Veiksmīgi noritēja uzņēmējdarbības apmācības Daugavpils novada jauniešiem

No 16. līdz 17. jūlijam DU mācību bāzē ”Ilgas” norisinājās uzņēmējdarbības apmācības, kurās piedalījās jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Mācību laikā jauniešiem bija iespēja piedalīties uzņēmējdarbības simulācijas spēlē, dzirdēt jauno uzņēmēju pieredzes stāstus un saņemt informāciju par jauno uzņēmēju atbalsta mehānismiem.

”Projekts DNJ StartUP” tiek īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas programmas ietvaros. Tā mērķis ir veicināt jauniešu uzņēmējdarbību un nodarbinātību Daugavpils novadā, kā arī veicināt uzņēmēju ieinteresētību jauniešu vasaras nodarbinātības programmu īstenošanā savos uzņēmumos,” skaidro Daugavpils novada pašvaldības jaunatnes projektu koordinatore Milāna Loča.

Projekta otrajā dienā piedalījās 17 jaunieši, kuri ar atbildīgām personām mācījās ģenerēt jaunas idejas, virzīt tās, kā arī veidot komandu.

Kristaps Noviks (projekta dalībnieks no Rēzeknes): ”Nekad nebūs viegli, būs grūti uzsākt. Visiem tā ir sākumā. Katrs kritiens ir solis uz priekšu. Tā rodas progress, un to arī mums mēģināja paskaidrot. Dažreiz dzīvē jāiziet arī no komforta zonas, lai kaut ko sasniegtu.”

Ar savu pieredzi uzņēmējdarbības uzsākšanā un attīstīšanā jauniešiem dalījās blogere no Rīgas, kā arī  videooperators no Daugavpils pilsētas. Lektora lomā uzstājās arī uzņēmējs Viktors Gallers: ”Mēs izpētījām principus pēc kuriem sadarbojas darba devēji un darba ņēmēji. Jauniešiem ļoti svarīgi saprast, ka tas viss veidojas savstarpēji sadarbojoties. Kā uzņēmēji, mēs negaidām jauniešus, kuri ir tikai ”algas ņēmēji”, mēs gribam, lai viņi ienes papildus vērtību jebkuram uzņēmumam. Ja mēs šodien iemācām viņiem pareizas vērtības, tad viņi arī attīstās pēc pareiziem principiem un var ienest kādu papildus vērtību gan savā personīgajā dzīvē, gan noteiktajā uzņēmumā.”

Pats Viktors ir izveidojis nelielu kokapstrādes uzņēmumu, kurš ražo bērnu mēbeles un attīstošās spēles, neizmantojot skrūves, metāla vai plastmasas detaļas. Pirmās idejas par inovatīvo produktu radās studējot ainavu arhitektūru Vācijā. Zīmējot savas idejas uz burtnīcas malām, pamazām viņš nonācis līdz pirmajam eksemplāram, kurš tapis kā dāvana krustmeitai. Daloties ar savu pieredzi jauniešiem Viktors iesaka neapstāties tikai uz apmācībām.

”Ja ir kāda ideja, tad noteikti jāturpina pie tās strādāt. Apmācības beidzas, cilvēki dzīvo tālāk. Jāstrādā pie savas idejas attīstības, jo citādi diez ko liela rezultāta nebūs. Otrais, jātic savai idejai, bet tajā pašā laikā jāskatās kritiski, jo nav obligāti, ka cilvēki uzreiz tavu produktu pirks. Jābūt plānam B, plānam C. Labāk, lai ir vēl kādi četri, pieci rezerves plāni,” skaidro Viktors.

Dalībnieku vidū bija arī uzņēmīgs 17 gadu vecs skolēns Egils Gavilovskis no Naujenes pagasta, kurš nodarbojas ar kokapstrādi. Pats ar savām rokām viņš veido rasējumus pēc kuriem vēlāk top dažāda veida dārza mēbeles:

Arī mans vectēvs bija galdnieks. Man bija prieks skatīties kā viņš no parasta koka gabala veido neparastus, sarežģītus darbus. Arī man gribējās veidot kaut ko ar savām rokām, tā arī sāku veidot.”

Projekts norisinās Daugavpils novada pašvaldībā un tiek īstenots jau gandrīz gadu. Katrs jaunietis, kurš piedalās projektā saņem Apliecinājumu par piedalīšanos 14 stundu garās dažāda veida nodarbībās – prototipēšanā, prezentācijas prasmēs, laika plānošanā, komandu veidošanā u.c.

Projekts tika īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2019. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Autors un foto: Dainis Bitiņš