Iekšlietu ministre tikās ar pierobežas pašvaldību pārstāvjiem

11. augustā Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldē norisinājās iekšlietu ministres Marijas Golubevas tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem, kurās tika izsludināta ārkārtējā situācija. Tās ir pierobežas pašvaldības ar Baltkrieviju – Augšdaugavas novads, Daugavpils pilsēta, Ludzas novads un Krāslavas novads.

Iekšlietu ministre tikšanos uzsāka ar plāna robežas nostiprināšanai prezentēšanu. Tas sevī iekļauj paātrināto žoga izbūvi gar Baltkrievijas robežu, kam speciāli tiks grozīts būvniecības likums. Tāpat valdības plānos ir stingrāk vērsties pret tiem, kas nodarbojas ar nelegālās robežšķērsošanas organizēšanu. Jau patlaban notiek aktīva sadarbība ar NBS struktūrām, kuras palīdz patrulēt robežjoslu.

Kā skaidro Iekšlietu ministrijas Valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs, līdz ar ārkārtējās situācijas iestāšanos, visām iesaistītajām drošības struktūrām (robežsardzei, policijai, NBS) būs iespēja virzīt atpakaļ tos, kuri mēģinās nelegāli šķērsot Latvijas valsts robežu. Šāda kārtība darbosies tiklīdz valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, tātad līdz 10. novembrim. Uz ārkārtējās situācijas laiku robežsardze neizskatīs patvēruma meklētāju pieprasījumus par patvēruma sniegšanu mūsu valstī, izņemot atsevišķus individuālos gadījumus.

Pēdējo divu diennakšu laikā tika novērsts 91 personas mēģinājums nelegāli iekļūt Latvijā. Visas personas tika atgrieztas, kas liecina par to, ka situācija tiek kontrolēta.

Plašākā sabiedrībā izskan neizpratne, kādēļ ārkārtējā situācija netika izsludināta jau laikus. Taču kā skaidro M. Golubeva, ārkārtējo situāciju var izsludināt tikai tad, kad tā jau pastāv reālajā dzīvē.

Iekšlietu ministre skaidro, ka situācija tiek risināta, sadarbojoties dažādām struktūrām – gan Ārlietu ministrijai, gan Aizsardzības ministrijai, kā arī Eiropas līmenī. Ja situācija pasliktināsies, un nelegālo robežšķērsotāju skaits kļūs pārāk liels, tiek pieļauta iespēja prasīt palīdzību arī ārvalstīs, līdzīgi kā to darīja Lietuva.

Pierobežas pašvaldībām tika prasīta informācija par ēdināšanas iespējām un pieejamajām telpām nelegālo robežšķērsotāju izmitināšanai, taču patlaban praktiskās vajadzības tam nepastāv. Iekšlietu ministrija vāc šāda veida informāciju gadījumam, ja situācija pasliktināsies, un būs nepieciešams izvietot lielāku skaitu nelegālo robežas šķērsotāju.

Jāatgādina, ka patlaban robežsardze neielaiž valstī tos, kuri cenšas nelegāli šķērsot robežu, un novirza atpakaļ Baltkrievijā.

Trešdien, 11. augustā, iekšlietu ministre Marija Golubeva  kopā ar Valsts robežsardzes priekšnieku Gunti Pujātu apmeklēja arī Valsts robežsardzes Silenes robežapsardzības nodaļu. Viņiem pievienojās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, deputāti no Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas, valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs un citas Iekšlietu ministrijas amatpersonas.

Ministres uzruna Latgales pašvaldībām un iedzīvotājiem skatāma: www.facebook.com/latgales.regions/