Aicina pieteikties vislatvijas ūdens tūristu saietam “lielais plosts 2024”

Šī gada 25. maijā Dabas parka “Daugavas loki” teritorijā norisināsies ikgadējs Vislatvijas ūdens tūristu saiets “Lielais plosts”, kas pulcē ūdesnstūristus ar dažādiem peldlīdzekļiem, tai skaitā arī paredz pārvietošanos ar plostiem.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma, kad lielais plosts notika tikai ar laivām, šoreiz tiek atjaunotas senās plostošanas tradīcijas ar plostiem.

Atjaunotas plostošanās tradīcijas sākušas jau vairāk nekā 10 gadus atpakaļ, pēdējos gados Vislatvijas ūdens tūristu saiets centies būt tematisks. Viens no lielākajiem plostiem tika veltīts latviešu, latgaliešu un sēļu tradīciju un zīmju popularizēšanai, kas ir svarīga kultūrvēsturiska mantojuma sastāvdaļa, kā arī paturpinot kultūras tēmu, brauciens bija veltīts arī Latvijas simtgadei, brauciena laikā ar laivām sataisot uzrakstu “Latvijai 100”, savukārt pagājušo gadu bija rekonstruētas senās cīņas. Bija nosprausts cēls mērķis – palīdzēt senajiem latgaļu karavīriem pieveikt ienaidnieku, kurš izveidoja nocietinājumu Daugavas krastā. Katrs pasākuma dalībnieks tika svinīgi iesvētīts karavīra kārtā, lai nepieciešamības gadījumā varētu aizstāvēt savu zemi un palīdzēt latgaļu karavīriem pret svešzemju iebrucējiem.

Bet rūpes ir ne tikai par kultūru, bet arī par vēl vienu ļoti svarīgu tēmu mūsdienās – ekoloģiju, tāpēc viena no laivu brauciena tēmām bija ekoloģija uz ūdens ar mērķi sakopt Daugavu ar moto „Par tīru Daugavu!”, brauciena garumā laivotāji vāca atkritumus, kas bija atrodami upes krastos, un tos nodeva finišā, lai būtu iespēja nodod objektu arī citām paaudzēm, domājot par ekoloģiju, mums kopā ejot roku rokā, sanāks panākt iecerēto.

2024. gada 25.maijā notiks pasākums Vislatvijas ūdenstūristu salidojums “Lielais plosts”,  kura tēma šogad veltīta senajām plostošanas tradīcijām Daugavā no senajiem laikiem līdz 20. gadsimta vidum. Daugavas krastos esošie meži izsenis bija bagāti ar kokmateriāliem, kas bija pieprasīti Rīgā un Rīgas ostā eksportam uz ārzemēm. Un kā izdevīgākais kokmateriālu transportēšanas veids bija plostu veidošana un pludināšana pa Daugavu uz galamērķi. Tas bija smags darbs, bet tai pat laikā apvīts ar romantiku, ko savos darbos ir pieminējuši daudzi rakstnieki un dzejnieki, t.sk. Rainis, jo viena no viņa dzīvesvietām bija Daugavas krastā Randenē. Plostošanas tradīcijas vairāk ir atpazīstamas kā profesijas Gaujā, un pat iekļautas UNESKO Cilvēces nemateriālajā mantojumā, tomēr ne mazāka nozīme plostošanai bija arī Daugavas ūdensceļam.

Daudzu gaidītais un iemīļotais pasākums ir lieliska iespēja aktīvi pavadīt vienu no vasaras brīvdienām, piedaloties aizraujošā laivu un plostu braucienā pa Daugavu. Šogad paredzētais maršruts ir Slutišķi (kempings “Daugavas loki”) – Butišķi (atpūtas vieta “Zemenīte”).

Svarīga piebilde, ka šogad nebūs ierobežota peldlīdzekļu izvēle, vienādas iespējas ir gan laivām, gan plostiem, gan citiem peldlīdzekļiem, tā kā piedalīties var jebkurš interesents, neatkarīgi no prasmēm.

Tā kā šī gada tēma ir veltīta tieši tradicionālai plostošanai , tad dalībniekiem būs iespēja piedalīties plostu veidošanā no baļķiem, kā arī pārvietoties ne tikai ar pierastajiem plostiem Daugavā, bet arī uz īsta baļķu plosta fragmenta.

Pasākuma programma:

Plkst. 8.30 – 9.00 Transportēšana Butišķi (atpūtas vieta “Zemenīte”) – Slutišķi (kempings “Daugavas loki”).

Plkst. 9.00 – 10.00 Dalībnieku reģistrēšana.

Plkst. 9.50 – 10.00 Instruktāža.

Plkst. 10.00 – 10.30 Plostnieku tradīciju rekonstrukcija, plostu siešana.

Plkst. 10.30 Starts.

Plkst. 10.30 – 15.30 Izbraukšana, slavas dziesmas un sportiskās aktivitātes.

Plkst. 15.30 Piebraukšana pie atpūtas vietas “Zemenīte”.

Plkst. 15.30 – 16:30 Dalībnieku cienāšana ar plostnieku putru.

Plkst. 16.30 Dalībnieku noslēguma pasākums atpūtas vietā “Zemenīte”, dziesmas pie ugunskura.

Plkst. 19.00 Telšu pilsētiņas veidošana un līksmīgā vakara kopā būšana līdz rīta putniem.

Lūdzam pieteikties, aizpildot ANKETU

Plašāka informācija par vietu, laiku un citiem jautājumiem pasākuma NOLIKUMĀ  

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Karabeška

Augšdaugavas novada
pašvaldības iestādes “TAKA”
vecākā tūrisma pasākumu organizatore
+371 65424147
e-pasts:   
turisms@augsdaugavasnovads.lv
Facebook: 
Augšdaugavas novads.Travel
www.visitdaugavpils.lv
www.visku-estrade-stadions.lv
Instagram