Eiropas nākamās paaudzes mikro pilsētas dalīsies pieredzē par ieviestajām inovācijām pilsētu attīstībā
Šā gada 13. oktobrī tiešsaistē notiks Latvijā un Baltijā unikāla projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” noslēguma konference, kas pulcēs Latvijas pašvaldību pārstāvjus, izglītības jomas ekspertus, darba devēju un biznesa attīstības organizāciju pārstāvjus, kā arī ministriju un valsts aģentūru speciālistus. Divas Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas Ventspils un Valmiera dalīsies pieredzē, gūtajās atziņās un secinājumos par ieviestajām inovācijām pilsētu attīstībā.
Ikviens ir aicināts pievienoties pasākumam. Reģistrācija: ej.uz/NextGen2021 .
Eiropas Komisijas iniciatīvas Pilsētu inovatīvo darbību programmas (angļu: Urban Innovative Actions) projektu “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” ieviesa desmit partneri: Ventspils pilsētas dome, Valmieras pilsētas pašvaldība, Valmieras Attīstības aģentūra, Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks”, Valmieras Tehnikums, Ventspils Tehnikums, Ventspils Augstskola, Vidzemes augstskola, SIA Aspired un SIA IntelliTech.
Projekta īstenošanas periods tuvojas beigām. Projekts tiek ieviests no 2018. gada 1. novembra un noslēgsies 2021. gada 31. oktobrī. Gan šī Projekta, gan pašas Pilsētu inovatīvās darbības iniciatīvas mērķis ir atbalstīt pilsētu inovatīvas idejas, eksperimentus un pilotprojektus. Ventspils un Valmieras kopējā Projektā tikuši realizēti virkne inovatīvu risinājumu ar mērķi vietējā ekonomikā radīt jaunas darba vietas un attīstīt prasmes, kas nepieciešamas šodienas un nākotnes darba tirgū.
Talantu piesaistes veicināšanai Ventspilī izveidots jauno iedzīvotāju kontaktpunkts LIVIN un interneta platforma www.livinventspils.lv, kas šobrīd pieejama jau trīs valodās – latviešu, angļu un krievu. Kā arī realizēta virkne pārkvalifikācijas kursu IT (Informācijas tehnoloģijas) prasmju apguvē, ar iespēju uzsākt darbu IT jomas uzņēmumos. Valmierā veiktas karjeras konsultantu un pedagogu apmācības, lai celtu speciālistu kvalifikāciju darbā ar skolēniem un jauniešiem karjeras izvēlē un izveidota visaptveroša karjeras materiālu datu bāze – www.karjerasmateriali.lv. Līdz ar Projekta ieviešanas periodu ik vasaru organizētas karjeras nometnes skolēniem, ar mērķi popularizēt un nostiprināt interesi par dabas zinātnes, inženierzinātnes, matemātiku un tehnoloģijas (STEM) nozarēm.
Abu pilsētu tehnikumi un augstskolas 2020. gadā izveidojuši un atklājuši jaunus izglītības tehnoloģiju risinājumus. Ventspils Tehnikums – Virtuālās realitātes klasi, Valmieras tehnikums – 3D virtuālo alu, Ventspils Augstskola – Interaktīvo digitālo klasi un Vidzemes Augstskola – Aktīvās mācīšanās klasi. Jaunizveidotās izglītības tehnoloģijas integrētas mācību procesos. Līdz Projekta beigām Ventspilī tiks realizēta Nākotnes apmācību klases izveide, ar iespēju inovatīvā veidā skolēniem apgūt ķīmiju, matemātiku, fiziku, un izveidota Viedo tehnoloģiju galerija jaunizveidotajā Zinātnes un inovāciju centrā VIZIUM.
Izglītības iestādēm izstrādātas un ieviestas jaunas paaudžu mārketinga pieejas izglītojamo un studentu piesaistei gan no Latvijas, gan ārvalstīm. Mārketinga stratēģijas tiek turpinātas ieviest arī 2021. gadā, veicot virkni pasākumu – mājas lapu funkcionālie, saturiskie un vizuālie uzlabojumi, sociālo mediju un digitālās kampaņas, reklāmas video izgatavošana u.c. Abu pilsētu augstskolas izstrādājušas tādus modernus izglītības rīkus kā augstskolu aplikācijas. Vidzemes augstskolas aplikācija – ViApp un Ventspils Augstskolas aplikācija – VeApp jau lietotājiem ir pieejama.
Abās pilsētās jaunatklātas koprades darbnīcas (Makerspace). Ventspilī – dizaina darbnīca RADE (www.vatp.lv/rade) un Valmierā – koprades darbnīca DARE (developvalmiera.lv/dare/). Darbnīcās pieejamas modernas iekārtas, instrumenti un tehniskais atbalsts, lai jebkurš interesents varētu strādāt pie jauniem produktiem un radošiem projektiem. Ventspilī izveidota Prototipēšanas darbnīca ar mērķi veicināt jaunu produktu izstrādi un ražošanu Ventspilī un Latvijā, tostarp, izglītības tehnoloģiju jomā (prototype.lv/).
Realizētas atbalsta programmas uzņēmējdarbībā. Valmierā – programma “Zīle”, ar mērķi veicināt jaunu produktu un inovāciju realizēšanu, stiprināt esošos uzņēmumus un veicināt jaunu tehnoloģisku uzņēmumu veidošanos. Ventspilī – biznesa atbalsta programma ārvalstu tieši investīciju piesaistīšanai.
Izstrādātas inovatīvas mārketinga stratēģijas Ārvalstu tiešo investīciju piesaistei, uzsāktas kampaņas ar mērķi piesaistīt investorus Ventspils un Valmieras pilsētām.
Noslēguma pasākumā tiks prezentēti ieviesto aktivitāšu sasniegtie rezultāti un veikta iegūto zināšanu pārnese.
Ikviens ir aicināts pievienoties pasākumam. Reģistrācija: ej.uz/NextGen2021, aktualitātēm aicinām sekot līdz Facebook pasākuma lapā: fb.me/e/18lV8P8F4 .
Vairāk par projektu – www.ventspils.lv/lat/investicijas_un_projekti/nextgen_microcities/
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” ietvaros. Šī ziņa atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.
Papildus informācijai:
Projekta vadītāja Laura Čodere
Tālr.29905509
laura.codare@ventspils.lv