Lietuvas pilsētā Anīkščos notika starptautiskais kultūras festivāls

2013.gada 27.jūlijā Anīkščos (Lietuvā), īstenojot Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projektu Nr. LLB-1-098 „BELLA DVINA 2” notika kultūras festivāls, kura laikā komandas no Lietuvas, Latvijas un Baltkrievijas varēja mēroties spēkiem un parādīt savu talantu īsti vasarīgā nodarbē – ziedu paklāju veidošanas konkursā. Ziedu paklājiem bija jāatbilst visiem konkursa noteikumiem, tāpēc izveidotās ziedu kompozīcijas vērtējā žūrija. Kopumā konkursā piedalījās 21 komanda no dažādām valstīm, tajā skaitā no Lietuvas, Baltkrievijas, Vācijas un Latvijas. Latgali šajā konkursā pārstāvēja Pasienes mazpulki kopā ar vecākiem.

Par pasākumu Anīkščos Pasienes mazpulka vadītāja Ilga Ivanova stāsta: „Pasienes mazpulkam dalība šajā konkursā bija liels izaicinājums un uzdrīkstēšanās vienlaicīgi. Starp profesionāliem floristiem mēs bijām vienīgā bērnu komanda. Pasākumam gatavojāmies ļoti rūpīgi. Visvairāk uztrauca milzīgais darba apjoms, kas bija jāpaveic – 15 kv.m. ziedu klājuma. Formu varēja izvēlēties brīvu, īpašu vērību veltot materiālu stiprinājumam. Mūsu komanda mērķtiecīgi strādāja 2 mēnešus. Protams, tādu darba apjomu var paveikt tikai ļoti atbildīgs un saliedēts kolektīvs. Un es ļoti lepojos, ka mazpulcēni tādi ir. Mēs gatavojām taureni. Kad makets bija gatavs, tad katrs veidoja piegrieztni tieši savai spārna daļai, precīzi aprēķinot nepieciešamo materiālu daudzumu. Visgrūtāk veicās ar materiālu vākšanu. Daudzas stundas tika pavadītas vācot liepziedus, vārpas, kaķpēdiņas, māllēpeņu lapas u.c. dabas materiālus. Grieztos ziedus pārsvarā ieguvām manā dārzā. Katrs gādāja ko varēja. Laikietilpīguma dēļ daudzas darba detaļas jau bijām izgatavojuši mājās. Piemēram, taureņa vidukli vien nācās pīt veselas 16 stundas. Kāpēc tieši taurenis? Mēs pārstāvējām Latvijas novadu, kurā ir viena no lielākajām taureņu populācijām (ap 500 sugām). Lauku ceļotāju kvalitāti arī mēra taureņos (Lietuvā – stārķos, Baltkrievijā – gaiļos). Mūsu senču dvēseles nāk mūs apsērst taureņu veidolā, un radīt var tikai tad, kad ir „taureņi vēderā…”. Vērtēšanas komisija īpaši novērtēja mūsu veikumu tautas tradīciju saglabāšanas jomā. Skatītāju simpātiju vērtējumā ierindojāmies 4. vietā, par ko lietuvieši bija ļoti izbrīnīti, jo parasti balsojot tikai par savējiem. Kopumā festivāls ne tikai apbūra, bet arī raisīja daudz auglīgu pārdomu. No Anīkščiem atvedām simtiem iemūžinātu foto mirkļu un vēl ilgi negaistošu atmiņu par svētkiem, kuriem katrs jutās piederīgs, pārliecināts un gaidīts”.

Festivāla pasākumu programma bija plaša, tāpēc sev tīkamu nodarbi spēja atrast katrs svētku dalībnieks. Sporta aktivitāšu cienītāji tika aicināti piedalīties basketbola cīņās, bet ne tik veiklie – domātāju sporta veidā, t.i., dambretes un šaha turnīros.

Šajās sporta aktivitātēs Latgali pārstāvēja Līvānu novada sportisti. No Līvānu novada uz pasākumu devās 16 dalībnieki, no kuriem jaunākajam dalībniekam bija tikai 6 gadi, bet vecākajam – 75 gadi, un tika pārstāvētas visas sporta disciplīnas, iegūstot sekojošus godalgotus rezultātus: dambretē 1. vieta – Gunta Jaudzema, skrejritenī 3. vieta – Markuss Piļščikovs, puišu basketbolā 1. vieta – Lauris Laganovskis, Matīss Praņevskis, Elvis Spuriņš.
Plašs aktivitāšu klāsts un interesantas aktivitātes bija paredzētas arī bērniem – gan sacīkstes ar skrejriteņiem, gan pužļu likšanas konkursi. Un, protams, visus svinētājus priecēja vairāki koncerti. Te skanēja roks, pops un folkloras mūzika. Tas bija īsts vasaras svinēšanas festivāls Anīkščos!

Fotogrāfijas:

Šis festivāls tika organizēts Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Nr. LLB-1-098 “Tūrisma attīstības veicināšana Latgales-Utenas-Vitebskas pārrobežu reģionos” (BELLA DVINA 2) ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 1 789 387 EUR. No šīs summas 90% – 1 610 448,30 EUR (1 131 887,40 LVL) ir Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas atbalsts.