Ančupānu ielejā nosvinēti Rēzeknes novada svētki

Krāšņi, sportiski, ģimeniski, ar spožu sauli un dzestrām vēja brāzmām, ar jūlija mākoņu gleznojumu debesīs, bet bez šāgada vasarai raksturīgajām lietus šaltīm, — tā 15. jūlijā Ančupānu ielejā tika nosvinēta Rēzeknes novada diena. Rosība te sākās jau iepriekšējā dienā, kārtojot pasākuma vietu, koncertu estrādi, pagastu sētu, bet sestdienas pusdienlaikā ļaudis straumītēm vien plūda uz Ančupāniem , lai redzētu, dzirdētu un izgaršotu, ko tad nu šoreiz piedāvās pats lielākais novads Latvijā — Rēzeknes novads!

Arī šoreiz svētkos bija ieradušies Rēzeknes novada sadarbības partneri un draugi – delegācija no Lietuvas pilsētas Kupišķiem, Norvēģijas delegācija no Aust Agderas pilsētas, kā arī Baltkrievijas delegācija no sadraudzības pilsētas Postaviem.

Svētku norise bija kupla un bagātīga – dažādas sporta sacensības, amatnieku un mājražotāju tirdziņš, pagastu sēta, kur sevi prezentēja katrs no Rēzeknes novada 25 pagastiem, bērnu aktivitātes, bet pēcpusdienā, plkst. 17.00 sākās centrālais pasākums “Sovā saimē, sovā nūvodā”, kurā uzstājās novada pašdarbības kolektīvi un viesi, tika godinātas aktīvākās, stiprākās, dižākās novada ģimenes.

“Ja man prasa nosaukt vienu vārdu, ar ko varētu raksturot katras valsts vai katra novada izaugsmes un stabilitātes pamatu — es uzreiz viennozīmīgi varētu pateikt, ka tā ir ģimene. Dzimta, saime un ģimene ir vieta, kur iespējams saglabāt tradīcijas, iemācīt darba tikumu no nodot to tālāk no paaudzes paaudzē. Man ir patiess prieks, ka šodien starp mums ir novada labākās ģimenes — tās, kuras ar savu piemēru rāda, kādām jābūt ģimenēm, lai valsts būtu stipra. Katram, kas tiks saukts šeit priekšā, ir jāatdod liels gods – jūs esat paši labākie mūsu novada stabilitātes pamata turētāji. Šodien starp mums ir arī ciemiņi un kaimiņi, lai paskatītos, kā mēs protam ne tikai strādāt, bet arī atpūsties. Man ir prieks sveikt jūs svētkos un jūsu ģimenēm novēlēt veselību un labklājību. Lai laime, prieks un mīlestība, kas kā katrā ģimenē pienākas, ir mūsu līdzgaitnieki,” – tā klātesošos sveica Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Pirms svētkiem visi pagasti tika aicināti pieteikt konkursam savas ģimenes vairākās nominācijās – “Dzimtas mantojums”, “Aktīvākā ģimene”, “Izpalīdzīgākā ģimene”. Pateicības rakstus saņēma visas nominētās saimes, bet balvu – uzvarētājas. Nominācijā “Dzimtas mantojums” tika pieteiktas ģimenes, kurās darba tikums un amatu prasmes tiek pārmantotas no paaudzes paaudzē. Tādas ir Krukovsku ģimene (Bērzgales pagasts), Klīdzēju ģimene (Čornajas pagasts), Zuju ģimene (Pušas pagasts), Laizānu ģimene (Silmalas pagasts), Lukšu ģimene (Stoļerovas pagasts), bet balvu nominācijā “Dzimtas mantojums” saņem Bikovsku dzimta (Gaigalavas pagasts). Bikovsku dzimta no paaudzes paaudzē manto – zemes mīlestību, darba tikumu, godīgums, savstarpēju izpalīdzību, ciešas ģimenes saites, zemnieka sīkstumu.

Titula “Dzimtas mantojums” ieguvējiem speciālu balvu bija sarūpējusi arī BTA Insurance Company klientu darījumu centra “Rēzekne” reģiona direktora vietniece Rita Kurmeļova.

Nominācijā “Aktīvākā ģimene” pateicību par piedalīšanos saņēma Anna un Juris Kravaļi (Lendžu pagasts), Rasma un Viktors Afanasjevi (Pušas pagasts), Natālija un Aivars Stafecki (Silmalas pagasts), Jekaterina un Juris Marmiļovi (Stružānu pagasts). Balvu nominācijā “Aktīvākā ģimene” šoreiz saņēma vēl viena Gaigalavas pagasta ģimene – Spīču saime. 

Ikdienā mēs bieži vien neaizdomājamies par to, ka apkārtējos spējam iepriecināt, palīdzot izdarīt ne tikai lielajos darbus, bet arī ikdienišķus, tanī brīdī nepieciešamus. Iedarbināt mašīnu un aizvest kaimiņu pie daktera, vai uz veikalu, apstrādātu piemājas zemi, vai uzdāvinātu pašaudzētu puķu pušķi. Šādi mazie darbi, kas dažkārt varbūt šķiet nenozīmīgi un pašsaprotami, uzlabo ikdienu, jo katrs smaids rada smaidu un katrs izteikts “paldies” mazliet sasilda dvēseli un padara dienu gaišāku. Tāpēc ir iedibināta nominācija “Izpalīdzīgākā ģimene”. Pateicību par piedalīšanos saņēma vairākas izpalīdzīgas un jaukas ģimenes — Druļu ģimene (Gaigalavas pagasts), Volku ģimene (Nagļu pagasts), Zundu ģimene (Pušas pagasts), Verjovkinu ģimene (Silmalas pagasts). Balvu nominācijā “Izpalīdzīgākā ģimene” saņēma Barkānu ģimene no Bērzgales pagasta.

Koncerta kulminācija vēl sekoja, jo pirmoreiz tika apbalvotas ģimenes nominācijā “Nākotnes pērle”. Rēzeknes novadā nākotne solās būt gaiša, jo šogad nominācijai “Nākotnes pērle” tika pieteiktas 192 ģimenes, kurās no 2016. gada 1. janvāra līdz 2017. gada 1. jūnijam pasaulē nākušas atvasītes. Tad, kad priekšā iznāca šīs pieteiktās ģimenes, varēja redzēt cik bagāti mēs esam šodien te, savā saimē, savā novadā!

Šī gada svētkos bija vēl viens jauninājums – tika apbalvoti dižākie Rēzeknes novada pagasti, kuri Pagastu sētā sevi parādīja visbagātīgāk, viskrāšņāk, visatraktīvāk. Kā atzina vērtēšanas komisijas vadītājs, Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška, izvērtēt esot bijis ļoti grūti, jo visi pagasti bija centušies, taču pirmā vieta un balva 1000 eiro apmērā vienbalsīgi tika piešķirta Ozolaines pagastam, kuri piedāvāja ieskatu 21.-23. jūlijā gaidāmajā starptautiskajā pirts festivālā. Otro vietu un 700 eiro saņēma Vērēmu pagasts, kuriem bija izveidota amatnieku un mākslinieku sēta ar dažādu amatu demonstrējumiem, īstu lauku pavardu u.c. Trešo vietu un 500 eiro saņēma trīs pagasti – Rikava, Nagļi un Sakstagals kopā ar savu struktūrvienību Kantinieku pagastu.

Jau vairākus gadus Rēzeknes novada dienu laikā notiekošajā tirdziņā tiek aicināti piedalīties tikai un vienīgi tie amatnieki un mājražotāji, dažādu novadu uzņēmēji, kuri tirgojas ar pašu ražotām precēm vai izstrādājumiem. Šogad tika vērtēts arī tirgus vietas noformējums un tā atbilstība svētkiem. Vairāki tirgotāji saņēma Rēzeknes novada lietussargus, bet galvenā balva – dāvanu karte tika piešķirta Valentīnai Svarinskai (Griškānu pagasts), kura piedāvā dažādus garšvielu maisījumus, kas darināti no pašas audzētajiem dārzeņiem un garšaugiem, ievārījumus, mērces u.c.

Rēzeknes novads pateicas par atbalstu BTA Insurance Company un SIA “Latgales ziedi”. Vasaras debesīs aizlidoja simtiem mazo zaļu balonu, novada krāsās, apliecinot novada ļaužu ticību un cerību – dzīvot un strādāt, kopīgi veidojot Rēzeknes novada labklājību – sovā saimē, sovā nūvodā!

Pēc svētku koncerta līksmība turpinājās nakts ballē – no pulksten 19.00 līdz pat rīta gaiļiem klausītājus priecēja Latvijā iecienīti mūziķi un grupas: “Kapļi”, “Big Al & The Jockers”, Latvijas estrādes leģenda Viktors Lapčenoks, “Musiqq”, “Dzelzs Vilks”, “Sovvaļnīks”, “Weird Wednesdays”.

Anna Rancāne

Foto: Madara Bērtiņa, Anna Rancāne, Raimonds Kaļva

Fotogalerija – ģimeņu godināšana un koncerts
Fotogalerija – strītbola sacīkstes
Fotogalerija – pagastu sēta un amatnieku tirdziņš
Fotogalerija – piedzīvojumu taka bērniem un labirints
Fotogalerija – mazuļu rāpošanas sacensības
Fotogalerija– spēkavīru sacensības