Latgaliskie Ziemassvētki Rīgā, Spīķeros

Pirmo reizi Rīgā notika pasākums „Latgales ieskandina Ziemassvētkus Spīķeros”, ko organizēja Latgales plānošanas reģions kopā ar Spīķeru kvartālu. Ziemassvētku noskaņa, čigāni, dziesmas, nostāsti, dejas, latgaliešu valodas kursi, gardumi un plaša dāvanu izvēle, un pat pirts- to visu varēja izbaudīt ikviens rīdzinieks, kurš atnāca kopā latgaliešiem ieskandināt Ziemassvētkus Spīķeros.


22. decembrī Rīgu pieskandināja latgalieši. Krāslavas novada Skaistas ciema aktīvās sievietes rīdziniekus izklaidēja ar nostāstiem un lustīgām dejām, savukārt, bērnu folkloras kopa „Ceiruleits” tirgū ieradās kā čigāni un piedziedāja Rīgu ar skanīgām dziesmām un atrakcijām.
Latgales Ziemassvētku tirdziņā bija iespējams iegādāties skaistas un noderīgas dāvanas, kā arī dažādus gardumus svētku galdam. Tirgus īpašais piedāvājums bija pirts, kur ikviens, kurš vēlējās, varēja nobaudīt profesionālas pirtnieces Kristīnes Šislovas pērienu.

Ziemassvētku tirdziņa produktu plašo klāstu nodrošināja amatnieki: keramiķi Valdis Grebežs, Valdis Pauliņš, Nellija Dzalba, pinēji Viktors Kuhaļskis, Anita Jurķeviča, rokdarbus un tekstila izstrādājumus piedāvāja Skaistas rokdarbnieces, Ilona Užule, Lāsma Šembele, SIA „Ar Gaumi”, „Kruoslorys amatnīku bruolistes” biedri, Aīda Rotčenkova, un Liene Gžibovska. Veselīgas zāļu tējas, kā piedevu pirts pakalpojumiem, piedāvāja Kristīne Šislova. Tējas tirgūs piedāvāja arī z/s „Kurmīši”. SIA „Krāslava D” tirgoja maizi un piparkūkas, bet Irēna Koleda apmeklētājus cienāja ar karstvīnu un tirgoja mājās ražotu upeņu un aveņu vīnu. Z/s „Upenīte” tirgoja sieru un gardos guļbešnīkus, savukārt, z/s „Mazie Gavari” uz tirdziņu priekš rīdziniekiem bija atveduši veselīgus ekoloģiski audzētus dārzeņus- svaigus kāpostus, zirņus un kāļus, kā skābētus kāpostus, kuri noteikti ir jāceļ Ziemassvētku galdā. Z/s „Lojāni” uz Rīgu bija atveduši Latgales bišu medu, bet Alberts Mendriķis tirgoja gardus ābolus un bumbierus. Janeks Volčeks tirgū piedāvāja mālus priekš skaistumkopšanas un dažādas ziedes.Stādaudzētava „Kaži ” tirgū piedāvāja ļoti skaistas Ziemassvētku eglītes, pašdarinātus eglīšu rotājumus, bet trušus zem eglītes sagādāja Oskars Bērziņš.

Pasākumā par Latgaliešu valodas popularitāti rūpējās Latgolys studentu cents, piedāvājot grāmatas un mūzikas ierakstus latgaliešu valodā, kā arī uz vietas pamēģināt apgūt latgaliešu valodas īso kursu, par to saņemot sertifikātu.

Ziemassvētku tirgū ar savām precēm un pakalpojumiem piedalījās Latgales plānošanas reģiona projekta VILLAGE HERITAGE* dalībnieki-tematiskie ciemi, koordinatori un piesaistītie eksperti, kuri bija šīs unikālās idejas autori.

Paldies visiem, kas atnāca, iepirkās un izklaidējās kopā ar mums!

Vairāk fotogrāfijas no pasākuma „Latgale ieskandina Ziemassvētkus Spīķeros” var aplūkot spiežot uz saites:www.travelnews.lv/index.php?view=gallery&g_uid=3842


*Latgales plānošanas reģions (Latvija) sadarbībā ar Ignalinas reģiona attīstības aģentūru (Lietuva) Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007 – 2013 ietvaros īsteno projektu „Tematiskie ciemi: jaunas iespējas uzņēmējdarbības attīstībai Latgales un Aukštaitijas pārrobežu reģionā”, akronīms VILLAGE HERITAGE. Projekta vispārējais mērķis: veicināt uzņēmējdarbības un darba tirgus attīstību vietējā pārrobežu līmenī, sekmējot ciemu ekonomisko potenciālu konkurētspējīgu produktu un kopēja mārketinga attīstībai, kam pamatā ir tradicionālās ekonomiskās vērtības un vienota Tematisko Ciemu koncepcija. Realizācijas laiks 24 mēneši.

Sīkāka informācija:

Latgales Plānošanas Reģions
Kristīne Ivanova, projekta vadītāja
M.t. 26461457
E-pasts: kristine.ivanova@latgale.lv