2posms

2. Posms

Upīte – Baltinava – Ludza – Bērzgale

5. Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejs
Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejs, Upītes tautas nams un Upītes bibliotēka atrodas vienā ēkā, un kopā veido Upītes Nemateriālās kultūras centru. Tāpēc arī viens no galvenajiem muzejs darbības virzieniem ir krāt, saglabāt, pētīt un popularizēt nemateriālās kultūras mantojumu. Muzeja krājumos ir XXgs. 70.gadu sievu iedziedātie audio ieraksti. Muzejs piedāvā tradicionālo amatu prasmju meistardarbnīcas: aušanu lielajās stellēs, Ziemeļlatgales jostu aušanu celu tehnikā, salmu cepuru pīšanu, mezglošanu, stabuļu darināšanu. Tiek rīkots visvecākais latgaliešu festivāls “Upītes Uobeļduorzs”, kas ir veltīts latgaliešu garīgajām vērtībām.
Unikāli eksponāti:
Akmens enkurs atrasts Kūkovas upes krastā.
Liela Upītes apkārtnes maizes ližu kolekcija.
70.gadu garīgās dziesmas un tautasdziesmas ierakstos.
Ganu baltalkšņa mizas taures.
Maizes ližu kolekcija.
Visas O.Slišāna sarakstītās grāmatas
Darba laiks: V: 11:00-16:00, VII: 11:00-16:00, citā laikā – iepriekš piesakoties
Adrese: Akas laukums1, Upīte, Šķilbēnu pag, Viļakas novads, Latvija,
+371 29868786, upite.muzejs@gmail.com, www.vilaka.lv

Ievērojamākie apskates objekti Šķilbēnu pagastā Upītes apkārtnē:
• Ontona Slišāna dārzs
• „Upītes Uobeļduorzs”
• Upītes pamatskola
• Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas Katoļu baznīca Rekovā
• Pareizticīgo baznīca Šķilbēnos
• Šķilbēnu muiža
• Miķeļa Bukša piemineklis Plešovā pie dzimtās mājas.
• Ontona Slišāna piemineklis Brēksenes kapos.
• Stiglavas gravas
• Oduma Vizuļa piemiņas vieta un 57 paralēle
• Ančipovas ezers – piemiņas vieta Atbrīvošanas cīņai 1920.gada13.janvārī

6. Baltinavas novada muzejs
Muzeja apmeklētājiem piedāvā iespēju iepazīties ar Baltinavas novada vēsturi no 17. gs. līdz mūsdienām. Skatāmas ekspozīcijas par novada vēsturi un etnogrāfiju, ievērojamākajiem Baltinavas novadniekiem, 20. gs. sadzīves priekšmetiem un darbarīkiem. Мuzejā notiek izstādes, kurās ar saviem darbiem piedalās gan mākslas skolas audzēkņi, gan mākslinieki novadnieki. Notiek lekcijas un tematiski pasākumi. Piedāvā ekskursiju pa Baltinavas novada tūrisma objektiem. Ekskursiju nepieciešams pieteikt iepriekš.
Unikāli eksponāti:
19.-20.gs.austie dvieļi, izšūtās melnās gultas segas
18.-19.gs.lūgšanu grāmatas latgaliešu valodā
1908.-1909.g.latgaliešu avīze „Drywa”
Darba laiks: I – V: 10:00 – 16:00
Adrese: Tilžas iela 7, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija
+371 29341738, antra.keisa@inbox.lv, www.baltinava.lv

Citi apskates objekti Baltinavas novadā:
• Baltinavas Romas katoļu baznīca
Baznīcas celtniecība ilga no 1909. līdz 1931.gadam. Dievnamā atrodas seni sakrālās mākslas darbi.
Adrese: Liepu iela, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija

• Baltinavas muižas parks
Parks ierīkots 19.gs. gados pēc vācu muižnieka Klodta rīkojuma. Veidojot parku, tika izveidots īpatnējs parka elements – saules pulkstenis (koku stādījumi noteiktā aplī), kas daļēji saglabājies līdz mūsdienām. Parka pašreizējā bagātība ir apmēram 500 koki vecumā no 70 līdz 150 gadiem un upīte Supenka.
Adrese: Tilžas iela, Baltinava, Baltinavas novads, Latvija

Ludza
Ludza – tā ir pilsēta, kur teiksmainā senatne caurvijas ar 21. gs. elpu. Sirmā Ludza nupat pārkāpusi 835 gadu slieksni, un tā tiek minēta kā pati vecākā Latvijas pilsēta. Šaurajās pilsētas ielās gluži kā grāmatu lappusēs ierakstīta vairāku gadsimtu pilsētas vēsture. 19. gs. koka un ķieģeļu vienstāvu un divstāvu būvētie nami ar slēgtajiem pagalmiem veido pilsētas vēsturisko centru. Īpašu šarmu pilsētai piešķir ebreju kvartāls, Livonijas ordeņa pils, luterāņu baznīca, Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca un Ludzas Vissvētās Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo katedrāle.

7. Ludzas novadpētniecības muzejs
Tas ir viens no vecākajiem muzejiem Latgalē, kas vāc, glabā un pēta Ludzas pilsētas vēsturiskās liecības. Nupat muzejs ir pārkāpis 95 gadu slieksni. Kopš 1956.gada muzejs atrodas 1812.gada kara varoņa Jakova Kuļņeva dzimtas mājā. Viena no muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām veltīta leģendārajam ģenerālmajoram J. Kuļņevam. 19.gs. beigās arheologu veikto izrakumu laikā senkapos Odukalnā atrastās senlietas ir skatāmas muzeja ekspozīcijā ”Senie latgaļi”. Ekspozīcijā „Viduslaiki Ludzas novadā” ir iespēja iejusties pils saimnieces lomā, kā arī iemēģināt savu roku seno audeklu darināšanā vertikālajās seno laiku stellēs. Viduslaiku kalšanas darbnīcā muzeja viesi var izkalt piemiņas monētu ar muzeja un Ludzas simboliku. Muzeja Brīvdabas un Etnogrāfijas ekspozīcijā izvietotie lauku celtniecības objekti raksturo Ludzas novada galvenās lauku celtniecības tradīcijas 19.gs. beigās – 20.gs. sākumā. Latgales krāšņās dabas ainavas iemūžinātas muzeja Dabas ekspozīcijā, kas atspoguļo mūsu novada floras un faunas daudzveidību. Muzejs piedāvā ekskursijas pa muzeju un pilsētas vēsturisko centru. Muzejā laipni tiek gaidīti jaunlaulātie, lai savu kāzu dienu padarītu par neaizmirstamu un iesaistītos programmā „Jaunlaulāto dzīves līkloču ceļš Ludzas muzejā”.
Unikāli eksponāti:
Arheoloģijas kolekcija, kurā ietilpst zvejniecības piederumi (datēti ar III g.t. pr. Kr.), pūcessakta (VII- IX gs.), zoomorfais piekariņš – zirdziņš ( XI – XIII gs.), seno latgaļu rotaslietas, apbedījuma inventārs, darbarīki. Brīvdabas un Etnogrāfijas nodaļas celtniecības objekti „Dūmistaba”, „P. Vilcāna keramikas darbnīca”.
Darba laiks: I – V 8.00 – 17.00, VI 10.00 – 17.00 ( 1.04. – 1.11.), 10.00 – 15.00 (1.11. – 1.04.)
Adrese: J. Kuļņeva iela 2, Ludza, Latvija
+37165723931, www.ludzasmuzejs.lv

Citi apskates objekti Ludzā:
• Ludzas viduslaiku pilsdrupas
1399. gadā vācu krustneši pilskalnā starp Lielo un Mazo Ludzas ezeru Livonijas ordeņa austrumu robežu aizsardzībai uzcēla varenu pili – trīsstāvu mūra celtni ar 6 torņiem, 3 vārtiem un 2 priekšpilīm. Šobrīd pilsdrupas ir iemīļota pilsētnieku un viesu atpūtas vieta, no kuras paveras pilsētas skaistākā panorāma.
+371 65707203, +371 29467925, tic@ludza.lv, ligakondrate@inbox.lv, turisms.ludza.lv, (Ludzas novada TIC)

• Ludzas Amatnieku centrs
Ludzas pilskalna pakājē izveidotais Amatnieku centrs aicina apgūt senos arodus Suprātku istabā, līdzdarboties keramikas, audēju un skroderu darbnīcā. Te nopērkami amatnieku darbi, iespējams pasūtīt latviešu etnogrāfiskos un arheoloģiskos tautas tērpus, linu un vilnas apģērbus. Darbojas prasmju skola, meistardarbnīcas, latgaliešu ēdienu skola (Latgaļu kukņa). Iepriekš piesakoties, tūristu grupām iespējams baudīt latgaļu ēdienus. Pirms Jāņiem Ludzas pilskalnā organizē Lielo Latgaļu tirgu, dažādus arodu un tradīciju pasākumus.
Adrese: Tālavijas iela 27a, Ludza, Latvija,
+371 29123749, +371 29467925, ligakondrate@inbox.lv, www.ludzasamatnieki.lv

• Ekskursija ar plostu „Ludzas ezeru stāsts”
Ekskursijas sākums ir atpūtas vietas līdzās Novadpētniecības muzejam (Kuļņeva ielā 2). Pēc muzeja apskates gids ar plostu pa Mazo Ludzas ezeru ievedīs jūs senās pilsētas vēstures pasaulē. Maršruta noslēgumā tiek piedāvāts apskatīt Ludzas viduslaiku pilsdrupas, dievnamus un paviesoties Ludzas amatnieku centrā.
+371 65707203, +371 29467925, tic@ludza.lv, ligakondrate@inbox.lv, turisms.ludza.lv, (Ludzas novda TIC)

• Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca
1995.gadā durvis atkal vēra atjaunotā baltā katoļu baznīca. Līdzās baznīcai atrodas poļu muižnieku Karņicku kapela, celta 1738.g., un Sv. Jaunavas Marijas skulptūra, ko veidojis tēlnieks Leons Tomašickis.
Adrese: Baznīckalns, Baznīcas iela 52, Ludza, Latvija,
+371 26673089, turisms.ludza.lv

• Ludzas Vissvētās Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo katedrāle
Celta 1845. gadā vēlā klasicisma stilā (1900.-1901.g. – pārbūvēta). Dievnams rotā vecpilsētas centru.
Adrese: Latgales iela 121, Ludza, Latvija, +371 26673089, turisms.ludza.lv

8. Rakstnieka Antona Rupaiņa muzejs
Muzejs pastāv kopš 1988. gada. Kopš 2005. gada nosaukts Latgales rakstnieka Antona Rupaiņa vārdā. Muzeja fondā tiek glabāti materiāli, kas ir saistīti ar rakstnieka dzīvi un daiļradi: viņa darbi, fotogrāfijas, vēstules u.c. Rakstnieks ir dzimis Bērzgales pagasta Pūriskos, mācījies Bērzgales skolā, Rēzeknes skolotāju institūtā un vēlāk ieguvis skolotāja izglītību. Rakstīja dzeju, lugas, romānus par Latgales vēsturi. 1944. gadā emigrēja uz Vāciju, 1948. gadā pārcēlās uz Minesotu (ASV). Muzeja rīcībā ir materiāli par 12 A. Rupaiņa laikabiedriem, kuri dzimuši 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā, dzīvoja Bērzgales pagastā un aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē. Bez tam muzeja fondā tiek glabāti materiāli: par Bērzgales pagasta vēsturi, par vācu izcelsmes muižniekiem Manteifeļiem, poļu izcelsmes muižniekiem – Veitko dzimtu.
Unikāli eksponāti: Antona Rupaiņa personīgās mantas, rokraksti un grāmatas.
Darba laiks: I – V: 8:00 – 16:30. Iepriekš piesakoties, ir iespēja apmeklēt arī citā laikā.
Adrese: Rītupes iela, Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 26191623

Citi apskates objekti Bērzgales pagastā:
• Bērzgales Sv. Annas Romas katoļu baznīca
Baznīca uzbūvēta 1770. gadā renesanses un baroka stilā. Tās altāris rotāts ar baroka stila kokgriezumiem, un altārim ir divas Jaunavas Marijas gleznas. Ārēji baznīca līdzinās Aglonas bazilikai.
Adrese: Rītupes iela 9, Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 646 44633, www.rezeknesnovads.lv

Vēl Bērzgalē apskatāms: Bērzgales kapsēta, kurā atrodas Veitko dzimtas kapi, rakstnieka A.Rupaiņa piemineklis. Kapsēta veca, apmēram no 1780. gadiem.
Apskatāma Bērzgales muiža, Brāļu kapi (kritušo krievu karavīru kapi otrajā pasaules karā), Kirkas kalns, pussaliņa Micānu ezera krastā, kurā atrodas brīvdabas estrāde, Pūriskos (~5 km no Bērzgales centra) apskatāmas A.Rupaiņa dzimtās mājas, kuras uz šodienu ir skaisti sakoptas.
Ir iespēja doties ekskursijā pa Bērzgales pagasta vēsturiskajām vietām. Ekskursija ilgst no 2,5 -3,5 h (ekskursija jāpiesaka A. Rupaiņa muzejā).

• Suņu audzētava „Meirānu krasts”
Iepazīšanās ar ziemeļu braucamo suņu šķirni „Aļaskas malamuts”, ziemā vizināšanās suņu pajūgā. Naktsmītnes, vieta piknikam, makšķerēšana.
Adrese: Bērzgale, Bērzgales pagasts, Rēzeknes novads, Latvija,
+371 28265866, meiranukrasts@inbox.lv, www.meiranukrasts.jimdo.com

Nakšņošanas vietas:
Viesnīca “Lucia”, Kr. Barona iela 20, Ludza, Latvija, +371 26253535, www.lucia.lv
Viesnīca “ Ludza”, 1. Maija iela 1, Ludza, Latvija, +371 29104055, 65726112, www.hotelludza.lv

Ēdināšana:
Kafejnīca un restorāns viesnīcā „Lucia”, Kr. Barona iela 20, Ludza, Latvija, +37126262634, www.lucia.lv
Kafejnīca viesnīcā „Ludza”, 1. Maija 1, Ludza, +371 29104055, www.hotelludza.lv
Kafejnīca „Kristīne”, Baznīcas 25, Ludza, Latvija
Kafejnīca „Eglīte”, Skolas iela 31, Ludza, Latvija, +37129443534
Bistro – kafejnīca lielveikalā „Mego”, Raiņa iela 40a, Ludza, Latvija, +37126484272
Kafejnīca „Mājas virtuve”, Krāslavas 2b, Ludza, Latvija, +37165725680

Ludzas novada tūrisma informācijas centrs
Baznīcas iela 42, Ludza, Latvija, +371 657 07203, +371 29467925
tic@ludza.lv, ligakondrate@ibox.lv
www.ludza.lv, turisms.ludza.lv
www.facebook.com/LudzasTIC
twitter.com/Ludzas_TIC
www.draugiem.lv/ludzas-tic/

Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novadu tūrisma informācijas centrs
Krasta iela 31, Rēzekne, Latvija, +371 64622222, +371 26332249, +371 26337449
tic@rezekne.lv, www.rezeknesnovads.lv, www.rezekne.lv, www.vilani.lv