Jaunnedeļ izskanēs pyrmī radejis lasejumi latgaliski – Ilzis Spergys “Dzeiveiba” stuosti

Jaunnedeļ izskanēs pyrmī radejis lasejumi latgaliski – Ilzis Spergys “Dzeiveiba” stuosti

Jaunnedeļ, nu 7. da 11. decembra, kotru vokoru 22.05 Latvejis Radejis 1 eterā izskanēs pyrmī radejis lasejumi latgaliski – Ilzis Spergys kruojuma “Dzeiveiba” stuosti. Radejis lasejumu muokslinīcyskais vadeituojs ir Kristaps Rasims, bet stuostu klausomuos versejis golvonais bolss – Latvejis Nacionaluo teatra aktrise Inga Misāne-Grasberga.

Ilzis Spergys debeja stuostu kruojumā “Dzeiveiba”, kas izguojs 2014. godā, apkūpuoti deveni da tuo napublicāti voi škārsteiklā fragmentari publicāti stuosti latgaliski. Radejis lasejumu versejā byus īmyužynuoti seši nu tūs – 7. decembrī skanēs stuosts “Marabeju kolns”, 8. decembrī “Puika mežā”, 9. decembrī “Laime”, 10. decembrī “Duraceņš” i “Stuosts par suneiti”, bet 11. decembrī radejis lasejumi nūsaslēgs ar stuostu “Deputats”. Kotru vokoru gaidoms gondreiž stuņdi gars īroksts. Taipat vysi stuosti jau 7. decembrī byus daīmami nūsaklauseišonai Latvejis Radejis sātyslopā i latgalīšu kulturys ziņu portalā lakuga.lv. “Dzeiveiba” radejis lasejumi byus pyrmais da ituo audio versejā piļneibā latgaliski īraksteitais i Latvejis Radejis “Radioteatrī” izskaniejušais dorbs.

Stuostu kruojums “Dzeiveiba” sovulaik sajēme Latgalīšu kulturys goda bolvu “Boņuks” kai lobuokais snāgums literaturā 2014. godā, kai ari Ilze Sperga par “Dzeiveiba” tyka nomināta Latvejis literaturys goda bolvys “LaLiGaBa” kategorejā “Goda debeja”. Stuostu kruojuma redaktore Anna Rancāne par tū sovulaik sacejuse: “Ilzis Spergys stuostūs dzeivoj mozī ļauds. Tī, par kurim Svātajūs Rokstūs saceits, ka taišni jim Dīvs atkluojs dabasu vaļsteibys nūslāpumus. I bāda asūt viņ tim, kurī nūdareis puori koč vīnam nu tūs mozūs. Šaļtim skaitūt izīt smogums nu cik skaudra dzeivis materiala, bet gruomotys nūsaukums ir “Dzeiveiba”, i tys līcynoj, ka vyss gols golā vys tik pasavierš iz gaišū pusi. Itī ir stypruos Latgolys styprī stuosti.”

Aktrise Inga Misāne-Grasberga, kurei ir “Dzeiveiba” radejis lasejumu golvonais bolss i pa dzimšonai īt nu Ludzys nūvoda Mērdzinis pusis, par dorbu pi stuostu audio versejis soka: “Tys maņ beja kai lels pagūdynuojums, tai reizē ari puordzeivuojums, voi tū vyspuor variešu izdareit, jo da ituo ar latgalīšu literaturys tekstim nabeju sasaskuoruse. Stuostu kruojuma “Dzeiveiba” nūsaukums tik precizi atbiļst tam, kas ir stuostūs – dzeiveiba vysā: darbeibuos, dobā, attīceibuos i ari dzeivinīkūs. Šaļtim maņ beja komuļs koklā aiz tuo, cik dzili suopeigi, nu reizē ari vīgli Ilze ar vuordim izsacejuse sajiutys.” Sūpluok Ingai “Dzeiveiba” radejis lasejumūs īsaskaņ ari cytu leluoku i mozuoku īrunuotuoju bolsi, jo eipaši nu Kuorsovys i Preiļu pusis. Taipat stuostu audio verseju papyldynoj īroksta muokslinīcyskuo vadeituoja Kristapa Rasima radeituo muzyka.

Stuostu kruojuma “Dzeiveiba” radejis lasejumi topuši ar Vaļsts kulturkapitala fonda programys “KultūrELPA” i Latvejis Radejis finansialu atbolstu. Radejis lasejumu īroksta projektu eistynoj bīdreiba “LgSC”, sasadorbojūt ar Latvejis Radejis Latgolys studeju. “LgSC” i LR Latgolys studeja tur nūceju, ka iz prīšku radejis lasejumu formatā izskaniešonai Latvejis Radejis Radioteatrī reizi godā varātu sagataveit vysmoz vīnu latgalīšu literaturys dorbu.

Vaira dazynuošonai: Edīte Husare, Biedrība “LgSC”, lgsc@lgsc.lv, 29509672; lgsc.lv

Nākamnedēļ izskanēs pirmie radiolasījumi latgaliski – Ilzes Spergas “Dzeiveiba” stāsti

Nākamnedēļ, no 7. līdz 11. decembrim, katru vakaru plkst. 22.05 Latvijas Radio 1 ēterā izskanēs pirmie radiolasījumi latgaliski – Ilzes Spergas stāstu krājuma “Dzeiveiba” stāsti. Radiolasījuma mākslinieciskais vadītājs ir Kristaps Rasims, bet stāstu klausāmās versijas galvenā balss – Latvijas Nacionālā teātra aktrise Inga Misāne-Grasberga.

Ilzes Spergas debijas stāstu krājumā “Dzeiveiba”, kas izdots 2014. gadā, apkopoti deviņi līdz tam nepublicēti vai internetā fragmentāri publicēti stāsti latgaliski. Radiolasījuma versijā būs iemūžināti seši no tiem – 7. decembrī skanēs stāsts “Marabeju kolns”, 8. decembrī “Puika mežā”, 9. decembrī “Laime, 10. decembrī “Duraceņš” un “Stuosts par suneiti”, bet 11. decembrī radiolasījumi noslēgsies ar stāstu “Deputats”. Katru vakaru gaidāms gandrīz stundu garš ieraksts. Tāpat visi stāsti jau 7. decembrī būs pieejami klausītājiem Latvijas Radio mājaslapā un latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv. “Dzeiveiba” radiolasījumi būs pirmais līdz šim audio versijā pilnībā ierakstītais un Latvijas Radio “Radioteātrī” izskanējušais darbs.

Stāstu krājums “Dzeiveiba” savulaik saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” kā labākais sniegums literatūrā 2014. gadā, kā arī Ilze Sperga par “Dzeiveiba” tika nominēta Latvijas Literatūras gada balvas “LaLiGaBa” kategorijā “Gada debija”. Stāstu krājuma redaktore Anna Rancāne par to savulaik teikusi: “Ilzes Spergas stāstos dzīvo mazie ļaudis. Tie, par kuriem jau Svētajos Rakstos sacīts, ka tieši viņiem Dievs atklājis debesu valstības noslēpumus. Un bēda esot tiem, kuri nodarīs pāri kaut vienam no tiem mazajiem. Brīžiem lasot uznāk smagums no tik skaudra dzīves materiāla, bet grāmatas nosaukums ir “Dzeiveiba”, un tas liecina, ka viss beigu beigās tomēr pavērsīsies uz gaišo pusi. Šie ir stiprās Latgales stiprie stāsti.”

Aktrise Inga Misāne-Grasberga, kura ir “Dzeiveiba” radiolasījumu galvenā balss un nāk no Ludzas novada Mērdzenes puses, par darbu pie stāstu audio versijas saka: “Tas man bija kā liels pagodinājums, tā reizē arī pārdzīvojums, vai to vispār spēšu paveikt, jo līdz šim ar latgaliešu literatūras tekstiem nebiju saskārusies. Stāstu krājuma “Dzeiveiba” nosaukums tik precīzi atbilst tam, kas ir stāstos – dzīvība it visā: darbībās, dabā, attiecībās un arī dzīvniekos. Brīžiem man bija kamols kaklā no tā, cik dziļi sāpīti, bet reizē arī viegli Ilze ar vārdiem izteikusi sajūtas.” Līdzās Ingas balsij “Dzeiveiba” radiolasījumos ieskanas arī citas lielāku un mazāku ierunātāju balsis, jo īpaši no Kārsavas un Preiļu puses. Tāpat stāstu audio versiju papildina ieraksta mākslinieciskā vadītāja Kristapa Rasima radītā skaņu ainava.

Stāstu krājuma “Dzeiveiba” radiolasījumi tapuši ar Valsts kultūrkapitāla fonda programmas “KultūrELPA” un Latvijas Radio finansiālu atbalstu. Radiolasījumu ieraksta projektu īsteno biedrība “LgSC”, sadarbojoties ar Latvijas Radio Latgales studiju. “LgSC” un LR Latgales studija cer, ka turpmāk radiolasījuma formātā izskanēšanai Latvijas Radio “Radioteātrī” reizi gadā varētu sagatavot vismaz vienu latgaliešu literatūras darbu.

Plašāka informācija: Edīte Husare, Biedrība “LgSC”, lgsc@lgsc.lv, 29509672, lgsc.lv