Vasara un Eiropas jaunatnes gads ir jauniešu iespēju laiks – iesaisties!

Diskusiju cikls par Eiropas jaunatnes mērķiem

Jūnijā noslēdzas diskusiju cikls par 11 Eiropas jaunatnes mērķiem – vēl ir iespēja piedalīties diskusijās Ventspilī un Rēzeknē. Šajās diskusijās ir aicināti piedalīties jaunieši un interesenti, lai pārrunātu Eiropas jaunatnes mērķus un apkopotu jauniešu viedokļus un priekšlikumus, kā risināt katra konkrētā mērķa izaicinājumus.

  • Piektdien, 3. jūnijā, pulksten 16.00 aicinām pievienoties diskusijai par dzimumu līdztiesību “Vienā laivā”, kas notiks Ventspils Jauniešu mājā. Pieteikties iespējams šeit.
  • Sestdien, 4. jūnijā, pulksten 16.00 aicinām piedalīties diskusijā par informāciju un konstruktīvu dialogu, kas notiks Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS. Pieteikties iespējams šeit, rakstot organizācijai.

 Jauniešu iESpēju platforma Bastejkalnā

6. maijā Bastejkalna parkā tika atklāts vides objekts “iESpēju platforma”, kas ir Eiropas Jaunatnes gada ietvaros radīta tikšanās vieta jauniešiem – diskusijām, informācijas izzināšanai par Eiropas Savienības sniegtajām iespējām un kopīgai laika pavadīšanai brīvā dabā. Vides objektu papildina stensila mākslinieka Daiņa Rudens mākslas darbs, kas veltīts jauniešiem, aicinot izmantot ES piedāvātās iespējas, rīkoties un būt iekļaujošiem. Vides objekts “iESpēju platforma” Bastejkalnā atradīsies līdz 2022. gada oktobra izskaņai.

Jauna digitālā platforma – „Atklāj savu redzējumu”

Eiropas Jaunatnes gada ietvaros Eiropas Komisija ir izveidojusi jaunu inovatīvu digitālo platformu “Atklāj savu redzējumu”, kurā jaunie eiropieši var ierakstīt savu personīgo un unikālo vēstījumu. Jaunās platformas mērķis ir iedrošināt jauniešus no dažādām sabiedrības grupām un visas Eiropas skaļi paust savu nākotnes redzējumu — sākot ar nodarbinātības, sociālās iekļaušanas, miera un drošības jautājumiem un beidzot ar klimata pārmaiņām, izglītību, garīgo veselību un ne tikai.
Platformu var izmantot vēstījumiem visās ES oficiālajās valodās (tāpat arī norvēģu, turku, serbu, maķedoniešu un islandiešu valodā). Pēc pievienošanās platformai katrs tās dalībnieks veido neatkārtojamu 3D viļņa formu, kas mijiedarbojas ar visiem pārējiem platformā ievietotajiem ierakstiem un ļauj ikvienam noklausīties citu sakāmo jebkurā valodā, ierīcē vai brīdī. Ieej platformā jau tagad, ieraksti savu vēstījumu un dalies ar savu redzējumu!
Viss, kas varētu interesēt jauniešus, kuri dzīvo, mācās un strādā Eiropā, apkopots Eiropas Jaunatnes portālā.

Tieši par Eiropas Jaunatnes gada aktualitātēm un pasākumiem var uzzināt Eiropas Jaunatnes gada portālā, kurā ikviens Latvijas jaunietis, jauniešu grupa un organizācija var pieteikt un reģistrēt savas Jaunatnes gada aktivitātes.

Eiropas Jaunatnes gads Latvijā

Eiropas Jaunatnes gada ietvaros Latvijā jau norisinājušās vairāk nekā 150 aktivitātes, to vidū Eiropas Jaunatnes mērķu diskusijas, “ESi Nākotne” pasākumu cikls un citi pasākumi, kas paredzēti jauniešu auditorijai. Kā norāda Raivis Gunārs Tauriņš, Eiropas Jaunatnes gada nacionālais koordinators Latvijā, nākamajos mēnešos ir paredzēts caur jaunatnes iniciatīvu konkursu, Latvijas Jaunatnes padomes un citu partneru aktivitātēm kopumā īstenot vairāk nekā 300 pasākumus. Daži no piemēriem ir JAUNĀ skatuve festivālā LAMPA, festivāls KOPUMS 12.–13. augustā Jūrmalā, Dzintaru mežaparkā un daudzas citas jauniešus vienojošas aktivitātes. Seko jaunumiem www.ljp.lv/ejg un Eiropas Jaunatnes gada kartē europa.eu/youth/year-of-youth_lv).
Arī jaunā platforma “Atklāj savu redzējumu” tiks integrēta šajos pasākumos, kā arī kalpos par centrālo elementu Eiropas Jaunatnes gada mantojumā pēc 2022. gada – tajā būs uzkrāti ieraksti, kuros jaunieši aicinās uz pārmaiņām un palīdzēs veidot nākotnes politiku.
Oficiālie tēmturi: #EYY2022 #EuropeanYearOfYouth un #AtklājSavuRedzējumu
Sekojiet Eiropas Jaunatnes gadam sociālajos medijos!
Instagram: @european_youth_eu Facebook: @EuropeanYouthEU Twitter: @EuropeanYouthEU

Eiropas diena – kopā no sirds

6. maijā no pulksten 11.00 līdz 16.00Eiropas Savienības mājā tiešsaistē notikapasākums„Eiropas diena – kopā no sirds”. Eiropas dienas pasākumos šogad tika uzsvērtas vērtības, paužot solidaritāti un atbalstu Ukrainai, kā arī jauniešu loma un iespējas Eiropā. “Eiropas diena – kopā no sirds” tika veidota sadarbībā ar ES valstu vēstniecībām, Pasaules Dabas fondu, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru, Latvijas Pilsonisko aliansi, Eiropas Kustību Latvijā un citiem sadarbības partneriem. 2022. gada Eiropas dienas vēstījums ir „Kopā no sirds kā labos, tā ne tik labos laikos”. Atskatīties uz Eiropas dienas pasākumiem var ES mājas sociālo tīklu kontos. Kopā Eiropas dienas pasākumus tiešsaistē vēroja apmēram 70 000 interesentu.

Jaunieši jauniešiem – IZVEIDO savu Eiropas Jaunatnes gada pasākumu!

“Eiropas Jaunatnes gada” ietvaros aicinām jaunatnes organizācijas un jauniešus pieteikt un īstenot jaunatnes līdzdalības projektus. Tiem, kas nav pārliecināti par to, kā to darīt, iesakām pieteikties un piedalīties “Projektu nakts 2022” festivālā, kur dalībnieki varēs savu ideju attīstīt no A līdz Z, lai jau līdz tuvākajam – rudens projektu konkursam (4. oktobrī) izstrādātu un iesniegtu savu projekta pieteikumu.
Līdzdalības projekti var būt radošas zināšanu darbnīcas, debates, jauniešu konsultācijas, informatīvi vai kultūras pasākumi, kampaņas, mācību pasākumi vai citas aktivitātes. Ņem vērā, ka projektiem jābūt saistītiem ar vismaz vienu no jaunatnes līdzdalības projektu mērķiem:

  • iesaistīšanās pilsoniskajā sabiedrībā,
  • Eiropas vērtību stiprināšana,
  • digitālo prasmju un medijpratības veicināšana,
  • dialogs starp jauniešiem un lēmumpieņēmējiem.

Vairāk par jaunatnes līdzdalības projektiem, nosacījumiem un pieteikuma izstrādes gaitu uzzini:

Tāpat informējam, ka ir iespējams noklausīties JSPA raidieraksta #jaunamBŪT jaunāko epizodi. Tajā par jauniešu pilsonisko līdzdalību un iesaisti lēmumu pieņemšanā sarunājas “ManaBalss” komunikācijas vadītājs Didzis Meļķis un biedrības “Klubs Māja” prezidente Benita Ozola.

Atklāta pieteikšanās “Projektu nakts 2022” festivālam

Tiem, kuri vēlas rakstīt projektus vai doties jauniešu apmaiņās un citos piedzīvojumos – no 4. līdz 5. augustam Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) organizēs ikgadējo vasaras festivālu jauniešiem “Projektu nakts”. Pasākuma laikā jauniešiem būs iespēja radoši kopā ar citiem vienaudžiem pilnveidot projektu rakstīšanas prasmes, attīstīt savas idejas un dibināt starptautiskus kontaktus, tiekoties ar citu valstu pārstāvjiem. Reģistrēšanās “Projektu nakts” pasākumam notiek līdz 1. jūlijam, aizpildot tiešsaistes anketu. Plašāka informācija un pasākuma programma būs skatāma jaunatne.gov.lv. Seko līdzi un nepalaid garām informāciju, piesakoties saņemt jaunumus e-pastā.

Brīvprātīgais darbs vasarā Eiropā – 82 iespējas

Savukārt jauniešiem, kuri ir sasnieguši 18 gadu vecumu un vēlas izmantot brīvprātīgā darba iespējas Eiropā, iesakām ieskatīties www.pieredzet.lv. Tur šobrīd, periodā no 1. jūnija līdz 31. augustam, pieejami 82 piedāvājumi brīvprātīgam darbam tādās valstīs kā Portugāle, Spānija, Francija, Itālija, Turcija u.c. Arī tēmas piedāvājumiem ir daudzveidīgas, un katram ir iespēja atrast sev saistošāko – sākot no vides ilgtspējas un zaļā dzīvesveida projektiem līdz kultūras mantojuma un brīvprātīgā darba projektiem izglītības iestādēs. Iedvesmai brīvprātīgā darba un citu jauniešu projektu pieredzes stāstus var lūkot jaunatne.gov.lv sadaļā ”Pieredze”.

Iedvesmojies no citiem!

Sagaidot Eiropas Savienības dienu, JSPA ES mājā organizēja sarunu ar jauniešiem “Pieredzēt, nevis tikai redzēt”. Tajā dalībnieki dalījās pieredzē, kura gūta, izmantojot dažādas ES sniegtās iespējas. Tiem, kas nepaspēja iedvesmojošo sarunu noskatīties tiešraidē, aicinām noskatīties ierakstu.

Iesaisties

15. jūnijā pulksten 18.00 Eiropas Solidaritātes korpusa Solidaritātes projekta “ArtBox” jauniešu komanda aicina uz uzņēmējdarbības un mārketinga semināru – prasmju darbnīcu. Sīkāka informācija šeit.

27. jūnijā pulksten 18.00 Eiropas Solidaritātes korpusa Solidaritātes projekta “ArtBox” jauniešu komanda aicina uz jauniešu saliedēšanās galda spēļu vakaru.
Pasākuma laikā varēs spēlēt dažādas tradicionālās galda spēles, lai atgrieztos mazliet bērnības atmiņās. Vieta: Turgeņeva iela 15, Rīga, “TREPES”, 2. stāvā. Sīkāka informācija šeit

Par 2022. gadu kā Eiropas Jaunatnes gadu

Eiropas Komisija 2022. gadu kā Eiropas Jaunatnes gadu aizsāka, veltot to “jauniešiem, kuri no tik daudz kā ir atteikušies citu labā”. To ierosināja priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena savā runā par stāvokli Eiropas Savienībā 2021. gadā. Tādējādi šis gads ir pilnībā veltīts jaunatnei, lai dotu iespēju, iedrošinātu un sniegtu viņiem jaunas iespējas un veidus līdzdalībai un aktīvai pilsoniskai darbībai sabiedrībā.
Eiropas Jaunatnes gada vispārējais mērķis ir iedrošināt visus gados jaunos cilvēkus tikt sadzirdētiem un līdzdarboties, daloties savā redzējumā par šī gada galvenajiem tematiem[1], kā arī savās cerībās par Eiropas nākotni. Turklāt gada mērķis ir arī nodrošināt Eiropas vērtību atpazīstamību, vienlaikus jaunatnē izplatot vēstījumu par solidaritāti un atbalstot Ukrainu ar dažādu pasākumu palīdzību.
Tai pat laikā Eiropas Jaunatnes gadu raksturo koprades un daudzpusīgas līdzdalības gars, kurā aktīvi piedalās simtiem jaunatnes organizāciju un ieinteresēto personu. Rezultātā veidojas daudz valsts un vietēja mēroga aktivitāšu – šobrīd Eiropas Jaunatnes gada tīmekļvietnē augšupielādēts jau vairāk nekā 1650 pasākumu, apvienojot gados jaunus cilvēkus, lai kopīgi iesaistītos šī gada aktivitātēs.

Eiropas Savienības māja (Aspazijas bulvāris 28, Rīgā)

ES māja jau kļuvusi par iecienītu vietu, kur saņemt speciālistu konsultācijas par ES sniegto iespēju izmantošanu, aplūkot izstādes, kā arī piedalīties dažādos bezmaksas pasākumos un mācībās. Tā ir lieliska vieta dažādiem notikumiem arī Eiropas Jaunatnes gada ietvaros. ES māja piedāvā bezmaksas telpas organizācijām, kas vēlas rīkot savus pasākumus, kuri saistīti ar ES tematiku, – konferences, diskusijas, projektu sanāksmes u.c. Mākslas istaba ir piemērota dažādu žanru izstāžu rīkošanai. Piesaki savu pasākumu par ES tematiku!

Eiropas Jaunatnes gada galvenietemati: mācību mobilitāte Eiropā; nodarbinātība un iekļaušana; politikas dialogi un līdzdalība; zaļais kurss; digitalizācija; kultūra; veselība, labklājība un sports; jaunatne un pasaule; ES vērtības un demokrātija.

Eiropas Jaunatnes gada koordinators Latvijā – Latvijas Jaunatnes padome
ljp.lv/eiropas-jaunatnes-gads-latvija