Balvu novadā izveidota atbalsta māja «Brīvupes»

LSM: Balvu novadā izveidota atbalsta māja „Brīvupes”, tā ir vieta, kas paredzēta dažāda veida atbalsta pasākumiem ģimenēm ar bērniem, piedāvājot kanisterapijas pakalpojumus, Montesori medicīniskās pedagoģijas nodarbības un citus rehabilitācijas un attīstību veicinošus pakalpojumus bērniem no dažādām sociālajām grupām.

Savās dzimtas mājās šādu pakalpojumu izveidojusi kanisterapijas speciāliste Ingrīda Supe.

Atbalsta mājas „Brīvupes” pagalmā jau pa gabalu dzirdamas sarunas. Šeit notiek nometne, dienas aktīvākā daļa jau noslēgusies. Pie mājas sienas sakarināti bērnu gatavotie sapņu ķērāji.

„Šobrīd notiek nometne „Pa pēdām”, un mēs mācāmies sadarboties, mācāmies kontaktēties, uzticēties un draudzēties, un mācāmies dažādas interesantas lietas.”

Ingrīda Supe ideju par šādu vietu Balvu novadā, kur pulcēties bērniem un viņu vecākiem, izlolojusi un sasniegusi pamazām. Viss sākās ar samojeda šķirnes suņu meiteni Doru, kurai pateicoties Ingrīda kļuva par kanisterapijas speciālisti, palīdzot bērniem un pieaugušajiem risināt dažāda veida problēmas ar speciāli apmācīta suņa asistenta palīdzību.

Nu jau Ingrīdai palīdz divi asistenti, Dorai piebiedrojās vēl viena samojeda šķirnes baltā un pūkainā Sani.

„Šī ir manu vecvecāku māja, kura ir būvēta 1905. gadā un tagad ir ieguvusi jaunu dzīvi šādā ampluā. Šeit mums domāta kanisterapijai telpa, var tikties ar māmiņām citās nodarbībās un tikties ar mazuļiem.”

„Montesori pedagoģija ir balstīta uz tādu trijstūri, kura centā ir bērns, tad ir vide, kas ir atbilstoši iekārtota tā, lai bērnam būtu ērti, un arī pedagogs, un arī materiāls, ar kuru strādāt. Montesori ir, ka visas lietas ir savā vietā un visām lietām ir sava vieta.

It sevišķi par maziem bērniem mēs sakām, ka viņi ir nevaldāmi, – jo viņš ir vairāk haotiskāks, jo viņam ir vairāk nepieciešama struktūra, ka ir skaidrs, kas pēc kā sekos, kā viss notiks, un tad viņš pats sakārtojas.”

Ingrīda šobrīd pakalpojumus sniedz arī deinstitucionalizācijas projektā, sadarbojoties ar pašvaldību sociālajiem darbiniekiem. Atbalsta māja „Brīvupes” ir sociālais uzņēmums, sniedzot iespēju rehabilitācijas pakalpojumus saņemt arī Ziemeļlatgalē.

„Māja ir domāta patiesībā kā atbalsts vecākiem, atbalsts ģimenēm, bērnam ar kaut kādiem attīstības traucējumiem vai vienkārši ar kaut kādu aizturi, vai viņam nesanāk ātri iemācīties lasīt, vai vecāks nezin, kā viņam to iemācīt – arī šiem visiem bērniem tas ir domāts.”

Mājā darbība notiek jau kopš jūnija mēneša, tās ir individuālas kanisterapijas nodarbības, dažādas nometnes un darbnīcas. Zaiga Kozlovska, kas palīdz organizēt nometni, atzīst, ka to var just, ka bērni ir sailgojušies pēc komunikācijas ar vienaudžiem.

„Jā, to var just. Un, man liekas, to var just arī no vecākiem, ka viņi grib, lai bērni aktīvāk būtu pavadījuši laiku un satiktu draugus [..].”

Lai ēku varētu atjaunot, tika piesaistīts Eiropas Savienības “Leader” programmas finansējums, kā arī ņemts aizņēmums attīstības finanšu institūcijā “Altum”, ideju finansiāli atbalstīja arī ziedotāji.

Autori: Lāsma Zute-Vītola (Latvijas Radio studija Latgalē)