5 reizi jaunos uzņēmējus pulcēja Reģionālais Skolēnu mācību uzņēmumu pasākums “Cits Bazārs” Daugavpilī

Gadatirgus Daugavpilī pulcēja 60 jauniešus no Daugavpils, Daugavpils novada, Viļānu, Rēzeknes un Rīgas 12 izglītības iestādēm

Reģionālajā Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) pasākumā gadatirgū Daugavpilī, ko organizēja biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvija (JA Latvija) partneris Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde sadarbībā ar Latgales Plānošanas reģiona Latgales uzņēmējdarbības centru  uzvaras laurus plūca SMU, kuri izcēlās ar inovatīvām idejām, kvalitāti un pārdošanas mākslu.

Kā atzīst žurijas komisijas pārstāvji: “Ar katru gadu vērojama ne vien pieaugoša izveidotās produkcijas kvalitāte un daudzveidība,  bet arī pašu skolēnu un SMU darbības izaugsme un attīstība. – izveidojusies konkurence, kas ir labs virzītājspēks!“

No visiem 27 SMU, kas piedalījās gadatirgū, izvirzītajās nominācijas diplomus un balvas saņēma:

 1. Labākā pārdošanas komanda – SMU „ Div kociņš“ no Daugavpils  Valsts  ģimnāzijas ar produktu – rotas ar latvju rakstiem un koka elementiem,
 2. Labākā dāvana – SMU „ Soulstate“ no Daugavpils 3. vidusskolas ar produktu – brošiņas, piekariņi, figūriņas un magnētiņi no polimērmāliem.
 3. Videi draudzīgs produkts – SMU „T&N Enterprise“ no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas ar produktu – dabīgās zāļu tējas no Ukrainas kalnu reģiona,
 4. Inovatīva biznesa ideja – SMU „Rokdarbu prieks“ no Viļānu vidusskolas ar produktu – adījumi ar atstarojošiem elementiem,
 5. Sociāli atbildīgs SMU – SMU „Sečap“ no Daugavpils Centra vidusskolas ar produktu – putnu barotavas un gardumiem mājas mīluļiem,
 6. Labākais stends – SMU „Burbuļu fabrika“ no Daugavpils Krievu vidusskolas liceja ar produktu – vannas dāvanu komplekti un ziepes,
 7. Komerciālākais uzņēmums – SMU „Liveco“ no Daugavpils Valsts ģimnāzijas ar produktu – tekstila izstrādājumi,
 8. Uz zināšanām balstīts pakalpojums – SMU „Bewus“ no Rēzeknes tehnikuma ar produktu – Web lapu izstrāde un administrēšana.

   Vēl žūrija pasniedza arī  savas simpātijas balvas:

 • „Swedbank“ AS pasniedza simpātiju balvu  SMU „Fortom“  no Daugavpils Saskaņas pamatskolas (Īpaša dizaina atlaižu kuponi).
 • Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Daugavpils nodaļas un Europe Direct Informācijas centrs Daugavpilī pasniedza simpātijas balvu SMU „Liveco “ no Daugavpils Valsts ģimnāzijas.
 • Daugavpils pilsētas domes simpātiju balvu pasniedza Daugavpils Valsts ģimnāzijas SMU „Color BOMB“ ( vannas bumbas ar ēteriskajām eļļām).

Kā jau iepriekš tika minēts, gadatirgus ietvaros notika jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana nominācijās – Labākā pārdošanas komanda, Uz zināšanām balstīts produkts/pakalpojums, Inovatīva biznesa ideja, Komerciālākais uzņēmums,  Videi draudzīgs produkts, Labākai stends, Sociāli atbildīgs SMU un Labākā dāvana.

 SMU izvērtēšanu veica pieredzējusi profesionāļu komanda, kurā bija pārstāvēta Swedbank, Daugavpils pilsētas domes Attīstības departaments, Latgales plānošanas reģiona Latgales uzņēmējdarbības centrs (LUC), LTRK Dienvidlatgales nodaļa, Daugavpils biznesa inkubators un JCI Latgales nodaļa.

Reģionālo SMU pasākumu “Cits Bazārs” Daugavpilī atbalstīja Swedbank, tirdzniecības parks „SOLO”,  viesnīca  “Park Hotel Latgola”.

Par JA Latvija Skolēn mācību uzņēmumu programmu

Skolēnu mācību uzņēmumu programma (SMU) ir īpaši 4.-12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai JAL, kas ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī Skolēnu mācību uzņēmumu programmu.

Par Junior Achievement Latvija (JAL)

JAL ir sabiedriskā labuma organizācija un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. Eiropas Komisija atzinusi JAL par pozitīvu iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JAL katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību visos izglītības līmeņos:

 • Finanšu pratības ABC – sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.-9. klasei
 • Karjeras izglītības programma Ēnu diena-12. klasei
 • Skolēnu mācību uzņēmumu programma-12. klasei
 • Līderu programma -12. klasei
 • Start-Up programma jauniešiem
 • Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.

Informāciju sagatavoja: Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes pedagoģe – karjeras konsultante Santa Čeirāne, santa.ceirane@ip.daugavpils.lv