Video: Palīdzi sev mazināt nomāktību, trauksmi vai paniku

Ik gadu 10. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules psihiskās veselības diena, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par dažādām ar psihisko veselību saistībām tēmām. Nomāktība, trauksme un panikas lēkmes ir vieni no biežāk piedzīvotajiem psihiskās veselības sarežģījumiem, kas var būtiski pasliktināt dzīves kvalitāti un savstarpējās attiecības, kā arī negatīvi ietekmēt spēju strādāt un mācīties.

Kopā ar Latvijā atzītiem terapijas un psihiatrijas speciālistiem Veselības ministrija ir izveidojusi trīs video stāstus, kas iepazīstina ar konkrētām pašpalīdzības tehnikām nomāktības, trauksmes vai panikas mazināšanai. Video viegli uztveramā un saprotamā veidā pastāstīts, kā sarežģījumi rodas un kā cilvēks var palīdzēt sev tos mazināt.

Izveidotajos video speciālisti iepazīstina ar  vairākiem kognitīvi biheiviorālajā terapijā (KBT) pielietotiem paņēmieniem, kas sevi pierādījuši kā efektīvas metodes, ikdienā sadzīvojot ar konkrētajiem psihiskās veselības sarežģījumiem.

KBT ir pasaulē šobrīd visvairāk pētītā un par vienu no efektīvākajām atzītā nemedikamentozās terapijas pieeja psihiskās veselības problēmu novēršanā un dažādu psihisko traucējumu simptomu mazināšanā. Turklāt KBT ir veiksmīgi adaptējama digitālam formātam un to var patstāvīgi izmantot attālināti – arī bez tiešas saskarsmes ar speciālistu.

Terapijas pieeja balstās nevis kāda konkrēta notikuma vai fakta analīzē, bet tajā, kā cilvēks ir uztvēris un sapratis notiekošo un, atbilstoši šai uztverei, reaģējis un rīkojies. KBT metodes balstās “šeit un tagad” principā, un terapijas galvenais mērķis ir palīdzēt cilvēkam pašam panākt vēlamās pārmaiņas savā dzīvē.

 

 

 

Video veidoti Veselības ministrijas īstenotā ESF projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros (Nr.9.2.4.1./16/I/001).

Informācija pārpublicēta no Veselības ministrijas vietnes: esparveselibu.lv