Mūzikas un dzejas festivāls “Upītes Uobeļduorzs” pirmo reizi skanēs brīvdabā

Sestdien, 19. septembrī, uz satikšanos aicina vecākais latgaliešu mūzikas un dzejas festivāls “Upītes Uobeļduorzs”, bez kura nu jau deviņpadsmito reizi nav iedomājams rudens Ziemeļlatgalē. Šī gada festivāls pirmo reizi tā pastāvēšanas vēsturē notiks brīvdabā. Festivāla vadīšana uzticēta raidījumu un pasākumu vadītājam Kozmenam, bet latgaliešu mūziķu un literātu pulkā būs gan “Dabasu Durovys”, “Laimas muzykanti”, “Unknown Artist”, Anna Rancāne, Ligija Purinaša, Ilze Sperga un citi, kā arī gaidāmi īpašie viesi – grupa “100. debija”.

“Upītes Uobeļduorzs” ir vēl arvien ir vienīgais festivāls, kurš katru gadu pulcē latgaliešu literātus un mūziķus, iepazīstinot gan ar jauniem vārdiem latgaliešu kultūrā, gan aicinot latgaliešu mūziku un literatūru atklāt ikvienam interesentam. Šogad festivāla dalībnieku pulkā ir grupas “Dabasu Durovys”, “Unknown Artist”, “Laimas muzykanti”, “Kei-Rei”, “Trešīs Ņutona lykums”, folkloras kopa “Upīte”, bet ar literārajiem priekšnesumiem priecēs Ligija Purinaša, Anna Rancāne, Ilze Sperga, Ineta Atpile-Jugane, Mārīte Slišāne, Karonhisake, Annele Slišāne, kā arī Māris Mičerevskis. Šogad festivāla vadīšana uzticēta raidījumu un pasākumu vadītājam Kozmenam (jeb Mārtiņam Kozlovskim), kura dzimtas saknes ir tieši Ziemeļlatgalē, bet īpašo viesu godā šoreiz būs grupa “100. debija”. Izmaiņas piedzīvos arī festivāla formāts – tas pirmo reizi notiks ārā, īpašajā Upītes salmu ruļļu estrādē, kas vasaras beigās izveidota ciema centrā un tikko priecējusi Upītes svētku notikumos. Gaidot festivāla norisi, tā rīkotājs Andris Slišāns saka: “Uobeļduorzs Upītē byus jau deveņpadsmitū reizi, nu pyrmū reizi izīsim uorā nu īrostūs kluba sīnu, deļ tuo cīši ceram iz lobu laiku, jo loba festivala atmosfera byus tuopat!” Savukārt dzejniece Anna Rancāne piebilst, ka šī gada festivālu nedrīkst palaist garām, jo kad gan vēl būšot tāda izdevība – dzeju lasīt siena ruļļos.

Mīlas dzejas un dziesmu festivāla “Upītes Uobeļduorzs” pirmsākumi meklējami 2002. gadā, un tas ir vecākais līdz šim pastāvošais latgaliešu festivāls pasaulē. Pasākuma idejas autors ir latgaliešu literāts, novadpētnieks Antons Slišāns, kurš savulaik iedomājās izveidot savdabīgu dzejas dienām veltītu festivālu, lai popularizētu un saglabātu latgaliešu valodu. Šobrīd festivāla organizēšanu turpina Antona dēls Andris Slišāns ar ģimeni, saglabājot festivālu kā ikgadēju latgaliešu satikšanās reizi, kurā skan latgaliešu valoda.

Festivāla ieejas biļetes ir nopērkamas gan bezrindas.lv, gan uz vietas pirms notikuma 19. septembrī, festivāla sākums 18.00. Biļešu cena no plkst. 17.40 līdz 18.00 būs 3,50 €, bet vēlāk 5,00 €. “Upītes Uobeļduorzs” rīkotājs ir Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”, Viļakas novada, Šķilbēnu pagasta Upītē.

Festivāla norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Viļakas novada dome, Ziemeļlatgales laikraksts “Vaduguns” un latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv.

 


 

Plašāka informācija par notikumu:

Andris Slišāns

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Mob. tel. +371 29621058

e-pasts: andris.slisans@gmail.com