Daugavpilī Vienības nams prezentēs Daiņa Īvāna grāmatu „Silva Linarte 21. gadsimta ainavā”

Otrdien, 1. martā Daugavpilī, Vienības nama Mazajā zālē notika Daiņa Īvāna grāmatas „Silva Linarte 21. gadsimta ainavā” atvēršanas svētki, kurā piedalījās mākslinieces draugi, kolēģi, kā arī Latgales plānošanas reģiona un pašvaldību pārstāvji.

Kopš 2018. gada vasaras par Silvu Linarti diemžēl runājam pagātnes formā, bet viņas atstātais radošais mantojums ir mākslinieces turpinājums. Protams, vislabāk iepazīt Silvu Linarti var, skatoties viņas gleznās, bet tikpat viegli un gaisīgi kā viņas otas triepieni bija Silvas stāsti par dzīves pārbaudījumiem. Skaudrais mākslinieces liktenis, kurā ierakstīts divreiz mērotais ceļš uz Sibīriju, tuvinieku zaudējums, cilvēku un dabas uzliktie pārbaudījumi, viņas dzīves stāstā mijās ar neparastu dzīvotgribu, latgalisko spītu, atbildību un sirsnību. Lakoniskajā, šķietami trauslajā glezniecības manierē radītās dabas ainavas, atmiņu fragmenti vai mākslinieciskie vēstījumi atklāj mākslinieces niansēto pasaules uztveri un tās profesionālo tēlojumu. Gan mākslinieces radošais veikums, gan ar to nesaraujami saistītais dzīvesstāsts ir būtiska Latvijas kultūras vēstures daļa, par ko stāsta grāmata “Silva Linarte 21. gadsimta ainavā”. Tās autors ir Dainis Īvāns, kurš labi pazinis mākslinieci un Daugavpils kultūras vidi un jau otro reizi sadarbojies ar Vienības namu šāda veida projektā (2019. gada nogalē tika izdota D. Īvāna Vienības nama vēsturei veltītā grāmata). Arī šoreiz, novērtējot izcilo mākslinieci laikmeta kontekstā, Dainis Īvāns un radošā komanda iemūžinājuši Daugavpilij, Latgalei, Latvijai nozīmīgu PERSONĪBU un LAIKU.

Grāmatā izmantoti materiāli, attēli, fotogrāfijas un gleznu reprodukcijas no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra, Vienības nama, Ilonas Linartes-Ružas un Daces Pudānes kolekcijām.

Grāmata par Silvu Linarti tapusi ar “Latvijas Valsts mežu” un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētās Latgales kultūras programmas un Amerikā dzīvojošā Vienības nama arhitekta dēla Egila Vitanda finansiālu atbalstu.