Latgales starpkongress: spriedīs par Latgales attīstības iespējām

22.–23. septembrī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā notiks Latgales starpkongress “Latgales attīstība – drošības pamats Latvijai un Eiropai”, kura laikā paneļdiskusijās spriedīs par Latgales attīstības aspektiem – drošības jautājumiem, reprezentācijas aspektiem, t. sk., sadarbību ar Poliju tūrisma attīstībā, latgaliešu valodas ilgtspēju un izglītības kvalitāti un pieejamību. Pasākumā ir uzaicināti dažādi diskusiju dalībnieki no valsts iestādēm, Eiropas Parlamenta, medijiem, pilsoniskajām organizācijām, uzņēmumiem un izglītības iestādēm.

Latgales kongresa lēmumu izpildes padomes (LKLIP) priekšēdētājs Agris Bitāns min, ka “pasākuma mērķis ir turpināt Latgales kongresa uzstādījumu un lēmumus, kā arī izrunāt aktuālos jautājumus izglītībā, valodā un drošībā. Tā būs vēl viena iespēja atgādināt sabiedrībai un valsts institūcijām par Latgales un latgaliešu valodas interešu nepietiekamu ievērošanu.”

Latgales starpkongress ir zīmīgs Latgaliešu kultūras biedrības (LKB) darbības atskaites punkts, jo šajās septembra dienās aprit 30 gadi kopš Latgaliešu kultūras biedrība ir reģistrēta darbībai, risinot latgaliešu kultūras, valodas un ekonomikas jautājumus. LKB ir iedibinājusi Latgales kongresu tradīciju 1992. gadā, domājot par pasaulē esošo latgaliešu centienu apvienošanu un 1917. gada kongresa ideju turpināšanu.  Ir cits laiks, bet daudzi uzdevumi ir līdzīgi tiem, kas bija Latgales latviešu kongresā Rēzeknē, tāpēc svarīga katra dalībnieka iesaiste.

Pasākuma noslēgumā notiks arī Nikodema Rancāna Latgales reģiona skolotāju konkursa noslēgums, kurā godinās izcilākos, radošākos skolotājus, kas rūpējas par latgaliešu valodas, vērtību saglabāšanu, ir radoši un psiholoģiski atbalstoši pirmsskolas, skolas, profesionālās skolas vai augstskolas vidē.

Dalība pasākumā bez maksas, interesentus aicinām līdz 15. septembrim reģistrēties, aizpildot dalībai anketu, kas atrodama www.latgolyskongress.lv. Te skatāma arī pasākuma programma, atrodama informācija arī par piedalīšanos N. Rancāna konkursā.

Projektu” Latgaliešu kopienas līderības un piederības stiprināšana, īstenojot Latgales kongresa idejas” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts tiek realizēts no 03.04.2022. līdz 31.10.2024.

Ilga Šuplinska,
projekta koordinatore