VARAM ministrs Plešs reģionālajā darba vizītē apmeklē Balvu novadu

Piektdien, 25.martā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!), turpinot reģionālās darba vizītes, apmeklēs Balvu novadu, kur tiksies ar domes priekšsēdētāju Sergeju Maksimovu, lai pārrunātu aktuālos novada attīstības projektus un iespējas, ko sniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātās atbalsta programmas pašvaldībām, kā arī citus pašvaldībai aktuālus jautājumus. Vizītes laikā ministrs godinās komunistiskā genocīda upurus, noliekot ziedot represēto piemiņas vietā.

Ministrs Plešs: “25. marts Latvijā ir sēru diena, kad tiek pieminētas 1949. gada deportācijas un komunistiskā genocīda upuri. Padomju vara uz Sibīriju izsūtīja vairāk nekā 43 tūkstošus nevainīgu cilvēku, tai skaitā bērnu un jauniešu, un šī nežēlība mūsu valsts vēsturē atstājusi dzīļu sāpju rētu.  Šodien, noliekot ziedus pie represēto pieminekļa, nav iespējams nedomāt par sāpēm, ko piedzīvo Ukrainas tauta. Pieminot pagātnes un tagadnes pāridarījumus, ir būtiski kā domās, tā darbos iestāties pret agresiju un būt vienotiem mūsu atbalstā Ukrainai! Pateicos ikvienam mūsu valsts iedzīvotājiem, ikvienai pašvaldībai, organizācijai un uzņēmumam, kas radis iespēju atbalstīt Ukrainu un tās civiliedzīvotājus.”

Tiekoties ar pašvaldības vadību, ministrs informēs par VARAM izstrādātajiem pašvaldību investīciju un atbalsta instrumentiem, kā arī iespējām pretendēt uz kādu no ministrijas pārziņā esošu Eiropas Savienības (ES) fondu programmām, kas tostarp mērķētas uz uzņēmējdarbības vides attīstību, infrastruktūras labiekārtošanu un iedzīvotājiem būtisku projektu realizēšanu pašvaldības teritorijā.

Balvu novada teritorijā ar VARAM atbalstu realizēti vai uzsākti vairāki iedzīvotājiem un novada attīstībai būtiski projekti, piemēram, enerģijas patēriņa samazināšana, sekmējot energoefektivitātes paaugstināšanu Kubulu pirmsskolas izglītības iestādē “Ieviņa”, Balvu Mūzikas skolas ēkas energoefektivitātes paaugstināšana un apjomīgu investīciju piešķiršana uzņēmējdarbības dažādošanai un konkurētspējas uzlabošanai Balvu novadā.

Kopumā Balvu novads no ES fondu līdzekļiem VARAM kompetences jomās saņēmis 12,8 milj. EUR laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam. Papildu tam 2021. gadā piešķirti valsts aizdevumi vairāk nekā 1,4 milj. EUR apmērā no ministrijas izstrādātās atbalsta programmas Covid-19 ekonomisko seku mazināšanai, kas tāpat kā citās pašvaldībās lielākoties atvēlēti pašvaldības transporta infrastruktūras attīstībai, tai skaitā Bērzu ielas posma projekta pārbūve un autostāvvietas seguma atjaunošana Skolas ielā Balvu pilsētā, stāvlaukuma atjaunošana pie Balvu Kultūras un atpūtas centra, Vidzemes un Tautas ielu posmu atjaunošana, kā arī autoceļa Kaši – Surikova – Buksti atjaunošana.

Jau ziņots iepriekš, ka, lai veicinātu ekonomikas atgūšanos no Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes, pašvaldībām 2022. gadā plānots atvēlēt valsts budžeta finansējumu aizdevuma formā 70 milj. EUR apmērā, ko paredzēts piešķirt plašam mērķu lokam, tai skaitā uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstīšanai novada teritorijā, ceļu tīklu labiekārtošanai vai iedzīvotājiem nozīmīgu projektu realizēšanai, piemēram, īres dzīvokļu izveidošanai ārpus Rīgas plānošanas reģiona. Tāpat VARAM šogad turpina augstas gatavības pašvaldību investīciju programmu uzņēmējdarbības vai pakalpojumu infrastruktūras attīstībai, un kopumā pašvaldībām būs pieejami vairāk nekā 36 milj. EUR.

Informāciju sagatavoja: Miks Strazdiņš, Ministra padomnieks sadarbībai ar plašsaziņas līdzekļiem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija