LSM: Rēzeknes slimnīcā pārbūvē Infekcijas slimību nodaļu

Rēzeknes slimnīcā aizvadītajā mēnesī Infekcijas slimību nodaļas ēkā uzsākti būvdarbi. Plānots ir pārbūvēt ēku, lai tā kļūtu mūsdienu prasībām atbilstoša un droša gan medicīnas personālam, gan pacientiem. Kopējā projekta summa sasniedz 3,85 miljonus, no kuriem lielāko daļu sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums. Infekcijas slimību nodaļā atzīst, ka būvniecības darbus gaidījuši jau sen.

Pārmaiņas Rēzeknes slimnīcas Infekcijas slimību nodaļā bija nepieciešamas jau sen. Lielāks remonts ēkā bija pirms teju trīsdesmit gadiem, stāsta Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Inta Bērziņa: “Tur bija diezgan auksti, bija problēmas ar notekūdeņiem, līdz ar to ēkā bija izveidojusies ļoti plaši sēnīte pa sienām, kas, protams, ietekmē gan pacientus, gan personālu, jo mēs visu laiku to elpojam. Un to visu var likvidēt, tiešām kapitāli izremontējot, dezinficējot tās sienas.”

Ēkā nebija karstā ūdens, pacienti bija izvietoti palātās pa četriem, taču pēc būvniecības darbiem ēka kļūs plašāka un tiks mainīts palātu plānojums.

“Būs mazākas palātas, pārsvarā palātās būs viens, divi pacienti. Būs ar visām labierīcībām, ar dušām katrā palātā. Mums būs tāda intensīvās terapijas palāta izveidota, kas līdz šim nebija – ar monitoriem, lai mēs varētu arī smagākus pacientus ārstēt un novērot uz vietas,” skaidro Bērziņa.

Kopumā būs 29 gultasvietas. Telpas plānojums ļaus organizēt arī pacientu plūsmu, kas svarīgi domājot par drošību, lai, ārstējot vienu slimību, nesaslimtu vēl ar otru.

Bērziņa stāsta: “Gaisa pilienu infekcijām būs atsevišķi pilnveidoti labāki apstākļi, tuberkulozes pacientu ārstēšanai, zarnu infekcijas. Un būs arī pilnībā pārveidota ventilācijas sistēma, kas bīstamāku infekciju gadījumā ir ļoti būtiski, lai mikrobi necirkulē atpakaļ tajās telpās, kur ir atradušies šie pacienti.”

Rēzeknes slimnīcas vadītāja Marita Zeltiņa un atzīst, ka līdz šim ir mēģinājuši Infekcijas slimību nodaļas ēkas būvdarbiem piesaistīt līdzfinansējumu, tomēr tas nav izdevies, tādēļ darbu uzsākšanas laiks ievilcies. “Ilgu laiku Latvijā Infekcijas nodaļām netika pievērsta pienācīga uzmanība, netika veiktas investīcijas, un šī te Covid-19 infekcijas izplatība mums parādīja to, ka mums ir jābūt gataviem jebkurai epidēmijai.”

Infekcijas slimību nodaļas ēka būvēta 1934. gadā, ēka ir arī valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas sarežģī darbus un palielina to izmaksas.

Pārbūvējot ēku, ir jāsaglabā, piemēram, ēkas fasāde, logi, kāpņu margas, radiatori un sarkanimelnas grīdas flīzes.

“Plānotās kopējās investīcijas sasniedz 3,85 miljoni eiro, no kurām Eiropas Reģionālā attīstības fonda izmaksas ir 2,9 miljoni un pārējais ir mūsu pašu finansējums. Darbi plānoti veikt desmit mēnešus, bet, ņemot vērā to, ka tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un tā ir pārbūve, tad ir iespējami dažāda veida pārtraukumi un būvniecības ilgums var pagarināties un arī izmaksas var sadārdzināties,” atzīst slimnīcas vadītāja.

Rēzeknes slimnīcas Infektoloģijas nodaļas ēkas vizualizācija.

Šobrīd Infekcijas slimību nodaļa izvietota slimnīcas galvenajā ēkā, kur tiek ārstēti Covid-19 pacienti. Saslimšana ārstiem gan vairs saspringumu nerada. Nodaļas vadītāja norāda: “Pēdējo nedēļu esam atvilkuši elpu, ir 12-15 pacienti, bet līdz šim šo divu gadu laikā mums visu laiku nodaļa ir bijusi pārpildīta – 30 pacienti, ir bijušas divas nodaļas, kad ir katrā pa 30 pacienti, ir bijušas trīs nodaļas, kad katrā ir pa 30 pacientu, mēs esam strādājuši ļoti daudz.”

Jāteic, Infekcijas saslimšanas nodaļas pārbūves laikā vienlaicīgi tiks veikta arī ēkai piegulošās teritorijas labiekārtošana, pārbūvējot inženierkomunikāciju tīklu, izbūvējot gājēju celiņu un atpūtas zonas, kā arī automašīnu stāvlaukumu.