Lietuvas tematisko ciemu pārstāvji viesojas Latgales tematiskajos ciemos

2011. gada 19. un 20. septembrī Latgales plānošanas reģions projekta VILLAGE HERITAGE* ietvaros uzņēma ciemiņu no Lietuvas. Lietuvas Tematisko ciemu pārstāvji no Ignalinas un Zarasu rajoniem ieradās, lai redzētu, kā attīstās un veidojas Latgales tematiskie ciemi.


Iepazīšanās ar Latgali un Latgales Tematiskajiem ciemiem sākās Līvānu novadā. Līvānu Mākslas un Amatniecības centrā ciemiņi atzinīgi novērtēja mākslinieku un amatnieku izstrādājumus, kā arī izteica komplimentus par skaisti iekārtotajām telpām. Līvānos ciemiņi varēja nodegustēt topošo Līvānu novada tematisko ciemu ražojumus- Ilzes Solas sieru, Voldemāra Rubina medu un Kristīnes Šislovas zāļu tēju, kā arī praktiskajās darbnīcās izmēģināt aušanas un podnieka amatus. Vēl Līvānos lietuvieši paspēja ieskatīties arī Līvānu stikla muzejā.

Nākamais pieredzes apmaiņas brauciena punkts bija topošais tematiskais ciems Preiļu novada Pelēču pagastā, kur ciemiņus uzņēma Irēna Koleda. Irēna nodarbojas ar mājas vīna ražošanu no pašas izaudzētām ogām, pārsvarā no upenēm un avenēm, un šoruden arī no savām vīnogām. Lietuvieši ļoti atzinīgi novērtēja Irēnas darbu un bija pārsteigti par to, ko var paveikt viena sieviete- skaisti iekopt māju, audzēt ogas un ražot vīnu, kā arī ļoti eleganti uzņemt viesus.

Interesants piedzīvojums Lietuvas projekta dalībniekus sagaidīja Daugavpils novada Višķos, kur bija iespēja iepazīties ar projekta VILLAGE HERITAGE dalībnieku, tematisko ciemu „4K”. „4K” Tematiskajā ciemā ir iespēja redzēt 4 lietas un, kas sākas ar burtu „K”, tas ir Kokle, Klūga, Keramika un Koks. Pēc ekskursijas, kuras laikā bija iespēja klausīties skaistu kokles mūzikas priekšnesumu, pamēģināt sagatavot klūgas un pinēja amatu, redzēt kā top keramikas gleznas sīkplastikas tehnikā, un apskatīt koka skulptūras, ciemiņi atzina, ka nepieciešams pievienot vēl vienu K, jo Višķos ir arī Komforts.

Ciemiņu nakšņošanas vieta bija viesu nams „Dridži”, kurš atrodas Krāslavas novada Skaistas pagastā. Arī Skaistas ciems ir iesaistījies projektā VILLAGE HERITAGE. Šim ciemam ir savdabīga tēma „Skaistā Izabella”. Skaistas ciema sievietes Lietuvas partneriem sniedza neaizmirstamu priekšnesumu „Skaistās Izabellas šovu”, kas sevī ietver dejas, nostāstus un teikas par Skaistu un tās apkārtni, modes parādi un humora pilnas atrakcijas.

20.septembra rītā lietuvieši devās uz Krāslavas novada Indru. Indras ciems sevi projektā ir pozicionējis kā audēju ciemu. Ciemiņiem tika parādīts ne tikai tas, kā tiek saglabāts un attīstītās aušanas amats, bet arī tika dota iespēja nogaršot uz ugunskura vārītu ievārījumu. Ievārījuma svētki Indrā ir ikgadēji, kuru laikā pat tiek pasniegta Lielā ceļojošā koka karote gardākā ievārījuma vārītājai.

Noslēgumā projekta partneri izbaudīja mazliet lietainu, bet ļoti interesantu ekskursiju pa Krāslavu, Krāslavas muižas parku, apciemoja Amatu istabu, kurā var ne tikai apskatīt, bet arī iegādāties Krāslavas apkaimes amatnieku izstrādājumus.

Pēdējais pieturas punkts bija Daugavpils, tur Lietuvas tematisko ciemu pārstāvjus sagaidīja Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Iveta Maļina- Tabūne. Tikšanās laikā ciemiņiem tika sniegta vispārīga informācija par Latgales plānošanas reģionu, par plānotajām aktivitātēm šī un citu projektu ietvaros, lai atbalstītu mazos uzņēmējus, kā arī tika pārrunāti pieredzes apmaiņas brauciena laikā gūtie iespaidi. Jāatzīst, ka galvenā atziņa , ko dzirdējām bija, ka pie mums Latgalē dzīvo patiesi, dzīvespriecīgi un talantīgi cilvēki.

* Latgales plānošanas reģions (Latvija) sadarbībā ar Ignalinas reģiona attīstības aģentūru (Lietuva) Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007 – 2013 ietvaros īsteno projektu „Tematiskie ciemi: jaunas iespējas uzņēmējdarbības attīstībai Latgales un Aukštaitijas pārrobežu reģionā”, akronīms VILLAGE HERITAGE. Projekta vispārējais mērķis: veicināt uzņēmējdarbības un darba tirgus attīstību vietējā pārrobežu līmenī, sekmējot ciemu ekonomisko potenciālu konkurētspējīgu produktu un kopēja mārketinga attīstībai, kam pamatā ir tradicionālās ekonomiskās vērtības un vienota Tematisko Ciemu koncepcija. Realizācijas laiks 24 mēneši.

Sīkāka informācija:
Latgales Plānošanas Reģions
www.latgale.lv
Kristīne Ivanova, projekta vadītāja
M.t. 26461457
E-pasts: kristine.ivanova@latgale.lv