Kultūras notikumi Latgales vēstniecībā GORS aprīlī

Aprīlī Latgales vēstniecība GORS 29. aprīlī uzsāk savas desmitās jubilejas svinības ar dziesmuspēli “Trasuns. Fabulas”, taču tikšanās ar apmeklētājiem plaukstošajā mēnesī notiks arī izstādēs un koncertos.

DIEVA DĒLI. SAULES MEITAS. Koncerts

Sestdiena, 1. aprīlis 18.00, Lielā zāle 18,00 – 25,00 €

Tautas tradīcijās Saules meitas un Dieva dēli ir gan iedvesmotāji, gan cilvēka neredzamie palīgi. Šodien Saules meitas ienāk mūsu pasaulīgajā dzīvē un sadzīvē, lai kopā ar Dieva dēliem ļautu katram latvietim apzināties to aizlaiku spēku, kas mīt mūsos. Lai iedvesmotu mūs pašus, kaimiņus ap mums un varbūt arī visai pasaulei liktu noticēt, ka ir kāda enerģija, kas spēj sadziedēt bēdas un liek pazust ļaunumam. Koncertā atkal satiksies publikas iemīļotie dziedātāji Kristīne Kārkle-Kalniņa, Andris Ērglis,  Anmary, Dainis Skutelis, Antra Stafecka un Marts Kristians Kalniņš.

ZEM LIELĀ RŪĶA MICES. ČUČUMUIŽAS 30. jubilejas koncertizrāde

Svētdiena, 2. aprīlis 16.00, Lielā zāle 12,00 – 18,00 €

“Čučumuiža” ar visiem Čučumuižas rūķiem, krustmāmiņu un pārējiem rūķu zemes iemītniekiem pirmo reizi pošas Latvijas tūrē pie bērniem, lai kopā priecīgi nosvinētu Čučumuižas 30. gadu jubileju ar jaunu īpašu koncertizrādi bērniem un viņu vecākiem.

SUDRABU SMELDAMA. Folkloras kopas GRODI Lieldienu koncerts

Svētdiena, 9. aprīlis 16.00, Mazā zāle 11,00 – 13,00 €

Līdzīgi kā akas baļķi saglabā dzīvo zemes avotu ūdeni, Grodi 35 gadu garumā ir sargājuši un uzturējuši dzīvas tautas tradīcijas un garīgo mantojumu. Tāpēc katrs, kas joprojām dzied, dejo, svin svētkus, agrāk vai vēlāk varēs teikt: “Sudrabu smeldama, iesmēlu zeltu”.  Lieldienu koncertā skanēs šo teicēju balsis, viņu paustās dzīves gudrības. Tajā tiks izdziedātas tās Latgales novada dziesmas un dejas, kas, atjaunojoties Grodu dalībnieku sastāvam, repertuārā ienākušas pēdējos gados. Sevišķi iecienīta šobrīd Grodiem ir Latgales daudzbalsīgā a capella dziedāšana, taču koncertā neizpaliks arī jaunākā folkloras slāņa dziesmas ar mūzikas instrumentu pavadījumu.

DZELTENĀ ZEMŪDENE. “TEĀTRIS UN ES” Izrāde bērniem

Ceturtdiena, 13. aprīlis 17.00, Mazā zāle 9,00 €

Trīs draugi – Bullis, Kaza un Auns šo dienu ir nolēmuši uzsākt ar jauno datorspēli DZELTENĀ ZEMŪDENE. Katrs ir ieņēmis savu vietu slēpnī, dzinēji ir iedarbināti un īstā cīņa starp zemūdenēm tūlīt sāksies, bet tavu nelaimi! Ir pazudis INTERNETS! Ko darīt? Lugas varoņi ir izmisumā! Skaidrs ir viens – dzīve ir apstājusies. Tik ļoti viņiem šobrīd ir nepieciešams kāds piedzīvojums, ass stāsta pavērsiens vai galvu reibinošs notikums!!! Un tad, pēkšņi vienam no draugiem rodas lieliska ideja, tikai lai to realizētu ir nepieciešams kaut kas īpašs… Kas tas ir? To jūs uzzināsiet, ja atnāksiet uz izrādi vecākiem un bērniem – DZELTENĀ ZEMŪDENE!

ALEX piemiņas koncerts – ZVAIGZNES CEĻŠ

Sestdiena, 15. aprīlis 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

Vēloties godināt un pieminēt izcilās un neatkārtojamās balss īpašnieku un ilggadīgo grupas «Opus Pro» solistu dziedātāju ALEX (1962 – 2021), kurš šogad būtu svinējis 60 gadu jubileju un, pateicoties to daudzu skatītāju atsaucībai, kuri 6. augustā apmeklēja mūziķa piemiņas koncertu «Zvaigznes ceļš» Lielvārdē, ALEX piemiņas koncerts notiks arī Latgales vēstniecībā GORS.

MUZIKANTS IR CILVĒKS. Andra Baltača monoizrāde
Svētdiena, 16.aprīlis 15.00, Liela zāle 10,00 – 15,00 €

“Vairāk nekā trīs gadu desmitus, muzicējot un piedaloties ļaužu godos un svinībās, piedzīvoti dažādi notikumi ļoti plašā emociju amplitūdā – no kuriozām situācijām līdz smeldzīgai asarai. Ar laiku tie folklorizējas, bagātinās ar izskaistinājumiem un pārtop teju par anekdotēm. Šie stāsti ir pelnījuši būt apkopoti, lai nenonāktu zudībā un dotu iespēju paraudzīties uz muzikantiem kā cilvēkiem – radošiem, muzikāliem un sirsnīgiem,” tā monoizrādes idejas autors un izpildītājs Andris Baltacis.

PAR SVARĪGO. Mirdza Zīvere un Zigmars Liepiņš
Piektdiena, 21. aprīlis 18.00,
Lielā zāle  20,00 – 30,00 €
Kā pats komponists saka: “Kas tad ir svarīgais Mirdzai un man? Tās, īstenībā, ir pavisam vienkāršas lietas. Mīlestība vienam pret otru, bērniem, vecākiem un, protams, Latviju. Šajā programmā būs dziesmas, kuru vārdiem ir būtiska nozīme, ko es ar mūziku centos maksimāli izcelt un papildināt. Kādas no tām mazāk pazīstamas, kāda jauna, bet  dažas ir neatņemama daļa no Mirdzas repertuāra. Mēs vēlamies, lai 15 dziesmas, kas skanēs koncertā, klausītājiem būtu kā ceļojums ļoti personīgā un emocionālā pasaulē, kurā galvenais vadmotīvs ir Mīlestība.”

SKREJCEĻŠ. Grupas “Tautumeitas” koncerts

Sestdiena, 22. aprīlis 18.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

PAPILDKONCERTS 14.00, Lielā zāle 15,00 – 25,00 €

Atceroties rudens tūri, “Tautumeitas” stāsta: “Tas bija brīnišķīgs un jaudīgs ceļojums, kura laikā pieturējām visos Latvijas novados un satikāmies ar brīnišķīgiem cilvēkiem. Esam gatavas nākamajam un noslēdzošajam “Skrejceļa” posmam  pavasarī. Latgales vēstniecībā GORS svinēsim ne tikai tūres noslēgumu, bet arī albuma “Skrejceļš” viena gada jubileju”.

A VERY BIG LUNCH. Franču džeza kvintets PAPANOSH

Svētdiena, 23.aprīlis 16.00, Mazā zāle 10,00 – 12,00 €

Papanosh ir jauns kvintets, kura daudzpusīgais skanējums aptver džezu, folkmūziku, improvizāciju, kā arī eksperimentālo mūziku. Viņu jaunais albums A Very Big Lunch radīts, iedvesmojoties no Džima Harisona (1937-2016), amerikāņu rakstnieka, kurš vislabāk pazīstams ar romānu “Legends of the Fall”. Harisona dzīvespriecīgie stāsti, vide un tēli iedvesmojusi grupu Papanosh radīt jaunas skaņas.

10 kā 1 | TRASUNS.FABULAS. Dziesmuspēle

Sestdiena, 29. aprīlis 18.00, Lielā zāle 13,00 – 17,00 €

Pirms vairāk nekā simts gadiem Francis Trasuns savās fabulās cilvēciskās vājības aprakstīja ar humoru un sirds mīlestību, gan bērnišķīgi un naivi, gan asi un dzēlīgi. Mūsdienās cilvēcīgās vājības tiek aprunātas  publiski sociālajā telpā – tajā jebkurš var izteikt savu viedokli, nosodīt. Jebkurā kritiskā brīdī tās parādās kā uz delnas. Dziesmuspēlē “TRASUNS. FABULAS” izdziedās un izspēlēs mūsu “mazā cilvēka” vājības – greizsirdība, cietsirdība, aprobežotība, alkatība, nenovīdība. Cik mēs paši esam drosmīgi paskatīties acīs savām vājībām? Vai ir cerība, ka paliksim labāki?

____________________________________________________________________________________

No 28. marta līdz maija beigām aicinām būt klātesošiem un kopā izbaudīt GORS jubileju “10 kā 1”. Satiksimies notikumos, kas savij kopā svarīgākās latgaliskās un GORA vērtības. Svētku programmā būs mūsdienu keramikas māksla, jauns muzikāli skatuvisks darbs latgaliešu valodā, garšu pilna koncertprogramma kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un atgriešanās pirmsākumos pie Ziedoņa.

10 kā 1 | LIELO DZĪVNIEKU GAIDOT. Daiņa Pundura keramikas izstāde

Otrdiena, 28. marta līdz 1. jūnijam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerija

“Lielo dzīvnieku gaidot” ir darbu sērija, kas autora radošās darbības kopainā iezīmē ciklisku trajektoriju – no abstraktu, ģeometrisku objektu veidošanas atgriežoties pie arhaiska keramikas trauka formas apgūšanas, tā fiziskā tilpuma un vizuālās ietilpības jēdzienu apzināšanās. Darbu tapšanas iemesls ir atklājums – atziņa, ka monumentālu keramikas trauku veidošana un to eksponēšana mijiedarbībā ar telpu un notikumiem var kļūt par unikālu mediju. Autors uzlūko trauku tā maksimālajā izpausmē, kā abstraktu ideju par trīsdimensionālu objektu ar iekšējo tilpumu, tiecoties ekspozīcijas telpā radīt vizuālu rituāla noskaņu, sasniedzot ekspresijas intensitāti, kas robežojas ar fiziski sajūtamu klātbūtni.

10 kā 1 | TRASUNS.FABULAS. Dziesmuspēle

Sestdiena, 29. aprīlis 18.00, Lielā zāle 13,00 – 17,00 €

Dziesmuspēlē “TRASUNS. FABULAS” izdziedās un izspēlēs mūsu “mazā cilvēka” vājības – greizsirdība, cietsirdība, aprobežotība, alkatība, nenovīdība. Cik mēs paši esam drosmīgi paskatīties acīs savām vājībām? Vai ir cerība, ka paliksim labāki? Ar izrādes mūzikas materiālu strādās pieci komponisti – Platons Buravickis, Orests Silabriedis, Ieva Parša, Sniedze Prauliņa un Ernests Mediņš, kurus “taps redzami”, jo viņi reizē būs arī savu jaundarbu izpildītāji. Jaundarbu atskaņojumā piedalīsies arī  Rēzeknes kamerorķestra mūziķi, Trasuna dzejas tekstus izspēlēs aktieri, muzikāli teatrālo darbību vadīs diriģents Jānis Stafeckis un režisore Inga Tropa.”

10 kā 1 | SALDI RŪGTI MŪŽĪGAIS. LNSO, VAK Latvija, Andris POGA

Sestdiena, 13. maijs 18.00, Lielā zāle 14,00 – 18,00 €

Koncertprogramma “Saldi rūgti mūžīgais”  būs viens no Latgales vēstniecības GORS 10 gadu jubilejas sērijas krāšņākajiem akordiem. Tās dalībnieki – Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un diriģents Andris Poga ir koncertzāles ilggadējie draugi, domubiedri un daudzu radošo ideju rosinātāji un realizētāji. Koncerts būs tradicionāls un reizē ļoti neparasts, saldu un reizē arī rūgtenu garšu piesātināts. Būs jaundarbs un būs arī mūžīgas klasiskas simfoniskās un vokāli – simfoniskās mūzikas vērtības.

10 kā 1 | ZIEDONIS. Koncertuzvedums

Sestdiena, 20. maijs 18.00, Lielā zāle 14,00 – 18,00 €

Uzvedumā “Imants un Ziedonis” būs iespēja noklausīties fragmentus no oratorijas “Dzejnieks un nāra”, vispārzināmus hitus “Mīlestība divreiz neatnāk”, “Visskaistākām ogām pasaulē”, “Buramdziesmiņa” (“Kamēr vien akmens augs”) un virkni mazāk zināmu vai pavisam aizmirstu dziesmu, piemēram, slaveno tekstu “Mūžu mūžos būs dziesma”, tik ne Valtera Kaminska bravūrīgajā, bet Kalniņa liriskajā izklāstā. Dalībnieki – Renārs Kaupers, Jānis Strazdiņš, Latvijas Radio koris, instrumentālā grupa un diriģents Sigvards Kļava.

10 kā 1 | VISI PUTNI SKAISTI DZIED. Līdzdalības izrāde

Sestdiena, 27. maijs 20.00, lielā āra skatuve, ieeja par brīvu

Muzikālā īpašvietas izrāde “Visi putni skaisti dzied” būs dokumentāla līdzdalības izrāde, kas piedāvās skatītājam neparastus skatupunktus uz kultūras un dabas robežām, kurās cīnās kultivētais un dabiskais, cilvēka kārtība un dabas savvaļa. Šī būs līdzdalības izrāde, kura taps, sadarbojoties profesionāliem māksliniekiem ar vietējo kopienu. Kora dziedātāji ne tikai kļūs par muzikālā materiāla izpildītājiem, bet viņu domas par dziedāšanu, cilvēka un dabas attiecībām, kļūs arī par izrādes dramaturģijas daļu.

Vairāk informācijas par aktualitātēm un iespējamajām notikumu izmaiņām www.latgalesgors.lv vai GORS sociālo tīklu lapās Facebook un Instagram.

Plašāka informācija:
Santa Kļaviņa
Latgales vēstniecība GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”)
Mārketinga speciāliste
E-pasts: gors.vestis@rezekne.lv, santa.klavina@rezekne.lv,
Mob. tālr.: +371 29695069
latgalesgors.lv