Vēsturisks brīdis Skaistā

Šonedēļ Skaistas pagastā notika svinīgs pasākums, kura laikā topošā jaunā sakaru masta pamatos iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, kuru vēl šī gada jūnijā svinīgi parakstīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs  Ģirts Ozols un Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks.

Uzrunājot pasākuma dalībniekus Skaistā, LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols atgādināja, ka kopš projekta ieceres ir pagājuši četri gadi, un nosauca šo brīdi par vēsturisku. Jaunie simtmetrīgie masti Skaistas pagastā un Viļakas novadā palīdzēs nodrošināt pamatmērķus – informatīvo telpu, tās drošību un pārskatāmību Latvijā, Eiropas Savienības un NATO dalībvalstu ārējā robežā. Turpinot par apraidi kā tādu, Ozola kungs uzsvēra, ka pēdējos 10-15 gados ir bijuši vairāki uzlabojumi, un šobrīd virszemes bezmaksas apraides programmas pieejamas 99,7% teritorijas, un vairāk nekā 98% iedzīvotājiem, līdzīgi rādītāji ir arī sabiedriskajam radio. Uzlabojumi apraides jomā tiks turpināti.

Krāslavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Viktors Moisejs uzsvēra nepieciešamību stiprināt pierobežas informatīvo telpu, jo dabā tukšums parasti nepastāv – ja kaut kur nav uztverama Latvijas TV un radio, tad to vietā ir kaimiņvalsts radio vai televīzija.

Masta būvnieka SIA „EMPOWER” pārstāvis Aigars Kalniņš pateicās par izrādīto uzticību un doto iespēju pierādīt sevi ar darbiem valstiski svarīgā objekta būvniecībā.

Ar būvnieka ķelli iemetot pāris cementa pikučus kapsulai speciāli izveidotā vietā, tās iemūrēšanā masta pamatos tika ļauts piedalīties praktiski ikvienam klātesošajam, kurš to vēlējās.

„Sakaru nozare un infrastruktūra ir kļuvusi par visaptverošu tīklu, kas visdažādākajās tehnoloģiskajās platformās savieno informācijas radītājus un sniedzējus ar informācijas saņēmējiem. Viena no šī tīkla redzamākajām daļām ir sakaru torņi un masti, kas cieši saistīti gan ar LVRTC, gan ar valsts vēsturi kopumā. Divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados tieši Latvijā bija augstākie koka radio masti Eiropā, bet pusgadsimtu vēlāk galvaspilsētā tapa augstākais tornis Eiropas Savienībā. 2019. gadā Viļakas un Krāslavas novados tiek būvēti jauni sakaru masti. To uzdevums vēl daudzkārt svarīgāks par pirmo vai augstāko torņu uzdevumu. Jaunajiem sakaru mastiem jākalpo par pamatu informatīvās telpas stiprināšanai reģionā,” akcentēts vēstījumā.

Uz jautājumu, ko tieši novada ļaudīm dos jaunais masts, priekšsēdētāja vietnieks Viktors Moisejs atbildēja: „Domāju, ļoti daudz. Tas aizpildīs baltos plankumus, kas reģionā ir izveidojušies apraides un sakaru jomā. Tas ir svarīgi, jo esam Latvijas un visas ES priekšpostenis. Šis brīdis sen gaidīts, cerams, ka viss ritēs, kā ir ieplānots un gadumiju sagaidīsim ar darbojošos jauno mastu un iespēju reģiona cilvēkiem saņemt valsts nodrošinātos pakalpojumus.”

„Vai iedzīvotāji, kas līdz šim skatījās citu valstu kanālus, tagad pievērsīsies Latvijas kanāliem?”

Viktors Moisejs: „Masts ir viens no faktoriem, lai tas notiktu, bet otra svarīga lieta ir raidījumu kvalitāte. Proti, vai tā informācija, kas tiek vai tiks pasniegta, iedzīvotājiem būs svarīga un interesanta? Turklāt nav noslēpums, ka mums ir daudznacionāls novads, ir daudz cilvēku, kas runā krieviski. Skaidrs, ka jaunajai paaudzei būtu kauns nerunāt latviski, bet ir vecāka gadagājuma cilvēki, un būtu naivi domāt, ka šie cilvēki vienkārši pārslēgsies no krievu valodas raidījumiem uz latviešu. Ar to gribu pateikt, ka ziņu raidījumi krievu valodā noteikti jāsaglabā arī turpmāk – tāda mums ir reālā situācija.”

Atbildot uz jautājumu, kādas iespējas kopumā nodrošinās jaunais tornis, LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols sacīja, ka pirmais un svarīgais uzlabojums vērsts uz virszemes bezmaksas televīzijas apraidi, konkrēti runa ir par lielāku signāla stiprumu. Šobrīd virszemes apraidē bez maksas Latvijā ir skatāmi pieci televīzijas kanāli – LTV1, LTV7, „Re:TV“, „RīgaTV 24” un „Sportcentrs.com TV”, kas visi būs kvalitatīvi uztverami šajā reģionā, tieši pateicoties jaunajam mastam. Vienlaikus tiks uzlabots sabiedriskā radio signāla stiprums Latvijas Radio 1, Latvijas Radio 4 programmai, kas šeit jau uztveramas, kā arī varēs sākt uztvert Latvijas Radio 2 programmu, kas būs jauninājums.

Otrs ieguvums galapatērētājiem – iedzīvotājiem – būs no tā, ka mobilo sakaru operatori mastā arī izvietos savas iekārtas, līdz ar to tiks veikts būtisks uzlabojums tieši zonas aptveramībā mobilo sakaru pakalpojumu lietotājiem. Šobrīd visi trīs lielie operatori ir izteikuši vēlmi izmantot šo infrastruktūru.

Trešā nozīmīgā lieta tiks realizēta uz pavasara vai vasaras pusi, kad tornis tiks pieslēgts arī platjoslas optiskajam tīklam, paverot iespējas reģionālajiem un nacionālajiem elektronisko sakaru pakalpojumu operatoriem pieslēgties platjoslas tīklam un nodrošināt iedzīvotājiem augstas kvalitātes interneta u.c. pakalpojumus.

Juris Roga, autora foto