Tūrisma maršruts „Atver muzeja vārtus!”







Ceļotāj,
iepazīsti jaunu tūrisma piedāvājumu “Atver muzeja vārtus!”
Latgales plānošanas reģions aicina Tevi atvērt Latgales, Polockas un Utenas muzeju vārtus un iepazīt kultūrvēsturiskā mantojuma vērtības, ko saudzīgi glabā visu triju valstu pierobežas reģionu muzeji! Tieši muzeji ir vieta, kas mūs sirsnīgi aicina ne vien izzināt savas valsts vēsturi, apzināt savas saknes un identitāti, bet arī labāk iepazīt kaimiņus!

Informācija par maršrutu


Maršruts:
Rugāji – Balvi – Susāju pagasts – Viļaka – Upīte – Baltinava – Ludza –
Bērzgale – Rēzekne – Sakstagals – Viļāni – Malta – Preiļi – Vārkava – Naujene – Polocka – Daugavpils – Utena.

Veids: kompleksais tūrisma maršruts, kas piemērots ceļošanai ar automašīnu un pieredzējušiem velosipēdistiem.

Alternatīva: maršrutu veido 6 posmi. Tas sastādīts tā, lai ceļotāji, pēc paša vēlmēm un ieskatiem, to jebkurā punktā varētu gan uzsākt, gan arī noslēgt.

Kopējais garums: ~ 820 km.

Grūtības pakāpe: Latgalē, Vitebskas apgabalā, Aukštaitijā: autovadītājiem – viegla, velobraucējiem – vidēja.

Papildus informācija: maršrutā iekļauta informācija par tūristu mītnēm, ēdināšanas vietām, tūrisma informācijas centriem u.c.

Der zināt: visu nepieciešamo papildus informāciju, kas saistīta ar ceļošanu šajā maršrutā, var saņemt tūrisma informācijas centros.

1. posms
2. posms
3. posms
4. posms
5. posms
6. posms
Noderīga informācija


1. Posms

Rugāji – Balvi – Susāju pagasts – Viļaka

1. Rugāju novada muzejs
Rugāju novada muzejā skatāmas ekspozīcijas par ievērojamākajiem novada cilvēkiem, Rugāju vidusskolas skolotājiem un absolventiem, 20. gs. sadzīves priekšmeti, darbarīki, novadnieces A. Ivanānes darinātie tautu tērpi. Tiek organizēti pasākumi un veidotas tematiskās izstādes. Piedāvā ekskursiju pa Rugāju ciematu. Muzeja pārraudzībā ir novadā esošās piemiņas vietas: Skvērs ar piemiņas akmeni izsūtītajiem, Partizānu piemiņas akmens pie muzeja, 2. Pasaules karā kritušo Brāļu kapi, novadnieka T. Matīsa piemiņas akmens Rugāju parkā.
Darba laiks: I – V: 09:00 – 17:00.
Adrese: Kurmenes iela 87, Rugāji, Rugāju novads, Latvija,
+371 25623315,
virdziinija@inbox.lv, muzejs@rugaji.lv

Citi apskates objekti Rugāju novadā:
• Freska
Viena no divām esošajām ārsienas freskām Latvijā. Izveidota uz Rugāju novada vidusskolas ēkas sienas. Tajā attēlotas vēsturiskas ainas un ievērojami Rugāju novada cilvēki.

• Jānis Zibens „Mātes tēls”
Metālkalējs Jānis Zibens Latvijas brīvības simbolam – Brīvības piemineklim – izkalis vienu no trim zvaigznēm, simbolizēdams savu bērnības zemi Latgali. Jāņa Zibens 1941. gadā izstrādātais diplomdarbs „Mātes tēls” Latvijas Mākslas akadēmijā, ir skulptūra cilvēka augumā, kas atrodas Garosilu kapsētā. Gatavots Krieviņu dzimtai.
Adrese: Gariesili, Lazdukalna pagasts, Rugāju novads

• Senlietu kolekcija „Saipetnieki”
Senu darbarīku, saimniecības inventāra un tehnikas kolekcija – brīvdabas izstāde. Vasaras sezonā aplūkojams košs daiļdārzs. Darba laiks: pēc pieteikuma.
Adrese: „Saipetnieki”, Lazdukalna pagasts, Rugāju novads, Latvija, +371 26519360

• Medņu dižakmens
Viens no lielākajiem laukakmeņiem Balvu apkārtnē. Garums - 5,8 m, platums - 5,3, augstums - 1,4 m, apkārtmērs - 19,0 m. Atrodas pie autobusu pieturas “Ruduki”.

Balvi

Balvi no citām Latgales pilsētām atšķiras ar īpašu šarmu, ko rada zaļā rota, senās apbūves un modernu ēku sintēze, veidojot eiropeiskas mazpilsētas tēlu.

2. Balvu Novada muzejs
2010. gadā muzejs pārcēlās uz jaunām mājām - rekonstruēto muižas klēti. Te vēstures elpa mijas ar jaunām vēsmām - līdzās pastāv muižas ļaužu būvētās pagraba velves un izstāžu zāles ar jumta logiem; senatnīgas klēts durvis, kas darinātas no 200 gadus veca koka un vietējo meistaru gatavotas mēbeles; izstādes, kas stāsta par novada senatni, un jauno mākslinieku skatījums uz dzīvi. 2014.gada septembra nogalē tika atklāta jauna un mūsdienīga ekspozīcija „Ziemeļlatgales nemateriālais kultūras mantojums”. Piecās muzeja ekspozīciju zālēs atspoguļotas Ziemeļlatgalei raksturīgās tēmas, tostarp, etnogrāfija, tradicionālā mūzika, folklora, paražas, psalmi, Maija dziedājumi, cilvēku prasmes un citas vietējās vērtības. Muzejs piedāvā muzejpedagoģiskās programmas un ekskursijas pa muižu un pilsētu (pieteikties iepriekš!). Muzeja apmeklējums ir pieejams cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Unikāli eksponāti:
• Abrenes tautas tērps
Tērpa komplekta atdarinājums tapis 2011. - 2013.gadā pēc Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā esošo XIX gs.oriģinālu parauga. Tērpu projektā „Abrenes tērpa atdzimšanas darbnīcas” veidoja autoru kolektīvs Ivetas Gabrānes (1974) vadībā.
• Ģenerāļa Valda Matīsa apbalvojumi
Novadnieka Valda Matīsa - sauszemes spēku brigādes ģenerāļa, atjaunotās Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektora, Latvijas militārajā atašeja ASV, Kanādā un Krievijā fotogrāfijas, dokumenti, ģenerāļa svētku un ikdienas formas tērpi, apbalvojumi. Vērtīgo piemiņu muzejam dāvinājusi viņa kundze Irisa Elvīra Matīsa.
• Tradicionālās tautas mūzikas instrumentu kolekcija
Vienkopus ekspozīcijā ir apkopoti tradicionālās tautas mūzikas instrumenti, no kuriem pats unikālākais ir kontrabass jeb basa balalaika.
• Daiļamata meistaru Jolantas un Valda Dundenieku keramikas kolekcija
Novadnieki keramiķi Jolanta un Valdis Dundenieki veido savus darbus saglabājot Ziemeļlatgalei raksturīgās tradīcijas. Zaļos, brūnos, gaiši un tumši zilos toņos top svečturi, krūzes, vāzes, bļodas, medaunieki, piena podi, krūkas un citi saimniecības trauki.

Darba laiks: II - V: 10:00.-17.00, VI: 11:00-16:00.
Adrese: Brīvības iela 46, Balvi, Latvija,
+371 645 21430, +371 28352770,
muzejs@balvi.lv, www.balvi.lv, www.muzejs.balvi.lv

Citi apskates objekti Balvos:
• Balvu muižas apbūve, parks un Lāča dārzs
Muižas pils celta 1769.gadā un vairākkārt atjaunota. Šobrīd tajā atrodas Balvu Tālākizglītības un cilvēkresursu attīstības centrs, kā arī kafejnīca, kur, iepriekš piesakoties, var nobaudīt ēdienus muižnieku gaumē. Muižas zālē ir viena no labākajām akustikām Latvijā, un ik vasaru augustā šeit notiek Balvu kamermūzikas festivāls. Savukārt Lāča dārzs ir kādreizējais muižas augļu dārzs, ko ieskauj lazdu aleja. Dārza vidū atrodas dīķis ar saliņu. Šobrīd te ir izveidots savdabīgs akmeņu dārzs ar 23 kompozīcijām, ko veido 49 akmeņi.
Adrese: Brīvības iela 46 un 47, Balvi, Latvija,
+371 645 21430, +371 28352770, muzejs@balvi.lv, www.balvi.lv, www.muzejs.balvi.lv

• Seno amatu darbnīca
Darbnīcā var vērot galdnieka, kalēja u.c. amatnieku darbošanos, kā arī pašiem izmēģināt savas šūšanas un kulinārijas prasmes. Meistars Ēriks ir uzbūvējis plostu„Vilnītis”, ar ko pilsētas viesus labprāt izvizina pa Balvu ezeru. Iepriekšēja pieteikšanās.
Adrese: Lāča dārzs, Brīvības iela 52, Balvi, Latvija,
+371 29376933, meistarseriks@inbox.lv, www.balvi.lv

• Piemineklis Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem
Atklāts 1938.gadā. Tā autors bija tēlnieks Kārlis Jansons. Piemineklis vairākkārt gāzts, pēdējoreiz to atjaunoja tēlnieki Andrejs Jansons un Indulis Folkmanis 1993.gadā. Tautā piemineklis tiek saukts par Balvu „Staņislavu”.
Adrese: Brīvības un Partizānu ielas krustojums, Balvi, Latvija, www.balvi.lv

Viļakas novads

Ar Viļakas novadu sākas Eiropas Savienība. Novads austrumos 66,6 km garumā robežojas ar Krievijas Federāciju. Ikviens ceļotājs, kas nonāks Viļakā, varēs nodoties lieliskas ainavas baudīšanai: no skata uz seno vēstures liecinieci Marienhauzenas pilsdrupām uz Viļakas ezera salas, līdz tās galvenajai ainaviskajai dominantei - gotikas rozei - Viļakas Romas katoļu baznīcai. Varēs uzkāpt senajā latgaļu pilskalnā, no kura paveras brīnišķīga pilsētas panorāma.

3. Viļakas novada kultūrvēstures muzejs „Vēršukalns”
Ja vēlaties aizmirst ikdienas steigu un stresu, nogaršot lauku sviestu, zapti kopā ar tikko izceptu baltmaizi, asinsdesas, lauku zupu, aplūkot Susāju pagasta iedzīvotāju dvēseles bagātību un dziļumu, piedalīties jau tradicionālos pasākumos un latviešu tautas svētkos, tas viss sakoptā un laukiem raksturīgā vidē, tad brauciet pie mums! Ekskursijas gan individuāli, gan grupām līdz 40 cilvēkiem.
Unikāli eksponāti: Susāju pagasta meistaru tekstilijas un keramika.
Darba laiks: I -V 8:30- 17:00, kā arī pēc pieprasījuma
Adrese: Svilpova, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+37129243878, zeile14@inbox.lv

Citi apskates objekti Susāju pagastā:
• Senlietu un retro motociklu kolekcija „Cīrulīši”
Kolekcionārs Dzintars Dvinskis ar mīlestību uz dzimto ciemu Tepenīca, savācis unikālu senlietu un retro motociklu kolekciju. Te jūs sagaida aizraujošs stāstījums par Tepenīcas ciema ļaudīm un notikumiem.
Adrese: Cīrulīši, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+37126446147, retro73@inbox.lv

• Mežsaimniecības kolekcija „Mežābeles”
Izvietota bijušās Egļavas mežniecības mežziņa Kārļa Dzērves pirms II pasaules kara būvētajā pamatīgajā saimniecībā. Meža atjaunošanas, kopšanas, koksnes sagatavošanas, apstrādes darba rīki, entomoloģijas un koksnes paraugu kolekcija. Vides ekskursija gida pavadībā meža valstībā. Vietējo amatnieku audēju, podnieku, galdnieku darinājumi. Iespējamas naktsmītnes 7 personām.
Adrese: Mežābeles, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+3712924387, zeile14@inbox.lv

4. Viļakas novada muzejs
Muzejā atspoguļota Viļakas pilsētas un tās tuvākās apkārtnes vēsture no 13.gs. līdz mūsdienām - nozīmīgākie notikumi, izcilākās personības un laikmeta liecības. Muzejā skatāmi novadam raksturīgie etnogrāfiskie materiāli. Muzeja iekārtotajā ''Baltajā istabā'' uzzināms par novada kristīgo draudžu - katoļu, pareizticīgo un luterāņu – vēsturi. Katoļu bīskapiem Kazimiram Duļbinskim un Valerianam Zondakam veltītajā piemiņas istabā aplūkojami bīskapu amata piederumi un personīgās lietas. Muzejā var apskatīt Jāņa Laicāna filumēnijas kolekciju (1500 vienības). Muzeja izstāžu zālē skatāma Jāņa Laicāna un Annas Laicānes gleznu izstāde. Muzejā tiek organizēti pasākumi, tematiskās izstādes, tiek veidotas muzejpedagoģiskās programmas. Piedāvājam ekskursijas pa pilsētu.
Unikāli eksponāti:
Hektogrāfs (20.gs. 70-tie gadi). Priestera Oļģerta Aleksāna roku darbs.
Lādīte – altāris, kas bija ar bīskapu Kazimiru Duļbinski viņa izsūtījuma laikā.
Stola.
Filumēnijas kolekcija.
Eļļas trauki (izgatavoti no māla).
Kokle un cītarkokle (XX gs. 30. – 40. gadi)
Darba laiks: 1.maijs - 31.oktobris II-IV: 9:00-17:00, V: 9:00-18:00, VI: 9:00-16:00, 1.novembris - 30 aprīlis I-V: 9:00-17:00
Adrese: Balvu iela 13, Viļaka, Viļakas novads, Latvija,
+371 64563302, vilakasmuzejs@inbox.lv


Citi apskates objekti Viļakā un tās apkaimē:
• Viļakas Romas katoļu baznīca
Viens no skaistākajiem Latgales dievnamiem. Baznīca celta no sarkaniem kieģeļiem 1884.-1891.gadā neogotikas stilā.
Adrese: Baznīcas iela 56, Viļaka, Latvija, www.vilaka.lv

• Viļakas luterāņu baznīca
Dievnams ir uzcelts 1928.gadā. Baznīca atrodas pilsētas centrālajā daļā somugru senkapu un vēlāko Ziemeļu kara kapu pakalnā. No uzkalna uz visām pusēm paveras izteiksmīgas skatu panorāmas.
Adrese: Abrenes iela 15, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583, Latvija, +371 28686600, www.vilaka.lv

• Viļakas Dievmātes Patvēruma pareizticīgo baznīca
Baznīca uzbūvēta 1871. gadā. Tā ir krustveida plānojuma Bizantijas tipa baznīca ar 5 simetriski izvietotiem kupoliem. Šī sakrālā celtne uzbūvēta senajā latgaļu pilskalnā, 120 m virs jūras līmeņa, kas pēc absolūtā augstuma ir augstākais reljefa punkts Viļakā.
Adrese: Eržepoles iela 61, Viļaka, Viļakas novads, LV-4583, Latvija,+371 28686600, www.vilaka.lv

• Viļakas ezera sala ar Marienhauzenas pilsdrupām (1293-1710)
Marienhauzenas pils bija viens no Livonijas svarīgākajiem nocietinātajiem robežpunktiem Rīgas arhibīskapijā. Kaut arī no Marienhauzenas ir saglabājušies tikai atsevišķi pils mūra sienu drupu fragmenti un zemes vaļņi, kas iezīmē mūru vietas, tā atzīta par valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas pieminekli.
+371 28686600, www.vilaka.lv

• Bijušās Marienhauzenas muižas ēku komplekss
Grāfam Zabello piederošā muiža 19.gs beigās bija trešā lielākā Latvijā. Uz muižas pamatiem uzcelta Viļakas Valsts ģimnāzija - skaista neoklasicisma stila celtne. Blakus ģimnāzijai atrodas muižas saimniecības ēku apbūve.
Adrese: Pils iela 13, Viļaka, Viļakas novads, Latvija, +371 28686600, www.vilaka.lv

• Dabas parks „Balkanu kalni”
Dabas parks „Balkanu kalni” izveidots 2002.gadā. Kopējā platība ir 32 ha. Ierīkotas 3 dabas takas un uzstādītas koka skulptūras. Piemērota vieta brīvdabas pasākumu rīkošanai. Naktsmītnes.
Adrese: Logini, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads, Latvija,
+371 29132664, +371 645 21243, skilbeni@vilaka.lv, www.vilaka.lv

Nakšņošanas vietas:
Lauku tūrisma mītne „Rūķīši”, „Rūķīši", Egļusala, Rugāju pagasts, Rugāju novads, Latvija, +371 29197821, zs.rukisi@inbox.lv
Viesnīca “Balvi”, Tautas iela 14, Balvi, Latvija, +371 64522307, 41 vieta
Viesu māja „Zivsalas”, Ezermala, Vecumu pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 26399514, +371 22330887, zivsalas@inbox.lv
Viesu māja „Stārķi”, Vēdenieši, Susāju pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 29116971,
+371 29183299, starki@inbox.lv
Viesu māja Viļakā, Balvu iela 2, Viļaka, Latvija, +371 64563137, +371 29472955
Rekavas vidusskolas internāts, Skolas iela 1, Rekova, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads, Latvija, +371 26423700

Ēdināšana:
Ēdnīca “Nāc un ēd”, Bērzpils iela 3, Balvi, +371 64522843
Ēdnīca Balvu muižā, Brīvības iela 47, Balvi, +371 27878580
Kafejnīca “Senda”, Brīvības iela 72, Balvi, +371 64521778
kafejnīca “Kļavas”, Vidzemes iela 7g, Balvi, +371 64521098
Kafejnīca “Lāča ķepās”, Tautas iela 14, Balvi, +371 64521307
Kafejnīca-bārs “Dianda”, Brīvības iela 57 (Tirdzniecības centrs “Planēta”), Balvi, +371 64521898, +371 28652348
Kafejnīca „Krabis”, Liepnas iela 4, Viļaka
Kafejnīca „Senda Dz”, Abrenes iela 26a, Viļaka
Kafejnīca „Diāna”, Balvu iela 2, Viļaka
Kafejnīca „Rulete”, Rekova, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads
Kafejnīca „Kamīnkrogs”, Čilipīne, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads

Rugāju novada Tūrisma informācijas centrs
Kurmenes iela 36, Rugāji, Latvija, +371 645 46674, +371 26355954, marite.ornina@rugaji.lv, www.rugaji.lv

Balvu novada Tūrisma informācijas centrs
Brīvības iela 46, Balvi, Latvija, +371 645 22597, +371 29272948, turisms@balvi.lv, www.visit.balvi.lv, www.balvi.lv

Viļakas novada Tūrisma informācijas centrs
Klostera iela 1, Viļaka, +371 28686600, turisms@vilaka.lv, www.vilaka.lv, https://www.facebook.com/vilakasturisms

Uz lapas sākumu


2. Posms

Upīte - Baltinava – Ludza – Bērzgale

5. Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejs
Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejs, Upītes tautas nams un Upītes bibliotēka atrodas vienā ēkā, un kopā veido Upītes Nemateriālās kultūras centru. Tāpēc arī viens no galvenajiem muzejs darbības virzieniem ir krāt, saglabāt, pētīt un popularizēt nemateriālās kultūras mantojumu. Muzeja krājumos ir XXgs. 70.gadu sievu iedziedātie audio ieraksti. Muzejs piedāvā tradicionālo amatu prasmju meistardarbnīcas: aušanu lielajās stellēs, Ziemeļlatgales jostu aušanu celu tehnikā, salmu cepuru pīšanu, mezglošanu, stabuļu darināšanu. Tiek rīkots visvecākais latgaliešu festivāls “Upītes Uobeļduorzs”, kas ir veltīts latgaliešu garīgajām vērtībām.
Unikāli eksponāti:
Akmens enkurs atrasts Kūkovas upes krastā.
Liela Upītes apkārtnes maizes ližu kolekcija.
70.gadu garīgās dziesmas un tautasdziesmas ierakstos.
Ganu baltalkšņa mizas taures.
Maizes ližu kolekcija.
Visas O.Slišāna sarakstītās grāmatas
Darba laiks: V: 11:00-16:00, VII: 11:00-16:00, citā laikā - iepriekš piesakoties
Adrese: Akas laukums1, Upīte, Šķilbēnu pag, Viļakas novads, Latvija,
+371 29868786, upite.muzejs@gmail.com, www.vilaka.lv

Ievērojamākie apskates objekti Šķilbēnu pagastā Upītes apkārtnē:
• Ontona Slišāna dārzs
• „Upītes Uobeļduorzs”
• Upītes pamatskola
• Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas Katoļu baznīca Rekovā
• Pareizticīgo baznīca Šķilbēnos
• Šķilbēnu muiža
• Miķeļa Bukša piemineklis Plešovā pie dzimtās mājas.
• Ontona Slišāna piemineklis Brēksenes kapos.
• Stiglavas gravas
• Oduma Vizuļa piemiņas vieta un 57 paralēle
• Ančipovas ezers - piemiņas vieta Atbrīvošanas cīņai 1920.gada13.janvārī

6. Baltinavas novada muzejs
Muzeja apmeklētājiem piedāvā iespēju iepazīties ar Baltinavas novada vēsturi no 17. gs. līdz mūsdienām. Skatāmas ekspozīcijas par novada vēsturi un etnogrāfiju, ievērojamākajiem Baltinavas novadniekiem, 20. gs. sadzīves priekšmetiem un darbarīkiem. Мuzejā notiek izstādes, kurās ar saviem darbiem piedalās gan mākslas skolas audzēkņi, gan mākslinieki novadnieki. Notiek lekcijas un tematiski pasākumi. Piedāvā ekskursiju pa Baltinavas novada tūrisma objektiem. Ekskursiju nepieciešams pieteikt iepriekš.
Unikāli eksponāti:
19.-20.gs.austie dvieļi, izšūtās melnās gultas segas
18.-19.gs.lūgšanu grāmatas latgaliešu valodā
1908.-1909.g.latgaliešu avīze „Drywa”
Darba laiks: I – V: 10:00 – 16:00
Adrese: Tilžas iela 7, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija
+371 29341738, antra.keisa@inbox.lv, www.baltinava.lv

Citi apskates objekti Baltinavas novadā:
• Baltinavas Romas katoļu baznīca
Baznīcas celtniecība ilga no 1909. līdz 1931.gadam. Dievnamā atrodas seni sakrālās mākslas darbi.
Adrese: Liepu iela, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija

• Baltinavas muižas parks
Parks ierīkots 19.gs. gados pēc vācu muižnieka Klodta rīkojuma. Veidojot parku, tika izveidots īpatnējs parka elements - saules pulkstenis (koku stādījumi noteiktā aplī), kas daļēji saglabājies līdz mūsdienām. Parka pašreizējā bagātība ir apmēram 500 koki vecumā no 70 līdz 150 gadiem un upīte Supenka.
Adrese: Tilžas iela, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija

Ludza
Ludza – tā ir pilsēta, kur teiksmainā senatne caurvijas ar 21. gs. elpu. Sirmā Ludza nupat pārkāpusi 835 gadu slieksni, un tā tiek minēta kā pati vecākā Latvijas pilsēta. Šaurajās pilsētas ielās gluži kā grāmatu lappusēs ierakstīta vairāku gadsimtu pilsētas vēsture. 19. gs. koka un ķieģeļu vienstāvu un divstāvu būvētie nami ar slēgtajiem pagalmiem veido pilsētas vēsturisko centru. Īpašu šarmu pilsētai piešķir ebreju kvartāls, Livonijas ordeņa pils, luterāņu baznīca, Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca un Ludzas Vissvētās Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo katedrāle.

7. Ludzas novadpētniecības muzejs
Tas ir viens no vecākajiem muzejiem Latgalē, kas vāc, glabā un pēta Ludzas pilsētas vēsturiskās liecības. Nupat muzejs ir pārkāpis 95 gadu slieksni. Kopš 1956.gada muzejs atrodas 1812.gada kara varoņa Jakova Kuļņeva dzimtas mājā. Viena no muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām veltīta leģendārajam ģenerālmajoram J. Kuļņevam. 19.gs. beigās arheologu veikto izrakumu laikā senkapos Odukalnā atrastās senlietas ir skatāmas muzeja ekspozīcijā ”Senie latgaļi”. Ekspozīcijā „Viduslaiki Ludzas novadā” ir iespēja iejusties pils saimnieces lomā, kā arī iemēģināt savu roku seno audeklu darināšanā vertikālajās seno laiku stellēs. Viduslaiku kalšanas darbnīcā muzeja viesi var izkalt piemiņas monētu ar muzeja un Ludzas simboliku. Muzeja Brīvdabas un Etnogrāfijas ekspozīcijā izvietotie lauku celtniecības objekti raksturo Ludzas novada galvenās lauku celtniecības tradīcijas 19.gs. beigās – 20.gs. sākumā. Latgales krāšņās dabas ainavas iemūžinātas muzeja Dabas ekspozīcijā, kas atspoguļo mūsu novada floras un faunas daudzveidību. Muzejs piedāvā ekskursijas pa muzeju un pilsētas vēsturisko centru. Muzejā laipni tiek gaidīti jaunlaulātie, lai savu kāzu dienu padarītu par neaizmirstamu un iesaistītos programmā „Jaunlaulāto dzīves līkloču ceļš Ludzas muzejā”.
Unikāli eksponāti:
Arheoloģijas kolekcija, kurā ietilpst zvejniecības piederumi (datēti ar III g.t. pr. Kr.), pūcessakta (VII- IX gs.), zoomorfais piekariņš – zirdziņš ( XI - XIII gs.), seno latgaļu rotaslietas, apbedījuma inventārs, darbarīki. Brīvdabas un Etnogrāfijas nodaļas celtniecības objekti „Dūmistaba”, „P. Vilcāna keramikas darbnīca”.
Darba laiks: I – V 8.00 – 17.00, VI 10.00 – 17.00 ( 1.04. – 1.11.), 10.00 – 15.00 (1.11. – 1.04.)
Adrese: J. Kuļņeva iela 2, Ludza, Latvija
+37165723931, www.ludzasmuzejs.lv


Citi apskates objekti Ludzā:
• Ludzas viduslaiku pilsdrupas
1399. gadā vācu krustneši pilskalnā starp Lielo un Mazo Ludzas ezeru Livonijas ordeņa austrumu robežu aizsardzībai uzcēla varenu pili – trīsstāvu mūra celtni ar 6 torņiem, 3 vārtiem un 2 priekšpilīm. Šobrīd pilsdrupas ir iemīļota pilsētnieku un viesu atpūtas vieta, no kuras paveras pilsētas skaistākā panorāma.
+371 65707203, +371 29467925, tic@ludza.lv, ligakondrate@inbox.lv, http://turisms.ludza.lv, (Ludzas novada TIC)

• Ludzas Amatnieku centrs
Ludzas pilskalna pakājē izveidotais Amatnieku centrs aicina apgūt senos arodus Suprātku istabā, līdzdarboties keramikas, audēju un skroderu darbnīcā. Te nopērkami amatnieku darbi, iespējams pasūtīt latviešu etnogrāfiskos un arheoloģiskos tautas tērpus, linu un vilnas apģērbus. Darbojas prasmju skola, meistardarbnīcas, latgaliešu ēdienu skola (Latgaļu kukņa). Iepriekš piesakoties, tūristu grupām iespējams baudīt latgaļu ēdienus. Pirms Jāņiem Ludzas pilskalnā organizē Lielo Latgaļu tirgu, dažādus arodu un tradīciju pasākumus.
Adrese: Tālavijas iela 27a, Ludza, Latvija,
+371 29123749, +371 29467925, ligakondrate@inbox.lv, www.ludzasamatnieki.lv

• Ekskursija ar plostu „Ludzas ezeru stāsts”
Ekskursijas sākums ir atpūtas vietas līdzās Novadpētniecības muzejam (Kuļņeva ielā 2). Pēc muzeja apskates gids ar plostu pa Mazo Ludzas ezeru ievedīs jūs senās pilsētas vēstures pasaulē. Maršruta noslēgumā tiek piedāvāts apskatīt Ludzas viduslaiku pilsdrupas, dievnamus un paviesoties Ludzas amatnieku centrā.
+371 65707203, +371 29467925, tic@ludza.lv, ligakondrate@inbox.lv, http://turisms.ludza.lv, (Ludzas novda TIC)

• Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca
1995.gadā durvis atkal vēra atjaunotā baltā katoļu baznīca. Līdzās baznīcai atrodas poļu muižnieku Karņicku kapela, celta 1738.g., un Sv. Jaunavas Marijas skulptūra, ko veidojis tēlnieks Leons Tomašickis.
Adrese: Baznīckalns, Baznīcas iela 52, Ludza, Latvija,
+371 26673089, http://turisms.ludza.lv

• Ludzas Vissvētās Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo katedrāle
Celta 1845. gadā vēlā klasicisma stilā (1900.-1901.g. – pārbūvēta). Dievnams rotā vecpilsētas centru.
Adrese: Latgales iela 121, Ludza, Latvija, +371 26673089, http://turisms.ludza.lv

8. Rakstnieka Antona Rupaiņa muzejs
Muzejs pastāv kopš 1988. gada. Kopš 2005. gada nosaukts Latgales rakstnieka Antona Rupaiņa vārdā. Muzeja fondā tiek glabāti materiāli, kas ir saistīti ar rakstnieka dzīvi un daiļradi: viņa darbi, fotogrāfijas, vēstules u.c. Rakstnieks ir dzimis Bērzgales pagasta Pūriskos, mācījies Bērzgales skolā, Rēzeknes skolotāju institūtā un vēlāk ieguvis skolotāja izglītību. Rakstīja dzeju, lugas, romānus par Latgales vēsturi. 1944. gadā emigrēja uz Vāciju, 1948. gadā pārcēlās uz Minesotu (ASV). Muzeja rīcībā ir materiāli par 12 A. Rupaiņa laikabiedriem, kuri dzimuši 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā, dzīvoja Bērzgales pagastā un aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē. Bez tam muzeja fondā tiek glabāti materiāli: par Bērzgales pagasta vēsturi, par vācu izcelsmes muižniekiem Manteifeļiem, poļu izcelsmes muižniekiem – Veitko dzimtu.
Unikāli eksponāti: Antona Rupaiņa personīgās mantas, rokraksti un grāmatas.
Darba laiks: I – V: 8:00 - 16:30. Iepriekš piesakoties, ir iespēja apmeklēt arī citā laikā.
Adrese: Rītupes iela, Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 26191623

Citi apskates objekti Bērzgales pagastā:
• Bērzgales Sv. Annas Romas katoļu baznīca
Baznīca uzbūvēta 1770. gadā renesanses un baroka stilā. Tās altāris rotāts ar baroka stila kokgriezumiem, un altārim ir divas Jaunavas Marijas gleznas. Ārēji baznīca līdzinās Aglonas bazilikai.
Adrese: Rītupes iela 9, Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 646 44633, www.rezeknesnovads.lv

Vēl Bērzgalē apskatāms: Bērzgales kapsēta, kurā atrodas Veitko dzimtas kapi, rakstnieka A.Rupaiņa piemineklis. Kapsēta veca, apmēram no 1780. gadiem.
Apskatāma Bērzgales muiža, Brāļu kapi (kritušo krievu karavīru kapi otrajā pasaules karā), Kirkas kalns, pussaliņa Micānu ezera krastā, kurā atrodas brīvdabas estrāde, Pūriskos (~5 km no Bērzgales centra) apskatāmas A.Rupaiņa dzimtās mājas, kuras uz šodienu ir skaisti sakoptas.
Ir iespēja doties ekskursijā pa Bērzgales pagasta vēsturiskajām vietām. Ekskursija ilgst no 2,5 -3,5 h (ekskursija jāpiesaka A. Rupaiņa muzejā).

• Suņu audzētava „Meirānu krasts”
Iepazīšanās ar ziemeļu braucamo suņu šķirni „Aļaskas malamuts”, ziemā vizināšanās suņu pajūgā. Naktsmītnes, vieta piknikam, makšķerēšana.
Adrese: Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 28265866, meiranukrasts@inbox.lv, www.meiranukrasts.jimdo.com

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca “Lucia”, Kr. Barona iela 20, Ludza, Latvija, +371 26253535, www.lucia.lv
Viesnīca “ Ludza”, 1. Maija iela 1, Ludza, Latvija, +371 29104055, 65726112, www.hotelludza.lv

Ēdināšana:
Kafejnīca un restorāns viesnīcā „Lucia”, Kr. Barona iela 20, Ludza, Latvija, +37126262634, www.lucia.lv
Kafejnīca viesnīcā „Ludza”, 1. Maija 1, Ludza, +371 29104055, www.hotelludza.lv
Kafejnīca „Kristīne”, Baznīcas 25, Ludza, Latvija
Kafejnīca „Eglīte”, Skolas iela 31, Ludza, Latvija, +37129443534
Bistro – kafejnīca lielveikalā „Mego”, Raiņa iela 40a, Ludza, Latvija, +37126484272
Kafejnīca „Mājas virtuve”, Krāslavas 2b, Ludza, Latvija, +37165725680

Ludzas novada tūrisma informācijas centrs
Baznīcas iela 42, Ludza, Latvija, +371 657 07203, +371 29467925
tic@ludza.lv, ligakondrate@ibox.lv
www.ludza.lv, http://turisms.ludza.lv
http://www.facebook.com/LudzasTIC
https://twitter.com/Ludzas_TIC
http://www.draugiem.lv/ludzas-tic/

Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novadu tūrisma informācijas centrs
Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, +371 26332249, +371 26337449
tic@rezekne.lv, www.rezeknesnovads.lv, www.rezekne.lv, www.vilani.lv

Uz lapas sākumu


3. Posms

Rēzekne – Sakstagals – Viļāni – Malta

Rēzekne
Rēzekne – pilsēta Latgales sirdī. Starp daudzo dievnamu zvanu torņu vertikālēm un vēstures likteņa līniju horizontālēm, ir kā dzīvs un kvēlojošs podnieku ceplis, kurā norūdās ne tikai māla trauki, bet arī stipru cilvēku mūži. Rēzekne jau izsenis ir Latgales garīguma, kultūras un izglītības centrs. Rēzekne ir kā varavīksnes loks, kas savieno austrumus un rietumus, pilsēta ar daudzveidīgām iespējām un lielu attīstības potenciālu. Tā ir lielākā Eiropas Savienības austrumu robežpilsēta, ar kuru sākas Latvija.

9. Latgales kultūrvēstures muzejs
Muzejs ir dažādu paaudžu satikšanās vieta. Tā ir vieta, kur gūt pozitīvas emocijas. Muzejā var dziļāk iepazīt pilsētas vēsturi, izbaudīt dažādas mākslas izstādes un iesaistīties radošās nodarbībās. Latgales keramikas ekspozīcijā var ne tikai apskatīt keramikas attīstību no podnieka amata pirmsākumiem neolītā līdz mūsdienām, bet arī sataustīt, sadzirdēt un sajust māla pārvērtības. Skolēni un studenti var apgūt vēsturiskas tēmas aizraujošās muzejstundās, bet zinātkāri mazie jubilāri ir aicināti svinēt dzimšanas dienu muzejā. Muzejā darbojas lasītava.
Unikāli eksponāti: Taura galvaskauss, Livonijas laika (15.-16.gs.) depozīts, 18.-19.gs. lūgšanu grāmatas latgaliešu valodā, pirmā latgaliešu avīze „Gaisma”, 1.pasaules kara lauka ķirurga instrumentu komplekts, slavenā somu kinorežisora ar latgaliskām saknēm Teuvo Tulio ģimenes trimo spogulis, Latvijas brīvvalsts laika (20.gs. 20.-30.gadi) skaistumkopšanas salona mēbeles un aprīkojums, Latvijas foto leģendas Jāņa Gleizda fotoaparāts „Exacta”.
Darba laiks:
II – V: 10:00-17:00
VI: 10:00-16:00
VII – I: slēgts
Vasaras sezonā:
III – V: 11:00-18:00
VI – VII: 10:00-16:00
I – II: – slēgts
Adrese: Atbrīvošanas alejā 102, Rēzekne, Latvija,
+37164622464, muzejs@rezekne.lv, latgmuzejs@tvnet.lv, www.rezekne.lv, www.muzeji.lv

Citi apskates objekti Rēzeknē:
• Piemineklis „Vienoti Latvijai”
Latgales atbrīvošanas piemineklis (tautā dēvēts „Latgales Māra”) ir Rēzeknes simbols. Veltīts 1920.g. Latvijas brīvības cīņu dalībniekiem un ataino ideju par tautas centieniem veidot, un nosargāt savu Latviju. Par tautas saziedotiem līdzekļiem atklāts 1939.gada 8.septembrī (projekta autors Leons Tomašickis, tēlnieks Kārlis Jansons). Piemineklis piedzīvojis traģiskus pavērsienus – 1940.gadā tas tiek gāzts, 1943.gadā pieminekli atjaunoja otrreiz, bet 1950.gadā valdošā vara to iznīcināja. 1992.gadā pieminekli atjaunoja (tēlnieks Andrejs Jansons).
Adrese: Rēzeknes centrā pretī pilsētas domes ēkai, Atbrīvošanas aleja 93,
+371 64622222, www.rezekne.lv

• Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs“
„Zeimuļī” notiek interešu un neformālās izglītības nodarbības bērniem un jauniešiem. Vizuāli ēkas torņi atgādina divus zīmuļus, kas rotāti ar latvju rakstu zīmēm, no tiem paveras burvīgs skats uz pilsdrupām un pilsētas vēsturisko centru. Ēkai ir viens no lielākajam zaļajiem jumtiem Baltijas valstīs. „Zeimuļs” ir vieta, kur satiekas jaunais, aktīvais un radošais pilsētas potenciāls.
Adrese: Krasta ielа 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, www.rezekne.lv

• Rēzeknes pilskalns un pilsdrupas
Pilsdrupas ir senākais pilsētas vēstures piemineklis. No 9. līdz 12.gs. uz pakalna upes krastā atradās seno latgaļu koka pils un blakus apmetne. 13.gs. to izpostīja vācu krustneši un uzcēla Livonijas ordeņa mūra pili (Rositten). Pils atradās stratēģiski nozīmīgā vietā, tāpēc notika nepārtraukti kari un pili tīkoja ieņemt krievi, lietuvieši, poļi un zviedri. 17.gs. poļu–zviedru kara laikā pils tika sagrauta. Leģenda vēstī, ka pilsdrupu pazemē mīt princese Roze, kura gaida atbrīvošanu no burvestības. Rēzeknes pilsētas svētkos augustā te atkal var izbaudīt seno laiku elpu, kad vēstures rekonstrukciju klubu dalībnieki pilskalnā izveido apmetni viduslaiku noskaņās. Vasarā pretī pilskalnam var apskatīt izveidoto viduslaiku pils maketu (autors Edmunds Smans), Pils iela 16.
Adrese: Krasta ielа 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, www.rezekne.lv

• Latgales vēstniecība GORS
Latgales vēstniecība GORS / Austrumlatvijas koncertzāle ir vieta, kur rada un vēsta Latgales stāstu. Te satek senas vērtības, tradīcijas un jaunrade, valoda un notikumi, nozīmīgākās pasaules tendences, māksla, kultūra, dejas un dziesmas. GORĀ dun un dūc – te notiek koncerti, teātra izrādes, mākslas izstādes, kino, semināri un konferences, te ir restorāns dzīves baudīšanai un rotaļu telpa bērniem. Naktīs izgaismotā koncertzāle iegūst sirreāli kustīgu efektu - šķiet, visa ēka vibrē nedzirdamu mūzikas skaņu ietekmē. Viena no labākajām vietām akustiskajiem koncertiem visā Baltijā. Dzi, dzi, celies, nāc un jūti GORU!
Adrese: Pils iela 4, Rēzekne, Latvija, +371 22020206, www.latgalesgors.lv

• Mākslas nams
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Mākslas nams ir 19.gs. beigās būvēta un kokgriezumiem bagātīgi rotāta ēka. Sākotnēji tā piederējusi tirgotājiem Vorobjoviem, bet drīz vien nodota pilsētas īpašumā. Te atradies skolotāju institūts, skola, pēc tam tuberkulozes dispansers un kara komisariāts. 1995.gadā ēka atjaunota un priecē ar krāšņu interjeru un podiņu krāsnīm. Mākslas namā izvietota ekspozīcija „Latgales glezniecība” no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma, kas ļauj iepazīt Latgales mākslinieku darbus no 20.gs. 30.gadiem līdz mūsdienām.
Adrese: 18.novembra iela 26, Rēzekne, Latvija, +371 64622464, 29637905, www.rezekne.lv

• Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāle
Katedrāle slavena ar pirmo Livonijas bīskapu – Svētā Meinarda un Svētā Alberta attēlojumiem galvenā altāra vitrāžās. Katedrālē uzmanību piesaista krāšņi grieztie koka altāri, rotāti ar Jēzus Kristus, Jaunavas Marijas, Svētās Terēzes un citu svēto skulptūrām. 1685.gadā šajā vietā tika uzbūvēta koka baznīca, kas 1887.gadā negaisa laikā nodega. Nākamajā gadā tās vietā sākās tagadējās katedrāles celtniecība, ēkas fasāde veidota pseidoromantikas, bet altāra daļa – pseidogotikas stilā, baznīca divreiz iesvētīta 1903. un 1914.gadā. Kopš 1995.gada te atrodas Rēzeknes–Aglonas diacēzes centrs.
Adrese: Latgales iela 88b, Rēzekne, Latvija, +371 64624403, www.radieceze.lv

10. Franča Trasuna muzejs „Kolnasāta”
F. Trasuna muzejs „Kolnasāta” veltīts Latgales kultūras un sabiedriskajam darbiniekam, valstsvīram un garīdzniekam F. Trasunam. „Kolnasāta” ir F. Trasuna dzimtās mājas. Apmeklētājiem piedāvā apskatīt: muzeja pamatekspozīcijas „F. Trasuna dzīve un darbība”, „Jānis Klīdzējs no Sakstagala līdz Kalifornijai”; pastāvīgo krājumu izstādi „Senie sadzīves priekšmeti” klētī. Ir izstrādātās muzejpedagoģiskās programmas: „ Senie sadzīves priekšmeti”, „ Katram savs enģelis”,
„F. Trasuna fabulas”, „Kāzas Latgalē”. Muzeja teritorijā ir ugunskura vieta, šūpoles, nojume ar sēdvietām. Piedāvā kompleksās vēstures ekspedīcijas un studentu prakses vietas, telpas konferencēm, semināriem un sanāksmēm (150 sēdvietas), kamīnzāli un mūsdienīgu izstāžu zāli.
Unikāli eksponāti: Trasunu dzimtas trauki, patafons, kurš vēl arvien darbojas, 19.gs. pūra lāde, Latgales plecu lakati.
Darba laiks: I – V: 8:00- 16:30, VI – VII: iepriekš piesakoties
Adrese: Kalna iela 3, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 64640594, +371 26248270, +371 26338798, kolanasata@inbox.lv

Citi apskates objekti Sakstagala pagastā:
• Makšķernieku paradīze „Vlakon”
SIA “Vlakon” nodarbojas ar makšķerēšanas pakalpojumu sniegšanu, zivju audzēšanu un pārdošanu. Makšķerēšanai piedāvātā ūdenstilpne ir 6,1 ha liela, maksimālais dziļums – 10-12 m. Blakus izveidotajā 2 ha dīķī ir pašu izaudzētas foreles, kuras arī tiek piedāvātas makšķerēšanai. Lapene piknikam.Programma kāzu dienas pasākuma dažādošanai. Var pieteikt zivju zupu, žāvētas zivis.
Adrese: Pērtnieki, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29293393, +371 26159894, +371 28383139, vlakonkarjers@inbox.lv, www.pertnieki.lv, www.rezeknesnovads.lv

• Izstāžu zāle „Nostalģija”
Izstāžu zāle "Nostalģija" atrodas bijušās Vītolu pamatskolas ēkā, kas ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis. Ir iespēja aplūkot padomju laika sadzīves priekšmetus un rotaļlietas. „Krievu krāsns” makets. Velomaršruts, velonoma.
Adrese: Ciskādi, Baznīcas iela 10, Sakstagala pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 26579759, diana.vasiljeva@saskarsme.lv; www.rezeknesnovads.lv

11. Viļānu novadpētniecības muzejs
Muzeja pastāvīgā ekspozīcija sniedz aizraujošu ieskatu atsevišķos Viļānu pilsētas un Viļānu novada vēstures posmos, un iedzīvotāju ikdienas gaitās, radot neaizmirstamu noskaņu un iespēju izjust tā laika elpu. Tā kā muzeja krājuma vākšanā ir piedalījušies gan daudzi desmiti skolēnu, gan arī citi pilsētas un novada iedzīvotāji, kuri laipni dāvinājuši visdažādākos viņu senču izmantotos priekšmetus, muzeja kolekcijas ir daudzveidīgas un piesātinātas ar atmiņām par Viļānu novada cilvēku kultūru, tradīcijām un sadzīvi. Muzeja piedāvātā ekskursija „Viļānu vēsturiskā taka” palīdzēs izstaigāt pilsētas ievērojamākās kultūrvēsturiskās vietas. Muzeja izstāžu zālē pastāvīgi ir aplūkojami gan vietējo iedzīvotāju, gan attālāku viesu mākslas un amatniecības darbi, kā arī pašu muzeja darbinieku veidotās tematiskās izstādes.
Unikāli eksponāti:
Mamuta zobs.
Darba laiks: I -V: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00, grupām iepriekš piesakoties – arī brīvdienās
Adrese: Kultūras laukums 2, Viļāni, Viļānu nov., Latvija,
+371 26476570, muzejs-vilani@inbox.lv

Citi apskates objekti Viļānos:
• Viļānu Romas katoļu baznīca un klostera ansamblis
1753. gadā barons Miķelis Riks sāka celt pašreizējo Viļānu mūra baznīcas un klostera ansambli. Daudzās pateicības votas liecina par medicīniski neizskaidrojamām dziedināšanām un brīnumiem. Viļānu baznīca un tās apkārtne mūsdienās ir kļuvusi par ievērojamu svētceļojuma vietu. Bez atjaunotā dievnama iespējams apskatīt Sveču kapelu, Sv. Terēzes no Bērna Jēzus kapelas un rožu dārzu, kapelu veltītu dvēselēm šķīstītavā, baznīcas pagrabus ar kapelu veltītu nedzimušajiem bērniem, Krustaceļu, kā arī Krusta kapelu, Fatimas Dievmātes godam veltīto grotu ar Fatimas ganiņu skulptūrām, Rožukroņa dārzu ar svētā bīskapa Meinarda – Latvijas pirmā misionāra skulptūru, draudzes aizbildņa Sv. Erceņģeļa Miķeļa skulptūru. Lai apskatītu visus šos iepriekš uzskaitītos objektus, iepriekš jāpiesakās pie baznīcas gida.
Adrese: Kultūras laukums 6a, Viļāni, Latvija,
+371 646 62413, www.mariani.lv, www.rezeknesnovads.lv

12. Maltas vēstures muzejs
Nav jābrauc uz Vidusjūru, lai apskatītu bagātu kultūras mantojumu Maltas salā. Maltas vēstures muzejs Rēzeknes novadā piedāvā unikālu vēstures mantojumu - iepriekšējo paaudžu radītās un laikmeta jaunradītās materiālās un nemateriālās vērtības, veidojot atbilstošas kolekcijas, ekspozīcijas un izglītojošus pasākumus. Muzejā var apskatīt pamatekspozīciju Malta ceļu un notikumu krustojumā vēstures fotomirkļos”, divas krājuma izstādes Novadnieku gleznas un keramika” un
,,Maltas pagasta iedzīvotāju iedzīves priekšmeti’’- 20.gs. 30.-60.gadu raksturīgā istabas iekārtojumā. Maltas muzejs piedāvā ekskursijas pa Maltu un tuvāko apkārtni.
Unikāli eksponāti: Ulmaņlaika sviesta eksporta kaste, siera prese, 1914. gada liecība, K. Šrēdera pianīnu firmā izgatavotās klavieres, Rozentovas muižas piena produkcijas etiķetes.
Darba laiks: I – V: 8:00-16:00. Iepriekš piesakoties, arī sestdienās un svētdienās.
Adrese: Parka iela 8, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 64621521, +371 29198542, www.maltasmuzejs.lv

Citi apskates objekti Maltas pagastā:
• Maltas (Rozentovas) Romas katoļu baznīca
Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Baznīca celta 1780. gadā, 1782. gadā - iesvētīta.
Adrese: Rozentovas iela 4, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 646 34377, www.rezeknesnovads.lv

• Zirgu pasta stacijas ēku komplekss Maltas centrā
Pasta ceļš Sanktpēterburga –Varšava tika atklāts 1836.gadā. 1250 kilometru jeb 1171 versts garumā (versts = ~1,067 km) ar pasta staciju kompleksiem ik pēc 21 līdz 25 verstīm. Pasta stacijās darbojās pasta pakalpojumi, kazarmas, viesnīcas, uzgaidāmā telpa dažāda ranga ceļotājiem, zirgu apmaiņas punkti. Visa lielceļa garumā tika uzbūvētas mājas ceļa remontstrādniekiem - kašarkas” un speciālie militārā ceļa apsardzes priekšposteņi, lielceļa patruļa -stražarkas’’. Zirgu pajūgi un diližansi pārvietojās dienu un nakti. Ceļojums no Sanktpēterburgas līdz Varšavai ilga aptuveni 2 nedēļas. Par katru versti vajadzēja maksāt 3 kapeikas. Mūsdienās Maltas zirgu pasta stacijas ēka papildina priekšstatus par Eiropas satiksmes sistēmas attīstības vēsturi. Vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās.
Adrese: Maija iela 44, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 64621521, +371 28684714

• Podnieks Aivars Ušpelis
Netradicionāli, kolorīti un atraktīvi. Tā trijos vārdos var raksturot podnieka darbus, ko var atrast keramiķa Aivara Ušpeļa lauku sētā. Aivars Ušpelis savā darbībā lielu uzmanību pievērš tradicionālo māla apstrādes paņēmienu pētīšanai un saglabāšanai, izmanto cilvēkam un videi nekaitīgu tehnoloģiju un cenšas celt amatniecības prestižu. Iepriekš jāpiesakās.
Adrese: Garkalni, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Lavija,
+371 29466372, puudniiks@inbox.lv, www.pudnikuskula.viss.lv, www.rezeknesnovads.lv

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca „KOLONNA HOTEL RĒZEKNE”, Brīvības iela 2, Rēzekne, Latvija, +37164607820, www.hotel.kolonna.com
Viesnīca „LATGALE”, Atbrīvošanas aleja 98, Rēzekne, Latvija, +371 64622180, www.hotellatgale.lv
Viesu māja „RŪMES”, Vipinga, Griškānu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 26649360, www.hotelrumes.lv
Viesu māja „ZAĻĀ SALA”, Griškānu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29373015, www.hotelzalasala.lv
Brīvdienu māja „AZARKROSTI”, Plikpurmaļi, Vērēmu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29459448, www.azarkrosti.viss.lv
Brīvdienu māja „VĪTERI”, Biksinieki, Vērēmu pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29544569, www.viteri.viss.lv
Dzīvoklis „ANNA APARTMENT”, Pulkveža Brieža iela 3a, Rēzekne, Latvija +371 28650665
Viesnīca "Lāču leja", Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 26318871, kaspars@vegalats.lv
Motelis "Pie Kaupra", Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 29440780, Ingaz2@inbox.lv
Viesu māja "Saulessēta", Lazdenieki, Dekšāru pagasts, Viļānu novads, Latvija, +371 26111974, www.saules-seta.lv
Maltas vidusskolas dienesta viesnīca, Sporta iela 5, Malta, Maltas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 29945881
Brīvdienu māja "Sala", Mostovaja, Lūznavas pagasts, Rēzeknes novads, Latvija, +371 22045577, www.veselibassala.lv

Ēdināšana:
Restorāns „ROZALIJA”, Brīvības iela 2, Rēzekne, Latvija, +371 64607840
Restorāns „LATGALE”, Atbrīvošanas aleja 98, Rēzekne, Latvija, +371 26164444
Restorāns – kafejnīca „GORDS”, Pils iela 4, tālr. +371 22020206, Rēzekne, Latvija
Restorāns „MARIJAS KAFIJA”, Atbrīvošanas aleja 88, Rēzekne, Latvija, +371 26514420
Kafejnīca „ROSITTEN”, Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 25435444
Bārs – mākslas salons „MOLS”, Latgales iela 22/24, Rēzekne, Latvija, +371 29460041, +37129219335
Kafejnīca „BARAVIKA”, Brāļu Skrindu iela 11, Rēzekne, Latvija, +371 64625072, +371 20223001
Kafejnīca „PIE OZOLA”, Atbrīvošanas aleja 38, Rēzekne, Latvija, +371 64624601, +371 29454133
Kafejnīca- konditoreja „MOZŌ ROGOVKA”, 18.novembra ielA 12a, Rēzekne, Latvija
Bistro/kafejnīca „PĪLĀDZĪTIS”, Zilupes iela 50, Rēzekne, Latvija, +371 26519272
Ātrās ēdināšanas restorāns „HESBURGERS”, Atbrīvošanas aleja 103A, Rēzekne, Latvija, +371 25477847
Kafejnīca “POST CAFE”, Atbrīvošanas aleja 81, Rēzekne, Latvija, +371 26164646
Viesnīcas "Lāču leja" kafejnīca, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 26318871, kaspars@vegalats.lv
Moteļa "Pie Kaupra" kafejnīca, Jaunviļāni, Viļānu pagsts, Viļānu novads, Latvija, +371 29440780, Ingaz2@inbox.lv

Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novadu tūrisma informācijas centrs
Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, +371 26332249, +371 26337449
tic@rezekne.lv, www.rezeknesnovads.lv, www.rezekne.lv, www.vilani.lv

Uz lapas sākumu


4. Posms

Preiļi – Vārkava – Naujene

Preiļi
Preiļi – neliela, klusa, leģendām apvīta pilsētiņa Latgales centrālajā daļā. Te dabas skaistums kopā ar bagāto kultūras mantojumu veido interesantu piedāvājumu ikvienam.

13. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs
Muzejs savu stāstu par Preiļu zemi un tās cilvēkiem izveidojis vairākās atsevišķās ēkās pilsētā. Izejot pa klusajām Preiļu pilsētas ieliņām un iegriežoties kādā no muzeja piedāvātajām ekspozīcijām, uzzināsiet par novada senvēsturi, izglītības pirmsākumiem, kultūras, reliģisko un saimniecisko dzīvi, iepazīsieties ar izcilo muižnieku Borhu atstāto mantojumu, atklāsiet ebreju Preiļus. Bet pats galvenais – sajutīsiet vietējo iedzīvotāju lepnumu par novada izcilajām personībām – kinorežisoru Jāni Streiču, lidotāju ģenerāli Jāzepu Baško, filozofu Pēteri Zeili, arheologiem Antoniju Vilcāni un Franci Zagorski, Silajāņu keramikas vecmeistariem Polikarpu Čerņavski, Andreju Paulānu, Polikarpu Vilcānu un vēl daudziem citiem. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs ir vienīgā vieta ārpus Rīgas, kur glabājas Jāzepa Pīgožņa (1934-2014) atstātais mantojums. Muzeja ekspozīciju saturu pārdomāti papildina izzinošas digitālas spēles, galda spēles un kustību spēles dažādu vecumu apmeklētājiem. Muzejs piedāvā aizraujošas romantiskas ekskursijas pa Preiļu parku un atpūtu brīvdabas teritorijā pie ugunskura „Skulptūru dārzā”.
Unikāli eksponāti:
• Preiļu muižas īpašnieka, Maltas ordeņa komandora (1779-1835) Jozefa Heinriha Borha (1751-1835) mundiera fragments, atrasts arheoloģiskajos izrakumos Preiļu muižas kapenēs 2008. gadā, restaurēts Latvijas Nacionālā muzeja Restaurācijas nodaļā 2012. gadā.
• Unikāla 18. gs. sākuma tekstilija – Sv Mises vīna biķera pārklājs, darināts no Preiļu muižnieces Jadvigas Elizabetes Borhas (Plāteres) zelta kāzu kleitas, kuru 1703. gadā viņa novēlēja Preiļu Romas katoļu draudzes baznīcai.
• Dzejnieka Raiņa (1865 – 1929) laikabiedres, Jasmuižas iedzīvotājas Teklas Casno (1865-1950) pūra lāde ar pūru.
• Bagātas latgalietes bronzas arheoloģisko rotu komplekts. 11. gs. Atrasts arheoloģes A. Vilcānes vadīto izrakumu laikā Vārkavas novada Bučku sādžā. Restaurēts 2013.g.
• Silajāņu keraramika (400 krājuma vienības), kura kā tautas tradīciju vērtība – Latgales podniecība ierakstīta Latvijas kultūras kanona vērtību sarakstā.
• Latgales māju logu apmaļu dekoratīvie rotājumi – kokgriezumi.

Darba laiks: II – V: 11:00 –18:00, 10:00 - 16:00, VI – VII: slēgts
Adrese: Raiņa bulvāris 28, Preiļi, Latvija
+371 6532273, muzejs@preili.lv , www.preili.lv/kultura/muzeji, www.muzeji.lv

14. Polikarpa Čerņavska keramikas māja
Polikarpa Čerņavska keramikas mājā apskatāma Preiļu vēstures un lietišķas mākslas muzeja iekārtotā ekspozīcija „Mūžs virpas apļots” kuras kopīgais vēstījums ir sirsnīgs stāsts, veltīts Silajāņu keramikas meistaram Polikarpam Čerņavskim (1923-1997). Tā saturu palīdz atklāt savdabīgi eksponētie muzeja krājuma kolekciju priekšmeti: podnieka virpas, darbarīki un krāšņie keramikas izstrādājumi. Apmeklētājiem ir iespēja izmēģināt roku māla veidošanā un virpošanā. Ģimenēm tiek piedāvāta izglītojošā programma „Svilpodams dejo māls” un galda spēle „Māla ceļš”. Jūs gaida tikšanās ar Silajāņu keramikas meistariem un Polikarpa Černavska tradīciju turpinātājiem jau trešajā paaudzē.
Adrese: Talsu iela 21, Preiļi, Latvija, +371 29429630, +371 65322731

Citi apskates objekti Preiļos:
• Preiļu muižas apbūves komplekss ar parku ir iekļauts valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā
Jaunās jeb ceturtās pils būvniecību uzsāka un līdz 1836. gadam pabeidza Preiļu muižas īpašnieks Jozefs Heinrihs Borhs (1751-1835). To gotizējot pārbūvēja, paplašināja un bagātīgi izdekorēja grāfa dēls Mihaels Borhs (1806-1881). Laikā no 1860. līdz 1865. gadam notika pēdējā 19.gs. 1. pusē celtās ēkas gotizācija. Par pārbūves autoriem nosaukti arhitekti G. Šahts un A. Beļeckis. Preiļu pils pārstāv historisma laikmeta arhitektūru un ir viens no spožākajiem neogotikas piemēriem Latvijā. No 1924.g.- 1944. g. pilī atradās 2-gadīgā Lauksaimniecības skola. No 1945.g. - 1963.g. pilī atradās Preiļu 1. vidusskola. 1979. gada februārī pili nopostīja ugunsgrēks.

• Vecā pils un ozols
18. gadsimta sākumā Borhu dzimtas celtā kungu dzīvojamā māja bijusi divstāvu ēka ar pagrabiem. Pirmais stāvs bija mūrēts no sarkaniem ķieģeļiem, otrais no ozolkoka baļķiem. Pilij bijis dakstiņu jumts, otrā stāva telpās parketa grīdas un podiņu krāsnis. Pilī bijusi milzīga zāle ar Livonijas ordeņa mestru ģerboņiem un portretiem. Kādu laiku te notikuši luterāņu dievkalpojumi. Pagraba telpas izmantotas saimnieciskām vajadzībām. Pils priekšā savā kāzu dienā jaunais muižnieks Johans Andrejs Jozefs Borhs (1713-1779) iestādīja ozolu, bet jaunā muižniece Anna Borha (Zīberga) bumbierkoku, kurš līdz mūsdienām nav saglabājies.

• Stallis
Saimniecības ēku vidū ievērību pelna zirgu stallis, kas sastāv no trim kopā savienotiem korpusiem un noslēdz pils pagalmu. Stallis būvēts muižnieka Mihaila Borha saimniekošanas laikā 19. gs. vidū neogotikas stilā no laukakmeņiem ar sīku šķembu iespiedumiem javā. Ēkas romantisko noskaņu izcēla trīs kokā grieztas zirgu galvas arhivoltu centrā.

• Vārti
Muižnieki Borhi norobežoja parku 41,2 ha lielo parku no apkārtējās teritorijas, izveidojot tam apkārt 3-4 metrus dziļu grāvi un mūra valni. Iebraucamais ceļš uz pili veda no Daugavpils ielas (rietumu puses), kur bija iestādīta četru rindu koku aleja, uzbūvēti balti mūra vārti. Sarkanu ķieģeļu vārti bija arī dienvidu pusē, kur sākās ceļš uz Aglonu. 19. gadsimta beigās pie kapelas Preiļu muižas īpašnieks laikā no 1891.g. -1910.g., krievu muižnieks Konstantīns Guļkevičs uzcēla jaunus sarkanu ķieģeļu vārtus uz pilsētu. Šie vārti ir analogs Preiļu Romas katoļu baznīcas vārtiem.

• Preiļu muižas kapela
Preiļu muižas kapela uzbūvēta un iesvētīta 1817.gadā. Celtniecību finansēja muižas īpašnieks Jozefs Heinrihs Borhs (1751-1835). Virszemes telpu izmantoja kā memoriālu telpu un kapelu dievkalpojumiem. Pazemē ierīkoja Borhu ģimenes kapenes. Lai gan nav dokumentālu liecību, visticamāk, ka Preiļu kapelu projektējis itāļu arhitekts Vinčenco Macoti (1756 – 1798 ), kurš bija Borhu ģimenes draugs.
2006. gadā renovētajā muižnieku Borhu kapelā apskatāmas Itālijas, Spānijas un Nīderlandes renesanses laikmeta darbu reprodukcijas un tēlnieces Ēvī Upenieces skulptūras.
Adrese: Raiņa bulvāris 23, Preiļi, Latvija, +371 65322731, www.preili.lv/kultura/muzeji

• Vārtsarga namiņš
Preiļu muižas vārtsarga namiņš uzbūvēts 19. gs. beigās muižas īpašnieka Konstantīna Guļkeviča laikā. Vārtsarga namiņu apdzīvoja Preiļu muižas vārtu sargs; 20. gs. sākumā šeit dzīvoja vārtsargs ar iesauku „Ādams bez grēka”. No 1985. gada līdz 2002. gadam vārtsarga namiņā atradās Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs. Šobrīd ēkā izvietots muzeja atklātais mācību krājums, kurā MĀRGA iepazīstina ar 19. gs. sadzīves un iedzīves priekšmetiem, palīdz izzināt pūra lādes saturu.
Adrese: A.Paulāna iela 4,Preiļi, Latvija, +371 65322731, www.preili.lv/kultura/muzeji

• Leļļu karaļvalsts
Brīnumu karaļvalsts saimniece Preiļu māksliniece Jeļena Mihailova ielūdz visus interesentus iepazīt gan Meža vīru, gan Zvaigžņu lasītāju, gan Pulksteņmeistaru un daudzus citus tēlu, kuri iedvesmo iztēli. Brīnumu karaļvalstī dzīvo ne tikai lelles ar savu neatkārtojamo un interesanto likteni, tur dzīvo arī labestība un mīlestība, ko izstaro katrs varonis.
Katra lelle ir tikai vienā eksemplārā.
Adrese: Daugavpils iela 21, Preiļi, Latvija,
+371 65321737, +371 26423837, www.lellukaralvalsts.lv

• Skulptūras un piemineklis Latvijas sieriem „Siera dimants”
Skulptūru un pieminekļa veidošanu finansēja a/s „Preiļu siers”. Idejas autors bija a/s „Preiļu siers” valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts. Mākslinieks Edgars Janemanis. Skulptūras veltītas Latvijā ražotiem sieriem – Holandes, Dzintars, Krievijas, Rigamonts, Čedars. Piemineklis „Siera dimants” veltīts visiem Latvijas sieriem.
Adrese: Raiņa bulvāris 19, Preiļi, Latvija

• Vīngliemežu audzētava „Ošu mājas”
Stāstījums par gliemežu audzēšanu. Vīngliemežu degustācija.
Adrese: „Ošu mājas”, Preiļu pagasts, Latvija, +371 29443577

15. Vārkavas novadpētniecības muzejs
Vārkavas pagasts tiek daudzināts kā pirmās tautskolas dzimtene Latgalē. Šis vēsturiskais fakts 2000. gadā iedvesmoja sākt veidot novadpētniecības muzeju. Kultūras darbinieki, entuziasma un patriotisku jūtu vadīti, sāka vākt 20. gadsimta vēsturiskās liecības. Savāktie priekšmeti un apkopotā informācija kļuva par pamatu muzeja pirmajai ekspozīcijai „Pirmā tautskola Latgalē”. Tajā var iepazīties ar skolas vēsturi no Latvijas brīvvalsts laikiem līdz mūsdienām. Vārkavas novadpētniecības muzejs apmeklētājiem piedāvā apskatīt ekspozīciju „Vārkavas pagasts cauri gadu simteņiem”, kurā ir atspoguļota Vārkavas pagasta vēsture, kultūra, izglītība, attīstība. Nozīmīgu vietu vārkaviešu ikdienā, sevišķi drūmajos un garajos rudens un ziemas vakaros, ieņem rokdarbi. Tāpēc Tradīciju istabā ir apskatāma Vārkavas novada rokdarbnieču un amatnieku darbu izstāde. Rokdarbnieces izstādei ir atvēlējušas gan adītas zeķes un cimdus, gan pītus groziņus un koka darinājumus, austus dvieļus, dažs ir pat simts gadu vecs. Apmeklējot tradīciju istabu, var arī apsēsties pie stellēm un pamēģināt aust un iemācīties arī citus rokdarbus. Novadpētniecības muzeja - klēts ekspozīcijas telpās ir apskatāma „Seno sadzīves priekšmetu un darbarīku ekspozīcija”. Radošo mākslu salonā varat iepazīt Vārkavas novada dzejas, mūzikas un mākslas pasauli.
Unikāli eksponāti: Austi dvieļi (19. - 20. gs. mija), senie rokdarbi, stelles, patafons, kurš darbojas.
Darba laiks: I – V: 8.00 -16.00, VI – VII: iepriekš piesakoties
Adrese: Kovaļevsku iela 6, Vārkava, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads, Latvija
+371 27059046, elvira.abolina@varkava.lv, www.varkava.lv

Citi apskates objekti Vārkavā:
• Vārkavas Romas katoļu draudzes baznīca
Baznīca uzcelta 1877.gadā. Tā ir 25 metrus gara un 18 metrus plata celtne ar trim altāriem.
Adrese: Padomes iela 4, Vecvārkava, Upmalas pagasts, Vārkavas novads, Latvija,
+371 29223505, +371 653 29726, www.varkava.lv

• Vārkavas muižas pils
Pirmo reizi Vārkavas muiža pieminēta 1583. gadā - kā Rēzeknes stārastijai piederoša muiža, kura iznomāta dižciltīgajam Bernardam Oledenbokumam. 16.gs. izveidojās tirgotāju pusmuiža, kurā tirgotājiem bija pienākums iepirkt Polijas karalim visāda veida preces – būvkokus, pelnus, ogles, bebru, lāču, caunu ādas – un tās pa Dubnu nogādāt līdz Daugavai un pa to tālāk uz Rīgu. Vēlāk šī tirgotāju pusmuiža tika dēvēta par Vārkavas muižu. 18.gs.Vārkavas muiža nonāk Borhu dzimtas īpašumā. 19.gs. Vārkavas pusmuiža kļuva par patstāvīgu muižu, un tad arī tika uzcelta Vārkavas muižas mūra pils.
Adrese: Skolas iela 5, Vecvārkava, Upmalas pagasts, Vārkavas novads, Latvija,
+371 28239646, +371 27059046

16. Naujenes novadpētniecības muzejs
Muzejs piedāvā iepazīties ar Naujenē dzimušās tēlnieces Valentīnas Zeiles (Parīze, Francija) mākslas galeriju un atklāto mākslas priekšmetu krājumu, iepazīt dabas parka „Daugavas loki” dabu, Daugavas zemūdens pasauli dabas ekspozīcijā „SirdsDaugava”. Seno sadzīves un darbarīku kolekcija ir apskatāma etnogrāfijas ekspozīcijās „Turīga zemnieka istaba” un „Latgaliešu sadzīves priekšmeti un darbarīki”. Daugavpils novada vēstures ekspozīciju veido 19.gs. otrās puses un 20.gs. oriģinālie sadzīves un sakrālie priekšmeti. Muzejā var iepazīt vecticībnieku un katoļu sakrālo mantojumu, poļu kultūras mantojumu. Radošo darbnīcu telpā jebkurš apmeklētājs var iesaistīties Ginesa rekorda tapšanā, veidojot Lielo Augšdaugavas musturdeķi vai piepildot Tautas atmiņu lādi. Bērniem un pieaugušajiem tiek piedāvātas apaļo tepiķīšu, klūgu pīšanas un māla un pankūku radošās darbnīcas. Muzejs piedāvā iepazīt vietējo kulināro mantojumu, organizējot dažādas degustācijas, kā arī individuāli izstrādātas kāzu un dzimšanas dienu programmas.
Unikāli eksponāti:
Tēlnieces Valentīnas Zeiles mākslas darbu kolekcija: darbi bronzā, medaļas un plaketes, skulptūras. Skulptūra „Cilvēks un zirgs”, kas ir veltījums Bartabasam – Zingaro zirgu teātra dibinātājam Clemānam Martī (Clément Marty) Parīzes priekšpilsētā Obervilā. Savukārt skulptūra „Slidotāja” guvusi ievērību ne tikai Latvijā – viens tās eksemplārs atrodas galerijā Atēnās (Grieķija).
Darba laiks:
Oktobris- aprīlis: I – V: 8:00 - 17:00
Maijs – septembris: I – V: 8:00-18:00, VI: 10:00-18:00
Adrese: Skolas iela 1b, Naujene, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, Latvija,
+371 65471321, +371 29468988, +371 26532508,
naujenesmuzejs@inbox.lv, http://www.facebook.com/Naujenesmuzejs, www.naujenesmuzejs.lv, www.visitdaugavpils.lv

17. Slutišķu vecticībnieku māja
Daugavas ielejas ielokā no ziņkārīgām svešinieku acīm paslēpies Slutišķu vecticībnieku ciems. Mīklains un nezināms. Laiks te ir apstājies teju kā pirms 100 gadiem. „Daugavas loku” putnu balsis vilina burvīgajā dabas skaņu pasaulē, greznie logu rotājumi stāsta par izciliem sava amata meistariem. Lai labāk iepazītu vecticībniekus, ir jāpiestāj Naujenes Novadpētniecības muzejā. Te var redzēt raskoļņiku sarkano stūri ar lūgšanu tērpu, ikonām, ļestovku un greznus rušņikus. Ja ir vēlme, var nobaudīt kādu vecticībnieku pankūku, pirms tam nomazgājot rokas no rukamojņika, padzert tēju no patvāra ar medu un sieru, vai pieskarties Latgales mālam. Un tikai tad, pēc pirmās iepazīšanās Naujenes Novadpētniecības muzejā, ieskatoties vecticībnieku kultūrā, ceļinieks ir gatavs doties ekskursijā pa Slutišķu vecticībnieku ciemu. Ikviens ciema apmeklētājs tiek aicināts iesaistīties Ginesa rekorda tapšanā - Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanā. Nesteidzīgs ceļotājs var iemācīties apaļo lupatu tepiķīšu tamborēšanu, paskatīties klūgu pīšanas paraugdemonstrējumus, izbaudīt Latgales māla vilinājumu, veidojot savu pirmo darbu. Ne katram svešiniekam Slutišķu vecticībnieku ciems atklāj savus noslēpumus, tāpēc lūdzam savu ierašanos pieteikt iepriekš!
Adrese: Slutišķi, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, Latvija,
+371 65471321, +371 29468988, +371 26532508, http://www.facebook.com/Naujenesmuzejs, www.naujenesmuzejs.lv, www.visitdaugavpils.lv

Citi apskates objekti Naujenē:
Juzefovas parks
Juzefovas Romas katoļu baznīca
Spruktu Romas katoļu baznīca

Dabas parks „Daugavas loki”
Dabas parks “Daugavas loki” izveidots, lai saglabātu unikālos dabas kompleksus, dabas, kultūrvēstures vērtības un mazpārveidotās savdabīgās ainavas Daugavas augštecē senlejas Naujenes – Krāslavas posmā. Daugavas loki tiek uzskatīti par senākajiem ielejas veidojumiem Latvijā. “Daugavas loki”, kā aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava” daļa, 2004. gadā atzīts par NATURA 2000 teritoriju, bet 2011. gadā iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā. Dabas parka struktūras ass ir Daugava, kas met gleznainus līkumus. No upes krastiem paveras plaši ainavu skati. Upe izsenis ir bijusi šīs teritorijas attīstības veicinātāja – tirdzniecības ceļš, tās krastos tika veidotas pilis un apmetnes. Senā, bet mūžam jaunā Daugava ar šķietami rāmo tecējumu gadu tūkstošos paveikusi titānisku darbu, radot unikālu ieleju, kas ikvienam sniedz neaizmirstamus ceļojuma iespaidus.
+371 654 71321 (Naujenes novadpētniecības muzejs), naujenesmuzejs@inbox.lv, http://www.facebook.com/Naujenesmuzejs, www.naujenesmuzejs.lv, www.visitdaugavpils.lv

Nakšņošanas vietas:
Viesu māja „Pie Pliča”, Raiņa bulvāris 9, Preiļi, Latvija, +371 29121689, +371 65307075, www.pieplica.viss.lv, www.lauraplus.lv
Viesu māja "Magones", Ventspils iela 1, Preiļi, Latvija, +371 25515231, +371 29116431, hotelmagones@inbox.lv, www.hotelmagones.lv
Viesu māja „Ludmila”, Bučkas, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads, Latvija, +371 29571408
Kempings „Garden”, Catlakši – 6, Višķu pagasts, Daugavpils novads, Latvija, +371 28625213, +371 25145283, info@gardenhotel.lv, http://www.gardenhotel.lv
Kempings „Ozianna”, Diļeviči, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, Latvija, +371 29182474, www.piedaugavas.lv
Brīvdienu māja "Beibuki", Viļuši 4, Viļuši, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, Latvija, +371 29493121, ilmars.lociks@inbox.lv, www.plostilatgale.lv

Ēdināšana:
Restorāns “Vilku krogs”, Liepājas iela 46, Preiļi, Latvija, +371 65323333
Restorāns (Preiļu KS), Kooperatīva iela 1a, Preiļi, Latvija, +371 29638179, +371 65323588
Bistro “Preilene”, Rēzeknes iela 15, Preiļi, Latvija, +371 26437439
EXPRESS PIZZA & EXPRESS CAFE, t/c OGA, Rīgas iela 4d, Preiļi, Latvija, +371 65322022, +371 29425113

Preiļu novada tūrisma informācijas centrs
Kārsavas iela 4, Preiļi, Latvija, +371 65322041, +371 29116431, tic@preili.lv, www.preili.lv

Daugavpils novada TIC
Rīgas iela 22a, Daugavpils, Latvija, +371 65422818, info@visitdaugavpils.lv, www.visitdaugavpils.lv, www.facebook.com/Daugavpils.novada.TIC, www.twitter.com/DaugavpilsTIC, www.draugiem.lv/daugavpilstic

Uz lapas sākumu


5. Posms

Polocka

Polocka – mūžīga kā Dvinas viļņu šalkas. Polocka – Baltkrievijas senākā pilsēta. Gluži kā senā Grieķija, kas bija Eiropas civilizācijas šūpulis, Polocka ir Baltkrievijas valstiskuma un kultūras šūpulis. 862. gadā hronikā "Pagājušo gadu vēsture", līdzās citām senām Austrumeiropas pilsētām, atrodama pirmā atsauce par Polocku. Polocka iespiežas atmiņā ar muzejiem dievnamiem un apbur ar sirmās pagātnes elpu.

**18. Nacionālais Polockas vēstures un kultūras muzejrezervāts*8
Muzejrezervāts ir unikāla teritorija, kuras pieminekļi tiek aizsargāti, pētīti, restaurēti un pielāgoti muzeju ekspozīcijām. Dažu muzeju ekspozīcijas ir izvietotas arhitektūras pieminekļos: Sofijas katedrālē (XI gs. vidus — XVIII gs, vidus), bijušās Jezuītu kolēģijas korpusa ēka (XVIII gs.), Luterāņu baznīcā (1888.g.), Pareizticīgo brālības skolā (XVIII gs. beigas), dzīvojamajās mājās (Voikova ielā 1, Ņižne –Pokrovskaja ielā 46 (XIX —XX gs. sākums), Pētera I namiņā (1692.g.), ūdens paceļamajā ēkā (1956.g.). Muzejrezervātā ir apvienoti 11 Polockas muzeji. Visi nekustamie arhitektūras un arheoloģijas pieminekļi kopā ar kustamajiem pieminekļiem (muzeja krājumā ir vairāk nekā 90 000 vienību) iekļauti Nacionālajā Polockas vēstures un kultūras muzejrezervātā. Muzejrezervāts kopā ar tā aizsargājamo zonu un muzejiem ir galvenais kodols, kas rada priekšnosacījumus, lai Polocka kļūtu par pilsētu un muzeju.
Adrese: Ņižne –Pokrovskaja iela 22, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 422201, polotsk.museum.by

19. Sofijas katedrāles arhitektūras vēstures muzejs
Muzeja ekspozīcija iekārtota Sofijas katedrālē, kas ir XI–XVIII gs. arhitektūras piemineklis. Tā stāsta par mūsdienu Baltkrievijā senākās mūra celtnes arhitektūras vēsturi, par tās vairākkārtējo pārbūvēšanu un par pēdējo restaurāciju. Sofijas katedrālē darbojas ērģeļmūzikas un kamermūzikas koncertzāle.
Adrese: Zamkovaja iela 1, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 425340, sophia.polotsk.museum.by




20. Baltkrievu grāmatu iespiešanas muzejs
Baltkrievijā vienīgais grāmatu iespiešanas muzejs tika atklāts par godu baltkrievu un austrumslāvu grāmatu izdevēja Franciska Skorinas 500.dzimšanas dienai. Muzejs ierīkots pareizticīgo Dieva Parādīšanās brālības klostera dzīvojamajā korpusā, kas ir XVIII gs. arhitektūras piemineklis. Muzejs veltīts grāmatai visās tās izpausmēs: sākot no senu rokrakstu tīstokļiem līdz mūsdienu izdevumiem. Iejusties pagātnē palīdz grāmatu pārrakstīšanas darbnīcas un XVII gadsimta tipogrāfijas atveidojums.
Adrese: Ņižne –Pokrovskaja iela 22, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 425725, book.polotsk.museum.by



21. Polockas Simeona muzejs un bibliotēka
Muzeja interjers veidots pēc XVII-XVIII gs. Rietumeiropas bibliotēkas parauga. Tā ekspozīcija stāsta par Polockas Simeonu, kas ir pazīstams dzejnieks, rakstnieks, dramaturgs, tulkotājs pedagogs un baznīcas darbinieks.
Adrese: Ņižņe Pokrovskaja iela 22, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 425725, simeon.polotsk.museum.by

22. Novadpētniecības muzejs
Polockas senākā muzeja eksponāti stāsta par pilsētas politisko un ekonomisko vēsturi, tās kultūru: no sirmas senatnes līdz 1941.gadam. Muzejs atrodas bijušajā luterāņu draudzes dievnama ēkā, kas ir 19.gs arhitektūras piemineklis.
Adrese: Ņižņe Pokrovskaja iela 22, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 422715, local.polotsk.museum.by





23. Dabas un ekoloģijas muzejs
Muzeja ekspozīcija iekārtota bijušajā ūdenstornī. Apmeklējot muzeju, ir iespēja uztvert dabu kā vērtību un cilvēces eksistences, bet cilvēku – kā pasaules daļu. Muzeja ekspozīcijas ne vien sniedz informāciju par plašo faunas un floras daudzveidību, bet arī parāda dabas un cilvēka mijiedarbības procesu.
Adrese: F.Skorinas iela 21, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 424213, ecology.polotsk.museum.by




24. Ezeraines tradicionālās aušanas muzejs
Ekspozīcija stāsta par Baltkrievijas ezeraines – Polockas, Verhņedvinskas, Glubokoje, Dokšickas, Mioru, Postavu un Šarkovščinas rajona kultūrvēsturisko mantojumu - tradicionālās aušanas tradīcijām. Audumu un izšuvumu rakstos muzejs atspoguļo kultūrvēsturiskā mantojuma bagātību un daudzveidību. Muzejs atklāj linu audzēšanas un apstrādāšanas (ХIХ gs. beigas - XX gs. sākums) noslēpumus.
Adrese: Voikova iela 1, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 423041, tkach.polotsk.museum.by

25. Bērnu muzejs
Bērnu muzejs – tā ir sava veida laika mašīna, ar kuras palīdzību ir iespēja doties ceļojumā ierasto lietu pasaulē, nokļūt pagātnē un pacensties atvērt nākotnes priekšskaru, kaut arī tas ir iespējams tikai fantāzijās.
Adrese: Ņižņe Pokrovskaja iela 46, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 424558, children.polotsk.museum.by




26. Mākslas galerija
Mākslas galerija atrodas vienā no bijušās Jezuītu kolēģijas ēkām. Pastāvīgo ekspozīciju veido trīs nodaļas „XII-XIX gs. fresku glezniecība Svētā Pestītāja pareizticīgo baznīcā Svētās Jevfrosīnijas sieviešu klosterī”, „XII-XIX gs. kulta māksla”, „ХХ gs. Baltkrievijas māksla”. Izstāžu zālēs tiek rīkotas baltkrievu un ārvalstu mākslinieku darbu izstādes.
Adrese: Streļeckaja iela 4А-4, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 424135, gallery.polotsk.museum.by

27. Stacionārā izstāde „Pastaiga pa Ņižņe Pokrovskajas ielu”
Tā ir Baltkrievijā pirmā ekspozīcija, kas veltīta vienas ielas vēsturei noteikta laika periodā. Tā izveidota, balstoties uz 1910.gadā izdoto „Polockas ceļvedi”, un stāsta par ielas vēsturi, cilvēkiem, kas agrāk te dzīvoja un strādāja, kā arī par celtnēm un iestādēm, kas te atradās XX gs. sākumā.
Adrese: Ņižne –Pokrovskaja iela 46, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 45-81-16, walk.polotsk.museum.by

28. Kauju slavas muzejs
Muzeja ekspozīcija iepazīstina ar Polockas aizstāvēšanas vēsturi 1941.gada jūnijā, ar pilsētas un rajona dzīvi vācu fašistu okupācijas periodā, ar pagrīdes organizāciju un partizānu brigāžu darbību, kā arī stāsta par polockiešu piedalīšanos nozīmīgās Lielā Tēvijas kara kaujās.
Adrese: Z. Tusnolobovas – Marčenko iela 1, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, + 375 214 43-44-21, war.polotsk.museum.by



29. Padomju Savienības varones Z. Tusnolobovas – Marčenko dzīvoklis–muzejs
Memoriālā muzeja ekspozīcija izvietota vienā no dzīvojamās mājas istabām, kurā savas dzīves pēdējos gadus aizvadīja Polockas Goda pilsone, vīrišķīgā medmāsa Z. Tusnolobova – Marčenko, kas Lielā Tēvijas kara laikā izglāba daudzu karavīru un oficieru dzīvību. Te ir iespēja aplūkot eksponātu – Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas medaļu, kas medicīnas māsām tika piešķirta par uzticību savam darbam un drosmi, sniedzot palīdzību ievainotajiem un slimajiem kara un miera apstākļos.
Adrese: 23. Gvardeicev iela 1, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+ 375 214 439469, tusnolobova.polotsk.museum.by

Citi apskates objekti Polockā:
Piemiņas zīme „Eiropas ģeogrāfiskais centrs”
Piemiņas zīme tika uzstādīta 2008.gada 31.maijā. Ikvienam ir iespēja iegādāties sertifikātu ar savu vārdu, kas apliecina, ka tā īpašnieks ir apmeklējis Polocku un bijis Eiropas centrā.
Adrese: F.Skorinas prospekts, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija.

Piemineklis burtam «Ў»
Piemineklis uzstādīts 2003. gada septembrī netālu no piemiņas zīmes „Eiropas ģeogrāfiskais centrs”. Tas akcentē uzmanību burtam, kas ir sastopams tikai baltkrievu valodas alfabētā un atgādina par baltkrievu tautas kultūras un valodas savdabību.
Adrese: F. Skorinas prospekts, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija.

Borisa akmens
Borisa akmens – XII gs. epigrafikas piemineklis. Uzstādīts 1981.gadā Augšējās pils teritorijā, netālu no Sofijas katedrāles. Līdz tam atradās Zapadnaja Dvina (Daugavas) upes gultnē, netālu no Novopolockas. Akmenī iekalts krusts un uzraksts: «ХС НИКА», „Dievs, palīdzi savam vergam Borisam”. Leģenda vēsta, ka Polockas kņazs Boriss Vseslavičs, kurš valdīja XII gadsimtā, esot pavēlējis uz visiem šādiem akmeņiem, kas bija pagāniskā kulta objekti, iekalt krustu un šādu uzrakstu.
+375 2144 26949 (Polockas TIC).

Sarkanais tilts
Tilts pār Polotas upi savu nosaukumu ieguva 1812.gada oktobrī pēc asiņainajām kaujām starp Krievijas un Francijas armiju. Katra karojošā puse šajā cīņā zaudēja ap 14 000 cilvēku. Aculiecinieki zināja stāstīt, ka tilts bija kā noliets ar asinīm, tāpēc to sāka dēvēt par Sarkano. 1975. gadā vecā tilta vietā uzcēla jaunu un tam līdzās novietoja memoriālo piemiņas zīmi.
+375 2144 26949 (Polockas TIC).

Jezuītu kolēģija
Jezuītu kolēģiju nodibināja 1581.gadā, tā bija vidējās izglītības mācību iestāde. Sākotnēji jezuītu kolēģijas ēka bija celta no koka, bet XVIII gs. sākās mūra celtnes būvniecība. 1812.gadā kolēģijai piešķīra akadēmijas statusu. No 1835.gada līdz ХХ gs. sākumam bijušajā jezuītu kolēģijas ēkā atradās Polockas kadetu korpuss. Mūsdienās te izvietojušies Polockas valsts universitātes mācību korpusi, bet vienā no ēkām – Mākslas galerija, kas ir Nacionālā Polockas vēstures un kultūras muzejrezervāta filiāle.
Adrese: Streļeckaja iela 4, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija,
+375 2144 26949 (Polockas TIC).

Ivana Bargā valnis
XVI gadsimta fortifikācijas piemineklis. Uzcelts 1563.gadā Livonijas kara laikā saskaņā ar Ivana Bargā pavēli pēc Polockas iekarošanas. Aizsargvalnis ir Apakšējās pils aizsarnocietinājums, kura teritorijā izvietojās krievu strēlnieku garnizons.
+375 2144 26949 (Polockas TIC).

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca «Двина», Fr. Skorinas prospekts 13, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 22 35, +375 2144270 44, www.slavyanskiy.by
Viesnīca«Парус», Ņižņe Pokrovskaja iela 50, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 51 70, +375 214 42 54 15, polotskrowing-cor@mail.ru
Hostelis «София», Šmita šķērsiela 20, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 48 13 41, www.sofiahostel.by

Kur paēst:
Restorāns «Славянский», Fr. Skorinas prospekts 13, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 46 07 97
Kafejnīca «Дамиан», Ņižņe Pokrovskaja iela 41b, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 87 66
Kafejnīca «Дионис», Oktjabrskaja iela 25, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 31 48
Kafejnīca «У Камина», Fr. Skorinas iela 34, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 31 64
Kafejnīca «Волна», Ņižņe Pokrovskaja iela 50a, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 45 81 73
Kafejnīca «Раздол», Tolstova iela, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija, +375 214 42 04 33

Polockas tūrisma informācijas centrs
Fr. Skorinas prospekts 8, Polocka, Vitebskas apgabals, Baltkrievija
+375 214 426949, polotsk-sport@mail.ru, www.polotskturizm.by, www.belladvina.com

Uz lapas sākumu


6. posms

Daugavpils – Utena

Daugavpils
Daugavpils – Latvijas otra lielākā pilsēta – pasaulei devusi izcilo mākslinieku Marku Rotko, „tango karali” Oskaru Stroku un izcilo aktieri un režisoru Solomonu Mihoelsu (Vovsi). Daugavpils ir viena no nedaudzajām Latvijas pilsētām, kas var lepoties ar vienotā ansamblī veidotu unikālu klasicisma un eklektisma stila apbūvi. Kultūrvēsturiskais mantojums, kas ietver pilsētbūvniecības, arhitektūras, mākslas, industriālos un vēstures pieminekļus, kopā ar apkārtējo ainavisko vidi veido Daugavpils tēlu un piešķir tai īpašu šarmu.

30. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ir viens no vecākajiem un lielākajiem muzejiem Latgalē. Tas dibināts 1938.gadā. Atrodas vienā no skaistākajām pilsētas ēkām – 1883.gadā celtajā jūgendstila ēkā, kura ir kultūrvēsturisks arhitektūras piemineklis. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, vācot, glabājot, pētot un popularizējot Daugavpils novada kultūrvēstures, mākslas un dabas kolekcijas, sekmē kultūrvēsturiskā mantojuma un mūsdienas pieredzes apzināšanu, veicina sabiedrības interesi un izpratni par vēsturiskajiem procesiem Daugavpils novadā, kā arī rada sabiedrībā cieņu pret garīgo mantojumu un senču tradīcijām.
Unikāli eksponāti:
XIII gs. Dinaburgas pils makets.
X- XIII gs. vīrieša apbedījums. Atrasts 1983.gadā Daugavpils novada Kalkūnos.
XII gs. Jersikas kapulauka arheoloģiskie atradumi.
Dinaburgas cietokšņa Mihaila vārtu slēdzene un atslēga.
XIX.gs. 2.puses mūzikas instruments polifons.
XX gs. sākuma vieglie ormaņa rati.
Vienības tilta atklāšanai veltīta piemiņas plāksne.
1940. gada Latgales dziesmu svētku dalībnieces tautas tērps.
Politiski represēto sadzīves un personīgie piederumi.
XIX gs. beigu viesistabas interjers ar jūgendstila elementiem.
Unikālas XVI gs. ikonas „ Sv. Nikolajs Brīnumdaris” un ”Sv. Jānis Kristītājs”.
Darba laiks: I: 10:00 – 16:00, II – VI: 10:00 – 18:00, VII: 10:00 – 16:00
Adrese: Rīgas iela 8, Daugavpils, Latvija,
+ 371 654 24155, museum@daugavpils.lv, www.dnmm.lv

31. Daugavpils Māla mākslas centrs
Daugavpils Māla mākslas centrā, jaunās, ar modernām iekārtām aprīkotās darbnīcās, keramiķiem ir radošas iespējas strādāt ar mālu – veidot, virpot, glazēt un apdedzināt. Mūsdienīgi aprīkotajā izstāžu zālē un vasaras aktivitāšu zālē tiek rīkotas dažādas mākslas izstādes, semināri un citi kultūras un mākslas pasākumi. Centrā tiek organizētas nodarbības bērniem un profesionālu keramiķu meistarklases plašākai publikai. Meistarklasēs pilsētas viesi, praksē iepazīstot Latgales keramikas un podniecības darba norises, izmēģina izgatavot kādu māla trauku vai citu priekšmetu. Līdztekus ar malku kurināmajā keramikas apdedzināšanas krāsnī var apdedzināt gan svēpēto keramiku, gan ar glazūru pārklāto klasisko Latgales keramiku. Centra teritorijā ir labiekārtots pagalms, kur notiek māla festivāla akcijas un tautas mūzikas kolektīvu koncerti. Daugavpils Māla mākslas centra darbinieki un šeit izvietotās Tautas lietišķās mākslas studijas „Latgale” keramiķi pastāvīgi rūpējas, lai tiktu realizēta viena no nozīmīgākajām centra misijām – popularizēt, saglabāt un stiprināt Latgales keramikas tradīcijas un māla mākslu. Bez tam, centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur var iepazīties ar rūdīto Baltijas raku keramiku.
Darba laiks: II – VI: 12:00 – 18:00, VII: 12:00 – 16:00, I-II: slēgts
Adrese: 18.novembra iela 8, Daugavpils, Latvija,
+ 371 65425302, +371 29241488, museum@daugavpils.lv, www.dnmm.lv

Citi apskates objekti Daugavpilī:
Daugavpils cietoksnis
Cietoksnis ir Daugavpils pilsētas simbols. Izcila fortifikācijas būve, kuras kopplatība ir lielāka par 150 ha. Austrumeiropā vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies XIX gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs.
Ekskursiju pieteikšana: +371 65422818 (Daugavpils novada TIC), Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centrs, Nikolaja iela 5, +371 65424043

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs
Daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas komplekss Arsenāla ēkā Daugavpils cietoksnī. Vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko oriģināldarbiem.
Adrese: Mihaila iela 3, Daugavpils, Latvija,
+371 65430253, rotkocentrs@daugavpils.lv, www.rothkocenter.com

Baznīcu kalns
Tā ir vieta, kur līdzās atrodas četru konfesiju dievnami. Mārtiņa Lutera katedrāle uzcelta 1893. gadā. Dievmātes Romas katoļu baznīca iesvētīta 1905.gadā. Svēto mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle uzbūvēta 1905. gadā kā Dinaburgas garnizona baznīca. Jaunbūves vecticībnieku draudzes Augšāmcelšanās, Dievmātes Piedzimšanas un Svētītāja Nikolas dievnamu cēla laika posmā no 1908. līdz 1928. gadam.
+371 65422818 (Daugavpils novada TIC)

Sinagoga un muzejs „Ebreji Daugavpilī un Latgalē”
Daugavpils sinagoga – Kadiša lūgšanu nams, celta 1850. gadā. Austrumlatvijā vienīgā sinagoga, kas atvērta tūristiem. Sinagogā atrodas muzejs „Ebreji Daugavpilī un Latgalē”. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās.
Adrese: Cietokšņa iela 38, Daugavpils, Latvija, +371 29548760, www.visitdaugavpils.lv

Latgales Zoodārzs
Te, mākslīgajos džungļos, rāpo plankumaini pitoni, krastā sauļojas krokodilu kaimani, dīķī peld sarkanas karpas koi, liānās jautri lēkā makakas un somaiņi cukura posumi, peld, svilpo, ložņā, lēkā un lido daudzi citi tropu dzīvnieki.
Adrese: Vienības iela 27, Daugavpils, Latvija,
+371 65426789, eco@apollo.lv, http://latgaleszoo.biology.lv

Daugavpils skrošu rūpnīca
Vecākā munīcijas ražotne Ziemeļeiropā (1885) un vienīgā šāda veida rūpnīca Baltijā. Rūpnīcā atrodas Eiropā vienīgais strādājošais svina liešanas tornis (37 m). Iespējams apskatīt vēsturisko ekspozīciju, skrošu liešanas cehu, uzkāpt unikālajā tornī, zem kura atrodas 19 m dziļā dzesēšanas aka.
Adrese: Varšavas iela 28, Daugavpils, Latvija, +371 27766655, visit@dsr.lv, http://www.dsr.lv

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca „Park Hotel Latgola”, Ģimnāzijas iela 46, Daugavpils, +371 65404900, reception@hoteldaugavpils.lv, www.hotellatgola.lv
Viesnīca „Hotel Dinaburg”, Dobeles iela 39, Daugavpils, +371 65453010, info@hoteldinaburg.lv, www.hoteldinaburg.lv
Viesnīca „Leo”, Krāslavas iela 58, Daugavpils, Latvija, +371 654 26565, www.hotelleo.lv
Viesu māja „Villa Ksenija”, Varšavas iela 17, Daugavpils, Latvija, +371 654 34317, villaks@villaks.lv, www.villaks.lv
Viesu māja „Duets”, 2. preču iela 1, Daugavpils, +371 27026227, +371 65435607, hotelduet@inbox.lv; hotel_duet@inbox.lv
Viesu māja „Paradīze”, 18. novembra iela 193c, Daugavpils, Latvija, +371 65451551, paradizehotel@gmail.com, www.paradizehotel.lv
Sporta komplekss „Olimpija”, Valkas iela 2u, Daugavpils, Latvija, +371 654 51070, info@hotel-olimpija-sk.lv, www.hotel-olimpija-sk.lv
Viesnīca "Erfolg", Nometņu iela 25, Daugavpils, Latvija, +371 25912250, +371 65420019, hotelerfolg@inbox.lV, www.erfolg.lv
Viesu māja "Aleksandria", Stacijas iela 65/67, Daugavpils, Latvija, +371 27014143
Daugavpils Valsts ģimnāzijas dienesta viesnīca, Saules iela 24, Daugavpils, +371 65420611, +371 26159884

Kur paēst:
Restorāns „Plaza”, Ģimnāzijas iela 46, Daugavpils, Latvija +371 65404912, restaurant@hotellatgola.lv, www.hotellatgola.lv
Restorāns "Gubernators", Lāčplēša iela 10, Daugavpils, +371 65422455
Kafejnīca “Arsenāls”, Mihaila iela 3, Daugavpils cietoksnis, Latvija, +371 27757872,
+371 29336164
Ķīniešu restorāns "Golden dragon", Saules iela 15, Daugavpils, Latvija, +371 20313260
Ķīniešu restorāns "Happy Panda", Rīgas iela 9, Daugavpils, Latvija
Kafejnīca "Pasaules brīnumi", Vienības iela 15, Daugavpils, +371 65421797
Kafejnīca "Sešas garšas", Rīgas iela 22, Daugavpils, Latvija, +371 26955569, +371 27014143, https://www.facebook.com/SeshasGarshas
Kafejnīca „Vita”, Rīgas iela 22a, Daugavpils, Latvija, +371 65427706, +371 29469434, mezvidi.tabore@inbox.lv
Bistro-bārs "Vēsma", Rīgas iela 49, Daugavpils, +371 65410704, +371 654 44350, info@vesma.lv, http://www.vesma.lv/
Picērija „Čili Pica”, Cietokšņa iela 70, Daugavpils, Latvija, +371 25424242, www.e-pica.lv
Picērija ''Čili Pica", Rīgas iela 9, Daugavpils, +371 25424242, www.e-pica.lv
Bistro "Hesburger", Rīgas iela 55, Daugavpils, +371 65457348, www.hesburger.lv

Daugavpils novada TIC
Rīgas iela 22a, Daugavpils, Latvija
+371 65422818, info@visitdaugavpils.lv, www.visitdaugavpils.lv, www.facebook.com/Daugavpils.novada.TIC, www.twitter.com/DaugavpilsTIC, www.draugiem.lv/daugavpilstic

Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs
Nikolaja iela 5, Daugavpils cietoksnis, Daugavpils, Latvija
+371 654 24043, artjoms.mahlins@daugavpils.lv, @Daugavpils_fort, http://www.daugavpils.lv/lv/280, www.visitdaugavpils.lv

Utena
Utena vēstures avotos minēta jau XIII gadsimtā. Gadsimtu ritējumā pilsēta ir augusi un mainījusies. Sendienu liecību glabātāji ir ievērojamie pilskalni, ezeri, tīra daba, senais pasta ceļš Varšava – Sanktpēterburga, kultūras un tautas mantojums. Šodienas pilsēta – mainīga, dzīva, kurā iedzīvotājiem un viesiem radīta mājīga pilsētvide. Visos gadu simteņos un vēstures virpuļos vissvarīgākais bija, ir un būs cilvēks, kas cēla, radīja un rotāja pilsētu. Aicinām apmeklēt Utenu!


32. Utenas novadpētniecības muzejs
Utenas novadpētniecības muzeju 1929.gadā izveidoja pedagogs, novadpētnieks un tulks Antans Namikas. Muzeja fondos tiek glabāts vairāk nekā 72 000 eksponātu. Ekspozīcijās mūsdienīgi tiek atspoguļota Utenas novada vēsture, etnogrāfija un tradicionālā amatniecība. Izzinot Utenas attīstību, kopš tās dibināšanas brīža, uzzinām, kas pilsētā ir pievilcīgs, atšķirīgs un interesants.
Darba laiks: II–V: 10:00–18:00, VI: 10:00–17.00
Adrese: Utenu iela 3, Utena, Lietuva,
+370 389 61637, +370 389 61634, utenoskm@gmail.com, www.utenosmuziejus.lt, facebook.

Utenas novadpētniecības muzeja filiāles:
33. Tradicionālo amatu centrs „Svirnas”(„Klēts”)

Kopš 2013. gada tradicionālo amatu centrā „Svirnas”(„Klēts”) pilsētnieki un viesi var iepazīties ar lietuviešu tautas tradicionālajām amatu prasmēm. Sertificēti meistari māca savus amatus: papīra griešanas, olu krāsošanas, pīšanas, adīšanas, matu sapīšanas un sasiešanas iemaņas. Centrs apvieno sertificētus Utenas novada amatniekus, pēta, veicina nacionālā mantojuma un tautas kultūras tradīciju attīstību, organizē kultūras, izglītības pasākumus.
Darba laiks: I–V: 08:00 – 17:00, V: 08:00 – 15: 45.
Adrese: K. Ladigos iela 18, Utena, Lietuva,
+370 615 25062, urbonienesvirnas@gmail.com, www.utenosmuziejus.lt

34. Neatkarības cīņu muzejs
Jaunais un mūsdienīgais Neatkarības cīņu muzejs uzsāk darbu 2015.gadā. Muzeja ekspozīcijas stāsta par vienu valsts nostūri, taču caur šo prizmu ir iespēja uzzināt ne tikai Lietuvas, bet arī citu Eiropas valstu pagātni. Ekspozīcija sagatavota, balstoties uz vēstures kontrastu principu, atklājot 1940. – 1965. gada svarīgākos notikumus Utenas novadā Lietuvā, laiku pa laikam salīdzinot tos ar dzīvi, kas ritēja aiz „dzelzs priekškara”. Zināšanas par Austrumeiropas un Rietumeiropas vēstures atšķirībām dod iespēju tautām vairāk uzzināt vienai par otru un tuvināt tās.
Adrese: Stotes iela 39, Utena, Lietuva

35. Brāļu A. un M. Miškiņu etnogrāfiskā sēta Juknenos
Autentiskajā etnogrāfiskajā brāļu A. un M. Miškiņu sētā tiek glabāta atmiņa par dzejnieku, izsūtījuma laiku dzejas dziesminieku Antanu Miškini, kā arī par tulkotāju un literatūras pētnieku Moteju Miškini, un viņu brāli Vincu Miškini. Tādejādi muzeja apmeklētājiem tiek dota iespēja izjust Aukštaitijas novada garu: dzejā, etnogrāfiskās sētas vidē, uz XIX gs. slepenās skolas sola.
Darba laiks: II–VI: 11:00–19:00
Adrese: Jukneni, Utenas rajons, Lietuva,
+370 611 42148, rimantag@gmail.com, www.utenosmuziejus.lt

36. Novada muzejs Tauragnā
Muzejs atrodas pie Lietuvā dziļākā – Tauragnas ezera, Aukštaitijas nacionālā parka pašā malā. Tam līdzās atrodas viens no skaistākajiem Utenas rajona pilskalniem – Taurapils pilskalns. Muzejā ir iespēja uzzināt par drosmīgajiem, čaklajiem, radošajiem ļaudīm, kurus pazīst visā Lietuvā. Te mācīsities dzīvot pēc doktores Jevģēnijas Šimkunaites padomiem. Piedaloties izzinošās ekskursijās, iepazīsiet Tauragnas apkārtnes skaistumu, un noteikti vēlēsities atgriezties šurp vēlreiz.
Darba laiks: II–VI: 11:00–15:00
Adrese: A. Musteiķa iela 29, Tauragna, Utenas rajons, Lietuva,
+370 389 75037, www.utenosmuziejus.lt

37. Vītauta Vaļūša keramikas muzejs Ļaļūnos
Vītauta Vaļūša keramikas muzejs ir neparasts. Veidojot muzeju 2010.gadā, keramiķis V. Vaļūšs savākto kolekciju uzdāvināja sabiedrībai. Mūsdienīgajās izstāžu zālēs, kas tika atjaunotas 2011.gadā, lielā skaitā tiek eksponēti tradicionālās keramikas izstrādājumi, dažādi etnogrāfiskie priekšmeti, paša keramikas karaļa Vītauta Vaļūša instrumenti un darbi. Apmeklētāji ne tikai var iepazīties ar seno tradicionālo lietuviešu keramiku, bet arī piedalīties keramikas tapšanas radošajā procesā. Muzejā izveidota keramikas mācību meistarklase, darbojas izstāžu zāle, konferenču centrs un suvenīru veikals.
Darba laiks: II–V: 09:00–18:00, VI: 09:00–17.00
Adrese: Topoļu iela 7, Ļaļūni, Utenas rajons, Lietuva,
+370 686 22807, +370 615 49525, vandavaliusiene@gmail.com, www.utenosmuziejus.lt

38. Mākslas centrs
Utenas mākslas centrs tika izveidots 2013.gadā Utenas rajona Ļaļūnos, Latvijas – Lietuvas pārrobežu projekta ietvaros. Mākslas centrs apvieno profesionālos mūsdienu māksliniekus, kas strādā reģionā, atbalsta viņu daiļradi un sadarbību, kā arī iepazīstina ar aktuāliem mākslas darbiem un novatoriskām kultūras tendencēm. Mākslas centra estētiskajā vidē ir iespēja apskatīt Utenas reģiona, Lietuvas un ārvalstu mākslinieku darbus, piedalīties mākslas un mākslas terapijas darbnīcās, baudīt klasiskās un mūsdienas mūzikas koncertus.
Darba laiks: I–IV: 08:00 –17:00, V: 09:00 –15:45
Adrese: Topoļu iela 5, Ļaļūni, Utenas rajons, Lietuva,
+370 68579652, utmenocentras@gmail.com, www.utenosmuziejus.lt, facebook

Citi apskates objekti Utenā:
„Utenas alus”muzejs
Alus ražošanas uzņēmums „Utenos alus” visā pasaulē jau pazīstams kopš 1977.gada. Visa alus ražošanas rūpnīcas vēsture tika savākta „Utenas alus” muzejā, kas tika atvērts 2012.gadā. Tikai šeit ir iespēja aplūkot vēsturisko un inovatīvo preču zīmes „Utenos” ekspozīciju un iepazīties ar alus ražošanu. Ekskursijas laikā ir iespēja apmeklēt alus darīšanas, fermentēšanas un izliešanas zāli, kā arī nogaršot 4 alus šķirnes. Ekskursijas tiek rīkotas grupām no 20 cilvēkiem, ilgums aptuveni 2 h.
Adrese: Pramones iela 12, Utena, Lietuva,
+370 618 87753, muziejus@utenosalus.lt, jonas.lingys@svyturys.lt, www.utenosalus.lt

Daunišķu ezera krastmala
Apkārt ezeram ierīkotas pastaigu takas, iekārtoti bērnu rotaļu laukumi. 2011. gadā Utena svinēja savu 750. dzimšanas dienu. Par godu šim notikumam Daunišķu ezers tika iesvētīts un izrotāts ar izgaismotu muzikālu strūklaku.
Adrese: Aušros iela, Utena, Lietuva,
+370 389 54346, +370 687 21938 (TIC), tic@utenainfo.lt, www.utenainfo.lt

Vecā pasta stacija (Mākslas skola)
Vecākā ēka, kas saglabājusies Utenā, ir vecā pasta stacija, kas tika uzbūvēta 1831.-1835. gadā. Stacija veica pasta pakalpojumu funkcijas, te tika mainīti zirgi, atradās kazarma un viesnīca tiem ceļiniekiem, kas gaidīja karietes. Šajā stacijā zirgus mainījīs Krievijas cars Nikolajs I ar dēlu Aleksandru, mākslinieks Iļja Repins un slavenais franču rakstnieks Onorē de Balzaks. Pasta stacijas pagrabtelpā tagad atvērta mākslas galerija.
Adrese: J. Basanavičus iela 36, Utena, Lietuva,
+370 389 61598, +370 687 73522, dailesm@daile.utena.lm.lt, www.daile.utena.lm.lt

Kristus Augšāmcelšanās Romas katoļu baznīca
Mūra baznīca uzcelta 1882.-1884. gadā. Līdzās dievnamam atrodas augsts mūra zvanu tornis, kas uzcelts aptuveni 1876. gadā.
Adrese: Vītauta iela 4, Utena, Lietuva, +370 38954346 (TIC)

Dievišķās Providences Romas katoļu baznīca
Baznīcu uzcēla 2005. gadā. Tā ir mūsdienu arhitektūras stila celtne. Tās vislielākā vērtība – vitrāžās, kuras izveidoja profesors Kazimirs Morkūns.
Adrese: Aušros iela 78, Utena, Lietuva, + 370 389 54346 (TIC)

Marijas - mocekļu Karalienes kapela
Kapela uzcelta Daunišķu ezera krastā. Tā uzcelta par ASV dzīvojošo lietuviešu Marijas un Aleksandra Žemaiču līdzekļiem, un ir simbolisks veltījums Aukštaitijas nacionālajiem partizāniem.
Adrese: Sudeiķu iela, Utena, Lietuva, +370 389 54346 (TIC)

Kur nakšņot:
Viesnīca „Liutgaras”, Metalo iela 7, Utena, Lietuva, +370 686 62005, hotel@liutgaras.lt, www.liutgaras.lt
Viesu māja „Utrana”, Aušros iela 36a, Utena, Lietuva, +370389 50520, +370 612 59468, utrana@takas.lt
Viesu māja „Filomena”, J. Basanavičus iela 101, Utena, Lietuva, +370 389 57776, +370 686 05363
Viesu māja „Romuva”, Utenas laukums 2, Utena, Lietuva, +370 698 41420, +370 686 79922
Petra Vītauta Švjackusa viesu māja, Eglino iela 4, Utena, Lietuva, +370 389 51724, +370 686 50608
Romas Kiselenes viesu māja, Eglino iela 15, Utena, Lietuva, +370 389 55513, +370 612 23570

Kur paēst:
Restorāns „Auksiniai liūtai”, J. Basanavičus iela 55, Utena, Lietuva, +370 389 61202
Picērija „Charlie pizza”, Basanavičus iela 127, Utena, Lietuva, +370 620 14227, www.charlie.lt
Picērija „Čili pica”, Aušros iela 21, Baranauska iela 44, Utena, Lietuva, +370 389 50083, www.cili.lt
Kafejnīca „Žarija” Ladigos iela 2, Utena, Lietuva, +370 389 50481
Kafejnīca „Elfas”, Aušros iela 37, Utena, Lietuva, +370 656 89875
Kafejnīca „ABU, Aukštaiču iela 3b, Utena, Lietuva, +370 389 66044, www.abuva.lt
Kafejnīca „Visis”, Palangas iela 66, Utena, Lietuva, +370 389 56907, +370 616 06682

Utenas rajona Tūrisma informācijas centrs
Stotes iela 39, Utena, Lietuva,
+370 687 21938, +370 389 54346, tic@utenainfo.lt, www.utenainfo.lt

Uz lapas sākumu


Noderīga informācija

Valoda
Valsts valoda:
Latvijā – latviešu (rakstot izmanto latīņu alfabētu),
Lietuvā – lietuviešu (rakstot izmanto latīņu alfabētu),
Baltkrievijā – baltkrievu un krievu valodas (rakstot izmanto „kirilicu”).

Svētku un piemiņas dienu kalendārs:

Latvija
01.01.2015 Jaungada diena
03.04.2015 Lielā piektdiena
05.04.2015 Pirmās Lieldienas
06.04.2015 Otrās Lieldienas
01.05.2015 Darba svētki, Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena
04.05.2015 Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena
10.05.2015 Mātes diena
24.05.2015 Vasarsvētki
23.06.2015 Līgo diena
24.06.2015 Jāņu diena (vasaras saulgrieži)
18.11.2015 Latvijas Republikas proklamēšanas diena
24.12.2015 Ziemassvētku vakars (ziemas saulgrieži)
25.12.2015 Pirmie Ziemassvētki (ziemas saulgrieži)
26.12.2015 Otrie Ziemassvētki (ziemas saulgrieži)
31.12.2015 Vecgada diena
Lietuva
01.01.2015 Jaunais gads
16.02.2015 Lietuvas Republikas neatkarības diena
11.03.2015 Lietuvas Republikas neatkarības atjaunošanas diena
05.04.2015 Lieldienas
01.05.2015 Darba svētki
10.05.2015 Mātes diena
Pirmā jūnija svētdiena – Tēva diena
24.06.2015 Jāņu diena
6.07. 2015 Valstiskuma diena
15.08. 2015 Žolinė/ Zāļu diena (Sv. Marijas uzņemšanas debesīs diena)
01.11.2015- Visu svēto diena
24.12.2015 Ziemassvētku vakars
25.12.2015 Pirmie Ziemassvētki
26.12.2015 Otrie Ziemassvētki
Baltkrievija
01.01.2015 Jaunais gads
07.01.2015 Ziemassvētki (pareizticīgo)
08.03.2015 Sieviešu diena
9. diena pēc pareizticīgo Lieldienām - Raduņica
01.05.2015 Darba Svētki
09.05.2015 Uzvaras Diena
03.07.2015 Baltkrievijas Republikas Proklamēšanas diena
07.11.2015 Oktobra Revolūcijas diena
25.12.2015 Ziemassvētki (katoļu)

Valūta
Latvijas nacionālā valūta ir eiro (EUR), informācija par valūtas kursiem: www.bank.lv
Lietuvas nacionālā valūta kopš 2015.gada 1.janvāra ir eiro (EUR), informācija par valūtas kursiem: www.bankai.lt
Baltkrievijas rublis (BRB) – Baltkrievijas nacionālā valūta, kas nav brīvi konvertējama, tāpēc to nevar iegādāties pirms ierašanās valstī. Nav ieteicams mainīt valūtu pie fiziskām personām, tas ir baltkrievu likumdošanas pārkāpums, sodāms ar naudas summas konfiskāciju, iespējami arī krāpšanas gadījumi. Informācija par valūtas kursiem: www.nbrb.by

Avārijas dienestu telefonu numuri:
Latvija
112 – vienotais ārkārtējo notikumu tālrunis
113 - neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests
Lietuva
112 - vienotais ārkārtējo notikumu tālrunis
Baltkrievija
101 – glābšanas dienests
102 - milicija
103 – ātrā medicīniskā palīdzība
199 – izziņas par avārijas dienestu telefonu numuriem

Vīzu noformēšana
ES pilsoņiem, iebraucot Latvijā un Lietuvā, vīza nav nepieciešama. Krievijas un citu NVS valstu pilsoņiem, iebraucot Latvijā un Lietuvā, ir nepieciešama Latvijas / Lietuvas nacionālā vīza vai Šengenas vīza.
Informācija par vīzu noformēšanu, braucot no Baltkrievijas uz Latviju: www.mfa.gov.lv
Informācija par vīzu noformēšanu, braucot no Baltkrievijas uz Lietuvu: http://by.mfa.lt/
Informācija par vīzu noformēšanu, braucot no Latvijas uz Baltkrieviju: www.latvia.mfa.gov.by
Informācija par vīzu noformēšanu, braucot no Lietuvas uz Baltkrieviju: www.lithuania.mfa.gov.by

Latvijas Republikas vēstniecība Baltkrievijas Republikā
Doroševiča iela 6a, Minska, 220013,
tālr.: +375 17 211 30 33, +375 17 217 51 15, fakss: +375 17 284 73 34

Latvijas Republikas konsulāts Vitebskā
B.Hmeļnickova iela 27a, Vitebska, 210015,
tālr.: +375 212 23 55 18, fakss: +375 212 23 55 17

Lietuvas Republikas vēstniecība Baltkrievijas Republikā
Zaharova iela 68, Minska, 220088,
tālr.: +375 17 285 24 49, fakss: +375 17 285 33 37

Baltkrievijas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā
Jēzusbaznīcas iela 12, Rīga, LV- 1050,
tālr.: +371 6 722 25 60, fakss: +371 6 732 28 91, autoatbildētājs: +371 6 732 25 50, latvia@belembassy.org

Baltkrievijas Republikas Ģenerālkonsulāts Daugavpilī
18.novembra iela 44, Daugavpils, LV- 5403,
tālr.: +371 6 542 09 65, fakss: +371 6 542 61 45, daugavpils@belembassy.org

Tūrisma aģentūras Latgalē, kas veic vīzu noformēšanu uz Baltkrievijas Republiku

Tūrisma aģentūra „Molena”
Bērzpils iela 44-16, Balvi, LV-4501
Tālr./fakss: +371 645 63001, +371 26150550
Tūrisma aģentūra''Gertruda''
Viestura iela 66, Daugavpils, LV-5401
Tālr.: +371 26815359, fakss: +371 654 24199
info@gertruda.lv, www.gertruda.lv
IK „LL Birojs”
Partizānu iela 21, Balvi, LV-4501
Tālr.: +371 645 22870, +371 26337354
Tūrisma aģentūra “Mari”
Viestura iela 25, Daugavpils, LV-5401
Tālr.: +371 654 29773, +371 29247110
info@mari.lv, www.mari.lv
SIA „Ludzas tūrisma aģentūra”
Baznīcas iela 42, Ludza, LV-5701
Tālr./fakss: +371 657 07202
ludmila_grebeza@inbox.lv
Viesnīcas „Park Hotel Latgola” Tūrisma nodaļa
Ģimnāzijas iela 46, Daugavpils, LV-5401
Tālr.: +371 654 04900
turisms@hoteldaugavpils.lv, www.hotellatgola.lv
Tūrisma firma „Mari”
K. Barona iela 47/13, Ludza, LV-5701
Tālr.: +371 27220898
info@mari.lv, www.mari.lv
Tūrisma aģentūra "M.A.R.K.-D"
Ģimnāzijas iela 42, Daugavpils, LV-5401
Tālr.: +371 654 27473, +371 29192123
SIA„Eurosuntour”, tūrisma aģentūra
Stacijas iela 30, Ludza, LV-5701
Tālr.: +371 29574437
ludza@eurosuntour.lv, www.eurosuntour.lv
Tūrisma aģentūra „Tēvzeme”
Atbrīvošanas aleja 98 (viesnīca „Latgale”, 2.stāvs), Rēzekne, LV- 4601
Tālr.: +371 26476097, fakss: +371 646 22822
tevzeme@efeipro.lv, www.ta-tevzeme.lv
Mobiline, IU „Vlaveals”
Raiņa iela 40a, T/C „Mego”, Ludza, LV-5701
Tālr.: +371 26550092, fakss: +371 657 26050
mobiline@inbox.lv


Vīzu noformēšana uz Baltkrievijas Republiku Utenā

Utenas rajona Tūrisma informācijas centrs
Stotes iela 39, Utena, LT-28134
tālr.: +370 687 21938, tālr./fakss: +370 389 54346
tic@utenainfo.lt, www.utenainfo.lt


Tūrisma aģentūras Polockā, kuras veic vīzu noformēšanu uz Latviju un Lietuvu

Tūrisma aģentūra «Семь дорог», Fr. Skorinas prospekts 34, Polocka, Vitebskas apgabals, +375 214 42 44 99, +375 29 777 36 19, +375 44 777 36 19, 7dorog@tut.by
«Витебсктурист» filiāle „Polockas ekskursiju un ceļojumu birojs”, Vokzaļanaja iela 16, Polocka, Vitebskas apgabals, +375 214 45 80 45, +375 29 299 17 45, poltur2006@mail.ru


Robeža
Robežas šķērsošanas punkti uz Baltkrievijas -Latvijas robežas:
Kontrolpunkts dzelzceļa stacijā: Bigosova (Indra)
Autoceļu caurlaides punkti: Grigorovščina (Patarnieki), Urbani (Silene)
Vienkāršotās robežkontroles punkti: Gavrilino (Meikšāni), Druja (Piedruja), Lipovka (Vorzovo), Pļusi (Kaplava)

Robežas šķērsošanas punkti uz Baltkrievijas - Lietuvas robežas:
Kontrolpunkts dzelzceļa stacijā: Benjakoni (Stasilos), Gudogai (Kena)
Autoceļu caurlaides punkti: Benjakovi (Šalčininkai), Kamennij Log (Mjadininkai), Kotlovka (Lavoriškes), Privalka (Raigardas)
Vienkāršotās robežkontroles punkti: Vidzi (Tvarjačus), Geraneni (Krakunai), Dotiški (Eišiškes), Kemeliški (Prienai), Klevica (Urjaljai), Loša (Šumskas), Lintupi (Papjaljakis), Moldeviči (Adutiškis)

Ceļu satiksmes noteikumi
Baltkrievijā, Latvijā un Lietuvā ir labās puses ceļu satiksme.
Ātruma ierobežojumi: apdzīvotās vietās Baltkrievijā ne vairāk par 60 km/h, Latvijā un Lietuvā – ne vairāk par 50 km / h, ja citas ceļa zīmes to nenosaka savādāk; neapdzīvotās vietās – 90 km / h.
Baltkrievijā, Latvijā un Lietuvā ir aizliegta jebkāda alkoholisko vielu (tai skaitā, alus) lietošana, vadot automašīnu.
Izplatīts ir radaru ātruma kontroles veids. Radara detektoru izmantošana ir aizliegta.
Lielākā daļa Baltkrievijas ceļa zīmju ir krievu valodā (kirilicā).
Latvijā un Lietuvā visu gadu dienas laikā jābūt ieslēgtām tuvajām gaismām.

Uz lapas sākumu


Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar Latgales reģiona attīstības aģentūru, Polockas apgabala izpildkomiteju (Baltkrievija) un Utenas novadpētniecības muzeju (Lietuva) īsteno projektu “Museum Gateway” (Nr. LLB-2-208) (“Muzeju vārti”), kuru apstiprinājusi Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma.


Par šī materiāla saturu ir atbildīgs Latgales plānošanas reģions un tā nekādā veidā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.