Jau trešo gadu tiks svinēta Latgales kongresa diena

27. aprīlī jau trešo gadu tiks svinēta Latgales kongresa diena, un šogad visi pasākumi notiks attālināti, apliecinot, ka arī latgaliskais spēj izpausties jaunās radošās formās, vieno paaudzes un dzīvo cauri ierobežojumiem. Šīgada pasākumu kopums plānots tiešsaistē, kas ļauj norises organizēt kompakti un interesentiem
visā pasaulē rādīt latgaliskās identitātes izpausmes mūzikā, mākslā un valodā.

Visi skolotāji kopā ar skolēniem aicināti piedalīties virtuālajās Latgales novadmācības un latgaliešu valodas stundās, kas sagatavotas noteiktiem vecumposmiem, bet tajās var piedalīties ikviens. 1.–3. klases un 4.–6. klases (plkst. 9.00–9.40) aicinātas tikties ar etnomuzikologu, radio žurnālistu, pedagogu un postfolkloras grupas “Rikši” vadītāju Ēriku Zepu, kurš stāstīs par savu darbību un latgaliskajām idejām. 7.–9. klases (plkst.10.00–10.40) varēs ieklausīties atmiņās par spēlfilmas “Piļsāta pi upis” (scenārija autors un režisors Viesturs Kairišs) tapšanu, kurās dalīsies Anša lomas atveidotājs, Lielā Kristapa balvas laureāts Dāvis Suharevskis. Savukārt vidusskolēnus laikā no plkst. 11.00 līdz 11.40 iedvesmos dzejniece un producente Evika Muizniece. Novadmācības un latgaliešu valodas stundas tiek rīkotas kopš 2017. gada un ir veltītas Latgales kongresa gadadienai. Tajās Latgalē pazīstami kultūras un sabiedriskie darbinieki stāsta par Latgales kongresu, popularizē latgaliešu valodu, mūziku, tradīcijas utt.

Plkst. 12.00 tiešsaistē sāksies pirmā literāro un vizuālo darbu dubultkonkursa “Tāva sāta myužam svāta” laureātu apbalvošanas pasākums, kurā tiks paziņoti galveno balvu ieguvēji, kā arī veicināšanas un simpātiju balvu saņēmēji, savu speciālbalvu ieguvējus nosauks arī abu mākslinieku meitas. Konkursu organizēja Maltas Bērnu un jauniešu centrs, lai popularizētu rakstnieces Veronikas Tenčas-Goldmanes un mākslinieka Jura Gaigala radošo devumu (poēmu prozā “Pastareite” un tautasdziesmu ilustrācijas). Dubultkonkurss tika piedāvāts arī kā darba forma Latgales novadmācības stundai skolās.

Plkst. 13.00 tiks godināti 20. atklātās latgalīšu rakstu valodas un kultūrvēstures valsts olimpiādes un 21. skatuves runas konkursa “Vuolyudzāni” šīgada laureāti. Olimpiādē, kas notika tiešsaistē, tika aktualizēti latgaliskie pasākumi, notikumi un jubilejas 2020. gadā, filma „Piļsāta pi upis”, skolēni pārbaudīja arī latgaliešu valodas pareizrakstības iemaņas. Savukārt skatuves runas konkursā vērtēja skolēnu ierunātos latgaliešu dzejas un prozas fragmentu videoierakstus. Abus tradicionālos pasākumus “Latgalīšu volūdys, literaturys i kulturviesturis školuotuoju asociaceja” organizēja sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Valsts izglītības satura centru, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, Latvijas Universitāti un Rēzeknes novada pašvaldību. Atbalsta arī Nemateriālās kultūras centrs “Upīte”.

27. aprīļa svinību izskaņa plānota plkst. 15.00 ar svinīgu pasākumu Latvijas Republikas Saeimā, kas tiks translēta LR Saeimas mājaslapā www.saeima.lv . Sēdi vadīs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas priekšsēdētājs Edmunds Teirumnieks un apakškomisijas sekretāre Janīna Kursīte. Plānotas Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita un Ministru prezidenta Artura Krišjāņa Kariņa uzrunas. Tāpat programmā ir Dr. hist. Henriha Soma lekcija “Izglītība Latgalē, vēsturisks skatījums” un Dr. philol. Sanitas Martenas – “Latgalīšu volūda digitālo resursu un mūsdienu valodu izglītības kontekstā”.

Šīgada “Latgales kongresa dienas” svinības organizē: “Latgolys symtgadis kongresa SaRIK” (Sareikuojuma reiceibys izpiļdis komiteja), “Latgalīšu kulturys bīdreiba”, “Latgalīšu volūdys, literaturys i kulturviesturis školuotuoju asociaceja”, Maltas Bērnu un jauniešu centrs. Atbalsta: Rezeknes Tehnoloģiju akadēmija (www.rta.lv), Latgalīšu kulturys gazeta (lakuga.lv) un “Vietējā Latgales Avīze” (www.vieteja.lv).

Visa informācija ar tiešraides saitēm būs atrodama – mājaslapās www.lakuga.lv, www.lpr.gov.lv www.rta.lv un www.malta.lv .