Zināmi Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2020“ nominanti
Žūrijas darbs pie Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2020“ pretendentu novērtēšanas noslēdzies, un nu zināmi 30 balvas nominanti par paveikto 2020. gadā. Šogad balvas par aktivitātēm, darbu un sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas jau trīspadsmito reizi – 6. martā ceremonijā no Latgales vēstniecības GORS, kas būs skatāma tiešraidē LTV1, tiks paziņoti desmit balvas „Boņuks 2020“ ieguvēji un godināts arī balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ saņēmējs.
Latgaliešu kultūras gada balvas mērķis arvien ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko padarīto un notikumus pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godināt aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus, popularizētājus, kā arī veicināt un rosināt jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību nākotnē. „Boņuks 2020“ godinās par sniegumu un padarīto 2020. gadā. Balvai šoreiz tika saņemti vairāk nekā 120 pieteikumi kategorijās „Valoda. Literatūra. Publicistika“, „Audio. Video“ un „Aktivitātes. Notikumi. Personības“, kopējais balvas pretendentu skaits sasniedza 112 dažādus notikumus, personības, darbus, projektus un citas aktiviātes. Kā pretendentu vērtēšanas kritēriji arī šoreiz tika izvirzīti gan pretendenta snieguma kvalitāte, aktivitāte visa gada laikā, reģionā, valstī vai plašākā mērogā raisītā rezonanse, latgaliskums un/vai Latgales kultūras vērtību nešana, pretendenta ilgtspēja – ietekme uz latgaliskās kultūras procesiem nākotnē.
Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2020” nominanti ir (alfabēta secībā):
- Aldis Bukšs ar pirmo kriminālromānu latgaliski „Bruoli”
- Andryva Jūrdža 175. jubilejas gada aktivitātes
- Bilingvālais dzejas kopums „Pādejais modeļs”
- Daina Kraukle ar grāmatu „Dienvidlatgalē austās segas”
- Filma „ Cylvāki. Volūda”
- Folkloras kopa „Upīte” ar aktivitātēm, albumu „Padzīdam i…” un videoklipiem
- Grupa „Dabasu Durovys” ar albumu „Perimetrs” un tā prezentācijas koncertiem
- Grupa „Inde Indive” ar EP „Mater Omnium” un debijas albumu „II”
- Grupa „Tautumeitas” ar albumu „Dziesmas no Aulejas” un koncertdarbību
- Grupa „The Sound Poets” ar dziesmu „Tik lānai kai munys dūmys”
- Grupa „Varang Nord” ar dziesmu „Svietneica”
- Gustavs Manteifels „Poļu Inflantija (Inflanty Polskie)”
- Izdevums „Muna dzīšmu gruomota”: nošu grāmata, koncerts „Dzīšmu gruomota” un latgaliešu dziesmu stāsti
- Koncertuzvedums „Latgolys freska”
- Latgaliešu rakstniecībai veltītais raidieraksts „Puslopys”
- Ligija Purinaša un Kaspars Strods „Laikmeta nospiedumi: 20. gs. Latgales stāsti”
- Lipskis/Justs/Arbidāns ar albumu „Taids džezs”
- „Ludzas igauņu ābece”. Sastādītājs Uldis Balodis
- Muzykas i aiļu festivals „Upītes Uobeļduorzs” pirmo reizi brīvdabā
- Antona Kūkoja 80. jubilejas gada notikumi, grāmata „Mīlesteiba. Lelais Līpu kolns” un dzejas izrāde „Pa mīlesteibu brīnūt, kuojis nasaļ”
- Postfolkloras grupa „Rikši” ar koncertdarbību, albumu „trīp!” un videoklipiem
- Publiciste un latgaliešu valodas entuziaste Vineta Vilcāne
- Radio raidījums „Pīci breinumi 2.0”
- Raidījums „Latgales ciematu stāsti: nezināmais par zināmo”
- Raidījums „Literatūre”: Anna Rancāne un Antons Rupainis
- Tradicionālo psalmu un bēru dziedājumu krājums „Saļmes Stērnīnē”
- Youtube kanāls „Im a’mazed”
- ŪGA. Albums „LG ir HH”
- Vēsturnieks Kaspars Strods
- Viesturs Kairišs un spēlfilma „Piļsāta pi upis”
Balvas „Boņuks 2020” žūrijas komisijā vērtējumus par pretendentiem šogad sniedza rekordliels žūrijas komisijas locekļu skaits – 56 latgaliskās kultūras pārzinātāji, iepriekšējo gadu balvu saņēmēji, mediju pārstāvji, balvas rīkotāju pārstāvji, latgaliskās kultūras sabiedriskie aktīvīsti un attiecīgo sfēru pieaicinātie eksperti, kuri ikdiena nav saistīta ar latgalisko kultūru. Kategoriju „Valoda. Literatūra. Publicistika“ vērtēja 19 žūrijas locekļi, „Audio. Video“ – 19 žūrijas locekļi un „Aktivitātes. Notikumi. Personības“ – 32 žūrijas locekļi (vairākiem ekspertiem bija jāizvērtē vairāk nekā viena kategorija). Ar pilnu žūrijas komisijas sastāvu var iepazīties Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks“ mājaslapā bonuks.lv. Žūrija iesniegtos nominantus izvērtē divās kārtās – pirmā ir neklātienes kārta, kurā tiek izvērtēti visi iesniegtie pretendenti, bet otrā šogad ir attālinātā klātienes kārta, kurā žūrijas locekļi diskutē un izvērtē jau 30 nominantus. Ar „Boņuks“ māla statuetēm tiek godināti tie 10 pretendenti, kuri saņēmuši lielāko punktu skaitu kopā abās kārtās. Balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ ieguvējs tiks publiski paziņots februāra vidū.
Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija šogad, ievērojot pastāvošos ierobežojumus, notiks Latgales vēstniecībā GORS tikai neklātienes formātā un sestdien, 6. martā (šoreiz atkāpjoties no februāra pēdējās svētdienas tradīcijas), kad ceremonija tiešraidē pirmo reizi būs skatāma LTV1 un vērojama arī replay.lv. Ceremonijas vadīšana šogad uzticēta komiķim Jānim Skutelim, bet ar muzikāliem priekšnesumiem tajā priecēs grupa „Tautumeitas“, grupa „Dabasu Durovys“, Kristīne Kārkle-Kalniņa, Edgars Kārklis, Marts Kristiāns Kalniņš un citi.
Latgaliešu kultūras gada balva „Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda, jau vairākus gadus sadarbojoties ar biedrību „Partitūra“. Balvas norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar A/S „Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu, Rēzeknes pilsētas dome, Balvu novada, Līvānu novada, Rēzeknes novada, un Viļānu novada pašvaldības, kā arī latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv. Plašāk par balvu: bonuks.lv un latgalesgors.lv.
Pērnā gada ceremonijas video te: straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/bonuks-2019/1051069
„Boņuks 2019” foto atskats te: failiem.lv/u/8rdksayqf
Vēsti sagatavoja: Edīte Husare, Latgales vēstniecība GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”), Mārketinga nodaļas vadītāja, E-pasts: gors.vestis@rezekne.lv; edite.husare@rezekne.lv, Mob. tālr.: +371 29509672