Šoreiz Latgalīšu kuknē cepelīni un biezpiena bumbiņas

23.01.2021. notika diasporas raidījums “Latgalīšu kukne”, kura laikā ar sirsnīgām sarunām Amerikas latgaliete Teksasas štatā un vijolniece Aija Īzaks gatavoja latgaliešu ēdienu kopā ar remigrācijas koordinatori Astrīdu Leščinsku.

Aija Īzaks ir latviešu – latgaliešu izcelsmes ASV vijolniece un modele, kas daudzus gadus dzīvo Amerikā, ir talantīga mūziķe.

Raidījuma idejas autore un īstenotāja ir latgaliešu dzejniece Ingrīda Anna Tārauda, kas ilgus gadus strādājusi par latviešu un krievu valodas un literatūras skolotāju.

A.Leščinska : “Tā ir brīnišķīga iespēja uzturēt saikni ar latgaliešiem plašajā pasaulē. Esmu atvērta diasporas idejām, cenšos piedalīties aktivitātēs, kas veicina remigrāciju ilgtermiņā. Tas ir liels ieguvums abām pusēm, gan mums šeit uz vietas dzīvojošiem, gan tiem, kas patreiz dzīvo un strādā mītnes valstīs. Patriotisms, vilkme pēc dzimtenes un rupjmaizes, bērnības atmiņas iekaro emigrantu sirdis. Šāda veida radošas aktivitātes sniedz iespēju pastāstīt diasporai par aktualitātēm Latvijā un reģionos. Šis noteikti nebija vienīgais raidījums, stafeti pārņems citi latgalieši tepat Latvijā un visā pasaulē. Latgales ēdieni ir vērtība, par ko ir jāstāsta un kur nu vēl labāk, ja ne kopā gatavojot”.

Receptes remigrācijas “krustmāte” aizguva no  “Latgales pavārgrāmatas”, ko Krāslavas novada dome sadarbībā ar biedrību “Latgales kulinārā mantojuma centrs” ir izdevusi. Tajā ir apkopotas Latgales reģiona un Krāslavas novada tradicionālo ēdienu un dzērienu receptes. Pavārgrāmata tika izdota ar mērķi popularizēt Latgales reģiona un Krāslavas novada kultūras tradīciju un kulinārā mantojuma saglabāšanu, kā arī popularizēt reģionu kā gastronomiskā tūrisma galamērķi. Pavārgrāmatā ievietotas vairāk nekā 200 dažādu recepšu, kas tiek gatavotas arī šodien maltītēs, un arī tādas receptes, kuras daudziem Latgalē būs arī kaut kas jauns.

“Latgales pavārgrāmatu” ikviens var skatīt arī digitālā formātā šeit latgales-pavargramata-web.

Par to, kā klājās raidījuma viešņām ar gatavošanu var apskatīt  šajā video.

Galerijā ir apskatāmas receptes un gatavošanas process.