Raiņa mājā Berķenelē godinās brīvdabas deju tradīcijas

Sestdien, 2024.gada 11.maijā no plkst. 18.00 Augšdaugavas novadā Raiņa mājā Berķenelē notiks sarīkojums “Zaļumballe Berķenelē”, lai aktualizētu brīvdabas deju tradīcijas lauku vidē. Vakara gaitā dažādas norises vadīs ģimeņu fokloras studija “Garataka” no Rīgas un Augšdaugavas novada folkloras kopas “Atzola”, “Neicgalīši”, “Pylna Sāta” un “Dyrbyni”.

Uz “Zaļumballi Berķenelē” aicināti tradīciju izzinātāji un popularizētāji, amatierkolektīvu vadītāji un dalībnieki, vietējie iedzīvotāji, viesi, tūristi, ikviens interesents. Sarīkojuma dreskods ir tautastērps vai 19.gs. beigu svētku tērps, bet ieeja ir bezmaksas.

Plānots, ka plkst. 18.00 sāksies folkloras kopu dižošanās – koncerts, kurā ģimeņu studija “Garataka” un Augšdaugavas novada folkloras kopas “Atzola”, “Neicgalīši”, “Pylna Sāta” un “Dyrbyni” izdziedās pavasara un sējas laika dziesmas. Savukārt no plkst. 19.00 ikviens ir gaidīts meistarklasēs, kurās būs iespēja apgūt tradicionālo brīvdabas deju soļus. Tāpat arī varēs nodegustēt kulinārā mantojuma labumus. No plkst. 20.00 līdz pat saulrietam notiks zaļumballe, kuras laikā būs gan rotaļdejas visai ģimenei, gan latviešu un latgaliešu danči, gan valši un šīberis ar “dzīvo” mūziku. Sarīkojuma laikā darbosies bufete, kur par maksu būs pieejamas uzkodas un bezalkoholiskais zelteris.

Ģimeņu folkloras studija “Garataka” izveidota 2012. gadā. Tās vērtība ir ģimene, tāpēc vislielākā motivācija ir iegūtās zināšanas un prasmes nodot saviem bērniem. Studijas pamatdarbība balstās uz cilvēka mūža godu un gadskārtu ieražu svinēšanu. Studijā pulcējas Rīgas ģimenes, kurām saknes meklējamas visos Latvijas novados. Vecāki rūpīgi izzina un apgūst savas lokālās tradīcijas (dziesmas, ieražas, tautas tērpus), apmeklējot mēģinājumus, braucot lauka pētījumos, piedaloties dažādās nometnēs un meistarklasēs, kā arī apmeklējot konferences.

Sarīkojumu “Zaļumballe Berķenelē” rīko Raiņa māja Berķenelē ar Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Raiņa māja Berķenelē nodrošina autentisku lauku mājas/saimniecības vidi tradīciju prezentēšanai un īstenošanai mūsdienās. Šeit tiek rīkoti dažādi pasākumi kopā ar folkloras kopām: Dzejas dienas, brīvdabas izrādes, gadskārtu tradīciju svētki (Jāņi, Meteņi, Jurģi), čigānos iešana un citi. Šogad tiek aktualizētas brīvdabas deju tradīcijas, uz ko iedvesmoja starpnozaru mākslas grupas “Serde” 2018. gadā veiktais pētījums par zaļumbaļļu tradīcijām Latvijā un tās izdotā tradīciju burtnīca “Zaļumballes”, kurā tika iekļauti arī 8 stāsti par zaļumbaļļu tradīcijām Augšdaugavas novada teritorijā.

Berķeneles pusmuiža ir Valsts nozīmes vēstures piemineklis un pazīstama kā ievērojamā latviešu literāta un sabiedriskā darbinieka Raiņa (Jāņa Pliekšāna) (1865 – 1929) bērnības zeme. Berķenelē līdz pat mūsdienām ir saglabājusies 19. gadsimta lauku vide: māja stallis, klēts, dārzs. Daugavpils rajona padome māju restaurēja 1995. gadā, pēc gada tā uzsāka savu kultūrvēsturisko misiju kā Raiņa māja Berķenelē.

Papildu informācija:
Inese Baravika
Raiņa mājas Berķenelē vadītāja,
mob. tālr.: 29272200,
e-pasts: berkenele@augsdaugavasnovads.lv