Daugavpilī aizvadītas Vides dienas un atklāts Europe Direct Dienvidlatgales centrs

Ceturtdien, 5. maijā Daugavpils kultūras un izglītības iestādēs norisinājās Vides dienai un Europe Direct Dienvidlatgales centra atklāšanai veltītas aktivitātes, ko organizēja Latgales plānošanas reģions, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde.

Jaunizveidotais Europe Direct Dienvidlatgales centrs atrodas Saules ielā 15, Daugavpilī. Sadarbībā ar valsts, pašvaldību iestādēm un nevalstisko sektoru, te iedzīvotājiem tiks piedāvāti diskusiju pasākumi, semināri un citas aktivitātes saistībā ar ekonomiku, jaunatnes lietām, NVO darbību, Eiropas Savienības institūcijām un citām Eiropas Komisijas aktualitātēm.

Vairāk stāsta Europe Direct Dienvidlatgales centra vadītājs Oskars Zuģickis: “Atklājot Europe Direct Dienvidlatgales centru, Latgales Plānošanas reģions sadarbībā ar Izglītības pārvaldi, Daugavpils skolēniem, Daugavpils iedzīvotājiem ir noorganizējis vairāk nekā 60 dažādus pasākumus gan skolās, gan kultūras iestādēs, gan pilsētas parkos, cietoksnī un daudzviet citur. Līdz ar to, šis te pasākumu klāsts ir ļoti, ļoti plašs un ļoti daudz dažādām interešu grupām. Visvairāk pasākumus mēs esam organizējuši tieši jauniešiem, par cik Eiropas Komisija 2022. gadu ir pasludinājusi par Jaunatnes gadu.”

Vides dienas aktivitātes Daugavpilī saucas ar vairākām Eiropas Savienības aktualitātēm un izvirzītajiem mērķiem – informācijas pieejamība ikvienam eiropietim, ceļš uz klimatneitralitāti, bioloģiskās daudzveidības veicināšana, demokrātijas un solidaritātes iniciatīvas. Visas dienas garumā vairāk nekā 1500 skolēniem no 18 Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm tika piedāvātas dažādas izzinošas aktivitātes saistībā ar vidi un Eiropas zaļo kursu. Tās bija meistardarbnīcas, ekskursijas, konkursi, izzinošas nodarbības un spēles. Vides diena tika atklāta ar jauniešu diskusiju – hakatonu “Ar Eiropys tvierīni Latgolā”. Savukārt akcijas “Atpakaļ uz skolu” ietvaros jaunieši piedalījās diskusijā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāju Zani Petri, Zviedrijas, Polijas un Grieķijas vēstniekiem un citām amatpersonām.

“Šogad ir Eiropas Jaunatnes gads,” uzsver  Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, “un Eiropas Jaunatnes gada ietvaros jauniešiem ir iespējas izvēlēties tās jomas, kurās viņi varētu darboties vairāk vai uzzināt vairāk. Arī šī Jaunatnes gada ietvaros, viena no jomām ir zaļais kurss, kur ir aicinājums jauniešiem aktīvāk iesaistīties ar dažādiem zaļajiem projektiem, un es domāju, ka viens no tādiem piemēriem, par ko jaunieši varētu domāt. Protams, ir arī daudzi citi pasākumi, Eiropas Jaunatnes gada ietvaros varētu runāt par nodarbinātību, citus varbūt varētu interesēt arī mācības, citus, varbūt, digitālā pāreja. Es domāju jauniešiem noteikti ir iespēja atrast šo savu nišu, kas viņiem interesē, un aktīvi darboties šī gada ietvaros.”

Īpaša vērība plašajā pasākumu klāstā bija veltīta atkritumu tēmai. Jaunieši piedalījās atkritumu monitoringa ekspedīcijās, skolotāji un vides draugi piedalījās izglītojošā sarunā par atkritumu auditu. Latvijas Zaļais punkts Dubrovina parkā pilsētas iedzīvotājus informēja par atkritumu apsaimniekošanas aktualitātēm, bet skolēniem piedāvāja piedalīties atkritumu šķirošanas spēlē. Savukārt Dabas aizsardzības fonds piedāvāja interaktīvu nodarbību “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes”.

Pēcpusdienā Vides dienas ietvaros Vienības dārzā notika Saulespuķu stādīšanas akcija, kurā piedalījās Daugavpils pilsētas pašvaldības vadība, Eiropas Komisijas pārstāvji, ukraiņu bērni un Eiropas Kultūras galvaspilsētas konkursa žūrijas delegācija.

Savukārt vides dienas noslēgumā, Daugavpilī pazīstamā sarunu sola “Lavka” organizatori daugavpiliešus un pilsētas viesus aicināja iesaistīties pasākumā vakara sarunas uz DĪVĀNA “Pilsētas zaļais kods”, kurā apmeklētājiem bija iespēja uzklausīt vides ekspertus, gūt jaunas zināšanas un iepazīt jaunizveidoto Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centru “Inženieru arsenāls”.

Sižetu sagatavoja: Daugavpils pilsētas pašvaldības Komunikācijas nodaļa