Bebrenes muižas ciems


Bebrenes muižas ciems saviem viesiem piedāvā sajust senatnīguma auru, apmeklējot Bebrenes muižas ansambli, kurā pilnībā saglabājušies visi 19.gs. Bebrenes muižas apbūves elementi. Ciema viesiem ir iespēja paviesoties grāfu Plāteru – Zībergu pilī, ielūkoties muižas pagrabos, kur pārsteigumu sagādās pils spoks un sikspārnis, doties izjādē ar zirgu pašam vai vizināties pajūgā, kā arī apmeklēt Bebrenes Romas katoļu baznīcu un grāfu Plāteru – Zībergu kapliču, kas ir vietējās kultūrvēsturiskās ainavas būtiskas sastāvdaļas.

Dažādas prasmes piedāvājam apgūt, viesojoties mūsu amatnieku darbnīcās ‘’Mare’’ un ‘’Māra’’ vai radošajā darbnīcā ‘’100 + 1 padoms’’. Darbnīcās ir iespēja katram piedalīties, kā arī iemēģināt roku rokdarbu tapšanas procesā. Viesiem tiek dota iespēja vērot kā vietējo amatnieku izpildījumā top adījumi, tamborējumi, lupatdeķi, dvieļi, segas, mini gobelēni, tautiskas jostas, prievītes un grāmatzīmes. Interesentiem ir iespēja piedalīties dažādās radošās aktivitātēs – apgūt floristiku, dekupāžu, sveču gatavošanu, dāvanu iesaiņošanu, telpu noformēšanu, kā arī ir iespēja iegādāties kādu no darinājumiem.

Dabas mīļotājiem interesanta šķitīs dabas parka „Dvietes paliene” apmeklēšana, kas ir viens no lielākajiem un labāk saglabātajiem dabisko upju palieņu paraugiem Latvijā un Eiropā. Palienes pļavās aptuveni 400 ha platībā ganās dzīvei savvaļā piemēroti zirgi un liellopi. Dabas parkā tiek piedāvātas daudzas aktivitātes – putnu vērošana, ekotūrisma pārgājieni, izbraucieni ar laivu Dvietes palienē pavasara palu laikā un vides klases nodarbības.

Senajā Augšzemes sētā „Gulbji” piedāvā apgūt senās lauku sētas prasmes – sviesta kulšanu, siera siešanu, tradicionālo Sēlijas ēdienu gatavošanu ‘’melnajā ķēķī’’. Te piedāvā piedalīties ‘’vakarēšanā’’ un apgūt sen piemirstas, bet noderīgas rokdarbu prasmes. Lauku saimniecībās ir iespēja pieteikties arī uz ‘’talku’’ – dažādos gadalaikos palīdzēt darīt dažādus lauku darbus.

Dvietes senlejas informācijas centrā „Gulbji” Bebrenes muižas ciema viesiem ir iespēja iepazīties ar ekspozīciju, kas izveidota par godu Bebrenes simbolam un Dvietes palienes iemītniekam – bebram. Interesentiem šeit tiek piedāvāts nobaudīt bebru dziedzera uzlējumu, nodegustēt bebra gaļas izstrādājumus, noskatīties filmiņas par bebru dzīvi vai doties ‘’bebru safari’’.

Savukārt Putnu salas mājas „Atāli” rijā ir aplūkojama ekspozīcija „Koka priekšmets Dvietes palienes sētā”, kur paglābti no iznīcības un vienkopus savākti dažādi koka sadzīves priekšmeti, kas atrasti cilvēku pamestās un sagruvušās mājās Dvietes palienes teritorijā. Īpaša vieta iekārtota arheoloģiskajiem atradumiem, kuri savākti, vienkārši pastaigājoties Dvietes palienē vai strādājot piemājas dārzā. Šajā vietā var izjust gadsimtu strāvojumu, jo ļaudis te dzīvojuši jau 11 gadu tūkstošus ….. Te apskatāmi arheoloģiskie atradumi, kas pārstāv gan akmens laikmetu, gan dzelzs laikmetu un viduslaikus. Vienkopus savāktas seno trauku lauskas, krama un akmens rīki, senas monētas, rotaslietu fragmenti, bedrīšakmeņi.

Aktīvā dzīvesveida entuziastiem Bebrenes muižas ciema parkā visu gadu pieejama apgaismota nūjošanas trase, sniegotajos gadalaika mēnešos – slēpošanas trase gan muižas parkā, gan distanču slēpošanas trase ‘’Zeltlapas’’. Blakus muižas parkam ‘’stīvos kaulus’’ var izvingrināt āra trenažieros. Piedāvājumā arī velosipēdu, nūjošanas nūju un slēpju noma.

Piedāvājam nakšņošanas iespējas dažādām gaumēm: Bebrenes vidusskolas dienesta viesnīcā, telts vietas pie informācijas centra ‘’Gulbji’’ vai klētsaugšā uz siena matracīšiem.

Piedāvājam arī ēdināšanu dažādām gaumēm: greznas maltītes Bebrenes muižas ēdamzālē; sātīgu lauku ļaužu ēdienu gatavotu muižas virtuvē un pasniegtu muižas dzirnavās vai muižas parkā; tradicionālo Sēlijas ēdienu degustēšanu ‘’melnajā ķēķī’’ Putnu salā.

Savu ierašanos un vēlmes lūdzam iepriekš saskaņot!

Atrašanās vieta: Ilūkstes novads, Bebrene

Kontaktpersona: Benita Štrausa, e-pasts: benita63@inbox.lv, T. + 371 20219770

Vairāk informācijas: www.bebrene.blogspot.com; www.bebrene.lv ; www.dvietespaliene.lv; www.ilukste.lv