LPR Preiļos rīko semināru par zaļo publisko iepirkumu
Šodien, 30.augustā Preiļu novada uzņēmējdarbības centrā notiek Latgales plānošanas reģiona sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju rīkotais seminārs pašvaldību speciālistiem par Zaļo publisko iepirkumu. Seminārā piedalās pašvaldību iepirkumu komisiju locekļi, izpilddirektori un citi interesenti.
Zaļais publiskais iepirkums ir process, kura ietvaros valsts un pašvaldības iestādes cenšas iepirkt preces un pakalpojumus ar iespējami mazāku ietekmi uz vidi, ņemot vērā dzīves cikla izmaksas produktiem vai pakalpojumiem ar vienādu primāro funkciju, ar kura palīdzību iespējams:
- samazināt ietekmi uz vidi – katra nopirktā prece vai pakalpojums atstāj ietekmi uz vidi visās tās aprites cikla stadijās (ražošana → lietošana → pārstrāde otrreizējai izmantošanai vai noglabāšana atkritumu izgāztuvē);
- veicināt sociālus uzlabojumus – ar iepirkumu procedūrā iestrādātu nosacījumu palīdzību iespējams nodrošināt labākus darba apstākļus, piemēram, samazinot toksisko ķīmisko vielu saturu tīrīšanas līdzekļos uzlabo dzīves un darba vides apstākļus, transports ar samazinātu izmešu apjomu veicina gaisa kvalitātes uzlabošanos un saslimstības ar elpvadu slimībām riska samazināšanos;
- panākt ietaupījumus budžetā – plānojot iegādāties kādu preci vai pakalpojumu, vispirms tiek izvērtētas reālās vajadzības, tādējādi samazinot iepirkumu apjomu. Otrkārt, tiek veikts preces aprites cikla izmaksu novērtējums. Tādā veidā iespējams ņemt vērā visus faktorus (ne tikai preces vai pakalpojuma sākotnējo cenu, bet arī ekspluatācijas un radīto atkritumu apsaimniekošanas izmaksas) un galarezultātā panākt līdzekļu ekonomiju.
Īstenojot Eiropas strukturālo un investīciju fondu (ESI fondu) līdzfinansētus projektus, kā viens no horizontālajiem principiem ir noteikts princips „Ilgtspējīga attīstība”. Atbilstoši Horizontālais principa „Ilgtspējīga attīstība” īstenošanas uzraudzības metodikai, kā viens no noteiktajiem kopējā darbības programmas uzraudzības rādītājiem ir noteikts „Zaļais publiskais iepirkums”. Līdz ar to turpmākā ESI fondu ieviešanas procesā atbilstošais rādītājs tiek iekļauts atbildīgo iestāžu plānoto pasākumu atlases kritērijos.
Īpaši ir rasta iespēja seminārā diskutēt ar Ekodizaina kompetences centra eksperti pārtikas un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumu jomā, kā arī Valsts reģionālās attīstības aģentūras speciālisti par elektronisko iepirkumu sistēmu saistībā ar Zaļo publisko iepirkumu.