Aglonas novads

Aglonas novada dome
Somersetas 34, Aglona, Aglonas novads, LV-5304

Tālrunis: 65324573, 65324569

Fakss: 65324573

www.aglona.lv

AGLONAS NOVADA RAKSTUROJUMS

Aglonas novads, apvienojot bijušā Preiļu rajona Aglonas pagastu un bijušā Krāslavas rajona Grāveru, Kastuļinas un Šķeltovas pagastus, tika izveidots 2009. gadā administratīvi teritoriālās reformas gaitā. Novads atrodas Latvijas dienvidaustrumu daļā un robežojas ar Rēzeknes, Riebiņu, Preiļu, Daugavpils, Krāslavas un Dagdas novadiem. Aglonas novada platība ir 392,7 km2 . Novadā dzīvo 4337 iedzīvotāji.
Novada teritorijas un cilvēkresursu attīstībai no ES fondiem piesaistīti gandrīz 2 miljoni latu.
Aglonas novads ir unikāls, pievilcīgs un labi atpazīstams, no tā nav atdalāma svētvieta, Aglonas bazilika, kas ikgadu Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos, 15.augustā, pulcē tūkstošiem cilvēku gan no visas Latvijas, gan ārzemēm. Aglonas bazilika 1995.gadā ar LR likumu atzīta par starptautiskas nozīmes svētvietu.Turklāt pašā novadā draudzīgi sadzīvo triju konfesiju pārstāvji – katoļi, pareizticīgie un vecticībnieki.
Novads ir bagāts ar ezeriem, 63 zilo ezeru spoguļi atspīd novada debesīs, viens no tiem ir dzidrākais un noslēpumainākais – Velnezers.
Aglonas novads var lepoties ar bagātu kultūrvēsturisko mantojumu, mazpārveidotām dabas bagātībām. Aglonas bazilika majestātiski un mīļi sagaida, garīgi uzrunā ikvienu. Dievmātes svētība apgaro.
Aglonas Maizes muzejā katrs tiek aicināts uz sarunu par maizi, sajust tikko ceptas maizes smaržu, paturēt rokās siltu maizes riku, dzirdēt stāstu par svētāko un cilvēkam visnepieciešamāko – maizi.
Dvēseliskas pārdomas raisās Karaļa kalnā jeb Dieva dārzā. Iespaidīgās, ozolkokā cirstās skulptūras veidotas pateicībā Dievam, Jēzum Kristum. Tas ir unikāls skulptūru komplekss ar dekoratīvo stādu dārziem un mākslīgiem dīķiem, pozitīvu auru.
Aglonas novadā var uzkrāt arī laicīgo enerģiju. Doties pastaigās pa dabas takām brīvdienu mājās Izbraucot ar motorizētu plostu pa Cirīša ezeru, Upursalas dabas takā savs stāsts par vietu un iespēja saskatīt teju vai 260 augu sugas. Kā top māla vāze, pods vai krūka, uzzināms Valda Pauliņa keramikas darbnīcā. Neparastais Velnezers daudzus vilina ar savu neparasto ūdens krāsu un mistisko veidojumu. Aizraujošu nodarbi atradīsiet Aglonas Kara muzejā “W.W.2.2. Pasaules kara ekspozīcija”, kas vienlīdzīgi parāda divas karojošās puses, atklāj ikdienas gaitu ainas. Sadzīves priekšmeti, formas, munīcija, vēstuļu sarakste.
Novada teritorijā atrodas vairāk nekā 20 dažādas naktsmītnes, kas piedāvā arī dažādas atpūtas iespējas un atraktīvas aktivitātes pie ūdenstilpēm, Latgales kulinārā mantojuma baudīšanu, dabas un kultūrvēsturisko objektu apskati, veselības uzlabošanas kūres.
Aglonas novadā izbaudīsiet ezeru vilinājumu, saullēktu un saulrietu daili, un latgalisko viesmīlību.