Preiļu novads

Preiļu novada dome
Raiņa bulvāris 19, Preiļi,
LV-5301tālrunis 65322766
www.preili.lv

PREIĻU NOVADS

Foto: Anatolijs Jakovļevs

No 2021. gada 1. jūlija darbu uzsāka jaunais Preiļu novads, kurā ietilpst Aglonas pagasts, Preiļu novads, Riebiņu novads un Vārkavas novads.

Preiļu novada teritoriālajā iedalījumā ietilpst Preiļu pilsēta, Preiļu pagasts, Aizkalnes pagasts, Pelēču pagasts, Saunas pagasts, Riebiņu pagasts, Sīļukalna pagasts, Galēnu pagasts, Stabulnieku pagasts, Silajāņu pagasts, Rušonas pagasts, Vārkavas pagasts, Upmalas pagasts, Rožkalnu pagasts un Aglonas pagasts.

Preiļu novada teritorijas platība – 1413.31 km2

Iedzīvotāju skaits (uz 01.01.2021. pēc PMLP datiem) – 17 849

Iedzīvotāju blīvums – 14,59 iedz./km2

Preiļu novada administratīvais centrs ir Preiļu pilsēta, kur atrodas Preiļu novada pašvaldības dome.

Pakalpojumu centri – pagastu pārvaldes: Preiļu pagasta pārvalde, Aizkalnes pagasta pārvalde, Pelēču pagasta pārvalde, Saunas pagasta pārvalde, Riebiņu pagasta pārvalde, Sīļukalna pagasta pārvalde, Galēnu pagasta pārvalde, Stabulnieku pagasta pārvalde, Silajāņu pagasta pārvalde, Rušonas pagasta pārvalde, Vārkavas pagasta pārvalde, Upmalas pagasta pārvalde, Rožkalnu pagasta pārvalde, Aglonas pagasta pārvalde.

Uzņēmējdarbība: Preiļu novadā reģistrēti 1342 uzņēmumi (Lursoft dati uz 2021. gada augustu), no tiem vairāk nekā puse (55,81%) ir zemnieku saimniecības, gandrīz trešdaļu (31,37%) veido sabiedrības ar ierobežotu atbildību.

Lauksaimniecības zemes ir nozīmīgs novada attīstības resurss, jo lauksaimniecība ir viena no Preiļu novada pamatnozarēm. Šeit sekmīgi attīstās jauktā lauksaimniecība, piena lopkopība un graudaugu audzēšana, kā arī lauksaimniecības produktu pārstrāde, ko veiksmīgi attīsta a/s “Preiļu siers” – lielākais siera ražotājs un eksportētājs valstī, lielākais darba devējs novadā (virs 300 strādājošo), līderis pēc finanšu rādītājiem novadā.

Vieglās rūpniecības nozarē stabili darbojās SIA “VS TEKS” un SIA “FIRMA JATA” – eksportējoši uzņēmumi, kas nodarbina vairāk kā 100 strādājošo.

Lielākais pašvaldības uzņēmums ir SIA “Preiļu saimnieks”.

Preiļos strauji un veiksmīgi attīstās Eiropā vienīgais suņu graužamsiera, kraukšķu un pulvera ražotājs SIA “Himalayan International”.

Populārākās uzņēmējdarbības nozares Preiļu novadā ir jauktā lauksaimniecība, mazumtirdzniecība, piena lopkopība, graudaugu, pākšaugu un eļļas augu sēklu audzēšana, kā arī  kravu pārvadājumi pa autoceļiem. Lielākās uzņēmējdarbības nozares pēc kopējā apgrozījuma ir piena pārstrāde un siera ražošana, jauktā lauksaimniecība, mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, zāģēšana, ēvelēšana un impregnēšana, degvielas mazumtirdzniecība degvielas uzpildes stacijās.

Iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā Preiļu novadā (15-64 gadi) 2021. gadā uz 1. jūliju – 10575.

Tūrisma un amatniecības jomas: popularitāti tūristu vidū Preiļos  ieguvusi  Leļļu galerija un miniatūrā karaļvalsts, metāla mākslas galerija “NESTER CUSTOM Metal Art gallery”, tūristu ievērību guvusi vīngliemežu audzētava “Ošu mājas”, z/s “Kalni”, kurā var gan apskatīt Burvju dārzu, gan baudīt mājas vīnu un pašu ceptas piparkūkas. Preiļu puse ir Latgales keramikas šūpulis, par to liecina arī P. Čerņavska keramikas mājā apskatāmās liecības, neparasti trauki no māla un akmens masas, pārsteidzošas krāsas keramikas darbnīcā “Jašas podi”, savukārt porcelāna darbnīca “Piece of Touch” ļauj ielūkoties smalkā un trauslā materiāla brīnumainajās pārvērtībās.

Aglona ar tajā atrodošos Aglonas baziliku, Maizes un Kara muzeju, Pasta un informācijas muzeju, Briežu dārzs un Kristus karaļa kalns ir populāras tūristu vietas.

Riebiņu pusē iecienīta ir Riebiņu zirgaudzētava “Auļi”, z/s Juri- viņu ražotos mājas sierus pazīst un augstu vērtē visā Latvijā. Vārkavas pusē tūristi iecienījuši pastaigas Vārkavas un Arendoles muižas parkā.

Tūristu piesaistē liela nozīme ir Preiļu muižas un parka kompleksam, kas kļūst arvien sakoptāks, interesantāks ar jauniem vides objektiem, atpūtas iespējām, pludmales terases kafejnīcu “Pampūkas”, kas piedāvā gan Čedara siera degustācijas, gan uz vietas ceptas pankūkas un īpašo Čedara siera saldējumu.

Preiļu novada teritorija ir bagāta ar ezeriem, mežiem, tādēļ  ir pieprasīts arī aktīvais tūrisms ar velosipēdiem, laivām, SUPiem un tamlīdzīgi.

PREIĻU NOVADA VĒSTURE