Rēzeknē būs apskatāms skanošs vides mākslas objekts «Savpatība»

No 16. līdz 24. jūlijam Rēzeknē, upes ielokā pie Latgales vēstniecības GORS varēs skatīt režisora, video mākslinieka Roberta Rubīna un diriģenta Sigvarda Kļavas veidotu skanošu vides mākslas objektu “Savpatība”.

“Savpatība” ir unikāla publiska instalācija un muzikāls vēstījums, kas aicina saredzēt un sadzirdēt pašam sevi. Ikvienam būs iespēja izbaudīt kultūras un dabas mijiedarbību vienuviet. Vides multimediālā instalācija sastāvēs no spoguļu objektiem, kuru muzikālajā noformējumā izmantots latviešu komponistu Santas Ratnieces un Ērika Ešenvalda radītie skaņdarbi. Atkarībā no atrašanās vietas un pārvietošanās ceļa, apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt atsevišķus instrumentus un balsis dažādās kombinācijās. Objektu šķautnēs spoguļosies režisora Roberta Rubīna dokumentētie Latvijas tīrradņu dziedājumu kadri, kurus diriģents Sigvards Kļava saticis savā pētnieciskajā ceļā vairāku gadu garumā – bērni ar eņģeļu balsīm un dzīvesgudri, dažādu vietu ļaudis, tajā skaitā Rēzeknē būs dzirdamas arī latgaliešu balsis: Lienes Skrebinsksa un Zanes Dukaļskas no Rēzeknes, Aleksandra Maijera no Krāslavas, Ligitas Spridzānes no Upītes, Aijas Smirnovas un Kristiāna Jasinska no Līvāniem, Veras Guļbenovas no Riebiņiem, kā arī skanēs Kristīnes Kārkles – Kalniņas un Edgara Kārkļa balsis.

Projekta idejas autors un diriģents Sigvards Kļava: “Projekts, atkal kas ļāva gūt spēcīgu apliecinājumu par mūsu zemi un cilvēkiem – skaistiem, talantīgiem, spēka pilniem. Kopāsatikšanās bija kā brīnumaina un radoša aka ikvienam no mums. Faktiski – ceļš un tilts vienam pie otra, starp seno, šodienu un nākotni, starp tradicionālo un profesionālo. Personiski man – ļoti skaists un jaudīgs radošās dzīves posms.”

Savpatības otrs autors un režisors Roberts Rubīns par projektu saka: ” Notikums, kas rada iekšēju pacelšanos un visa skaņdarba laikā esi kā lidojumā. Lidojumā par galvas tiesu augstāk, lidojot gan pār materiālām, gan pār nemateriālām vērtībām. Reizēm skaņas svārstības paceļ augstāk, radot sajūtu, ka ar kāju pirkstu galiem vari pieskarties kāda koka galotnei. Vai lidojot pār ezeru vai upi, šķiet, viegli pieskaries upes virsmai, vai pļavas laukā saskaries ar zāles stiebru galotnēm. Tā viegli un nemanāmi, knapi. Ir sajūta, it kā tu levitē gaisā istabas vai lauku kultūras nama zāles centrā. Līdz mūzika norimst, neskan balsis un lēnām atkal esi nolaidies uz zemes. Pēc katra lidojuma  sevī atrodi sajūtu, ka kaut kas tevī ir izmainījies.”

Mākslas objektu “Savpatība” būs iespējams apmeklēt:

16.-24. jūlijs, Rēzekne – GORS ārtelpa

25.-1. augusts, Limbaži – Limbažu pilsdrupas

26.-31. augusts, Rīga – Arkādijas parks

Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrElpa” un Rīgas Domes kultūras programmas “Rīgas vasara” atbalstu.

Informācijas avots: Latgales Gors, biletes.latgalesgors.lv/lv/skanoss-vides-makslas-objekts