“Es atgriežos Latgalē” 3.sezonas video stāsti – Inese un Valdas Martinkus, “Pampūkas”

Turpinām iepazīstināt ar mūsu šī gada atgriešanās stāstu varoņiem – Inese un Valdas Martinkus, Preiļu pludmales kafejnīcas “Pampūkas” īpašnieki. Pēc vairāku gadu darba gaitām Īrijā, Inese un Valdas atgriezās Preiļos, kur izveidoja klientu īpaši iemīļotu vietu – vasaras terasi/kafejnīcu “Pampūkas” gleznainajā Preiļu parkā, kur pasniedz ne vien garšīgas plānās pankūkas, bet arī nu jau par brendu kļuvušo “Preiļu siera” čedara saldējumu, Preilenes siera kūku vai grāfu Borhu kūciņas un citus visā Latgalē izslavētus gardumus. 

Arī Inese un Valdas vairākkārt ir piedalījušies gan Latgales plānošanas reģiona organizētos pasākumos (piemēram, Mazā biznesa Iedvesmas brokastis un FB live raidījumā “Stunde Latgolys laivā“), kur dalījušies pieredzē par lēmumu doties peļņā uz ārzemēm un tāpat – par lēmumu atgriezties, gan arī piedalījušies radio SWH raidījumā “Tikko atgriezušies”, arī guvuši vietējo mediju uzmanību kā remigranti – uzņēmēji.

Piemēram, raidījumā “Tikko atgriezušies” Inese un Valdas uz jautājumu “Kādēļ pieņēmāt lēmumu atgriezties dzimtenē? Vai nebija doma palikt tur un kārtīgi iesakņoties Īrijā?”, norāda, ka tas bija tikai laika jautājums. Tur jau ir labi aizbraukt uz īsāku laika posmu, kad tev vajag sapelnīt naudiņu kādam atspērienam. Jo ilgāk tu esi, jo vairāk pietrūkst ģimenes, sapņu, pat ikdienišķās vides, to pašu gadalaiku. Šobrīd tā sārtojas koki! Un ir tik skaista ziema, pavasaris un vasaras. Ir kā ir dziesmā – “Nāk rudens apgleznot Latviju”, tā arī ir taisnība. Nav skaistākas vietas. Tu svešumā nekad nebūsi savējais, un tas ir saprotams. Tu nevari koku izraut un iestādīt citur, lai tas augtu tikpat spēcīgs kā savā ierastajā dzimtajā vidē. Šī saikne ar kultūras dzīvi arī nospēlēja savu lomu. Katru nedēļu mēs saņemam algu. Tu strādā, tad centies nedēļas nogalē izklaidēties. Tas jau ir labi uz kādu laiku, bet paiet viens gads, otrs, trešais… Gribas to stabilitāti, atbalstu.”

2021.gada 29.novembrī Latgales plānošanas reģions (LPR) rīkoja gada nogales pasākumu remigrācijas jomā – domnīcu “Es atgriežos Latgalē“. Gatavojoties pasākumam, LPR  ir sagatavojis piecus jaunus “Es atgriežos Latgalē” 3.sezonas video stāstus par remigrantiem, kuri, atgriežoties uz dzīvi Latgalē, ir spējuši pārvarēt grūtības, krist un celties, lai ietu tālāk – lai piepildītu sapni par savu uzņēmējdarbību, pārvēršot savas aizraušanās par ikdienas darbu, kā arī pieņemot jaunus izaicinājumus profesionālajā karjerā, ģimenes dzīvē vai radošajā darbā!

Atgriešanās stāsti ir tapuši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) prioritārā pasākuma 2019.-2021. gadam “Diasporas likuma normu īstenošanai (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai “Reģionālās remigrācijas koordinators”) ietvaros. Arī 2021.gadā VARAM sadarbībā ar plānošanas reģioniem veiksmīgi turpina uzsākto darbu pie remigrācijas veicināšanas, mērķtiecīgi īstenojot projekta “Reģionālais koordinators remigrācijas veicināšanai” aktivitātes, kas paredz atbalstīt pasākumus ārvalstīs dzīvojošo tautiešu politiskai un pilsoniskai līdzdalībai, iesaistei Latvijas ekonomiskajā un kultūras dzīvē, izglītībā un zinātnē. Kopējais projekta mērķis ir palīdzēt ārvalstīs dzīvojošajiem cilvēkiem un it īpaši ģimenēm, kuras vēlas atgriezties Latvijā, sniedzot šiem cilvēkiem bezmaksas individuālas konsultācijas par sev aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā konkrētā reģionā, izveidojot reģionālo koordinatoru tīklu.

Latgalē remigrācijas koordinatora amata pienākumus pilda Astrīda Leščinska. Ja rodas jautājumi par atgriešanās iespējām Latvijā vai nepieciešama konsultācija, lūdzam sazināties, rakstot e-pastu: astrida.lescinska@lpr.gov.lv, zvanot 65423801.