1posms

1. Posms

Rugāji – Balvi – Susāju pagasts – Viļaka

1. Rugāju novada muzejs
Rugāju novada muzejā skatāmas ekspozīcijas par ievērojamākajiem novada cilvēkiem, Rugāju vidusskolas skolotājiem un absolventiem, 20. gs. sadzīves priekšmeti, darbarīki, novadnieces A. Ivanānes darinātie tautu tērpi. Tiek organizēti pasākumi un veidotas tematiskās izstādes. Piedāvā ekskursiju pa Rugāju ciematu. Muzeja pārraudzībā ir novadā esošās piemiņas vietas: Skvērs ar piemiņas akmeni izsūtītajiem, Partizānu piemiņas akmens pie muzeja, 2. Pasaules karā kritušo Brāļu kapi, novadnieka T. Matīsa piemiņas akmens Rugāju parkā.
Darba laiks: I – V: 09:00 – 17:00.
Adrese: Kurmenes iela 87, Rugāji, Rugāju novads, Latvija,
+371 25623315,
virdziinija@inbox.lv, muzejs@rugaji.lv

Citi apskates objekti Rugāju novadā:
• Freska
Viena no divām esošajām ārsienas freskām Latvijā. Izveidota uz Rugāju novada vidusskolas ēkas sienas. Tajā attēlotas vēsturiskas ainas un ievērojami Rugāju novada cilvēki.

• Jānis Zibens „Mātes tēls”
Metālkalējs Jānis Zibens Latvijas brīvības simbolam – Brīvības piemineklim – izkalis vienu no trim zvaigznēm, simbolizēdams savu bērnības zemi Latgali. Jāņa Zibens 1941. gadā izstrādātais diplomdarbs „Mātes tēls” Latvijas Mākslas akadēmijā, ir skulptūra cilvēka augumā, kas atrodas Garosilu kapsētā. Gatavots Krieviņu dzimtai.
Adrese: Gariesili, Lazdukalna pagasts, Rugāju novads

• Senlietu kolekcija „Saipetnieki”
Senu darbarīku, saimniecības inventāra un tehnikas kolekcija – brīvdabas izstāde. Vasaras sezonā aplūkojams košs daiļdārzs. Darba laiks: pēc pieteikuma.
Adrese: „Saipetnieki”, Lazdukalna pagasts, Rugāju novads, Latvija, +371 26519360

• Medņu dižakmens
Viens no lielākajiem laukakmeņiem Balvu apkārtnē. Garums – 5,8 m, platums – 5,3, augstums – 1,4 m, apkārtmērs – 19,0 m. Atrodas pie autobusu pieturas “Ruduki”.

Balvi

Balvi no citām Latgales pilsētām atšķiras ar īpašu šarmu, ko rada zaļā rota, senās apbūves un modernu ēku sintēze, veidojot eiropeiskas mazpilsētas tēlu.

2. Balvu Novada muzejs
2010. gadā muzejs pārcēlās uz jaunām mājām – rekonstruēto muižas klēti. Te vēstures elpa mijas ar jaunām vēsmām – līdzās pastāv muižas ļaužu būvētās pagraba velves un izstāžu zāles ar jumta logiem; senatnīgas klēts durvis, kas darinātas no 200 gadus veca koka un vietējo meistaru gatavotas mēbeles; izstādes, kas stāsta par novada senatni, un jauno mākslinieku skatījums uz dzīvi. 2014.gada septembra nogalē tika atklāta jauna un mūsdienīga ekspozīcija „Ziemeļlatgales nemateriālais kultūras mantojums”. Piecās muzeja ekspozīciju zālēs atspoguļotas Ziemeļlatgalei raksturīgās tēmas, tostarp, etnogrāfija, tradicionālā mūzika, folklora, paražas, psalmi, Maija dziedājumi, cilvēku prasmes un citas vietējās vērtības. Muzejs piedāvā muzejpedagoģiskās programmas un ekskursijas pa muižu un pilsētu (pieteikties iepriekš!). Muzeja apmeklējums ir pieejams cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Unikāli eksponāti:
• Abrenes tautas tērps
Tērpa komplekta atdarinājums tapis 2011. – 2013.gadā pēc Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā esošo XIX gs.oriģinālu parauga. Tērpu projektā „Abrenes tērpa atdzimšanas darbnīcas” veidoja autoru kolektīvs Ivetas Gabrānes (1974) vadībā.
• Ģenerāļa Valda Matīsa apbalvojumi
Novadnieka Valda Matīsa – sauszemes spēku brigādes ģenerāļa, atjaunotās Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektora, Latvijas militārajā atašeja ASV, Kanādā un Krievijā fotogrāfijas, dokumenti, ģenerāļa svētku un ikdienas formas tērpi, apbalvojumi. Vērtīgo piemiņu muzejam dāvinājusi viņa kundze Irisa Elvīra Matīsa.
• Tradicionālās tautas mūzikas instrumentu kolekcija
Vienkopus ekspozīcijā ir apkopoti tradicionālās tautas mūzikas instrumenti, no kuriem pats unikālākais ir kontrabass jeb basa balalaika.
• Daiļamata meistaru Jolantas un Valda Dundenieku keramikas kolekcija
Novadnieki keramiķi Jolanta un Valdis Dundenieki veido savus darbus saglabājot Ziemeļlatgalei raksturīgās tradīcijas. Zaļos, brūnos, gaiši un tumši zilos toņos top svečturi, krūzes, vāzes, bļodas, medaunieki, piena podi, krūkas un citi saimniecības trauki.

Darba laiks: II – V: 10:00.-17.00, VI: 11:00-16:00.
Adrese: Brīvības iela 46, Balvi, Latvija,
+371 645 21430, +371 28352770,
muzejs@balvi.lv, www.balvi.lv, www.muzejs.balvi.lv

Citi apskates objekti Balvos:
• Balvu muižas apbūve, parks un Lāča dārzs
Muižas pils celta 1769.gadā un vairākkārt atjaunota. Šobrīd tajā atrodas Balvu Tālākizglītības un cilvēkresursu attīstības centrs, kā arī kafejnīca, kur, iepriekš piesakoties, var nobaudīt ēdienus muižnieku gaumē. Muižas zālē ir viena no labākajām akustikām Latvijā, un ik vasaru augustā šeit notiek Balvu kamermūzikas festivāls. Savukārt Lāča dārzs ir kādreizējais muižas augļu dārzs, ko ieskauj lazdu aleja. Dārza vidū atrodas dīķis ar saliņu. Šobrīd te ir izveidots savdabīgs akmeņu dārzs ar 23 kompozīcijām, ko veido 49 akmeņi.
Adrese: Brīvības iela 46 un 47, Balvi, Latvija,
+371 645 21430, +371 28352770, muzejs@balvi.lv, www.balvi.lv, www.muzejs.balvi.lv

• Seno amatu darbnīca
Darbnīcā var vērot galdnieka, kalēja u.c. amatnieku darbošanos, kā arī pašiem izmēģināt savas šūšanas un kulinārijas prasmes. Meistars Ēriks ir uzbūvējis plostu„Vilnītis”, ar ko pilsētas viesus labprāt izvizina pa Balvu ezeru. Iepriekšēja pieteikšanās.
Adrese: Lāča dārzs, Brīvības iela 52, Balvi, Latvija,
+371 29376933, meistarseriks@inbox.lv, www.balvi.lv

• Piemineklis Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem
Atklāts 1938.gadā. Tā autors bija tēlnieks Kārlis Jansons. Piemineklis vairākkārt gāzts, pēdējoreiz to atjaunoja tēlnieki Andrejs Jansons un Indulis Folkmanis 1993.gadā. Tautā piemineklis tiek saukts par Balvu „Staņislavu”.
Adrese: Brīvības un Partizānu ielas krustojums, Balvi, Latvija, www.balvi.lv

Viļakas novads

Ar Viļakas novadu sākas Eiropas Savienība. Novads austrumos 66,6 km garumā robežojas ar Krievijas Federāciju. Ikviens ceļotājs, kas nonāks Viļakā, varēs nodoties lieliskas ainavas baudīšanai: no skata uz seno vēstures liecinieci Marienhauzenas pilsdrupām uz Viļakas ezera salas, līdz tās galvenajai ainaviskajai dominantei – gotikas rozei – Viļakas Romas katoļu baznīcai. Varēs uzkāpt senajā latgaļu pilskalnā, no kura paveras brīnišķīga pilsētas panorāma.

3. Viļakas novada kultūrvēstures muzejs „Vēršukalns”
Ja vēlaties aizmirst ikdienas steigu un stresu, nogaršot lauku sviestu, zapti kopā ar tikko izceptu baltmaizi, asinsdesas, lauku zupu, aplūkot Susāju pagasta iedzīvotāju dvēseles bagātību un dziļumu, piedalīties jau tradicionālos pasākumos un latviešu tautas svētkos, tas viss sakoptā un laukiem raksturīgā vidē, tad brauciet pie mums! Ekskursijas gan individuāli, gan grupām līdz 40 cilvēkiem.
Unikāli eksponāti: Susāju pagasta meistaru tekstilijas un keramika.
Darba laiks: I -V 8:30- 17:00, kā arī pēc pieprasījuma
Adrese: Svilpova, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+37129243878, zeile14@inbox.lv

Citi apskates objekti Susāju pagastā:
• Senlietu un retro motociklu kolekcija „Cīrulīši”
Kolekcionārs Dzintars Dvinskis ar mīlestību uz dzimto ciemu Tepenīca, savācis unikālu senlietu un retro motociklu kolekciju. Te jūs sagaida aizraujošs stāstījums par Tepenīcas ciema ļaudīm un notikumiem.
Adrese: Cīrulīši, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+37126446147, retro73@inbox.lv

• Mežsaimniecības kolekcija „Mežābeles”
Izvietota bijušās Egļavas mežniecības mežziņa Kārļa Dzērves pirms II pasaules kara būvētajā pamatīgajā saimniecībā. Meža atjaunošanas, kopšanas, koksnes sagatavošanas, apstrādes darba rīki, entomoloģijas un koksnes paraugu kolekcija. Vides ekskursija gida pavadībā meža valstībā. Vietējo amatnieku audēju, podnieku, galdnieku darinājumi. Iespējamas naktsmītnes 7 personām.
Adrese: Mežābeles, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+3712924387, zeile14@inbox.lv

4. Viļakas novada muzejs
Muzejā atspoguļota Viļakas pilsētas un tās tuvākās apkārtnes vēsture no 13.gs. līdz mūsdienām – nozīmīgākie notikumi, izcilākās personības un laikmeta liecības. Muzejā skatāmi novadam raksturīgie etnogrāfiskie materiāli. Muzeja iekārtotajā ”Baltajā istabā” uzzināms par novada kristīgo draudžu – katoļu, pareizticīgo un luterāņu – vēsturi. Katoļu bīskapiem Kazimiram Duļbinskim un Valerianam Zondakam veltītajā piemiņas istabā aplūkojami bīskapu amata piederumi un personīgās lietas. Muzejā var apskatīt Jāņa Laicāna filumēnijas kolekciju (1500 vienības). Muzeja izstāžu zālē skatāma Jāņa Laicāna un Annas Laicānes gleznu izstāde. Muzejā tiek organizēti pasākumi, tematiskās izstādes, tiek veidotas muzejpedagoģiskās programmas. Piedāvājam ekskursijas pa pilsētu.
Unikāli eksponāti:
Hektogrāfs (20.gs. 70-tie gadi). Priestera Oļģerta Aleksāna roku darbs.
Lādīte – altāris, kas bija ar bīskapu Kazimiru Duļbinski viņa izsūtījuma laikā.
Stola.
Filumēnijas kolekcija.
Eļļas trauki (izgatavoti no māla).
Kokle un cītarkokle (XX gs. 30. – 40. gadi)
Darba laiks: 1.maijs – 31.oktobris II-IV: 9:00-17:00, V: 9:00-18:00, VI: 9:00-16:00, 1.novembris – 30 aprīlis I-V: 9:00-17:00
Adrese: Balvu iela 13, Viļaka, Viļakas novads, Latvija,
+371 64563302, vilakasmuzejs@inbox.lv

Citi apskates objekti Viļakā un tās apkaimē:
• Viļakas Romas katoļu baznīca
Viens no skaistākajiem Latgales dievnamiem. Baznīca celta no sarkaniem kieģeļiem 1884.-1891.gadā neogotikas stilā.
Adrese: Baznīcas iela 56, Viļaka, Latvija, www.vilaka.lv

• Viļakas luterāņu baznīca
Dievnams ir uzcelts 1928.gadā. Baznīca atrodas pilsētas centrālajā daļā somugru senkapu un vēlāko Ziemeļu kara kapu pakalnā. No uzkalna uz visām pusēm paveras izteiksmīgas skatu panorāmas.
Adrese: Abrenes iela 15, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583, Latvija, +371 28686600, www.vilaka.lv

• Viļakas Dievmātes Patvēruma pareizticīgo baznīca
Baznīca uzbūvēta 1871. gadā. Tā ir krustveida plānojuma Bizantijas tipa baznīca ar 5 simetriski izvietotiem kupoliem. Šī sakrālā celtne uzbūvēta senajā latgaļu pilskalnā, 120 m virs jūras līmeņa, kas pēc absolūtā augstuma ir augstākais reljefa punkts Viļakā.
Adrese: Eržepoles iela 61, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583, Latvija,+371 28686600, www.vilaka.lv

• Viļakas ezera sala ar Marienhauzenas pilsdrupām (1293-1710)
Marienhauzenas pils bija viens no Livonijas svarīgākajiem nocietinātajiem robežpunktiem Rīgas arhibīskapijā. Kaut arī no Marienhauzenas ir saglabājušies tikai atsevišķi pils mūra sienu drupu fragmenti un zemes vaļņi, kas iezīmē mūru vietas, tā atzīta par valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas pieminekli.
+371 28686600, www.vilaka.lv

• Bijušās Marienhauzenas muižas ēku komplekss
Grāfam Zabello piederošā muiža 19.gs beigās bija trešā lielākā Latvijā. Uz muižas pamatiem uzcelta Viļakas Valsts ģimnāzija – skaista neoklasicisma stila celtne. Blakus ģimnāzijai atrodas muižas saimniecības ēku apbūve.
Adrese: Pils iela 13, Viļaka, Viļakas novads, Latvija, +371 28686600, www.vilaka.lv

• Dabas parks „Balkanu kalni”
Dabas parks „Balkanu kalni” izveidots 2002.gadā. Kopējā platība ir 32 ha. Ierīkotas 3 dabas takas un uzstādītas koka skulptūras. Piemērota vieta brīvdabas pasākumu rīkošanai. Naktsmītnes.
Adrese: Logini, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+371 29132664, +371 645 21243, skilbeni@vilaka.lv, www.vilaka.lv

Nakšņošanas vietas:
Lauku tūrisma mītne „Rūķīši”, „Rūķīši”, Egļusala, Rugāju pagasts, Rugāju novads, Latvija, +371 29197821, zs.rukisi@inbox.lv
Viesnīca “Balvi”, Tautas iela 14, Balvi, Latvija, +371 64522307, 41 vieta
Viesu māja „Zivsalas”, Ezermala, Vecumu pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 26399514, +371 22330887, zivsalas@inbox.lv
Viesu māja „Stārķi”, Vēdenieši, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 29116971,
+371 29183299, starki@inbox.lv
Viesu māja Viļakā, Balvu iela 2, Viļaka, Latvija, +371 64563137, +371 29472955
Rekavas vidusskolas internāts, Skolas iela 1, Rekova, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 26423700

Ēdināšana:
Ēdnīca “Nāc un ēd”, Bērzpils iela 3, Balvi, +371 64522843
Ēdnīca Balvu muižā, Brīvības iela 47, Balvi, +371 27878580
Kafejnīca “Senda”, Brīvības iela 72, Balvi, +371 64521778
kafejnīca “Kļavas”, Vidzemes iela 7g, Balvi, +371 64521098
Kafejnīca “Lāča ķepās”, Tautas iela 14, Balvi, +371 64521307
Kafejnīca-bārs “Dianda”, Brīvības iela 57 (Tirdzniecības centrs “Planēta”), Balvi, +371 64521898, +371 28652348
Kafejnīca „Krabis”, Liepnas iela 4, Viļaka
Kafejnīca „Senda Dz”, Abrenes iela 26a, Viļaka
Kafejnīca „Diāna”, Balvu iela 2, Viļaka
Kafejnīca „Rulete”, Rekova, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads
Kafejnīca „Kamīnkrogs”, Čilipīne, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads

Rugāju novada Tūrisma informācijas centrs
Kurmenes iela 36, Rugāji, Latvija, +371 645 46674, +371 26355954, marite.ornina@rugaji.lv, www.rugaji.lv

Balvu novada Tūrisma informācijas centrs
Brīvības iela 46, Balvi, Latvija, +371 645 22597, +371 29272948, turisms@balvi.lv, www.visit.balvi.lv, www.balvi.lv

Viļakas novada Tūrisma informācijas centrs
Klostera iela 1, Viļaka, +371 28686600, turisms@vilaka.lv, www.vilaka.lv, www.facebook.com/vilakasturisms