3posms

3. Posms

Rēzekne – Sakstagals – Viļāni – Malta

Rēzekne
Rēzekne – pilsēta Latgales sirdī. Starp daudzo dievnamu zvanu torņu vertikālēm un vēstures likteņa līniju horizontālēm, ir kā dzīvs un kvēlojošs podnieku ceplis, kurā norūdās ne tikai māla trauki, bet arī stipru cilvēku mūži. Rēzekne jau izsenis ir Latgales garīguma, kultūras un izglītības centrs. Rēzekne ir kā varavīksnes loks, kas savieno austrumus un rietumus, pilsēta ar daudzveidīgām iespējām un lielu attīstības potenciālu. Tā ir lielākā Eiropas Savienības austrumu robežpilsēta, ar kuru sākas Latvija.

9. Latgales kultūrvēstures muzejs
Muzejs ir dažādu paaudžu satikšanās vieta. Tā ir vieta, kur gūt pozitīvas emocijas. Muzejā var dziļāk iepazīt pilsētas vēsturi, izbaudīt dažādas mākslas izstādes un iesaistīties radošās nodarbībās. Latgales keramikas ekspozīcijā var ne tikai apskatīt keramikas attīstību no podnieka amata pirmsākumiem neolītā līdz mūsdienām, bet arī sataustīt, sadzirdēt un sajust māla pārvērtības. Skolēni un studenti var apgūt vēsturiskas tēmas aizraujošās muzejstundās, bet zinātkāri mazie jubilāri ir aicināti svinēt dzimšanas dienu muzejā. Muzejā darbojas lasītava.
Unikāli eksponāti: Taura galvaskauss, Livonijas laika (15.-16.gs.) depozīts, 18.-19.gs. lūgšanu grāmatas latgaliešu valodā, pirmā latgaliešu avīze „Gaisma”, 1.pasaules kara lauka ķirurga instrumentu komplekts, slavenā somu kinorežisora ar latgaliskām saknēm Teuvo Tulio ģimenes trimo spogulis, Latvijas brīvvalsts laika (20.gs. 20.-30.gadi) skaistumkopšanas salona mēbeles un aprīkojums, Latvijas foto leģendas Jāņa Gleizda fotoaparāts „Exacta”.
Darba laiks:
II – V: 10:00-17:00
VI: 10:00-16:00
VII – I: slēgts
Vasaras sezonā:
III – V: 11:00-18:00
VI – VII: 10:00-16:00
I – II: – slēgts
Adrese: Atbrīvošanas alejā 102, Rēzekne, Latvija,
+37164622464, muzejs@rezekne.lv, latgmuzejs@tvnet.lv, www.rezekne.lv, www.muzeji.lv

Citi apskates objekti Rēzeknē:
• Piemineklis „Vienoti Latvijai”
Latgales atbrīvošanas piemineklis (tautā dēvēts „Latgales Māra”) ir Rēzeknes simbols. Veltīts 1920.g. Latvijas brīvības cīņu dalībniekiem un ataino ideju par tautas centieniem veidot, un nosargāt savu Latviju. Par tautas saziedotiem līdzekļiem atklāts 1939.gada 8.septembrī (projekta autors Leons Tomašickis, tēlnieks Kārlis Jansons). Piemineklis piedzīvojis traģiskus pavērsienus – 1940.gadā tas tiek gāzts, 1943.gadā pieminekli atjaunoja otrreiz, bet 1950.gadā valdošā vara to iznīcināja. 1992.gadā pieminekli atjaunoja (tēlnieks Andrejs Jansons).
Adrese: Rēzeknes centrā pretī pilsētas domes ēkai, Atbrīvošanas aleja 93,
+371 64622222, www.rezekne.lv

• Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs“
„Zeimuļī” notiek interešu un neformālās izglītības nodarbības bērniem un jauniešiem. Vizuāli ēkas torņi atgādina divus zīmuļus, kas rotāti ar latvju rakstu zīmēm, no tiem paveras burvīgs skats uz pilsdrupām un pilsētas vēsturisko centru. Ēkai ir viens no lielākajam zaļajiem jumtiem Baltijas valstīs. „Zeimuļs” ir vieta, kur satiekas jaunais, aktīvais un radošais pilsētas potenciāls.
Adrese: Krasta ielа 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, www.rezekne.lv

• Rēzeknes pilskalns un pilsdrupas
Pilsdrupas ir senākais pilsētas vēstures piemineklis. No 9. līdz 12.gs. uz pakalna upes krastā atradās seno latgaļu koka pils un blakus apmetne. 13.gs. to izpostīja vācu krustneši un uzcēla Livonijas ordeņa mūra pili (Rositten). Pils atradās stratēģiski nozīmīgā vietā, tāpēc notika nepārtraukti kari un pili tīkoja ieņemt krievi, lietuvieši, poļi un zviedri. 17.gs. poļu–zviedru kara laikā pils tika sagrauta. Leģenda vēstī, ka pilsdrupu pazemē mīt princese Roze, kura gaida atbrīvošanu no burvestības. Rēzeknes pilsētas svētkos augustā te atkal var izbaudīt seno laiku elpu, kad vēstures rekonstrukciju klubu dalībnieki pilskalnā izveido apmetni viduslaiku noskaņās. Vasarā pretī pilskalnam var apskatīt izveidoto viduslaiku pils maketu (autors Edmunds Smans), Pils iela 16.
Adrese: Krasta ielа 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, www.rezekne.lv

• Latgales vēstniecība GORS
Latgales vēstniecība GORS / Austrumlatvijas koncertzāle ir vieta, kur rada un vēsta Latgales stāstu. Te satek senas vērtības, tradīcijas un jaunrade, valoda un notikumi, nozīmīgākās pasaules tendences, māksla, kultūra, dejas un dziesmas. GORĀ dun un dūc – te notiek koncerti, teātra izrādes, mākslas izstādes, kino, semināri un konferences, te ir restorāns dzīves baudīšanai un rotaļu telpa bērniem. Naktīs izgaismotā koncertzāle iegūst sirreāli kustīgu efektu – šķiet, visa ēka vibrē nedzirdamu mūzikas skaņu ietekmē. Viena no labākajām vietām akustiskajiem koncertiem visā Baltijā. Dzi, dzi, celies, nāc un jūti GORU!
Adrese: Pils iela 4, Rēzekne, Latvija, +371 22020206, www.latgalesgors.lv

• Mākslas nams
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Mākslas nams ir 19.gs. beigās būvēta un kokgriezumiem bagātīgi rotāta ēka. Sākotnēji tā piederējusi tirgotājiem Vorobjoviem, bet drīz vien nodota pilsētas īpašumā. Te atradies skolotāju institūts, skola, pēc tam tuberkulozes dispansers un kara komisariāts. 1995.gadā ēka atjaunota un priecē ar krāšņu interjeru un podiņu krāsnīm. Mākslas namā izvietota ekspozīcija „Latgales glezniecība” no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma, kas ļauj iepazīt Latgales mākslinieku darbus no 20.gs. 30.gadiem līdz mūsdienām.
Adrese: 18.novembra iela 26, Rēzekne, Latvija, +371 64622464, 29637905, www.rezekne.lv

• Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāle
Katedrāle slavena ar pirmo Livonijas bīskapu – Svētā Meinarda un Svētā Alberta attēlojumiem galvenā altāra vitrāžās. Katedrālē uzmanību piesaista krāšņi grieztie koka altāri, rotāti ar Jēzus Kristus, Jaunavas Marijas, Svētās Terēzes un citu svēto skulptūrām. 1685.gadā šajā vietā tika uzbūvēta koka baznīca, kas 1887.gadā negaisa laikā nodega. Nākamajā gadā tās vietā sākās tagadējās katedrāles celtniecība, ēkas fasāde veidota pseidoromantikas, bet altāra daļa – pseidogotikas stilā, baznīca divreiz iesvētīta 1903. un 1914.gadā. Kopš 1995.gada te atrodas Rēzeknes–Aglonas diacēzes centrs.
Adrese: Latgales iela 88b, Rēzekne, Latvija, +371 64624403, www.radieceze.lv

10. Franča Trasuna muzejs „Kolnasāta”
F. Trasuna muzejs „Kolnasāta” veltīts Latgales kultūras un sabiedriskajam darbiniekam, valstsvīram un garīdzniekam F. Trasunam. „Kolnasāta” ir F. Trasuna dzimtās mājas. Apmeklētājiem piedāvā apskatīt: muzeja pamatekspozīcijas „F. Trasuna dzīve un darbība”, „Jānis Klīdzējs no Sakstagala līdz Kalifornijai”; pastāvīgo krājumu izstādi „Senie sadzīves priekšmeti” klētī. Ir izstrādātās muzejpedagoģiskās programmas: „ Senie sadzīves priekšmeti”, „ Katram savs enģelis”,
„F. Trasuna fabulas”, „Kāzas Latgalē”. Muzeja teritorijā ir ugunskura vieta, šūpoles, nojume ar sēdvietām. Piedāvā kompleksās vēstures ekspedīcijas un studentu prakses vietas, telpas konferencēm, semināriem un sanāksmēm (150 sēdvietas), kamīnzāli un mūsdienīgu izstāžu zāli.
Unikāli eksponāti: Trasunu dzimtas trauki, patafons, kurš vēl arvien darbojas, 19.gs. pūra lāde, Latgales plecu lakati.
Darba laiks: I – V: 8:00- 16:30, VI – VII: iepriekš piesakoties
Adrese: Kalna iela 3, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 64640594, +371 26248270, +371 26338798, kolanasata@inbox.lv

Citi apskates objekti Sakstagala pagastā:
• Makšķernieku paradīze „Vlakon”
SIA “Vlakon” nodarbojas ar makšķerēšanas pakalpojumu sniegšanu, zivju audzēšanu un pārdošanu. Makšķerēšanai piedāvātā ūdenstilpne ir 6,1 ha liela, maksimālais dziļums – 10-12 m. Blakus izveidotajā 2 ha dīķī ir pašu izaudzētas foreles, kuras arī tiek piedāvātas makšķerēšanai. Lapene piknikam.Programma kāzu dienas pasākuma dažādošanai. Var pieteikt zivju zupu, žāvētas zivis.
Adrese: Pērtnieki, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29293393, +371 26159894, +371 28383139, vlakonkarjers@inbox.lv, www.pertnieki.lv, www.rezeknesnovads.lv

• Izstāžu zāle „Nostalģija”
Izstāžu zāle “Nostalģija” atrodas bijušās Vītolu pamatskolas ēkā, kas ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis. Ir iespēja aplūkot padomju laika sadzīves priekšmetus un rotaļlietas. „Krievu krāsns” makets. Velomaršruts, velonoma.
Adrese: Ciskādi, Baznīcas iela 10, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 26579759, diana.vasiljeva@saskarsme.lv; www.rezeknesnovads.lv

11. Viļānu novadpētniecības muzejs
Muzeja pastāvīgā ekspozīcija sniedz aizraujošu ieskatu atsevišķos Viļānu pilsētas un Viļānu novada vēstures posmos, un iedzīvotāju ikdienas gaitās, radot neaizmirstamu noskaņu un iespēju izjust tā laika elpu. Tā kā muzeja krājuma vākšanā ir piedalījušies gan daudzi desmiti skolēnu, gan arī citi pilsētas un novada iedzīvotāji, kuri laipni dāvinājuši visdažādākos viņu senču izmantotos priekšmetus, muzeja kolekcijas ir daudzveidīgas un piesātinātas ar atmiņām par Viļānu novada cilvēku kultūru, tradīcijām un sadzīvi. Muzeja piedāvātā ekskursija „Viļānu vēsturiskā taka” palīdzēs izstaigāt pilsētas ievērojamākās kultūrvēsturiskās vietas. Muzeja izstāžu zālē pastāvīgi ir aplūkojami gan vietējo iedzīvotāju, gan attālāku viesu mākslas un amatniecības darbi, kā arī pašu muzeja darbinieku veidotās tematiskās izstādes.
Unikāli eksponāti:
Mamuta zobs.
Darba laiks: I -V: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00, grupām iepriekš piesakoties – arī brīvdienās
Adrese: Kultūras laukums 2, Viļāni, Viļānu nov., Latvija,
+371 26476570, muzejs-vilani@inbox.lv

Citi apskates objekti Viļānos:
• Viļānu Romas katoļu baznīca un klostera ansamblis
1753. gadā barons Miķelis Riks sāka celt pašreizējo Viļānu mūra baznīcas un klostera ansambli. Daudzās pateicības votas liecina par medicīniski neizskaidrojamām dziedināšanām un brīnumiem. Viļānu baznīca un tās apkārtne mūsdienās ir kļuvusi par ievērojamu svētceļojuma vietu. Bez atjaunotā dievnama iespējams apskatīt Sveču kapelu, Sv. Terēzes no Bērna Jēzus kapelas un rožu dārzu, kapelu veltītu dvēselēm šķīstītavā, baznīcas pagrabus ar kapelu veltītu nedzimušajiem bērniem, Krustaceļu, kā arī Krusta kapelu, Fatimas Dievmātes godam veltīto grotu ar Fatimas ganiņu skulptūrām, Rožukroņa dārzu ar svētā bīskapa Meinarda – Latvijas pirmā misionāra skulptūru, draudzes aizbildņa Sv. Erceņģeļa Miķeļa skulptūru. Lai apskatītu visus šos iepriekš uzskaitītos objektus, iepriekš jāpiesakās pie baznīcas gida.
Adrese: Kultūras laukums 6a, Viļāni, Latvija,
+371 646 62413, www.mariani.lv, www.rezeknesnovads.lv

12. Maltas vēstures muzejs
Nav jābrauc uz Vidusjūru, lai apskatītu bagātu kultūras mantojumu Maltas salā. Maltas vēstures muzejs Rēzeknes novadā piedāvā unikālu vēstures mantojumu – iepriekšējo paaudžu radītās un laikmeta jaunradītās materiālās un nemateriālās vērtības, veidojot atbilstošas kolekcijas, ekspozīcijas un izglītojošus pasākumus. Muzejā var apskatīt pamatekspozīciju Malta ceļu un notikumu krustojumā vēstures fotomirkļos”, divas krājuma izstādes Novadnieku gleznas un keramika” un
,,Maltas pagasta iedzīvotāju iedzīves priekšmeti’’- 20.gs. 30.-60.gadu raksturīgā istabas iekārtojumā. Maltas muzejs piedāvā ekskursijas pa Maltu un tuvāko apkārtni.
Unikāli eksponāti: Ulmaņlaika sviesta eksporta kaste, siera prese, 1914. gada liecība, K. Šrēdera pianīnu firmā izgatavotās klavieres, Rozentovas muižas piena produkcijas etiķetes.
Darba laiks: I – V: 8:00-16:00. Iepriekš piesakoties, arī sestdienās un svētdienās.
Adrese: Parka iela 8, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 64621521, +371 29198542, www.maltasmuzejs.lv

Citi apskates objekti Maltas pagastā:
• Maltas (Rozentovas) Romas katoļu baznīca
Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Baznīca celta 1780. gadā, 1782. gadā – iesvētīta.
Adrese: Rozentovas iela 4, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 646 34377, www.rezeknesnovads.lv

• Zirgu pasta stacijas ēku komplekss Maltas centrā
Pasta ceļš Sanktpēterburga –Varšava tika atklāts 1836.gadā. 1250 kilometru jeb 1171 versts garumā (versts = ~1,067 km) ar pasta staciju kompleksiem ik pēc 21 līdz 25 verstīm. Pasta stacijās darbojās pasta pakalpojumi, kazarmas, viesnīcas, uzgaidāmā telpa dažāda ranga ceļotājiem, zirgu apmaiņas punkti. Visa lielceļa garumā tika uzbūvētas mājas ceļa remontstrādniekiem – kašarkas” un speciālie militārā ceļa apsardzes priekšposteņi, lielceļa patruļa –stražarkas’’. Zirgu pajūgi un diližansi pārvietojās dienu un nakti. Ceļojums no Sanktpēterburgas līdz Varšavai ilga aptuveni 2 nedēļas. Par katru versti vajadzēja maksāt 3 kapeikas. Mūsdienās Maltas zirgu pasta stacijas ēka papildina priekšstatus par Eiropas satiksmes sistēmas attīstības vēsturi. Vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās.
Adrese: Maija iela 44, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 64621521, +371 28684714

• Podnieks Aivars Ušpelis
Netradicionāli, kolorīti un atraktīvi. Tā trijos vārdos var raksturot podnieka darbus, ko var atrast keramiķa Aivara Ušpeļa lauku sētā. Aivars Ušpelis savā darbībā lielu uzmanību pievērš tradicionālo māla apstrādes paņēmienu pētīšanai un saglabāšanai, izmanto cilvēkam un videi nekaitīgu tehnoloģiju un cenšas celt amatniecības prestižu. Iepriekš jāpiesakās.
Adrese: Garkalni, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 29466372, puudniiks@inbox.lv, www.pudnikuskula.viss.lv, www.rezeknesnovads.lv

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca „KOLONNA HOTEL RĒZEKNE”, Brīvības iela 2, Rēzekne, Latvija, +37164607820, www.hotel.kolonna.com
Viesnīca „LATGALE”, Atbrīvošanas aleja 98, Rēzekne, Latvija, +371 64622180, www.hotellatgale.lv
Viesu māja „RŪMES”, Vipinga, Griškānu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 26649360, www.hotelrumes.lv
Viesu māja „ZAĻĀ SALA”, Griškānu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29373015, www.hotelzalasala.lv
Brīvdienu māja „AZARKROSTI”, Plikpurmaļi, Vērēmu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29459448, www.azarkrosti.viss.lv
Brīvdienu māja „VĪTERI”, Biksinieki, Vērēmu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29544569, www.viteri.viss.lv
Dzīvoklis „ANNA APARTMENT”, Pulkveža Brieža iela 3a, Rēzekne, Latvija +371 28650665
Viesnīca “Lāču leja”, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 26318871, kaspars@vegalats.lv
Motelis “Pie Kaupra”, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 29440780, Ingaz2@inbox.lv
Viesu māja “Saulessēta”, Lazdenieki, Dekšāru pagasts, Viļānu novads, Latvija, +371 26111974, www.saules-seta.lv
Maltas vidusskolas dienesta viesnīca, Sporta iela 5, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29945881
Brīvdienu māja “Sala”, Mostovaja, Lūznavas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 22045577, www.veselibassala.lv

Ēdināšana:
Restorāns „ROZALIJA”, Brīvības iela 2, Rēzekne, Latvija, +371 64607840
Restorāns „LATGALE”, Atbrīvošanas aleja 98, Rēzekne, Latvija, +371 26164444
Restorāns – kafejnīca „GORDS”, Pils iela 4, tālr. +371 22020206, Rēzekne, Latvija
Restorāns „MARIJAS KAFIJA”, Atbrīvošanas aleja 88, Rēzekne, Latvija, +371 26514420
Kafejnīca „ROSITTEN”, Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 25435444
Bārs – mākslas salons „MOLS”, Latgales iela 22/24, Rēzekne, Latvija, +371 29460041, +37129219335
Kafejnīca „BARAVIKA”, Brāļu Skrindu iela 11, Rēzekne, Latvija, +371 64625072, +371 20223001
Kafejnīca „PIE OZOLA”, Atbrīvošanas aleja 38, Rēzekne, Latvija, +371 64624601, +371 29454133
Kafejnīca- konditoreja „MOZŌ ROGOVKA”, 18.novembra ielA 12a, Rēzekne, Latvija
Bistro/kafejnīca „PĪLĀDZĪTIS”, Zilupes iela 50, Rēzekne, Latvija, +371 26519272
Ātrās ēdināšanas restorāns „HESBURGERS”, Atbrīvošanas aleja 103A, Rēzekne, Latvija, +371 25477847
Kafejnīca “POST CAFE”, Atbrīvošanas aleja 81, Rēzekne, Latvija, +371 26164646
Viesnīcas “Lāču leja” kafejnīca, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 26318871, kaspars@vegalats.lv
Moteļa “Pie Kaupra” kafejnīca, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 29440780, Ingaz2@inbox.lv

Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novadu tūrisma informācijas centrs
Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, +371 26332249, +371 26337449
tic@rezekne.lv, www.rezeknesnovads.lv, www.rezekne.lv, www.vilani.lv