Izguojs V. Lukaševiča eseju kruojums “Casnāgu maizeitis”

Latgalīšu gruomatu izdeviejs SIA “Cymuss” izdevs rakstnīka, literaturzynuotnīka Valentina Lukaševiča eseju kruojumu “Casnāgu maizeitis”, kas skaiteituojim ļaus da šam īcīneitū latgalīšu dzejis autoru īpazeit ari kai publicistu, informej latgalīšu gruomotu izdevieja SIA “Cymuss” puorstuovi. Gruomota ir na viņ aforismu pylns redzīņs iz lītom, kas nikod napuorīt, bet ari nūzeimeigs pīnasums latgalīšu esejistikai i latgalīšu rokstu volūdys lītuojuma boguotynuošonai voi pat drūsmeigs sūļs pretim latgalīšu literaturys ainovys revitaliziešonai.

Gruomotā “Casnāgu maizeitis” apkūpuotys 39 autora esejis, kas pyrma tuo publicātys drukuotajā periodikā i elektroniskajūs medejūs. V. Lukaševičs ir bejs ikmieneša kolumnists laikrokstā “Latvijas Avīze” (2004–2008) i latgaliski rakstejs puordūmys par sovim nūvāruojumim, tuo laika aktualitatem i puordzeivuojumim, tai teikūt pi plašuoku atziņu par sabīdreibā voldūšajom tendeņcem i lykumsakareibom, tymā skaitā ari par latgalīšu volūdu i literaturu. Eseju apkūpuošona gruomotā dūd jom jaunu dzeivi, snādzūt īspieju vīnā vītā atkluot puordūmu pylnū V. Lukaševiča tekstu radeitū pasauli, kas reizē i nūjauc, i paplašynoj uztveris i saprasšonys rūbežus.

Koč ari V. Lukaševiča publicistikys dorbi da šam skaiteituojim ir bejuši zynomi mozuok, autora vuords komentaru naprosa. V. Lukaševičs ir latgalīšu pyrmūs postmodernūs romanu “Seppuku iz saulis vādara” (1995) i “Valerjana dzeive i redzīni” (1996) leidzautors kūpā ar Oskaru Seikstu, autors dzejis gruomotu tetralogejai: “Kuozynda” (2005), “Vot taidi vot i batvini” (2006), “Bolti burti” (2011), “Pādi navā svāti” (2020). Vīna nu autora dzejūļu gruomotu “Bolti burti” sajāmuse Latvejis Literaturys goda bolvys LaLiGaBa specialū bolvu. V. Lukaševičs ir pazeistams ari kai sižetu autors Latvejis Radejis 1 kasnedelis programai “Kolnasāta” i LTV1 raidejumam “Cytaidi latviskais”.

Kai soka pats V. Lukaševičs, jam apleik asūšajā pasaulī pateik tys, kas ir interesants i dabisks reizē: “Gruomotys ir tys pats, kas sapyni. Tik sapynus mes navarim izavielēt, bet gruomotys varim gon.”

“Pādejā laikā maņ vysvairuok pateik proza. Beja laiks, kod vairuok patyka dzejūli, a tagad pateik mozuok i mozuok. Aiški, ka nazkas izamaineja i manī, bet – golvonais – maņ ruodīs, ka cīši izamaineja poezeja. Rokstu, kod gribīs. Kai sovys slapņuos, nateiruos zečis izžmīgdams. Kai skali klīgdams meža vydā, bo zyni – dyžan napatrauciesi. Kai butelē īlīkūt gruomateņu i īsvīžūt okeanā. Apmāram tai. Piec saraksteituo nūdrukuošonys napamatu nikaidu manuskriptu, papeira striemeļu, bloknoteņu, mapeišu i tt. Vysu musornīkā.”

Kruojuma “Casnāgu maizeitis” redaktore — Ilze Sperga. Gruomotys izdeviejs — SIA “Cymuss”. Kruojuma izdūšonu finansiali atbolsta Latgolys kulturys progama: Latgolys regiona atteisteibys agentura, Vaļsts kulturkapitala fonds i AS “Latvijas valsts meži”.

Informaceju sagatavuoja Ilze Sperga

 

Klajā laists V. Lukaševiča eseju krājums “Casnāgu maizeitis”

Latgaliešu grāmatu izdevējs SIA “Cymuss” laidis klajā rakstnieka, literatūrzinātnieka Valentīna Lukaševiča eseju krājumu “Casnāgu maizeitis”, kas lasītājiem ļaus līdz šim iecienīto latgaliešu dzejas autoru iepazīt arī kā publicistu. Grāmata ir ne vien aforismu pilns skatījums uz lietām, kas nekad nepāriet, bet arī nozīmīgs pienesums latgaliešu esejistikai un latgaliešu rakstu valodas lietojuma bagātināšanai vai pat drosmīgs solis pretī latgaliešu literatūras ainavas revitalizēšanai.

Grāmatā “Casnāgu maizeitis” apkopotas 39 autora esejas, kas iepriekš publicētas drukātajā periodikā un elektroniskajos medijos. V. Lukaševičs ir bijis ikmēneša kolumnists laikrakstā „Latvijas Avīze” (2004-2008) un latgaliski rakstījis pārdomas par saviem novērojumiem, tā laika aktualitātēm un pārdzīvojumiem, nonācis pie plašākām atziņām par sabiedrībā valdošajām tendencēm un likumsakarībām, tostarp arī par latgaliešu valodu un literatūru. Eseju apkopošana grāmatā tām dod jaunu dzīvi, sniedzot iespēju vienuviet izlasīt pārdomu pilno V. Lukaševiča tekstu radīto pasauli, kas vienlaikus gan nojauc, gan paplašina uztveres un saprašanas robežas.

Lai gan V. Lukaševiča publicistikas darbi līdz šim lasītājiem ir bijuši mazāk pazīstami, autora vārds komentārus neprasa. V. Lukaševičs ir latgaliešu pirmo postmoderno romānu “Seppuku iz saulis vādara” (1995) un “Valerjana dzeive i redzīni” (1996) līdzautors kopā ar Oskaru Seikstu, autors virknei dzejas grāmatu: “Kuozynda” (2005), “Vot taidi vot i batvini” (2006), “Bolti burti” (2011), “Pādi navā svāti” (2020). Viena no autora dzejoļu grāmatām “Bolti burti” saņēmusi latviešu literatūras gada balvas LaLiGaBa speciālo balvu. V. Lukaševičs ir arī sižetu autors Latvijas Radio 1 iknedēļas programmai „Kolnasāta” un LTV1 raidījumiem „Cytaidi latviskais”.

Kā atzīst V. Lukaševičs, viņam apkārtējā pasaulē patīk tas, kas ir interesants un dabisks reizē: “Grāmatas ir tas pats, kas sapņi. Tikai sapņus mēs nevaram izvēlēties, bet grāmatas varam gan.

Pēdējā laikā  man visvairāk patīk proza. Bija laiks, kad vairāk patika dzejoļi, bet tagad patīk mazāk un mazāk. Visticamāk, kaut kas izmainījās manī pašā, bet – galvenais – man šķiet, stipri mainījās poēzija.

Rakstu, kad gribas. Kā savas slapjās, netīrās zeķes izžņaugdams. Kā skaļi kliegdams meža vidū, jo zini – stipri nepatraucēsi. Kā pudelē ieliekot vēstulīti un iesviežot okeānā. Apmēram tā.

Pēc sarakstītā nodrukāšanas nepametu nekādus manuskriptus, papīra strēmeles, blociņus, folderus utt. Visu miskastē.”

Krājuma “Casnāgu maizeitis” redaktore — Ilze Sperga. Grāmatas izdevējs — SIA “Cymuss”. Krājuma izdošanu finansiāli atbalsta Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un AS “Latvijas valsts meži”.