Pieaug interese par Daugavpili kā tūrisma galamērķi

Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūra ir apkopojusi datus par Daugavpils pilsētas tūrisma, kultūras un aktīvās atpūtas iestāžu apmeklējumu 2019. gadā un apkopotie rezultāti liecina par to, ka Daugavpils pilsēta turpina attīstīties kā interesants un daudzveidīgs tūrisma galamērķis, ko katru gadu apmeklē tūkstošiem tūristu no Latvijas un arī ārvalstīm.  

Kopumā 2019. gadā Daugavpils tūrisma, kultūras un aktīvās atpūtas iestādēs tika reģistrēti 609 937 Latvijas un ārvalstu viesu apmeklējumi, kas ir par 11% vairāk nekā 2018. gadā. No tiem 78% bija Latvijas iedzīvotāji un 22% ārvalstu viesi. Savukārt no Latvijas iedzīvotāju apmeklējumu skaita  25% bija Daugavpils iedzīvotāji.

2019. gadā Daugavpili apmeklēja viesi no 58 pasaules valstīm. Visvairāk ārvalstu tūristu apmeklējumu bija no Lietuvas (20% no kopējā ārvalstu ceļotāju apmeklējumu skaita), Krievijas (6%) un Polijas (5%), Daugavpili apmeklēja arī liels skaits ceļotāju no Apvienotās Karalistes (4%), Vācijas (4%), Baltkrievijas (3%), Igaunijas (2%), Nīderlandes (2%), Zviedrijas (2%), Norvēģijas (1%), ASV (1%) un citām valstīm vai nereģistrētām valstīm (51%). Pagājušajā gadā Daugavpilī ieradās arī tūristi no tādām tālām valstīm kā Japāna, Indija, Meksika, Ķīna, Dienvidkoreja, Ēģipte, Nigērija, Argentīna, Brazīlija u.c.

Populārākie tūrisma objekti 2019. gadā tūristu vidū bija Daugavpils cietoksnis, t.sk. Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs un 1. krasta lunete, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, vēsturisko tērpu ekspozīcija “Atmiņu lāde” un mākslas galerija “Baltais zirgs”, Latgales zoodārzs, Šmakovkas muzejs, Daugavpils skrošu rūpnīca, Daugavpils inovāciju centrs, Baznīcu kalns, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs un Daugavpils sikspārņu centrs. Liela interese izrādīta par tādiem tūrisma objektiem kā Daugavpils sinagoga un muzejs “Ebreji Daugavpilī un Latgalē”, Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs, Daugavpils Māla mākslas centrs, medicīnas vēstures ekspozīcija un ekspozīcija “Mani Latvijas stāsti”, sietspiedes studija, Latviešu māja un ekspozīcija “Medicīnas izstāde ar kontracepcijas ekspozīciju”.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes apkopotajiem datiem, Daugavpilī 2019. gadā ir nakšņojušas 71 067 personas, kas ir par 10% vairāk nekā 2018. gadā. Ārvalstu viesu skaits Daugavpils naktsmītnēs ir pieaudzis par 8%. Kopējais Daugavpils naktsmītnēs pavadīto nakšu skaits ir pieaudzis par 7%, sasniedzot 106 499 naktis. Ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 6%, sasniedzot 44 801 nakti.

Aizvadītā gada tūrisma sezona Daugavpilī iezīmējusies ar vairākiem jaunumiem. Daugavpils tūrisma piedāvājums kļuva vēl daudzveidīgāks, ģimenēm draudzīgāks un atraktīvāks, pateicoties jaunu tūrisma produktu un piedāvājumu izveidei, piemēram, Daugavpils cietoksnī tika atklāta jauna ekspozīcija “Medicīnas izstāde ar kontracepcijas ekspozīciju”, uzsāka darbu Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs, Daugavpils medicīnas koledžā tika atklāta ekspozīcija “Mani Latvijas stāsti”, savukārt Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tika atklāta jauna mākslinieka Marka Rotko oriģināldarbu ekspozīcija. Pilsētā parādījās jauni piedāvājumi aktīvās atpūtas cienītajiem – elektroskūteru, elektrovelosipēdu, gokartu noma u.c. Patīkams jaunums dabas un aktīvās atpūtas cienītājiem aizvadītajā sezonā bija Stropu centrālā pludmale, kas tika labiekārtota ar dažādiem atpūtas elementiem – unikālu ezera pontonu konstrukciju, gājēju promenādi, veloceliņu, vingrošanas laukumu ar āra trenažieriem, ģērbtuvēm, soliņiem un citām ērtībām.
2019. gadā vislielāko apmeklētāju un tūristu skaitu pulcēja arī tādi pilsētas pasākumi kā – Daugavpils pilsētas svētki, Muzeju nakts, Mākslas nakts Daugavpils cietoksnī, 5. Starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls “Dinaburg 1812”, I Starptautiskais ielu teātra un klaunādes festivāls, Rīgas ielas svētki u.c.

Daugavpils Tūrisma informācijas centrā (TIC) 2019. gadā saņemti 22 777 tūrisma informācijas pieprasījumi, kas ir par 27% vairāk nekā 2018. gadā. Pēc tūrisma informācijas TIC vērsās gan ceļotāji no ārvalstīm (26%), gan arī vietējie ceļotāji no citām Latvijas pilsētām un novadiem, t.sk. daugavpilieši (74%). Tūrisma informācijas pieprasījumi tika saņemti no 49 valstu pārstāvjiem. Visbiežāk pēc informācijas vērsušies ārvalstu viesi no Lietuvas (42% no kopējā ārvalstu ceļotāju informācijas pieprasījumu skaita), Krievijas (14%), Vācijas (9%), Baltkrievijas (5%), Dānijas (3%), Polijas (3%), Igaunijas (3%), Turcijas (3%), Nīderlandes (2%) u.c. valstīm.

Lai veicinātu interesi par Daugavpili kā par tūrisma galamērķi, 2019. gadā tika rīkotas ārvalstu žurnālistu, tūrisma blogeru un tūrisma aģentūru pārstāvju vizītes, iepazīstinot ar apskates objektiem un tūrisma pakalpojumiem. Informācija par Daugavpili tika izplatīta Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tūrisma informācijas centros, starptautiskajās tūrisma izstādēs un dažādos citos starptautiskos pasākumos vairāk kā 18 dažādās valstīs. 2019. gadā notika nozīmīgs pasākums Daugavpils tūrisma nozarē – 2. starptautiskā tūrisma kontaktbirža “Daugavpils – nesteidzies, atpūties baudi”, ko apmeklēja vairāk kā 50 tūrisma aģentūru pārstāvji no 6 valstīm.

Informāciju sagatavoja: Karolina Dedele, Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūra, Tālr.: +371 65422818; +371 26444810; E-pasts: turisms@daugavpils.lv