LSM: Balvos izveido sociālo pakalpojumu centru – grupu dzīvokļus un dienas aprūpes centru

LSM: Balvi ir to 13 Latgales pašvaldību vidū, kura deinstitucionalizācijas projektā nolēma veidot jaunu infrastruktūru. Pirms vairākām nedēļām durvis vēris daudzfunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un pieaugušajām personām ar garīga rakstura traucējumiem, piedāvājot gan grupu dzīvokļus, gan dienas aprūpes centra pakalpojumus.

Ligita ir mamma no Balviem, kura viena pati audzina un rūpējas par savu 16 veco dēlu ar garīga rakstura atpalicību. Ligita atzina, ka līdz šim tieši vasaras brīvlaikā, kad nav skolas, ir sarežģīti kaut kur aiziet, jo nav kur atstāt dēlu, lai viņš būtu pieskatīts.

„Tu nevari ne pie ārsta aiziet, ne uz frizētavu aiziet, tu nezini, kur to bērniņu likt. Un ne kurš katrs grib ar viņu nākt un pasēdēt,” pastāstīja Ligita.

Līdz ar to Balvos ļoti nepieciešams daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs. Kopš tas atvērts, gan Ligitai, gan viņas dēlam ir iespēja mainīt ikdienu.

„Pašreiz mums ir attālinātās mācības, un tas ir ļoti liels atbalsts. Man ir privātmāja, man ir gan zāle jānopļauj, gan siltumnīca jāsastrādā. Un tā kā bērns 24/7 ir jāpieskata, ir traki, un citreiz likās, ka jābrauc uz trako māju. Bet tagad, kad ir tas centriņš, tad vismaz uz trīs stundām es padaru savus darbus mierīgi. Un es zinu, ka es aiziešu bērnam pakaļ, man viņš tur būs pabarots, pieskatīts un nekādu problēmu,” pastāstīja Ligita.

Balvos centrs, līdzīgi kā citviet tas Latvijā, izveidots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu deinstitucionalizācijas projektā. Centrā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem paredzēti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem specializētās darbnīcas, lai veicinātu prasmju apgūšanu, un grupu dzīvokļi. Bērniem un pieaugušajiem pieejams dienas aprūpes centrs.

„Dienas aprūpes centrs klientiem piedāvā uzraudzību un individuālo atbalstu dienas laikā, palīdzību pašaprūpē atbilstoši nepieciešamībai un arī sociālo atbalstu sociālo problēmu risināšanā, arī kognitīvo spēju uzturēšanu vai attīstīšanu. Arī tiek nodrošinātas nodarbības dažādu prasmju attīstīšanai, dažādas fiziskās aktivitātes, kā arī brīvā laika un relaksējošās nodarbības atbilstoši dienas ritmam un arī speciālistu konsultācijas,” pastāstīja Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra vadītāja Iluta Bērziša.

Kopš aprīļa beigām, kad centrs ir atvērts, darbojas grupu dzīvokļi, kurus šobrīd izmanto 10 klienti, un dienas aprūpes centrs gan bērniem, gan pieaugušajiem.

„Dienas aprūpes centrā pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem dienas piepildījums ir 20 klienti. Šobrīd aktīvi to apmeklē 12 klienti. Un dienas aprūpes centru bērniem, kas ir ar funkcionāliem traucējumiem, šobrīd aktīvi izmanto trīs klienti. Bet ar jūniju ir pieteikušies jau krietni vien vairāk, un dienas piepildījums dienas aprūpes centrā bērniem ir 10 klientiņi,” pastāstīja Bērziša.

Kopumā no 19 deinstitucionalizācijas plānā iesaistītajām Latgales pašvaldībām infrastruktūra un jauni pakalpojumi tiek veidoti 13 pašvaldībās. Pilnībā infrastruktūra ir izveidota četrās, procesā vēl ir sešas, kas šogad pabeigs infrastruktūras objektu izveidi.

“Tiek veidoti grupu dzīvokļi – 136 vietas. Daļa jau ir izveidoti, un šobrīd notiek šo pakalpojumu reģistrācijas process. Pašvaldībās tiek veidoti dienas aprūpes centri pieaugušām personām, arī specializētas darbnīcas, bērniem ir sociālie rehabilitācijas centri – vairāk nekā 200 vietas. Un, ja sākotnēji bija dažādi stereotipi un dažādi viedokļi, tad šobrīd jau labā prakse ir parādījusi, ka šie pakalpojumi ir ļoti vajadzīgi.

Un pieprasījums pēc pakalpojumiem ir krietni audzis, mēs pat viena projekta ietvaros nevaram aptvert visas vajadzības, kas būtu šobrīd,” pastāstīja Latgales plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas Latgalē vadītāja Ināra Krūtkrāmele.

Veidojot jaunu infrastruktūru, ir noteikums, ka tai jāstrādā vismaz piecus gadus. Latgales reģionam deinstitucionalizācijas projektā paredzēti 8,6 miljoni eiro, no tiem 7,3 miljoni eiro ir Eiropas struktūrfondu līdzfinansējums.

LSM sižets: www.lsm.lv

Autori: Lāsma Zute-Vītola (Latvijas Radio studija Latgalē)