8. – 10. septembrī visā Latvijā norisināsies ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas

“Ir pagājuši vairāk nekā trīsdesmit gadi kopš Eiropas kultūras mantojuma dienu radīšanas. Šī skaistā, mantojuma ideālus vienojošā tradīcija ik gadu septembrī iekustina vairāk nekā 20 miljonu cilvēku prātus, dodot piepildījumu Eiropas identitātes labākai izpratnei. Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Latvija katru gadu, jau kopš 1995. gada, izvēlas kādu nozīmīgu tēmu, cenšoties sniegt pozitīvas pārsteiguma sajūtas, atvērt vērtīgu un iedvesmojošu objektu durvis, stiprināt zināšanas, un nepazaudēt pieredzi. 2023. gada mantojuma dienu tēmas izvēlē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes prioritārais uzdevums ir pievērst īpašu uzmanību Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgadei, savukārt pārvalde pati atzīmēs savas pastāvēšanas 35 gadu jubileju.”

Juris Dambis, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs

Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā visā Latvijā apmeklētājiem būs pieejamas vairāk nekā 60 kultūras mantojuma vietas.

Pasākumu klāsts paredzēts visdažādākajām gaumēm. Apmeklētāji varēs gan izkustēties ekskursijās iekštelpās un ārā – aplūkot pagrabus vai uzkāpt torņos, izstaigāt pilskalnus arheologu pavadībā, arī piedalīties orientēšanās sacensībās un doties pārgājienā vai velo braucienā. Tiem, kuri labprātāk bauda un izzina kultūru mierīgi, pieejamas lekcijas, koncerti un publiskas diskusijas, arī ekskluzīva iespēja sarunāties ar aizrautīgiem kultūras pieminekļu īpašniekiem. Tāpat varēs izpētīt izstādes, apmeklēt vairāku konfesiju dievkalpojumus, iepazīt dažādu reliģiju kultūras mantojumu, baudīt mākslu gan muižās, gan baznīcās, gan pilīs un muzejos. Visaptverošs ir arī pasākuma tēmu – mantojuma aizsardzības sistēmas simtgades – atspoguļojošo objektu kopums: apmeklētāji varēs iepazīst gan industriālo mantojumu, gan arī arhitektūras, mākslas, arheoloģisko, vēstures un pilsētbūvniecisko mantojumu. Ikkatrs no objektiem reprezentē daļu no kultūras pieminekļu aizsardzības Latvijā vēstures, tas stāsta par vērtību atpazīšanu un neatlaidīgu darbu to saglabāšanā. Eiropas kultūras mantojuma dienas sniedz iespēju iepazīt vēl nezināmo un arīdzan palūkoties jaunām acīm uz jau zināmām un it kā labi pazīstamām vietām.

Plašāk ar programmu iespējams iepazīties sadaļā: Eiropas kultūras mantojuma dienas 2023 Katrs no pasākumā iesaistītajiem objektiem programmu plāno individuāli un apmeklējuma laiki atšķiras. Daļā no aktivitātēm nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, tāpēc aicinām interesentus jau laikus iepazīties ar piedāvājumu.

Cilvēkiem, kur vēlas izzināt kultūras mantojumu un tā aizsardzības vēsturi Latvijā padziļinātāk, noteikti jāiepazīstas ar ikgadējo Eiropas kultūras mantojumu dienu bukletu, kas pieejams Eiropas kultūras mantojuma dienu izdevumi,  kā arī pasākuma laikā jānāk ciemos uz Trīs Brāļiem – vietu, kur mājo mantojuma aizsardzība.

Eiropas kultūras mantojuma dienu 2023 pasākumi Latgalē. Pasākumu programma vēl tiek precizēta.