Daugavpilī atklāta izstāde “Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?”

24.novembrī Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā, klātesot Lielbritānijas Karalistes vēstniekam, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā direktoram, pašvaldības pārstājjiem, jauniešiem, kā arī “Europe Direct Dienvidlatgale” centra vadītājam Oskaram Zuģickim, tika atklāta izstāde “Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?”

“Vēlēšanu biļetens. Vienkāršs papīra gabaliņš vai varas instruments?” ir izstāde un tikšanās vieta, kurā uzzināt un diskutēt par demokrātijas attīstību, to skatot, izmantojot šo mazo, bet ļoti nozīmīgo artefaktu. Kāpēc šie vēlēšanu biļeteni izskatās tādi, kādi tie ir? Kā tas var būt, ka vēlēšanu biļeteni līdzīgās valstīs ir tik atšķirīgi? Vai vēlēšanu biļetens var ietekmēt vēlētāja izvēli? Kā biļeteni atspoguļo politiskās tendences un notikumus laika gaitā? Izstādes kurators Maks Valentīns (Max Valentin) iepazīstina ar izstādi, kura jau bijusi skatāma Cēsīs un Rīgā.

Izstāde Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā būs skatāma līdz 23.decembrim.

Izstādē var uzzināt par demokrātijas attīstību, to skatot, izmantojot mazu, bet ļoti nozīmīgo artefaktu – vēlēšanu balsošanas biļetenu. Kāpēc vēlēšanu biļeteni izskatās tieši tādi, kādi tie ir? Kā tas var būt, ka vēlēšanu biļeteni līdzīgās valstīs ir tik atšķirīgi? Vai vēlēšanu biļetens var ietekmēt vēlētāja izvēli? Kā biļeteni atspoguļo politiskās tendences un notikumus laika gaitā?

Izstādes kurators Maks Valentīns stāsta: “Diezgan daudzi uzskata, ka vēlēšanas Eiropā ir saskaņotas, gluži tāpat kā eiro banknotes, ka tās visās valstīs izskatās vienādi. Cilvēki domā, ka arī vēlēšanu biļeteni izskatās vienādi. Bet ir tik daudz veidu, kā tiek īstenota demokrātija un rīkotas vēlēšanas. Izstāde ir rezultāts vairāku gadu ilgam darbam, meklējot materiālus dažādu valstu arhīvos, jo vēlēšanu biļeteni parasti nav tie papīra gabaliņi, ko mēs pēc vēlēšanām saglabājam. Izstādē ir savākti un apkopoti balsošanas biļeteni no Baltijas jūras reģiona valstīm, kas izmantoti pēdējo 100 gadu laikā.”

Vairums biļetenu izstādē skatāmi no parlamentārām vēlēšanām, bet atrodami arī daži piemēri no referendumiem. Izstādes saturs veidots tā, lai tas būtu aizraujošs plašai auditorijai – gan skolēniem, gan profesionāļiem, gan ikkatram vēlētājam. Izstādi papildina daži eksponāti no Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja ktājuma.

Izstādes saturu veidojuši “Fabel” no Zviedrijas, “Folkevirket” no Dānijas, “IDEA International IESC” no Lietuvas un “Studio Kalleinen” no Somijas. Izstāde tapusi ar Ziemeļvalstu Kultūras fonda atbalstu. Izstādi latviešu valodā adaptējis Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.