nolēmām izgatavot to paši,” pastāstīja Anastasija.

Pie pasūtījumiem uzņēmums tiek pamatā ar “Instagram” un “Facebook” starpniecību. Biežākie klienti ir vecmāmiņas un vectētiņi, kas interaktīvo dēli iegādājas dāvanā saviem mazbērniem.

Lai iegūtu uzņēmuma tālākai attīstībai nepieciešamo finansējumu, Anastasija un Konstantīns ir apņēmības pilni piedalīties “Swedbank” rīkotajā konkursā “Biznesa skice”.

“Aromātiskais pieskāriens”

Uzņēmumā “Aroma touch” darbojas Daugavpils Saskaņas pamatskola skolnieces Marta Bozoviča, Agate Čeirāne un Beatrise Agafonova. “Mūsu uzņēmums piedāvā gan sāls, gan cukura skrubīšus ar rožu, lavandas, apelsīnu, vilkābeļu, ķirbju, piparmētru un kanēļa aromātu. Piedāvājam arī skrubjziepītes ar piparmētru, vilkābeli un kanēli, kā arī jaukus Valentīndienas komplektus,” pastāstīja Beatrise.

“Aromātiskā pieskāriena” meistares Marta Bozoviča, Agate Čeirāne un Beatrise Agafonova
“Aromātiskā pieskāriena” meistares Marta Bozoviča, Agate Čeirāne un Beatrise Agafonova

Sākumā meitenes gatavojušas smaržu maisiņus automašīnām un telpām. Pēc tam sākušas domāt par jauniem produktiem. Tā radusies ideja par skrubjiem, kas tagad ir pieejami jau ar dažādiem aromātiem.

Beatrise norādīja, ka, pirms sākt jauno produktu ražošanu, nopietni pētītas to receptes, kādas vielas ir nepieciešamas: “Sākot ražošanu, mums visā šajā procesā palīdzēja skolotāji, kuriem esam pateicīgas par idejām un konsultācijām saistībā ar ražošanas procesu un noformējumu. Lielu paldies par atbalstu sakām arī vecākiem.”

“Aroma touch” produkcija
“Aroma touch” produkcija

Lai ikdiena nebūtu garlaicīga

Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas un I. Pilsudska Valsts poļu ģimnāzijas audzēknes Sofija un Marta ar savu ražoto produkciju cenšas dažādot cilvēku garlaicīgo ikdienu. “Radām izstrādājumus no polimērmāla un epoksīdsveķiem, veidojam gredzenus, auskarus, rokassprādzes un kulonus, apgleznojam arī kreklus ar tekstilkrāsu,” paskaidroja Sofija.

Ideja par šādu biznesu Sofijai radusies jau tad, kad bijusi maza: “Man ļoti patika skatīties internetā, kā cilvēki kaut ko veido no polimērmāla. Pamēģināju, iepatikās, un sāku veidot arī es.”

Ražošanas procesā jaunu ideju rašanai Sofijai lieti noder mācību laikā “Saules skolā” iegūtās zināšanas un prasmes, palīdzību neatsaka arī vecāki. “Mums ir daudz produktu, kas saistīti ar dabas tēmu, arī zīmējumi uz krekliem. Fotografēju, taisu skices un zīmēju,” stāsta uzņēmīgā jauniete.

Sofija un Marta no “Sopfirta”
Sofija un Marta no “Sopfirta”

Veselīgs un vitamīniem bagāts

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas liceja audzēknes Darja Petrova, Viktorija Aņisimova un Darja Kuzmnova “Cita bazāra” apmeklētājiem piedāvāja iegādāties spilventiņus ar linsēklām un lavandu, veselīgo un vitamīniem bagāto linsēklu eļļu un linsēklu raušus.

Darja Petrova pastāstīja, ka viņas biznesa virziena izvēli lielā mērā sekmēja vecāku nodarbe: “Mani vecāki nodarbojas ar liniem. Izdomājām, ka cilvēkiem vajag piedāvāt kaut ko veselīgu. Sākām spiest linsēklu eļļu un taisīt linsēklu raušus. Taisām arī spilventiņus ar linsēklām un lavandu.”

Linu pārstrādes produktus piedāvā Darja Petrova, Viktorija Aņisimova un Darja Kuzmnova
Linu pārstrādes produktus piedāvā Darja Petrova, Viktorija Aņisimova un Darja Kuzmnova

Auto vajadzīgs stilīgs motora pārsegs? Jums palīdzēs “302T”

Latgales Industriālais tehnikums transportlīdzekļu krāsošanas nodaļas studenti “Cita bazāra” apmeklētājiem piedāvāja iespēju padarīt savu auto unikālu, izveidojot uz motora pārsega klienta izvēlētu zīmējumu.

Uzņēmuma “302T” pārstāvis Guntars Ušackis, kurš tehnikumā apgūst transportlīdzekļu krāsošanu, atzina, ka biznesa virziena izvēli lielā mērā sekmējis pasniedzējs:

“Pasniedzējam ir izdevies mūs aizraut. Mums patīk tas, ko mēs mācamies un ko darām. Tādēļ nolēmām izmēģināt savus spēkus, piedāvājot klientiem pakalpojumu, kurš paredz attēlu izveidi uz auto detaļām. Patlaban ir sajūta, ka viss aiziet.”

“Pirms attēla izveides tiek sagatavota motora pārsega virsma. Ja ir nelīdzenumi, tie tiek izvilkti vai arī nošpaktelēti. Pēc tam virsma tiek gruntēta, un tikai pēc tam var sākties klienta izvēlētā attēla izveide, izmantojot dažādus šablonus, kā arī zīmējot ar roku,” pastāstīja Guntars.

Topošais auto krāsošanas meistars Guntars Ušackis pie sava meistardarba
Topošais auto krāsošanas meistars Guntars Ušackis pie sava meistardarba

Uzvarētāji septiņās nominācijās

Skolēnu mācību uzņēmumu reģionālā pasākuma Daugavpils “Cita bazāra” ietvaros notika arī jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana septiņās nominācijās:

Precizējums

Precizēti skolēnu uzņēmumu nosaukumi.

  • “Uz zināšanām balstīts SMU produkts/pakalpojums” uzvaras laurus plūca “Aroma Touch” pamatskolu grupā un “Pastyla” vidusskolu grupā;
  • “SMU biznesa potenciāls” par uzvarētājiem atzīti “Burvju mirkļu ķērāji” un “Autoposters”;
  • “Ilgtspējīgs SMU produkts/pakalpojums” – “Stari” un “WoodHold”;
  • “Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums” – “RainShade” un “Edumath”;
  • “Labākais SMU stends” – “Sopfirta” un “Ingame”,
  • “Labākā SMU pārdošanas komanda” – “Aksesuari.x” un “Edumath”,
  • “Sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums” – “Flopi” un “ZenGlow”.

Pasākumu rīkoja biznesa izglītības biedrība “Junior Achievement Latvia” un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde. “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns norādīja, ka, veidojot savu mācību uzņēmumu, skolēns apgūst ne tikai zināšanas par uzņēmējdarbību un pārdošanu, bet vēl virkni dzīvē nepieciešamu un noderīgu prasmju – prezentēšanas prasmi, spēju strādāt komandā, veiksmīgas saskarsmes un organizēšanas kompetences.

Avots